Απουσιολόγοι

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ηλία αν δεν ήθελες ας μην το έπαιρνες!





Καλύτερα?:D

νομίζω ότι μπέρδεψες τα πορτοκαλί κότα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εγώ πάντως δεν είχα επιλογή. Με ανάγκασαν στην κυριολεξία.

Δε χρειάζεται όμως να απολογούμαι, κανείς δεν πρόκειται να με πιστέψει.

Πάω να διαβάσω αρχαία.

:bye:

Εγώ σε πιστεύω, αν και δεν πολυκαταλαβαίνω αυτό το ''με ανάγκασαν''.

Εξακολουθώ λοιπόν να σε θεωρώ λίγο βλάκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παραλίγο να πάρω αποβολή, το έχω γράψει πιο πάνω.

:)

(Τελικά βαριέμαι να διαβάσω αρχαία, θα τριγυρίζω στο i-School) :P

Τί θα πει αυτό; Σε απείλησαν δηλαδή;

(άσε κι εγώ έχω ιστορία και δεν παλεύεται γαμώτο. Sorry.) :P

Δε μου είπαν ότι ξέρεις θα πάρεις αποβολή αν δεν το πάρεις.

Απλώς μου είπαν ότι δεν έχω άλλη επιλογή και ότι θα το πάρω οπωσδήποτε.

Και όταν πήγαινα να τους μιλήσω, αυτοί λέγανε. " Έλα μωρέ σιγά τώρα". (με ανεβασμένο λίγο τον τόνο της φωνής τους) Στην κυριολεξία όμως, αυτό μου λέγανε. Δε με υπολόγιζαν.

Του χρόνου όμως δε θα τους κάνω τη χάρη. Δεν το παίρνω το απουσιολόγιο που να χτυπιούνται κάτω! ΤΕΛΟΣ :P

(Την επανάληψη στα αρχαία την άρχισα από το λύω) :zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου το έδωσαν στην κυριολεξία με το ζόρι.

Την πρώτη μέρα της "θητείας" μου δεν το πήρα και κόντεψα να πάρω αποβολή. :(

Και όταν θες να αναφερθείς σε μένα, πες όνομα, δεν έχω πρόβλημα. :P

Δεν έχω πρόβλημα να πω όνομα αλλά παρόμοια προβλήματα έχουν πολλοί.Γι'αυτό δεν είπα djimmakos:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και εγώ αυτά είχα στο μυαλό μου...πριν γίνω απουσιολόγος.

Aπό τότε που έγινα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα στις σκέψεις μου και στις ιδέες μου. Σίγουρα κάποια παιδιά δεν αξίζουν να περάσουν την τάξη, εγώ όμως δε νιώθω καλά γιατί εγώ καταχωρώ τις απουσίες τους. Πείτε με τρελό, πείτε με χαζό, πείτε με βλήμα, εγώ δε θα νιώθω καλά αν ένα παιδί έχει μείνει από απουσίες που εγώ τις έβαλα. Προσωπικά το απουσιολόγιο το θεωρώ μεγάλη βλακεία, όχι σαν θεσμό, αλλά κατακρίνω το γεγονός ότι πρέπει να το έχει ένας μαθητής, και μάλιστα σαν "επιβράβευση" των κόπων του. Δηλαδή τι στο καλό, διαβάζουμε μόνο και μόνο για να γίνουμε "απουσιολόγοι" και να έχουμε ένα τάδε όνομα στους καθηγητές; Και να γίνουμε, χέστηκε η φοράδα στο αλόνι, big deal. Τις απουσίες μπορεί κάλλιστα να τις καταχωρεί ο εκάστοτε καθηγητής. Εξάλλου αυτοί είναι υπεύθυνοι για την τάξη, όχι ο απουσιολόγος. Και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι ο απουσιολόγος έχει απεριόριστες ευθύνες για ό,τι αφορά τις απουσίες. Αν ένας καθηγητής/καθηγήτρια δεν αποβάλλει ένα μαθητή όπως θα έπρεπε να κάνει σύμφωνα με τους κανονισμούς, δεν πρόκειται να πει κανείς τίποτα. Αν ένας απουσιολόγος δε βάλει μια απουσία (είτε καταλάθως είτε επιτήδες) θα του ψάλλουν τα 12 Ευαγγέλια και θα φάει και αποβολή από πάνω. Ας δώσω και ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Σ' ένα σχολείο εδώ στα Τρίκαλα ένας καθηγητής έσβηνε τις απουσίες της κόρης του γιατί έδινε πανελλήνιες και καθόταν στο σπίτι να διαβάσει. Όταν ανακαλύφθηκε (και ήξεραν ότι το έκανε ο καθηγητής), το πρώτο άτομο το οποίο τραβούσαν από εδώ και από εκεί ήταν, ποιος άλλος, ο απουσιολόγος του τμήματος. Ωραία επιβράβευση των κόπων. Το άλλο που το πάτε; Την αντίληψη απουσιολόγος = σπασίκλας την έχει όλη η Ελλάδα. Με το που θα βάλεις την πρώτη σου απουσία, θα σε υποτιμήσουν όλοι "Κοίτα το μαλάκα, βάζει απουσίες". Ας έρθουν πρώτα στη θέση μας και ας μιλήσουν.
Δε θα το ξευτιλίσω το θέμα σβήνοντας όλες τις απουσίες, αλλά όπου μπορώ θα βοηθήσω. Και ας γίνω και το "ατίθασο" παιδί για τους καθηγητές. Χέστηκ@. Αυτοί θα με ξεχάσουν σε δύο τρία χρόνια. Οι φίλοι όμως θα με θυμούνται και δε θέλω να με θυμούνται ως το μαλάκα απουσιόλογο. Αυτές είναι οι αντιλήψεις των σημερινών μαθητών.

