Sites κοινωνικής δικτύωσης (facebook κλπ)

Facebook/Twitter/Myspace κτλπ και έκφραση απόψεων/ιδεών. Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 207)
  • Υπέρ. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 106 51.2%
  • Κατά. (αν μπορείτε πείτε και γιατί)

    Ψήφοι: 84 40.6%
  • Δεν ξέρω, δεν απαντώ

    Ψήφοι: 17 8.2%

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όσοι έχετε facebook, twitter, myspace, hi5 και τα λοιπά, θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. (Αλλά και όσοι δεν έχετε αλλά πιστεύετε ότι είστε σε θέση να απαντήσετε)

Λοιπόν. Το ερώτημά μου είναι αν είστε υπέρ ή κατά της έκφρασης πολιτικών, κοινωνικών, θρησκευτικών κτλπ κτλπ ιδεών και απόψεων μέσω τέτοιων σάιτς κοινωνικής δικτύωσης.
Για να γίνω πιο συγκεκριμένη... Ξερωγώ αν είχατε κάποια ιδεολογία (π.χ ήσασταν κομμουνιστές/δεξιοί/κτλπ -τυχαία παραδείγματα-), θα την εκφράζατε σε τέτοια σάιτ;

Το λέω αυτό γιατί πολλοί ανεβάζουν φωτογραφίες στα προφίλ τους με μηνύματα που θέλουν να περάσουν, γράφουν "Καταστάσεις" και "Σημειώσεις", ποστάρουν άρθρα, βίντεο κ.α ...

Πολλοί θα πουν ότι αυτό ονομάζεται e-πανασταση κι ότι είναι άθλιο εντελώς, ενώ άλλοι θα υποστηρίξουν ότι μέσω τέτοιων ποστς επηρεάζουν και μαζεύουν κόσμο -επομένως κατ' αυτούς κάτι γίνεται.

Προσωπικά, πιστεύω ότι το έχω κάψει τελευταία γενικά... Ποστάρω συνέχεια σημειώσεις, καταστάσεις, βίντεο, άρθρα κτλπ με τις απόψεις μου/απόψεις ανθρώπων που θαυμάζω. Απλά αναρωτιέμαι τι νόημα έχει. Βγάζω κάτι; Επηρεάζεται όντως κόσμος ή πρόκειται για ψευτο-μαγκιά και άσκοπα πράγματα;

Επομένως θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν μιλάω για μπλογκς και άλλα σάιτς, μιλώ συγκεκριμένα για facebook φάση...


Προσωπικά είμαι υπέρ τέτοιων σελίδων. Ζούμε σε μια ψηφιακή εποχή και δεν γίνεται να απέχουμε από την τεχνολογία.
Τώρα για τις πολιτικές πεποιθήσεις, προσωπικά είμαι οικονομικά φιλελεύθερος (κεντροδεξιός δλδ) αλλά κανένα από τα ελληνικά κόμματα δεν με εκφράζει. Όποιος θέλει γράφει τι πιστεύει, δεν είναι υποχρεωτικό.

Όποιος θέλει να πουλήσει προπαγάνδα μέσω τέτοιων site πρέπει να τρώει αποκλεισμό (προσωπικά είχα δει μια σατιρική σελίδα που νόμιζα ότι τους καυτηρίσαζε όλους αλλά τελικά ήταν κομματική οπότε έκανα block...

Νομίζω πως είναι καλή ιδέα να μιλάμε με άτομα άλλων χωρών για να ανταλλάζουμε απόψεις. Μιλάω πολύ συχνά με Γερμανάκια και διαπιστώνω πως δεν έχουν καμιά σχέση με αυτά που νομίζουμε εμείς! Τα κανάλια και οι εφημερίδες δημιουργούν κόντρες μεταξύ των λαών.

