Αλλαγή Κατεύθυνσης

I Love Japan

Νεοφερμένος

Ο I Love Japan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Να προσέξεις πολύ.
Εχω δει παιδια της θετικής να αλλαζουν σε τεχνολογική,αλλα ποτε σε θεωρητική.Θελει πολυ διαβασμα αλλα και εξασκηση.

Προσεξε μη κλατάρεις.

Αντέχω το πολύ διάβασμα όταν διαβάζω μαθήματα που μου αρέσουν πολύ όπως ιστορία, αρχαία και ελπίζω και τα Λατινικά. Είναι μαθήματα που απεχθάνομαι όπως τα μαθηματικά ή η φυσική που δε μπορώ να αντέξω γι αυτό άλλωστε και θέλω να πάω θεωρητική. Θα προσέξω όμως πολύ.

(Για τεχνολογική, το ξέρω ότι πολύ αλλάζουν, σε μας η μισή θετική δήλωσε τεχνολογική. Αλλά εγώ ποτέ δε σκάμπαζα πολύ από προγραμματισμό και ούτε με ενδιαφέρει κιόλας)

Θα σου έλεγα να μην αλλάξεις κατεύθυνση ή να πας τεχνολογική , γιατί ένας φίλος μου που επιχείρησε αυτό που λες , πέρασε με πολύ δυσκολία σε μία σχολή 1ου Πεδίου ... Επίσης είσαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει αυτό ;
Νομίζω είχε και γραφειοκρατικά προβλήματα για την αλλαγή της κατεύθυνσης από θετική σε θεωρητική.
Πάντως μπορείς να πάρεις Ιστορία Γενικής και να περάσεις σε μία σχολή 1ου Πεδίου ή μπορείς να πάρεις Οικονομία και μαθηματικά γενικής , γιατί πολλές σχολές Οικονομικών είναι κι στο 1ο Πεδίο . Καλή Επιτυχία ...

Από όσο γνωρίζω "γραφειοκρατικά" προβλήματα δεν υπάρχουν, κατεύθυνση δηλώνεις σαν να δηλώνεις για πρώτη φορά. Πάντως οικονομικά δε σκέφτομαι και για τεχνολογική ούτε που το συζητώ μιας και είναι η κατεύθυνση που συνδυάζει όλα τα μαθήματα που δε μου αρέσουν, μαθηματικά, φυσική και πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Από όσο γνωρίζω "γραφειοκρατικά" προβλήματα δεν υπάρχουν, κατεύθυνση δηλώνεις σαν να δηλώνεις για πρώτη φορά. Πάντως οικονομικά δε σκέφτομαι και για τεχνολογική ούτε που το συζητώ μιας και είναι η κατεύθυνση που συνδυάζει όλα τα μαθήματα που δε μου αρέσουν, μαθηματικά, φυσική και πληροφορική.

Υπάρχει και ο πρώτος κύκλος της τεχνολογικής που έχει μαθηματικά,φυσική, βιοχημεία, ηλεκτρολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Απο το πρώτο πεδίο δες το πρόγραμα σπουδών των τμημάτων που σε ενδιαφέρουν.
Απο εκεί θα καταλάβεις εαν οντως σου αρέσουν,γιατι πολλες φορες τα αρχαια και τα λατινικα δεν εχουν καμια σχεση με το πρωτο πεδιο(εκτος απο τη παιδευτικη τους αξια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Goshawk

Νεοφερμένος

Ο Goshawk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χαιρετω την παρεα. Οπως καταλαβαινετε εχω το γνωστο προβλημα που εχουν πολλοι πριν πανε 3η λυκειου.

Φετος ειιμουν θετικη κατευθυνση.Τωρα ειμαι αναμεσα σε θετικη και τεχνολογικη Α κυκλος (χημεια-βιοχημεια/ηλεκτρολογια).
Το προβλημα ειναι το εξης: Ενω θα μου αρεσε η ιδεα της ιατρικης φοβαμαι πολυ την βιολογια.Αμα κατσω θα την μαθω αλλα θα εχω φτυσει αιμα.Ακομα η ιατρικη ειναι ολο βιολογια και στο πανεπιστημιο και δεν ξερω αν θα μπορω να ανταπεξελθω .

