Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Παλιά ήταν msn, τώρα ενώθηκε με το skype. Δε ξέρω όμως αν η εφαρμογή msn messenger λειτουργεί ακόμα. Εγώ πλέον έχω skype και oovoo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ναι κι εγώ γι'αυτό το λόγο το χρησιμοποιούσα, αλλά πλέον επικοινωνώ μέσω skype-δηλαδή με καλύπτει,τουλάχιστον με τα άτομα που θέλω να πω κάτι-αν και για να πω την αλήθεια και στο skype έχω αρκετές άσχετες επαφές.Εδώ που σπουδάζω οι περισσότεροι έχουν το skype σαν μέσω επικοινωνίας γιατί κανένας δε βάζει σταθερό-ε και το κινητό δε πολυσυμφέρει.Το χρησιμοποιώ πιο πολύ κι απ'το κινητό.Το fb αν το ανοίξω θα το κάνω μονο και μόνο για να λέω οτι απλά έχω fb...μαλ*κία αλλά με έχει κουράσει κάθε φορά να με ρωτάνε και να απορούν...Μέχρι και στις διακοπές που γνώρισα δυο παιδικούς φίλους τις κολλητής μου μου είπαν κατευθείαν δώσε fb να τα λέμε :/:
Τι να σε πω εγώ για αυτόν τον λόγο δεν θα το άνοιγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dragonborn

Νεοφερμένος

Ο Dragonborn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται να το ανοιξεις απλα και μονο για να ''μην σε κοιτανε με αυτο το βλεμμα,'' κοιτατους και εσυ αλλιως! :P
Εγω personally εχω αλλα δεν μπαινω συχνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Κατά τη δική μου ταπεινή γνώμη, το να εκφράζεις τις απόψεις και τα πιστεύω σου στο Facebook δεν είναι κάτι κακό, αν σ'αυτά έχει πρόσβαση μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, ομοϊδεατών, τους οποίους γνωρίζεις προσωπικά και ξέρεις πως δεν θα γίνες το talking point της γειτονιάς με τις ποζέρικες, extreme, ηλίθιες (κτλ όπως τις αντιλαμβάνεται κανείς) δημοσιεύσεις σου. Τώρα αν έχεις 4974 φίλους, γράφεις την όποια μαλακία σου κατέβει στο κεφάλι και την έχεις ανοικτή για να την δεί ο οποιοσδήποτε μπορεί να εξηγηθεί μονάχα με δύο εναλλακτικές.. 1) You are what is commonly referred to as an 'attention whore' and should be banned from society, ή 2) Δεν είσαι προσεκτικός στις κινήσεις σου και δεν καταλαβαίνεις πως κινδυνεύεις άμεσα (τις προάλλες έδειραν άσχημα γνωστό ενός φίλου μου επειδή είχε ποστάρει "sas gamw poutanas gioi panathinakoi"). :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο fb πεφτει τρελο φακελωμα. Στην θεση σας θα το σκεφτομουν πριν δημοσιευσω κατι εκει :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν ενώθηκε με το skype; Ή άλλα κατάλαβα;

Παλιά ήταν msn, τώρα ενώθηκε με το skype. Δε ξέρω όμως αν η εφαρμογή msn messenger λειτουργεί ακόμα. Εγώ πλέον έχω skype και oovoo
Με κολπάκι κατάφερα να περάσω από τη διαδικασία της συνένωσης:D Οπότε συνεχίζω να το χρησιμοποιώ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,418 μηνύματα.
Στο fb πεφτει τρελο φακελωμα. Στην θεση σας θα το σκεφτομουν πριν δημοσιευσω κατι εκει :/

Εχεις τιποτα να κρύψεις ή σκοπεύεις να κανεις καμια παρανομία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχεις τιποτα να κρύψεις;

Πολλα:P:smoke:

Σοβαρα μιλωντας πως νομιζεται οτι το facebook ειχε αποφερει τετοια τεραστια κερδη στον δημιουργο του (τον Ζακενμπεργκ) χωρις καν να εχει μπει στο χρηματιστηριο αρχικα?
Ασε που πρακτικα δεν ηταν και κατι τοσο πρωτοτυπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πολλα:P:smoke:

Σοβαρα μιλωντας πως νομιζεται οτι το facebook ειχε αποφερει τετοια τεραστια κερδη στον δημιουργο του (τον Ζακενμπεργκ) χωρις καν να εχει μπει στο χρηματιστηριο αρχικα?
Ασε που πρακτικα δεν ηταν και κατι τοσο πρωτοτυπο.