Όσο για τα status εντάξει, είναι λίγο ενοχλητικό να βλέπεις συνέχεια "πάω για μπάνιο" " μόλις έφαγα πρωινό" "άντε πάω να κοιμηθώ". και εμάς τι μας νοιάζει!!??
αλλά υπάρχουν πολλά ενδιαφέρον πράγματα σε αυτά τα site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Θεωρω πολυ μεγαλη βλακεια τις ιστοσελιδες κοινωνικης δικτυωσης...ολοι λεμε αρχικα πως θα μιλαμε μονο με γνωστους και φιλους,πως θα κανουμε καλη χρηση τους κλπ κλπ αλλα κακα τα ψεματα χανεις το μετρο απαξ και κολλησεις!Αυτο εχει ως αποτελεσμα να εκτιθεσαι ανεπανορθωτα..γιατι οι αλλοι να βλεπουν φωτο σου και να ξερουν που πηγες διακοπες και τι εκανες???
Αν θελει καποιος να κρατησει επαφες με φιλους που μενουν μακρια υπαρχει και το e mail η το τηλεφωνο....τοσες μα τοσες ανωδυνες λυσεις!=D

θελουν να δειχνουν ποσο "cool" ατομα ειναι για αυτο βαζουν φωτογραφιες απο απουδηποτε πηγαινουν.Τα κοριτσια που βαζουν προκλητικες δεν ξερω τι ρολο παιζουν αλλα φανταζομαι οτι θελουν να τις προσεξουν και να εχουν πολλο'υς "φίλους" στο facebook.Και εγω βλακεια τα θεωρω το να μοιραζεσαι με φιλους σου οκ αλλα με ξένους δεν ειναι νορμαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Δεν τα πιστεύω και πολύ προσωπικά. Από πολλούς γίνεται κατάχρηση. Ξέρω πολλούς εθισμένους (κυρίως κορίτσια) που, όλες οι συζητήσεις τους είναι γύρω από το ποια φωτογραφία ανέβασαν στο facebook ή το αν θα πρέπει να κάνουν like ή όχι σε κάποιον που τους αρέσει.
Τώρα, σαν μέσο ανταλλαγής ιδεών είναι καλύτερα για μένα τα blog και τα fora.
Επίσης, για φίλους που μένουν μακριά π.χ πάρε ένα τηλέφωνο βρε αδερφέ, γιατί μια τόσο απρόσωπη επικοινωνία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επίσης, για φίλους που μένουν μακριά π.χ πάρε ένα τηλέφωνο βρε αδερφέ, γιατί μια τόσο απρόσωπη επικοινωνία?

Ξέρεις πόσο κάνουν οι international κλήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Ξέρεις πόσο κάνουν οι international κλήσεις;

Υπαρχει και το skype...και αν εχεις smart phone μπορεις να κατεβασεις το skype και αλλα προγραμματα με τα οποια μιλας δωρεαν με ολο τον κοσμοο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ξέρεις πόσο κάνουν οι international κλήσεις;
Τώρα με τα προγράμματα σταθερής τηλεφωνίας, πληρώνεις ένα Α ποσό κάθε μήνα και κάνεις κλήσεις όπου και όσο θες:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Ξέρεις πόσο κάνουν οι international κλήσεις;
Skype :) Eγώ προσωπικά έχω καταργήσει το κινητό ακόμα και σε κλήσεις προς φίλους... γιατί να τα σκάω για κάρτες στις (μην τις χαρακτηρίσω:mad:) εταιρίες κινητής τηλεφωνίας;

Τώρα με τα προγράμματα σταθερής τηλεφωνίας, πληρώνεις ένα Α ποσό κάθε μήνα και κάνεις κλήσεις όπου και όσο θες:D
μπορείς να το κάνεις και αυτό, αλλά αν ο άλλος δεν έχει skype:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ε υπάρχει διαφορά.
Skype θα κανονίσω να μπω με τη παρέα μου να παίξουμε κάνα MMO, ή να κάνω μάθημα με τον προπονητή μου (σκάκι), και γενικά, ο κόσμος όταν μπαίνει skype ξέρει ότι θα κάνει το τάδε πράγμα, αυτό που ήρθε να κάνει.
Ενώ όταν μπαίνεις facebook, συνήθως δεν έχεις συγκεκριμένο σκοπό. Θα κοιτάξεις το news feed σου μήπως ανέβασε ημίγυμνη φωτογραφία κάποια από τις βυζαρούδες συμμαθήτριες/γνωστές σου, κάνα λινκ που σου 'χουνε βάλει στο wall σου, κάνα μήνυμα που σου στείλανε και δεν έχεις δει, και ίσως πέσει το μάτι σου στο chat και δεις μέσα κάποιον φίλο από τα παλιά ή τα μακρινά, και άμα γουστάρεις θα του μιλήσεις.
Δεν μπορεί να αντικαταστήσει το skype το facebook.
Πόσο μάλλον τώρα που το αγόρασε η microsoft και αρχίζουν όλο και περισσότεροι να στρέφονται σε alternatives.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kαποια Νεφ

