SORBONNE ή DALF

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
To ακουστικό για πολλούς είναι ολόκληρο βάσανο.


To Sorbonne δεν έχει ακουστικό αλλά έχει 2 προφορικά ένα για πολιτισμό και ένα για λογοτεχνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι τα ακουστικά είναι το ίδιο με δύο προφορικά αλλά τα προφορικά εξαρτώνται πολύ από τον εξεταστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia Georgaki

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
γειά σας! επειδή είδα την ανταλλαγή πληροφοριών και επειδή τυγχάνει να είμαι της "δουλειάς" (καθηγήτρια γαλλικών/διερμηνέας/μεταφράστρια), να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά.Τα ανώτερα διπλώματα του ifa είναι τα dalf c2 και sorbonne c2. επίσης, κάνω κι εγώ αυτά τα διπλώματα, εκτός απ'το ινστιτούτο, μιας και έχω τρέλα με τη λογοτεχνία/θέατρο.αν σας ενδιαφέρει να ξεκινήσετε, κάντε το το συντομότερο γιατί φέτος άλλαξε η βιβλιογραφία και θα ισχύει μέχρι το 2010, οπότε και θα ξανααλλάξει. δε σας συμφέρει να ξεκινήσετε του χρόνου, γιατί όταν θα δώσετε θα έχουν αλλάξει τα βιβλία, οπότε ένας χρόνος θα έχει πάει χαμένος(και τα χρήματα...). αν θέλετε να επικοινωνήσουμε για περισσότερες info, i could give u my cell number. ciao:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.

να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά

Χμ...δεν είμαι καθηγήτρια αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως το IFA έχει βγάλει πρόγραμμα για το 2009..:what:

Μήπως το δίνουν μόνο γάλλοι or whatever...?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
γειά σας! επειδή είδα την ανταλλαγή πληροφοριών και επειδή τυγχάνει να είμαι της "δουλειάς" (καθηγήτρια γαλλικών/διερμηνέας/μεταφράστρια), να σας ενημερώσω ότι, όντως, το sorbonne 3 δεν υπάρχει πιά.Τα ανώτερα διπλώματα του ifa είναι τα dalf c2 και sorbonne c2. επίσης, κάνω κι εγώ αυτά τα διπλώματα, εκτός απ'το ινστιτούτο, μιας και έχω τρέλα με τη λογοτεχνία/θέατρο.αν σας ενδιαφέρει να ξεκινήσετε, κάντε το το συντομότερο γιατί φέτος άλλαξε η βιβλιογραφία και θα ισχύει μέχρι το 2010, οπότε και θα ξανααλλάξει. δε σας συμφέρει να ξεκινήσετε του χρόνου, γιατί όταν θα δώσετε θα έχουν αλλάξει τα βιβλία, οπότε ένας χρόνος θα έχει πάει χαμένος(και τα χρήματα...). αν θέλετε να επικοινωνήσουμε για περισσότερες info, i could give u my cell number. ciao:no1:

Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να πεις δυο λόγια για τα γαλλικά που δίνονται στις πανελλήνιες; Εγώ έχω sorbonne 1 και c2 και σκοπεύω να δώσω με το καλό αγγλικά και γαλλικά αλλά θέλω να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται.. Θέλει πολύ διάβασμα; Είναι δύσκολα; :zilia:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Μπορείς να ρωτήσεις και στο Πανεπιστήμιο, στη συγκεκριμένη σχολή, στη γραμματεία του τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Χμ, εγώ θα έλεγα Sorbonne. Αυτό έδωσα κι ήταν πολύ ωραία εμπειρία στα μαθήματα, ήταν ενδιαφέρον το αντικείμενο, τα βιβλία, δεν ήταν η τυποποιημένη εκμάθηση/εξέταση ξένης γλώσσας.
Γενικότερα τα ποιήματα και τα λογοτεχνικά κείμενα που αναλύσαμε μου άρεσαν, και έμαθα πάρα πολλά τόσο δίνοντας το Ι όσο και το ΙΙ.