Βασικά στους όρους που όλοι αποδέχονται και σχεδόν κανείς δεν διαβάζει λέει ξεκάθαρα ότι ότι υπάρχει εκεί μέσα, είτε είναι φωτογραφία, είτε βίντεο, είτε τραγούδι, είτε ένα ποίημα ή μια ατάκα ή τελοσπάντων οτιδήποτε υπάρχει εκεί μέσα που ειναι δημιουργία κάποιου χρήστη του ανήκει και μπορεί να το εκμεταλλευτεί οικονομικά χωρίς την έγκρισή σου και φυσικά δεν παίρνεις μία. με το που το καταχώρησες αυτομάτως πήραν τα πνευματικά δικαιώματα. πχ. μια φωτογραφία μιας ωραίας κοπέλας μπορούν να την πουλήσουν σε μια διαφημιστική εταιρεία και να βρεθεί η κοπέλα να φιγουράρει παντού χωρίς καν την έγκρισή της. Επίσης, μπορεί οποιοδήποτε στοιχείο (εκτός απο τα προσωπικα δεδομενα) να τα πουλήσει σε άλλους, πχ σε μια στατιστικη υπηρεσια. οι διαφημισεις και τα διαφορα προγραμματακια ειναι το μικροτερο γι' αυτους κερδος... κατι σαν χαρτζιλίκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ούτε υπερ ούτε κατα ! Είμαι υπέρ της προσεκτικής χρήσης του και κατά της άσκοπης χρήσης του! Προσωπικά έχω αρχίσει να το βαριέμαι!! Και μιλάω για το φεισμπουκ! Είναι κρίμα κιόλας μερικοί να το χρησιμοποιούν για να προβάλλουν κάτι το οποίο δεν είναι ..ίσως γι αυτό και να το έχω βαρεθεί! Όλοι ξαφνικά γίνονται δημοφιλείς όμορφοι και χιουμορίστες. Την πολλή υποκρισία βαριέμαι που προβάλλεται από τέτοια μέσα! Όλοι είναι φίλοι με όλους ακόμα και αν μεταξύ τους δεν λένε ούτε ένα γειά! Όλα ψεύτικα και δεν με εκπλήσσουν ούτε προκαλούν το ενδιαφέρον μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Είπα να ανοίξω ένα θέμα μιας και δεν βλέπω κάτι ανάλογο.Αλήθεια ποιά είναι η γνώμη σας για το κοινωνικό αυτό δίκτυο;Πιστεύετε ότι είναι χρήσιμο;Υπάρχει κόσμος που το χρησιμοποιεί καθημερινά και με πάθος.Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ότι πιο άχρηστο και γελοίο έχω συναντήσει.:PΑνευ ουσίας και σημασίας.Πολλοί δίνουν μεγάλη σημασία στα like και πόσα έχουν για να φανούν επιτυχημένοι.Δηλαδή κριτήριο της επιτυχίας πλέον δεν είναι τι έχεις κάνει στην ζωή σου,αλλά το πόσα λάικ έχεις στο facebook.Mιλάμε για τέτοιο παραλογισμό.Αν και δεν έχω θέμα με λαικ οι φώτο μου έχουν αρκετά,το θεωρώ παντελώς άχρηστο και το μόνο που μου αρέσει είναι ότι βλέπεις ειδήσεις απο σαιτ στον τοίχο και ενημερώνομαι για τα θέματα της σχολής μου.Τι να ασχοληθείς με σάιτ που γράφει ο άλλος "είμαι στην τουαλέτα" και έχει 30 λάικ και κάποιος άλλος κάνει μια σοβαρή ανάρτηση και 5 ας πούμε.Τι λέτε έχει την σημασία που κάποιοι του έχουν δώσει,μπορεί να βοηθήσει σε κάποιο τομέα επαγγελματικά η το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Εντάξει όσο υπεράνω και αν το παίζουμε,τα λαικ που τόσο μισούμε αν γίνονται από άτομα που ενδιαφερόμαστε,χαιρόμαστε,ας είμαστε ρεαλιστές,δεν βλάπτει ;)

Τώρα γενικά για τα μέσα δικτύωσης κάθε άλλο παρά γελοία είναι,έχω ενημερωθεί πολλές φορές και για πολλά θέματα μέσω αυτών,από σεμινάρια μέχρι νέα για το πανεπιστήμιο.
+οτι το messenger αποτελεί τρομερά βολικό τρόπο επικοινωνίας πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Ούτε χρήσιμα ούτε άχρηστα...σαφώς ζεις και χωρίς Facebook.

