Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
holly crap σορρυ για την εκφραση αλλα εμεις στα διαλυμματα γραψαμε 5/10 και ειμαστε στους ετεροπολικους δεσμους:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Για να καταλάβεις τη λύση τέτοιου είδους ασκήσεων πρόσεξε λιγάκι την παρακάτω (περιληπτικά) θεωρία :

Η περιεκτικότητα ενός διαλύματος εκφράζει την ποσότητα της διαλυμένης ουσίας σε ορισμένη ποσότητα διαλύματος. (Ποιό "κατανοητά" δηλ. πόσο αραιό ή πυκνό είναι ένα διάλυμα).

Οι εκφράσεις που χρησιμοποιούνται για την περιεκτικότητα των διαλυμάτων (στις ασκήσεις) είναι οι εξής :

1. Περιεκτικότητα ποσοστού κατά βάρος (σε 100 γραμμάρια διαλύματος πόσα γραμμάρια της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % κ.β. ή % w/w).
2.
Περιεκτικότητα ποσοστού κατ' όγκο (σε 100 ml διαλύματος πόσα γραμμάρια της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % κ.o. ή % w/v).
3.
Περιεκτικότητα ποσοστού όγκου κατ' όγκου (σε 100 ml διαλύματος πόσα ml της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % o.o. ή % v/v).
4. Μερικές φορές στις ασκήσεις δίνεται και η πυκνότητα (ρ ή d) του διαλύματος ρ = m / V. Απ' τον τύπο αυτό μετατρέπουμε τον όγκο σε μάζα και τη μάζα σε όγκο, ανάλογα το ζητούμενο της άσκησης.

Μελετώντας τ' ανωτέρω δε θα έχεις δυσκολία σε ανάλογες ασκήσεις...

Στην 4η λυμένη άσκηση του "papas" πρόσεξε ρ = m / V => V = m / ρ => 399 gr / 1,05 gr/ml = 380 ml. (...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Για να καταλάβεις τη λύση τέτοιου είδους ασκήσεων πρόσεξε λιγάκι την παρακάτω (περιληπτικά) θεωρία :

Η περιεκτικότητα ενός διαλύματος εκφράζει την ποσότητα της διαλυμένης ουσίας σε ορισμένη ποσότητα διαλύματος. (Ποιό "κατανοητά" δηλ. πόσο αραιό ή πυκνό είναι ένα διάλυμα).

Οι εκφράσεις που χρησιμοποιούνται για την περιεκτικότητα των διαλυμάτων (στις ασκήσεις) είναι οι εξής :

1. Περιεκτικότητα ποσοστού κατά βάρος (σε 100 γραμμάρια διαλύματος πόσα γραμμάρια της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % κ.β. ή % w/w).
2.
Περιεκτικότητα ποσοστού κατ' όγκο (σε 100 ml διαλύματος πόσα γραμμάρια της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % κ.o. ή % w/v).
3.
Περιεκτικότητα ποσοστού όγκου κατ' όγκου (σε 100 ml διαλύματος πόσα ml της διαλυμένης ουσίας περιέχονται, θα το συναντάς στις ασκήσεις σου ως % o.o. ή % v/v).
4. Μερικές φορές στις ασκήσεις δίνεται και η πυκνότητα (ρ ή d) του διαλύματος ρ = m / V. Απ' τον τύπο αυτό μετατρέπουμε τον όγκο σε μάζα και τη μάζα σε όγκο, ανάλογα το ζητούμενο της άσκησης.

Μελετώντας τ' ανωτέρω δε θα έχεις δυσκολία σε ανάλογες ασκήσεις...

Στην 4η λυμένη άσκηση του "papas" πρόσεξε ρ = m / V => V = m / ρ => 399 gr / 1,05 gr/ml = 380 ml. (...)

Thanks a lot για το σχολιo ;)

Παω να την διορθωσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Thanks a lot για το σχολιo ;)

Παω να την διορθωσω :)

Το να κάνει κάποιος λάθος είναι ανθρώπινο. Το να το διορθώνει όμως είναι υπεράνθρωπο ! Εξάλου λάθη οι αργόσχολοι μόνο δεν κάνουν.
Συγνώμη που ήμουν λιγάκι απότομος στη διόρθωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Απλά,έπρεπε να φύγω,γιατί το σχολείο μου είχε συνάντηση γονέων και κηδεμόνων και έπρεπε να ήμουν εκεί.

Απλά,μόνο αυτό μου βγήκε λάθος.Όσα άλλα έχω λύσει τέτοιου είδους,μου βγαίνουν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paradise4all

Νεοφερμένος

Ο Paradise4all αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Απλά,έπρεπε να φύγω,γιατί το σχολείο μου είχε συνάντηση γονέων και κηδεμόνων και έπρεπε να ήμουν εκεί.

Απλά,μόνο αυτό μου βγήκε λάθος.Όσα άλλα έχω λύσει τέτοιου είδους,μου βγαίνουν σωστά.