(κι εγώ ήθελα να συνεχίσω για 3 αλλά δεν γινόταν λόγω ηλικίας, και τώρα δεν προλαβαίνω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia Georgaki

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορείς να ρωτήσεις και στο Πανεπιστήμιο, στη συγκεκριμένη σχολή, στη γραμματεία του τμήματος Γαλλικής Φιλολογίας.

Μιας και σε βρήκαμε μπορείς να πεις δυο λόγια για τα γαλλικά που δίνονται στις πανελλήνιες; Εγώ έχω sorbonne 1 και c2 και σκοπεύω να δώσω με το καλό αγγλικά και γαλλικά αλλά θέλω να ενημερωθώ όσο καλύτερα γίνεται.. Θέλει πολύ διάβασμα; Είναι δύσκολα; :zilia:
Salut encore! Καταρχήν, να διορθώσω λέγοντας ότι υπάρχει Sorbonne 3 και μπορεί να το δώσει όποιος έχει απολυτήριο ελληνικού ή γαλλικου σχολείου και το c2. Σχετικά με την απορία για το πρόγραμμα του 2009/10, εννοούσα τα βιβλία στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι στις εξετάσεις του 2009 και '10. Δεδομένου ότι είναι τεράστια ύλη, λογικό δεν είναι να τα ανακοινώνουν εγκαίρως; Et puis, 2009 est juste au coin, n'est-ce pas? Στη διάθεσή σου για περισσότερες απορίες...:bye:
-----------------------------------------
Με τα διπλώματα που έχεις, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι (λογικά...). Έχεις ένα κείμενο γαλλικό για μετάφραση στα ελληνικά (επιπέδου Β2), γελοίες ερωτήσεις κατανόησης (συνήθως 3), 3 ασκήσεις γραμματικής (μετατροπές κυρίως, σε πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και δευτερεύουσες με συνδέσμους που απαιτούν subjonctif, γι'αυτό να τους μάθεις καλά!) και, τέλος, μια έκθεση (γράμμα, ανάπτυξη ιδεών, συνέντευξη-μου είχε πέσει εμένα το '96 και κουφάθηκα κ εγώ κ όλοι οι υπόλοιποι). Αυτά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Salut encore! Καταρχήν, να διορθώσω λέγοντας ότι υπάρχει Sorbonne 3 και μπορεί να το δώσει όποιος έχει απολυτήριο ελληνικού ή γαλλικου σχολείου και το c2. Σχετικά με την απορία για το πρόγραμμα του 2009/10, εννοούσα τα βιβλία στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι στις εξετάσεις του 2009 και '10. Δεδομένου ότι είναι τεράστια ύλη, λογικό δεν είναι να τα ανακοινώνουν εγκαίρως; Et puis, 2009 est juste au coin, n'est-ce pas? Στη διάθεσή σου για περισσότερες απορίες...:bye:
-----------------------------------------
Με τα διπλώματα που έχεις, οι πανελλήνιες θα σου φανούν παιχνιδάκι (λογικά...). Έχεις ένα κείμενο γαλλικό για μετάφραση στα ελληνικά (επιπέδου Β2), γελοίες ερωτήσεις κατανόησης (συνήθως 3), 3 ασκήσεις γραμματικής (μετατροπές κυρίως, σε πλάγιο λόγο, παθητική φωνή και δευτερεύουσες με συνδέσμους που απαιτούν subjonctif, γι'αυτό να τους μάθεις καλά!) και, τέλος, μια έκθεση (γράμμα, ανάπτυξη ιδεών, συνέντευξη-μου είχε πέσει εμένα το '96 και κουφάθηκα κ εγώ κ όλοι οι υπόλοιποι). Αυτά...:)


Χαίρομαι που στο ομιλείτε Γαλλικά μπορεί να έχουμε και τη βοήθεια μιας καθηγήτριας

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1321032#post1321032
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο πτυχια εχει μεγαλυτερη αξια?