Αέρας κοπανιστός όπως τόσα και τόσα στην εποχή μας,που απλά τον καταναλώνεις επειδή στο πουλάνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Την έννοια του λάικ στο facebook την θεωρείς δηλαδή ένδειξη επιτυχίας;Οσο πιο πολλά τόσο πιο ανώτερος και πετυχημένος είσαι;Ξαναλέω ότι δεν το γράφω γιατί δεν έχω πολλά λάικ.Απλά μου φαίνεται όλο αυτό εντελώς ανούσιο.Είμαι ο μόνος;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Εγώ έχω πιο πολλά dislikes παρά likes πάντως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω εγώ στο facebook είναι μόνο άν θές να αναδείξεις την δουλειά σου μέσα απο αυτό,η άν ψάχνεις πληροφορίες για κάτι.Ας πούμε είσαι συγγραφέας,αρθρογραφείς σε κάποια εφημερίδα-σάιτ,είσαι καλλιτέχνης η ηθοποιός τραγουδιστής και θές να ενημερώνεις τον κόσμο.Επίσης θές να μάθεις για σεμινάρια,για φοιτητές που έχουν γκρούπ.Κατά τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να μπούμε σε αναλυτική συζήτηση για το κάθε μέσο ξεχωριστά. Προσωπικά θα πω ότι χρησιμοποιώ το Skype για να επικοινωνώ με κάποια άτομα, το YouTube ως μέσο πληροφόρησης αλλά κυρίως ψυχαγωγίας και τέλος το Twitter περιστασιακά για συγκεκριμένα άτομα (κυρίως αναγνωρίσιμα) και οργανισμούς που "ακολουθώ". Το Facebook το έχω ξεφορτωθεί χρόνια τώρα και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος γι'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gd89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Η μόνη χρησιμότητα που βλέπω εγώ στο facebook είναι μόνο άν θές να αναδείξεις την δουλειά σου μέσα απο αυτό,η άν ψάχνεις πληροφορίες για κάτι.Ας πούμε είσαι συγγραφέας,αρθρογραφείς σε κάποια εφημερίδα-σάιτ,είσαι καλλιτέχνης η ηθοποιός τραγουδιστής και θές να ενημερώνεις τον κόσμο.Επίσης θές να μάθεις για σεμινάρια,για φοιτητές που έχουν γκρούπ.Κατά τα άλλα είναι χάσιμο χρόνου.
Ούτε καν αυτό,είναι τέτοιος ο όγκος που χάνεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Την έννοια του λάικ στο facebook την θεωρείς δηλαδή ένδειξη επιτυχίας;Οσο πιο πολλά τόσο πιο ανώτερος και πετυχημένος είσαι;
Σε καμία περίπτωση.
Είπα μια κατάσταση η οποία περιγράφει τους περισσότερους.Δεν ανέφερα αν αυτό που συμβαίνει είναι σωστό ή οχι.
Κρίνοντας το κανονιστικά,προφανώς και η ανθρώπινη επικοινωνία δεν πρέπει να γίνεται μέσω likes και ειδοποιήσεων,αλλά σε αυτή την εποχή ζούμε,όποιος μπορεί να ζήσει χωρίς μέσα κοινωνικής δικτύωσης ας το κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
To facebook,με βοηθα αφανταστα στη σχολη μου..Επειδη λογω εργασιας,δε προλαβαινω και τοσο να παρακολουθω τις θεωριες, οι ομαδες που εχουμε,μας βοηθαει στην εξεταστικη,να ανταλλαξουμε αποριες-υλες κτλ.. Εχω βοηθησει και εγω πολυ απαντωντας αποριες αλλων παιδιων..Και οπως και εκεινοι,εμενα..Ειλικρινα χωρις το facebook,δε θα μπορουσα να ανταπεξελθω σε καποια μαθηματα..Βεβαια, γουστα ειναι αυτα και προσωπικες αποψεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top