Νεοφερμένος

Η Nεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υπερ, οταν ξερεις να το χρησιμοποιεις σωστα, και οχι να σε χρησιμοποιει αυτο. Και σιγουρα υπαρχει διαφορα:

ο κόσμος όταν μπαίνει skype ξέρει ότι θα κάνει το τάδε πράγμα [..]
Ενώ όταν μπαίνεις facebook, συνήθως δεν έχεις συγκεκριμένο σκοπό.

Θα συμφωνησω απολυτα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εντομεταξύ όλοι έχουν fb και δεν υπάρχει άλλος τρόπος επικοινωνίας ουσιαστικά...msn δεν μπαίνει κανένας πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Αηδία έχουν καταντήσει ειδικά το fb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία...Είχα fb μέχρι την γ' λυκείου όπου το απενεργοποίησα γιατί διάβαζα και επειδή είχε γίνει και μια μικροπαρεξήγηση με μια παλιά φίλη, αλλά κυρίως λόγω διαβάσματος.Απο τότε δεν το έχω ανοίξει ούτε στιγμή και να πω την αλήθεια νομίζω πως για μένα τουλάχιστον είναι καλύτερα.Όλοι οι φίλοι, τα αδέρφια μου έχουν αλλά με τους περισσότερους πλεον επικοινωνώ μέσω skype.Τελευταία σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά με το fb γιατί σε όσους λέω οτι δεν έχω, με κοιτάζουν με μια τεράάάστια απορία στο βλέμμα σαν να μου λένε ''Κοπελιά,που ζήσεις?'' Σήμερα με αφορμή πάλι ένα περιστατικό σκέφτηκα οτι απ'τη παρέα μου -μην πω απ'ολο το πανεπιστήμιο :P- παίζει να είμαι η μόνη που δεν το χρησιμοποιεί.Σκέφτομαι να το ανοίξω μόνο και μόνο για να μην βλέπω την ίδια ηλίθια έκφραση κάθε φορά.Εσείς τι λέτε, να το ενεργοποιήσω ή να τους αφήσω να πιστεύουν οτι έρχομαι απο άλλο πλανήτη? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία...Είχα fb μέχρι την γ' λυκείου όπου το απενεργοποίησα γιατί διάβαζα και επειδή είχε γίνει και μια μικροπαρεξήγηση με μια παλιά φίλη, αλλά κυρίως λόγω διαβάσματος.Απο τότε δεν το έχω ανοίξει ούτε στιγμή και να πω την αλήθεια νομίζω πως για μένα τουλάχιστον είναι καλύτερα.Όλοι οι φίλοι, τα αδέρφια μου έχουν αλλά με τους περισσότερους πλεον επικοινωνώ μέσω skype.Τελευταία σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά με το fb γιατί σε όσους λέω οτι δεν έχω, με κοιτάζουν με μια τεράάάστια απορία στο βλέμμα σαν να μου λένε ''Κοπελιά,που ζήσεις?'' Σήμερα με αφορμή πάλι ένα περιστατικό σκέφτηκα οτι απ'τη παρέα μου -μην πω απ'ολο το πανεπιστήμιο :P- παίζει να είμαι η μόνη που δεν το χρησιμοποιεί.Σκέφτομαι να το ανοίξω μόνο και μόνο για να μην βλέπω την ίδια ηλίθια έκφραση κάθε φορά.Εσείς τι λέτε, να το ενεργοποιήσω ή να τους αφήσω να πιστεύουν οτι έρχομαι απο άλλο πλανήτη? :P