:iagree: :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμείς μπήκαμε στην αραίωση και συμπύκνωση στο φροντιστήριο και μας βάζει κάτι ασκήσεις που για να τις λύσεις πρέπει να είσαι η Λίτσα Πατέρα...

Κάποια μέρα θα παραθέσω κάποιες....

Ευτύχως έχω έμφυτο ταλέντο και έτσι τις λύνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εμείς μπήκαμε στην αραίωση και συμπύκνωση στο φροντιστήριο και μας βάζει κάτι ασκήσεις που για να τις λύσεις πρέπει να είσαι η Λίτσα Πατέρα...

Κάποια μέρα θα παραθέσω κάποιες....

Ευτύχως έχω έμφυτο ταλέντο και έτσι τις λύνω:P

Οι αγαπημενες μου!!!!!!!:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
εμεις αυριο ξαναγραφουμε χημεια μαλλον σε ετεροπολικους δεσμους και πινακα.....wish me good luck.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
δν ειναι το 17... αλλα εβαλα πλ γελοια θεματα... οποτε εγω με το 17 δν ειμαι οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
και καλα κανεις.εμας μας εδινε υλη για ωριαιο και μας ελεγε"αν δεν γραψετε 20 χημεια θα φταιτε εσεις και οχι εγω:P"και δικιο εχει ρε ο ανθρωπος!60000 φορες τα χεις πει ποοοοοσες θες?φαση θαχει να φραψουν ολοι κατω απτη βαση...και οχι αυτο,μετα να βριζουν και τον καθηγητη οτι δεν τα εξηγει καλα αυτο ειναι το ελεος:xixi:γιατι οταν ειπα και πιο πανω οτι μας ειχε διαιρεση 600/125 δεν κανω πλακα οτι τη λυσανε γυρω στα 10 το πολυ ατομα....:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora_888

Νεοφερμένος

Η Δωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εμείς παλεύουμε μεατομικούς και μαζικούς αριθμούς.

ΤΟΥΚ ΤΟΥΚ η πόρτα.Ποιός είναι (πετάγεται ένας τα γεράματα τον αγροικοκοιτάει η θεια) είμαι το Κάλιο με ατομικό 12 και τι μαζικό έχω?:lol:

χαχα!!!!:)..και μεις αυτα κανουμε τωρα και μας πρηζουν!!!αλλα ευτυχως ὸχι τεστ...ακομα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot] Ένας μαθητής θέλει να παρασκευάσει στο εργαστήριο ένα δ/μα [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot]2[/FONT][FONT=&quot]SO4 [/FONT][FONT=&quot]περιεκτικότητας 22%[/FONT][FONT=&quot]w/v. [/FONT][FONT=&quot]Στη διάθεση του μαθητή υπάρχουν 50[/FONT][FONT=&quot]g[/FONT][FONT=&quot] του [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot]2[/FONT][FONT=&quot]SO4[/FONT][FONT=&quot] και 200[/FONT][FONT=&quot]ml[/FONT][FONT=&quot] νερό. Ποια η μέγιστη ποσότητα δ/τος που μπορεί να παρασκευάσει ο μαθητής με τις παραπάνω προδιαγραφές; Ποια είναι η πυκνότητα του δ/τος ου[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]Δίνεται ότι με την προσθήκη στερεού [/FONT][FONT=&quot]K[/FONT][FONT=&quot]2[/FONT][FONT=&quot]SO4[/FONT][FONT=&quot] στο νερό, ο όγκος δε μεταβάλλεται αισθητά. Λύστε την και γράψτε μου αποτέλεσμα .....
[/FONT]


[FONT=&quot][/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Τη μεγιστή ποσότητα να τη βρούμε σε όγκο ή γραμμάρια; :)

Οοπς σορρυ, τώρα διάβασα καλά την άσκηση :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
eraser!!!!!!

λοιπόν, αυτό που δν μας δίνει και πρέπει υποθέτω να βρούμε είναι μέχρι ποια ποσότητα ο ογkος του Δ δεν αλλάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chem22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο chem22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
προσεχε αν προσθέσουμε στα 200ml νερού κάποια ποσότητα Κ2SO4 ο οκος του δ/τος παραμένει 200ml. Ξαναπροσπάθησε ......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Δεν την λυνεται εσεις κυριε γιατι δεν νομιζω να τη βρει κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Με απλή μέθοδο των τριών έχουμε:
Διάλυμα στο οποίο έχουν διαλυθεί

H πυκνότητα του προκύπτει ως εξής:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dodos-7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dodos-7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 177 μηνύματα.
ετσι γιατι μερικοι βλακες γραφουν οτι δεν μπορουμε να την λυσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Χαχα, εντάξει είναι όντως ελαφρώς "τσιμπημένο" ασκησόνι για παιδιά που τώρα τρώνε στη μάπα πρώτη φορά διαλύματα, αλλά όπως λέει και ο τίτλος.. δύσκολη άσκηση...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top