Ομως οι σχολες που με ενδιαφερουν περισσοτερο ειναι δυο : Πολιτικων μηχανικων και Φαρμακευτικη.Σε οποιοδηποτε μερος της Ελλαδας . 1η επιλογη ειναι η φαρμακευτικη. Ομως φοβαμαι μηπως παω θετικη και δεν μπορεσω να βγαλω ολη τη βιολογια και τη χημεια , αγχοθω και τελικα δεν πιασω ουτε την 2η επιλογη(πολιτικων μηχανικων) που εχει και χαμηλωτερη βαση.Ενω απο την τεχνολογικη Α ειμαι "πιο σιγουρος" οτι θα γραψω καλα.Ομως στην θετικη εχω και τις 2 επιλογες ενω στην τεχνολογικη αποκλειω την μια. Μηπως να παω τεχνολογικη και να παρω βιολογια γενικης και να προσπαθησω να περασω φαρμακευτικη χανοντας 1400 μορια? Ειναι εφικτο αυτο καθως τα τελευταια χρονια δεν ξερω που κυμαινεται η χαμηλωτερη βαση φαρμακευτικης.

Ριχτε καμια ιδεα γιατι δεν ξερω τι να κανω με αυτες τις κατευθυνσεις :wacko:.Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη για τυχον ορθογραφικα αλλα βιαζομαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
Κοιτα δεν πρεπει να αγχωνεσαι για το αν θα βγει η υλη στη βιολογια. Η υλη θα βγει και με εναν καλο προγραμματισμο θα μπορεις να κανεις επαναληψεις. Αφου σε ενδιαφερει η φαρμακευτικη να πας θετικη. Το διαβασμα που θα ριξεις για τα μαθηματα της κατευθυνσης δεν θα ειναι τιποτα μπροστα στο διαβασμα που θα ριξεις στη σχολη. Πρεπει βεβαια να καταλαβεις τι σου αρεσει να διαβαζεις περισσοτερο και πια μαθηματα θα διαβαζεις με μεγαλυτερη ευχαριστηση. Τα της θετικης ή της τεχνολογικης ; Να ξερεις παντως οτι τα 1.400 μορια δεν ειναι ουτε πολλα αλλα ουτε και λιγα. Μπορεις να τα καλυψεις. Για εναν ακομα λογο που θα σου προτεινα να πας θετικη ειναι επειδη θα εχεις περισσοτερες επιλογες σχολης. Δεν πρεπει να φοβασαι ή να παρεις με κακο ματι τη θετικη γιατι θα σου φερθει κι αυτη αναλογα. Αν ομως της χαμογελασεις να εισαι σιγουρος οτι θα σου χαμογελασει κι αυτη. Ετσι γινεται σε ολες τις κατευθυνσεις ;) Στην τεχνολογικη ΛΕΝΕ, αυτο δε σημαινει οτι ισχυει παντα, οτι βγαζεις καπως πιο ευκολα πολλα μορια.
Ο,τι και να κανεις καλη σου επιτυχια και καλο κουραγιο !

Ελπιζω να βοηθησα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasilisS_!

Νεοφερμένος

Ο VasilisS_! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Γεια σας... Είμαι απόφοιτος του 2013... Σκέφτομαι να δώσω τα μαθήματα της θεωρητικής... Ήμουν θετική κι ενδιαφερόμουν για Ιατρική... Ωστόσο, κάτι μού λέει πως μού ταιριάζει η Νομική! Γίνεται ν' αλλάξω κατεύθυνση ;;; Αν ναι, τι γίνεται με τους προφορικούς βαθμούς που αφορούν τη θετική κατεύθυνση ;;; Θα τα καταφέρω με το άγνωστο και τα Λατινικά, εφόσον δεν τα έχω διδαχθεί ;;; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σας... Είμαι απόφοιτος του 2013... Σκέφτομαι να δώσω τα μαθήματα της θεωρητικής... Ήμουν θετική κι ενδιαφερόμουν για Ιατρική... Ωστόσο, κάτι μού λέει πως μού ταιριάζει η Νομική! Γίνεται ν' αλλάξω κατεύθυνση ;;; Αν ναι, τι γίνεται με τους προφορικούς βαθμούς που αφορούν τη θετική κατεύθυνση ;;; Θα τα καταφέρω με το άγνωστο και τα Λατινικά, εφόσον δεν τα έχω διδαχθεί ;;; :worry:

Μέσα σε ένα χρόνο ? ... Αποκλείεται ! Θέλει εξαιρετική δύναμη ψυχής και υπομονή (από θετικάριο κι όλας) ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al.bee

Νεοφερμένος

Η al.bee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας! Ειμαι μαθητρια Β' λυκειου, θετικη κατεύθυνση. Σε ολο το γυμνασιο στοχευα για την νομικη και ειδικα στην γ´ γυμνασιου ειχα βαλει τα δυνατα μου να καλυψω ο,τι κενα υπηρχαν απο τις 2 προιγουμενες ταξεις στα αρχαια (στις εξετασεις εγραψα αρχαια 17). Πριν αρχισω την Α' λυκειου, αλλαξα γνωμη και αποφασισα οτι θα ακολουθησω θετικη κατευθυνση, με το σκεπτικο οτι εχει περισσοτερες σχολες, μπορω να βγω πιο ευκολα στο εξωτερικο ( για μεταπτυχιακο) και τελος ειχε αρχισει να μου αρεσει πολυ η ιατρικη. (Το γυμνασιο το τελειωσα με απολυτηριο 18 και 10/13). Ετσι σε ολη την Α λυκειου εγραψα τελειως τα θεωρητικα μαθηματα και δεν διαβαζα σχεδον καθολου, δινοντας προσοχη στα θετικα. Στις εξετασεις με διαβασμα τελευταιας στιγμης στα θεωρητικα εγραψα αρχαια: 15,5 , κειμενα: 18 , εκθεση 16,8 και ιστορια 17.
Ξεκιναω φετος την Β' λυκειου, δηλωνω θετικη και στην πρωτη βδομαδα ο,τι ακουγα μεσα στην ταξη (στα θετικα μαθηματα) μου ηταν αδιαφορο. Δεν εβρισκα κανενα ενδιαφερον...και ετσι αρχισα να ξανασκεφτομαι την θεωρητικη κατευθυνση... Στην θεωρητικη, η νομικη ειναι η μονη σχολη που μου αρεσει. Στην θετικη, μου αρεσουν μετρια οι σχολες, αλλα δεν με εμπνεει καμια.. ουτε μου εχει κινησει το ενδιαφερον. Τελος παντων, χρειαζομαι γνωμες και βοηθεια! να αλλαξω σε θεωρητικη στοχευοντας μονο μια σχολη που με εμπνεει η να μεινω θετικη που εχει πολλες επιλογες;

ευχαριστω σε οποιον απαντησει, θελω βοηθεια τα βραδια δεν κοιμαμαι και σκεφτομαι τι κατευθυνση θα παω.. ολη την ωρα
αλλαζω γνωμη και ο χρονος περναει.. αν αλλαξω πρεπει να αλλαξω συντομα! :/ ( αν εχω ορθογραφικα μην σχολιασετε, ειναι 12.30 η ωρα, και μολις μου ηρθε η ιδεα να "ανακοινωσω" το προβλημα μου).

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα προήθλαν από νήμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Έκανα κι εγώ αυτή την διαδρομή... Δεν στόχευα Νομική βέβαια και ίσως έτσι το ρίσκο να μην είναι το ίδιο με το δικό σου. Όπως και να χει πηγαίνοντας στη Θεωρητική εχεις εκ των πραγμάτων λιγότερες επιλογές στο μηχανογραφικό ΑΛΛΑ κατά την προσωπική μου γίνεται, ειδικά αν έχεις τις δομές (που λες ότι έχεις από το γυμνάσιο) στ' αρχαία. Το κλειδί είναι τ'αρχαία για το 18.500+ μόρια. Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα έστω κι αν έχεις ένα μικρό κενό από την Α' λυκείου. Θα χρειαστεί ένας σκληρός αγώνας (που ούτως ή άλλως θα είχες για μία τόσο υψηλόβαθμη σχολή) αλλά αν πραγματικά το θελεις να το κάνεις. Να σημειώσω ότι έκανα εγώ το Θετική-Θεωρητική στα μέσα της Β και ξέρω και άτομα που το έκαναν μετά την Β'!
Τα Λατινικά ξεκινούν τώρα (στη Β εννοώ), Λογοτεχνία είναι λογοτεχνία διάβασμα θέλει, Ιστορία το ίδιο, όπως και η Βιολογία αν την επιλέξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al.bee