Τέλος πάντων, πολύ επεκτάθηκα. Το σταματάω εδώ. Το τι κάνω στο απουσιολόγιο είναι δική μου δουλειά και παρατηρήσεις μπορούν να μου κάνουν μόνο οι καθηγητές του σχολείου μου.

:bye:

Συμφωνώ με τα μπολνταρισμένα.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα, η άποψή μου ταυτίζεται με αυτή του Σκιερού Φαξ. Εκτός από το θέμα που λες ότι σε ανάγκασαν.
Έχεις πει στους γονείς σου να πάνε και να μιλήσουνε σε όποιον τέλος πάντων στο επιβάλλει;

Σου είπα πριν πως δεν είμαι αρκετά δημοφιλής. Γιατί νομίζεις πως συμβαίνει αυτό; :P

Όχι φίλε μου, γίνεται να πας αντίθετα στο ρεύμα, ιδίως όταν μιλάμε για βλακώδες ρεύμα. Μόνος; Μόνος, γιατί όχι; :)

Ακριβώς. Αν δεν πάει κανείς κόντρα στο ρέμα, δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ (και συνεπώς δεν πρόκειται να βελτιωθούμε). Και αν δεν αρχίσει κάποιος, δε θα αρχίσει κανείς. Ή περιμένουμε από τους άλλους να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά;

Παραλίγο να πάρω αποβολή, το έχω γράψει πιο πάνω.

:)

(Τελικά βαριέμαι να διαβάσω αρχαία, θα τριγυρίζω στο i-School) :P

Τς, τς, απουσιολόγος και να μη θέλει να διαβάσει αρχαία:P:P:P.

Oύτε κι εγώ, μόνο τις μεταφράσεις θα διαβάσω και μια ανάγνωση στην εισαγωγή:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μα καλα ολοι απουσιολογοι ειναι εδω περα;
Mονο εγω δεν ειμαι.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Γιατί δε το δίνετε απλά στο επόμενο παιδί όσοι δεν το θέλετε;;
Εγώ αυτό κάνω κάθε χρόνο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
χαφιέδες απουσιολόγοι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Τώρα, πέρα από την πλάκα, ποτέ δεν κατάλαβα για ποιο λόγο πρέπει να δικαιολογώ τον καθένα που δε θέλει να έρχεται στην τάξη διότι βαριέται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
...αν είναι να αρχίσεις από τώρα τα "πρέπει" βράστα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αν δεν υπολογίζαμε τα πρέπει, θα ήμασταν ζούγκλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Πιάσε το πρέπει από το γιώτα και γδάρε το ίσα με το πι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ όταν ήμουν πέρισυ απουσιολόγος το είχα ξεκαθαρίσει.Τους είπα εγώ απουσίες δεν σβήνω να το ξέρετε να έρχεστε την βδομάδα που θα έχω εγώ απουσιολόγιο.
Ας με έλεγαν όπως θέλουν,καρφί δεν μου καιγόταν.1-2 φορές που είχα ξεχάσει να βάλω,γιατί δεν κατάλαβα ότι έφυγαν ο καθηγητής μου την είπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ακριβώς. Αν δεν πάει κανείς κόντρα στο ρέμα, δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ (και συνεπώς δεν πρόκειται να βελτιωθούμε). Και αν δεν αρχίσει κάποιος, δε θα αρχίσει κανείς. Ή περιμένουμε από τους άλλους να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά;


Τς, τς, απουσιολόγος και να μη θέλει να διαβάσει αρχαία:P:P:P.

Oύτε κι εγώ, μόνο τις μεταφράσεις θα διαβάσω και μια ανάγνωση στην εισαγωγή:P.