Και επισης τα γαλλικα πανεπιστημια τα δεχονατι και τα 2?:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sophia Georgaki

Νεοφερμένος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χαίρομαι που στο ομιλείτε Γαλλικά μπορεί να έχουμε και τη βοήθεια μιας καθηγήτριας

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1321032#post1321032

Ευχαριστώ για το λινκ, το είδα και ξετρελάθηκα με αυτή τη διάθεση για επικοινωνία στα γαλλικά, εννοείται ότι θα συμμετέχω και θα είναι χαρά μου να βοηθάω σε οτιδήποτε σας απασχολεί! Έχω 2 απορίες: 1) Μα καλά, δεν έχετε σχολείο; από πού τα στέλνετε αυτά;γιατί στα μηνύματα βλέπω ώρες που λογικά θα έπρεπε να είστε σχολείο...2) Πηγαίνετε σε γαλλικά σχολεία ή είστε απλά λάτρεις των γαλλικών; βλέπω ένα καλό επίπεδο γενικά, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό! Εύγε σε όλους/όλες! :thanks:
-----------------------------------------
Μπορειτε να μου πειτε ποιο απο τα δυο πτυχια εχει μεγαλυτερη αξια?

Και επισης τα γαλλικα πανεπιστημια τα δεχονατι και τα 2?:bye:
Άν απηύθυνες σε μένα την ερώτηση, κακώς χρησιμοποίησες πληθυντικό...
Επί της ουσίας, και τα δύο διπλώματα θεωρητικά είναι ισάξια, δεδομένου (εννοείται!!!) ότι θα διαβάσεις εσύ όσο χρειάζεται, ώστε να φέρεις τα γαλλικά σου σε αυτό το επίπεδο και να εκπροσωπείς επάξια το δίπλωμά σου.Απο 'κεί και πέρα είναι δική σου επιλογή:θέλεις γαλλικά αποκλειστικά της επικαιρότητας όπως στο Β2 σε πιο αναβαθμισμένη & σύνθετη έκδοση(C1/C2) ή θέλεις λογοτεχνία/θέατρο, γαλλικό πολιτισμό και τέτοια(Sorbonne); Αν θες τη γνώμη μου, με το Sorbonne δεν αποκτάς μόνο γνώσεις, αλλά και παιδεία, έχει άλλη ποιότητα. Γι' αυτό και εγώ του δίνω μεγαλύτερη αξία. Αλλά όχι μόνο εγώ...ακόμα και οι πιό "τεχνοκράτες" υποβάλλουν τα σέβη τους μπροστά στο Sorbonne. Φυσικά, είναι δική μου γνώμη και δε μειώνει το επίπεδο του Dalf σε καμμία περίπτωση!Τα γαλλικά παν/μια δέχονται και τα 2 (Sorbonne C2/ Dalf C2). Ελπίζω να βοήθησα...Για ό,τι άλλο, εδώ είμαστε... :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το λινκ, το είδα και ξετρελάθηκα με αυτή τη διάθεση για επικοινωνία στα γαλλικά, εννοείται ότι θα συμμετέχω και θα είναι χαρά μου να βοηθάω σε οτιδήποτε σας απασχολεί! Έχω 2 απορίες: 1) Μα καλά, δεν έχετε σχολείο; από πού τα στέλνετε αυτά;γιατί στα μηνύματα βλέπω ώρες που λογικά θα έπρεπε να είστε σχολείο...2) Πηγαίνετε σε γαλλικά σχολεία ή είστε απλά λάτρεις των γαλλικών; βλέπω ένα καλό επίπεδο γενικά, και χαίρομαι πολύ γι' αυτό! Εύγε σε όλους/όλες! :thanks:

Εγώ προσωπικά το 1α απαντώ πως το σχολείο μας είναι υπο κατάληψη και στο 2 ότι θα ήθελα πάρα πολύ να πηγαίνω σε γαλλικό σχολείο, αλλά είναι κάπως βαρύ για την τσέπη των γονιών μου κι είμαι κάτι παραπάνω από λάτρης της γλώσαας! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Sophia ευχαριστω για τις πληροφοριες:no1:

Απ'οτι βλεπω το Sorbonne παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον...Βεβαια με ανησυχει το γεγονος οτι εχει 2 προφορικα(μιλαω για το C1 αν τα χω μπερδεψει διορθωστε με:P)

Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω μαθηματα στο Γαλλικο Ινστιτουτο για C1 χωρις να εχω δωσει το Β2?Βεβαια εννοειται πως θα εχω φτασει το επιπεδο μου ως εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Sophia ευχαριστω για τις πληροφοριες:no1:

Απ'οτι βλεπω το Sorbonne παρουσιαζει μεγαλυτερο ενδιαφερον...Βεβαια με ανησυχει το γεγονος οτι εχει 2 προφορικα(μιλαω για το C1 αν τα χω μπερδεψει διορθωστε με:P)

Γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω μαθηματα στο Γαλλικο Ινστιτουτο για C1 χωρις να εχω δωσει το Β2?Βεβαια εννοειται πως θα εχω φτασει το επιπεδο μου ως εκει...