Νεοφερμένος

Η al.bee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Θετική, δεν θέλω να ακουστεί υποτιμητικό, αλλά είναι η πιο "χρήσιμη" κατεύθυνση. Όλη η σύγχρονη επιστήμη βασίζεται στα μαθήματά της. Δεν θα έχεις μόνο περισσότερες επιλογές στο μηχανογραφικό, αλλά και περισσότερες βάσεις για την σχολή σου (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και την ζωή σου. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια θα έχεις βρει κάτι που να σε ενδιαφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Θετική, δεν θέλω να ακουστεί υποτιμητικό, αλλά είναι η πιο "χρήσιμη" κατεύθυνση. Όλη η σύγχρονη επιστήμη βασίζεται στα μαθήματά της. Δεν θα έχεις μόνο περισσότερες επιλογές στο μηχανογραφικό, αλλά και περισσότερες βάσεις για την σχολή σου (με ελάχιστες εξαιρέσεις) και την ζωή σου. Είμαι σίγουρος πως σε 2 χρόνια θα έχεις βρει κάτι που να σε ενδιαφέρει.

Η Νομική που θέλει η κοπέλα δεν νομίζω να είναι κατώτερη από καμία επιστήμη. Και γενικότερα όπως έχω ξαναπεί καμία επιστήμη δεν είναι λιγότερο "χρήσιμη" αλλά επειδή θα διαφωνήσουν πολλοί με αυτό μένω στην πρώτη μου φράση.
Άστοχη απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Η Νομική που θέλει η κοπέλα δεν νομίζω να είναι κατώτερη από καμία επιστήμη. Και γενικότερα όπως έχω ξαναπεί καμία επιστήμη δεν είναι λιγότερο "χρήσιμη" αλλά επειδή θα διαφωνήσουν πολλοί με αυτό μένω στην πρώτη μου φράση.
Άστοχη απάντηση.

Όλα αυτά τα είπα με δεδομένο ότι υπάρχει μια πιθανότητα να μην περάσει Νομική και ότι δεν θέλει κάποια άλλη σχολή του πρώτου πεδίου. Δεν μίλησα για κατωτερότητα επιστήμης, ξαναδιάβασε αν θες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Ή θα πας για τον Νο1 στόχο σου ξέροντας ότι αν δεν τον καταφέρεις θα πας π.χ. στην 6η επιλογή σου ή αυτομάτως θα αποκλειστεί το Νο1 και θα πας στα σίγουρα για το 2, για το 3, για το 4...
Είναι και θέμα χαρακτήρα και οπτικής. Εγώ επειδή παίρνω τέτοια ρίσκα γενικότερα, θα το έκανα. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένη όμως για την αποτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Δεν ειναι ευκολο να βγαλεις 18000+ για να πιασεις νομικη... Δε λεω, μπορει να τα καταφερει, αλλα σε περιπτωση που δε πιασει θα πρεπει να κοιταξει τις αλλες επιλογες... Στη θεωρητικη οπως λεει, οι αλλες σχολες της φαινονται αδιαφορες... Ενω στη θετικη εχει πολυ περισσοτερες επιλογες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al.bee