Kαι δηλαδή ρε συ Crookshanks, να αρχίσω να λέω "Θα σας βάζω απουσίες για το καλό σας"; Θα με πάρουν με τις ντομάτες. :P
Ο απουσιολόγος είναι ο τελευταίος που μπορεί να κάνει κάτι, το πρόβλημα πηγάζει από τα παιδιά τα ίδια.

Και όσο για τα αρχαία.

Οι απουσιολόγοι είναι άνθρωποι.
Τα αρχαία δεν είναι για τους ανθρώπους.
Άρα τα αρχαία δεν είναι για τους απουσιολόγους.

:D

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Εγώ όταν ήμουν πέρισυ απουσιολόγος το είχα ξεκαθαρίσει.Τους είπα εγώ απουσίες δεν σβήνω να το ξέρετε να έρχεστε την βδομάδα που θα έχω εγώ απουσιολόγιο.
Ας με έλεγαν όπως θέλουν,καρφί δεν μου καιγόταν.1-2 φορές που είχα ξεχάσει να βάλω,γιατί δεν κατάλαβα ότι έφυγαν ο καθηγητής μου την είπε.
Συμφωνω απολυτα....!! Και εγω αυτο κανω οσα χρονια ειμαι απουσιολογος..! Εχω ξεκαθαρισει τη σταση μου...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πιάσε το πρέπει από το γιώτα και γδάρε το ίσα με το πι

To θέμα είναι ότι αν ο καθένας από μας δεν καταλαβαίνει τι πρέπει και τι δεν πρέπει, θα πρέπει κάποιος να βάλει τάξη.

Kαι δηλαδή ρε συ Crookshanks, να αρχίσω να λέω "Θα σας βάζω απουσίες για το καλό σας"; Θα με πάρουν με τις ντομάτες. :P
Ο απουσιολόγος είναι ο τελευταίος που μπορεί να κάνει κάτι, το πρόβλημα πηγάζει από τα παιδιά τα ίδια.

Ναι, αλλά αν γίνει κάτι, θα βρεις εσύ το μπελά σου. Εμένα με έχουν μάθει εδώ και κάτι χρόνια πως δεν καλύπτω, πάει και τελείωσε.

Και όσο για τα αρχαία.

Οι απουσιολόγοι είναι άνθρωποι.
Τα αρχαία δεν είναι για τους ανθρώπους.
Άρα τα αρχαία δεν είναι για τους απουσιολόγους.

:D

:P

:lol2:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν γίνει κάτι, θα βρεις εσύ το μπελά σου. Εμένα με έχουν μάθει εδώ και κάτι χρόνια πως δεν καλύπτω, πάει και τελείωσε.

Ξέρω ότι υπάρχουν και κάποια όρια.

Αν πχ, λέμε τώρα, ξέρω ότι το παιδί αυτό θα φύγει για να πάει να κάνει κόντρες με το μηχανάκι του, φυσικά και θα του βάλω απουσία. Έστω ότι πάθει κάτι (φτου φτου) και δούνε ότι δεν έχει απουσία, θα μου αλλάξουν τα φώτα:P
Aν όμως πχ κάποιος αργήσει λίγο την πρώτη ώρα, ξεχαστεί (:P) σε κάποιο διάλλειμα, ε τότε θα προσπαθώ να τον καλύψω.

Αυτά. Δεν κάνω τρελά πράγματα, είπαμε.
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
εγω παλι δεν μπορω να καλυψω παιδι!ολη την ωρα φανταζομαι οτι αυριο θα μαθω στις εφημεριδες οτι το πατησε νταλικα και θα κυνηγουν εμενα που δεν το εβαλα απουσια!:PΕτσι κι αλλιως ομως εχουμε καλη υπευθυνη για το τμημα που δεν περναει τις μονοωρες οποτε δεν με κυνηγαει κανεις για να του σβησω απουσια!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
εγω παλι δεν μπορω να καλυψω παιδι!ολη την ωρα φανταζομαι οτι αυριο θα μαθω στις εφημεριδες οτι το πατησε νταλικα και θα κυνηγουν εμενα που δεν το εβαλα απουσια!:PΕτσι κι αλλιως ομως εχουμε καλη υπευθυνη για το τμημα που δεν περναει τις μονοωρες οποτε δεν με κυνηγαει κανεις για να του σβησω απουσια!:D

Ωχ Παναγία μου, μην τα πετάς έτσι αυτά.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickaki-4

Δραστήριο μέλος

Η BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Aν όμως πχ κάποιος αργήσει λίγο την πρώτη ώρα, ξεχαστεί (:P) σε κάποιο διάλλειμα, ε τότε θα προσπαθώ να τον καλύψω
αυτο κι εγω το κανω!αν ομως δεν μπει ολη την ωρα την απουσια θα την παρει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top