Το Sorbone C1 έχει δύο προφορικά - 1 για πολιτισμό και ένα για λογοτεχνία / Το DALF C1 έχει μόνο 1 προφορικό και΄1 ακουστικό.

Στο DALF C1 μπορείς να πας κατευθείαν, στο Sorbonne C1 δε ξέρω. Παλιά που δεν υπήρχε το Sorbonne B2 πήγαινε κανείς απευθείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Και το Sorbonne πως δομειται σε γενικες γραμμες?Ακουσα κατι για συγκεκριμενη βιβλιογραφια αλα δεν εχω καταλαβει ακομα που συμπεριλαμβανεται στο τεστ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
Υπάρχουν συγκεκριμένα βιβλία λογοτεχνίας και θεωρία για πολιτισμό

Δες στα σάιτς του Ινστιτούτου στην Αθήνα

https://www.ifa.gr/

https://www.ift.gr/

Η καλύτερα

https://www.ifa.gr/rubrique.php3?id_rubrique=565
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene violette

Νεοφερμένος

Η rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γεια σας!!ειμαι καινουργια..διαβασα τη συζητηση σας και εχω να πω πως φετος κανω το sorbonne c1 και πιστευω πως αξιζει τον κοπο..ειναι παρα πολυ ενδιαφερον καμια σχεση με τα προηγουμενα διπλωματα των γαλλικων.επιτελουσ μαθαινουμε τν γλωσσα σε βαθος..αν θελετε ρωτηστε με κατι για την βιβλιογραφια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ποια είναι τα βιβλία και πόσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
γεια σας!!ειμαι καινουργια..διαβασα τη συζητηση σας και εχω να πω πως φετος κανω το sorbonne c1 και πιστευω πως αξιζει τον κοπο..ειναι παρα πολυ ενδιαφερον καμια σχεση με τα προηγουμενα διπλωματα των γαλλικων.επιτελουσ μαθαινουμε τν γλωσσα σε βαθος..αν θελετε ρωτηστε με κατι για την βιβλιογραφια:)

Καθόλου δεν μ'άρεσε :P Άντε να μάθεις τόσα πράματα απέξω.
Βασικά απλά είμαι περίεργη και το c2 μου φάνηκε ωραιότερο.. Μελετούσα και κείμενα με ενδιαφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rene violette

Νεοφερμένος

Η rene violette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
λοιπον..καταρχας δεν προκειται γ αποστιθηση κειμενων απλα μελετας καποια στοιχεια και τα αποδιδεισ με τον δικο σου τροπο..τωρα εξαρταται πως τ βλεπει κανεισ!!
τ ωρα οσον αφορα τα βιβλια ειναι 2 λογοτεχνικα le malade imaginaire du moliere και η colomba του prosper merimee.επειτα υπαρχει ενα βιβλιο στο οποιο συμπεριλαμβανονται οι αναλυσεισ των βιβλιων.(ειναι σαν τα δικα μασ κειμενα).σ αυτο τ βιβλιο υπαρχει ακομα και η αναπτυξη των θεματων πολιτισμου που φετοσ ειναι η εκπαιδευση και η διοικηση.ε μετα κλασσικα γραμματικη και ενα βιβλιο με κειμενα οπου εξεταζονται γραμματικη λεξιλογιο και ερωτησησ κατανοησησ.να σημειωθει οτι ολα τα χωρια που δινονται ειναι λογοτεχνικα.δηλαδη εκτοσ απο τ 2 λογοτεχνικα που ειναι υποχρεωτικα στισ εξετασεισ τ αγνωστο κειμενο ειναι παλι παρμενο απο καποιο λογοτεχνικο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top