Νεοφερμένος

Η al.bee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω πολυ! Ξερετε αν υπαρχει καμια περιπτωση να περασω σε μια θετικη σχολη και αν δεν βρω τιποτα που μου αρεσει, και ακομα σκευτομαι νομικη, να δωσω εξετασεις η κατι τετοιο για την νομικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω πολυ! Ξερετε αν υπαρχει καμια περιπτωση να περασω σε μια θετικη σχολη και αν δεν βρω τιποτα που μου αρεσει, και ακομα σκευτομαι νομικη, να δωσω εξετασεις η κατι τετοιο για την νομικη;
Ας δούμε τις επιλογές σου αν πας τελικά θετική(για να μπεις νομική)...
Η μία λύση είναι να πάρεις Ιστορία Γενικής για να έχεις πρόσβαση στο 1ο πεδίο,αλλά ουσιαστικά μόνο λύση δεν είναι γιατί με δεδομένο ότι γράφεις στρογγυλά 20.000 μόρια στα υπόλοιπα πεδία στο 1ο θα έχεις 18600...Αυτό βέβαια αν είσαι σε ημερήσιο λύκειο,γιατί αν είσαι σε νυχτερινό μάλλον εκεί είναι πιο large τα πράγματα(το λέω γιατί μια γνωστή μου από νυχτερινό ήταν σε δίλημμα αν θα μπει ιατρική ή νομική :eek:)...
Η επόμενη λύση είναι να μπεις σε μια σχολή της θετικής και να ξαναδώσεις πανελλήνιες αλλάζοντας κατεύθυνση και επιλέγοντας θεωρητική αυτή τη φορά,χάνοντας 2 ακόμη χρόνια για να βγάλεις και την ύλη της β' λυκείου...δεν είμαι σίγουρη βέβαια ότι μπορείς να αλλάξεις κατεύθυνση μετά,αλλά τώρα που το σκέφτομαι γιατί να μη μπορείς?πάντως δεν είναι και η πιο βολική λύση,έτσι?
Μια άλλη λύση είναι να μπεις πάλι σε μια σχολή της θετικής,να κάνεις υπομονή 4 χρόνια το minimum μέχρι να πάρεις πτυχίο και μετά να δώσεις κατατακτήριες για νομική,γνωρίζοντας ότι θα σπουδάζεις για άλλα 4(το λιγότερο)χρόνια...αυτό κι αν είναι αγγούρι!
Τέλος,μπορείς να φύγεις για το εξωτερικό σε μια σχολή της νομικής,που είναι μια εντελώς διαφορετική φάση...
Συμπέρασμα:αν ξέρεις ότι σε καμία από τις σχολές της θετικής δε βρίσκεις κανένα απολύτως ενδιαφέρον και καίγεσαι για νομική,γιατί δεν επιλέγεις εξ'αρχής θεωρητική?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
παιδια σας ευχαριστω πολυ! Ξερετε αν υπαρχει καμια περιπτωση να περασω σε μια θετικη σχολη και αν δεν βρω τιποτα που μου αρεσει, και ακομα σκευτομαι νομικη, να δωσω εξετασεις η κατι τετοιο για την νομικη;

Δε στέκει αυτό που λες. Τώρα πρέπει να κάνεις την επιλογή.
Από Θεωρητική δε σου αρέσει τίποτα άλλο; Δημοσιογραφία, Ψυχολογία, Φιλολογίες, Παιδαγωγικά, Πολιτικές Επιστήμες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

al.bee

Νεοφερμένος

Η al.bee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ψυχολογια θα με ενδιεφερε αλλα πολυ λιγο.. και στην δημοσιογραφια μονο η επικοινωνια και η διαφημιση. Απλα εχω ακουσει παρα πολλες φορες οτι απο αυτες τις σχολες, δυσκολα θα βγεις αργοτερα στο εξωτερικο. Δυνατοτητα να βγω εξω για πρωτο πτυχιο δεν υπαρχει. Παιδαγωγικα φιλολογιες πολιτικες επιστημες δεν με ενδιαφερουν. Αυτο που ξερω ειναι οτι σε 20 χρονια απο τωρα οταν θα πηγαινω στην δουλεια θελω να συναναστρεφομαι με πολυ κοσμο. ( πχ σε μια εταιρια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Είναι δύσκολη η περίπτωσή σου...να μας έλεγες ότι είσαι ανάμεσα σε θετική και τεχνολογική,κάπως θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε,αλλά θετική και θεωρητική είναι τα δύο άκρα...είναι καθαρά δική σου απόφαση...πάντως στις περισσότερες δουλειές συναναστρέφεσαι με πολύ κόσμο ούτως ή άλλως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top