βασικα ενεργοποιησε το και μετα πατα ολικη διαγραφη... μονο ετσι θα γλιτωσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία...Είχα fb μέχρι την γ' λυκείου όπου το απενεργοποίησα γιατί διάβαζα και επειδή είχε γίνει και μια μικροπαρεξήγηση με μια παλιά φίλη, αλλά κυρίως λόγω διαβάσματος.Απο τότε δεν το έχω ανοίξει ούτε στιγμή και να πω την αλήθεια νομίζω πως για μένα τουλάχιστον είναι καλύτερα.Όλοι οι φίλοι, τα αδέρφια μου έχουν αλλά με τους περισσότερους πλεον επικοινωνώ μέσω skype.Τελευταία σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά με το fb γιατί σε όσους λέω οτι δεν έχω, με κοιτάζουν με μια τεράάάστια απορία στο βλέμμα σαν να μου λένε ''Κοπελιά,που ζήσεις?'' Σήμερα με αφορμή πάλι ένα περιστατικό σκέφτηκα οτι απ'τη παρέα μου -μην πω απ'ολο το πανεπιστήμιο :P- παίζει να είμαι η μόνη που δεν το χρησιμοποιεί.Σκέφτομαι να το ανοίξω μόνο και μόνο για να μην βλέπω την ίδια ηλίθια έκφραση κάθε φορά.Εσείς τι λέτε, να το ενεργοποιήσω ή να τους αφήσω να πιστεύουν οτι έρχομαι απο άλλο πλανήτη? :P
Ε καλά και εμένα έτσι με κοιτάνε όταν λέω ότι δεν έχω fb:P Και τι να κάνουμε δηλαδή; Επειδή έχουν όλοι δεν πάει να πει ότι είναι υποχρεωτικό κιόλας :P Αν δεν θέλεις να το χρησιμοποιείς δεν υπάρχει λόγος να το ανοίξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,414 μηνύματα.
Εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν έχω facebook, και είμαι μια χαρά.
Το έκλεισα για διάφορους λόγους προσωπικούς, αλλά και γι' άλλους λόγους (με εκνεύριζε όλη η ποζερο-κατάσταση με τις φωτογραφίες, τα like, τα ηλίθια status, την υποτιθέμενη καψούρα που τους πιάνει όλους βραδιάτικα, τα ηλίθια check-in)
Όποιος θέλει να με δει, δόξα τω Θεω μπορεί να με βρει απο το κινητό, ή το σταθερό.
Δε ξέρω τώρα αν θα το ανοίξω τώρα που θα πάω σε άλλη πόλη για σπουδές, αλλά αν το ανοίξω σιγουρα θα διαγράψω πολλούς αγνώστους που έχω. (50-100 άτομα θα κρατήσω, μ' αυτούς που μιλάω συχνά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δε ξέρω τώρα αν θα το ανοίξω τώρα που θα πάω σε άλλη πόλη για σπουδές, αλλά αν το ανοίξω σιγουρα θα διαγράψω πολλούς αγνώστους που έχω. (50-100 άτομα θα κρατήσω, μ' αυτούς που μιλάω συχνά)
Με αφορμή αυτό που είπες να σχολιάσω ένα περιστατικό. Μια φίλη μου είχε στο fb περίπου 2000 (!) φίλους και κάποια στιγμή αναγκάστηκε να το κλείσει γιατί οι επαφές ήταν πάρα πολλές και δεν μπορούσε να δει από τα τόσα άτομα ποιους ξέρει και ποιους όχι. Έκανε λοιπόν καινούργιο και πρόσθεσε μόνο όσα άτομα ήξερε. Έχω γενικά την εξής απορία: για πιο λόγο να δέχεται κάποιος άτομα που του είναι παντελώς άγνωστα; Δεν βλέπω νόημα στην όλη φάση. Προσωπικά ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι να κάνω fb είναι για να μιλάω με άτομα που δεν έχω την ευκαιρία να βλέπω και να μιλάω συχνά (λόγω χρόνου, απόστασης κτλ) και δεν έχουν skype. Καθαρά για επικοινωνία δηλαδή. Αλλά ακόμα το σκέφτομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Παιδιά έχω μια απορία...Είχα fb μέχρι την γ' λυκείου όπου το απενεργοποίησα γιατί διάβαζα και επειδή είχε γίνει και μια μικροπαρεξήγηση με μια παλιά φίλη, αλλά κυρίως λόγω διαβάσματος.Απο τότε δεν το έχω ανοίξει ούτε στιγμή και να πω την αλήθεια νομίζω πως για μένα τουλάχιστον είναι καλύτερα.Όλοι οι φίλοι, τα αδέρφια μου έχουν αλλά με τους περισσότερους πλεον επικοινωνώ μέσω skype.Τελευταία σκέφτομαι να ασχοληθώ ξανά με το fb γιατί σε όσους λέω οτι δεν έχω, με κοιτάζουν με μια τεράάάστια απορία στο βλέμμα σαν να μου λένε ''Κοπελιά,που ζήσεις?'' Σήμερα με αφορμή πάλι ένα περιστατικό σκέφτηκα οτι απ'τη παρέα μου -μην πω απ'ολο το πανεπιστήμιο :P- παίζει να είμαι η μόνη που δεν το χρησιμοποιεί.Σκέφτομαι να το ανοίξω μόνο και μόνο για να μην βλέπω την ίδια ηλίθια έκφραση κάθε φορά.Εσείς τι λέτε, να το ενεργοποιήσω ή να τους αφήσω να πιστεύουν οτι έρχομαι απο άλλο πλανήτη? :P
είμαι στην ίδια κατάσταση..μπαίνω 3ο έτος και ακόμα μου λένε όλοι άντε κάνε φβ ενώ έχω πει πολλές φορές ότι δεν πρόκειται! Προφανώς και δεν χρειάζεται να το ανοίξεις για να μην σε κοιτάνε με αυτήν την όντως ηλίθια έκφραση..και όμως εσύ θα έπρεπε να τους κοιτάς;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Με αφορμή αυτό που είπες να σχολιάσω ένα περιστατικό. Μια φίλη μου είχε στο fb περίπου 2000 (!) φίλους και κάποια στιγμή αναγκάστηκε να το κλείσει γιατί οι επαφές ήταν πάρα πολλές και δεν μπορούσε να δει από τα τόσα άτομα ποιους ξέρει και ποιους όχι. Έκανε λοιπόν καινούργιο και πρόσθεσε μόνο όσα άτομα ήξερε. Έχω γενικά την εξής απορία: για πιο λόγο να δέχεται κάποιος άτομα που του είναι παντελώς άγνωστα; Δεν βλέπω νόημα στην όλη φάση. Προσωπικά ο μόνος λόγος που το σκέφτομαι να κάνω fb είναι για να μιλάω με άτομα που δεν έχω την ευκαιρία να βλέπω και να μιλάω συχνά (λόγω χρόνου, απόστασης κτλ) και δεν έχουν skype. Καθαρά για επικοινωνία δηλαδή. Αλλά ακόμα το σκέφτομαι :P

Ναι κι εγώ γι'αυτό το λόγο το χρησιμοποιούσα, αλλά πλέον επικοινωνώ μέσω skype-δηλαδή με καλύπτει,τουλάχιστον με τα άτομα που θέλω να πω κάτι-αν και για να πω την αλήθεια και στο skype έχω αρκετές άσχετες επαφές.Εδώ που σπουδάζω οι περισσότεροι έχουν το skype σαν μέσω επικοινωνίας γιατί κανένας δε βάζει σταθερό-ε και το κινητό δε πολυσυμφέρει.Το χρησιμοποιώ πιο πολύ κι απ'το κινητό.Το fb αν το ανοίξω θα το κάνω μονο και μόνο για να λέω οτι απλά έχω fb...μαλ*κία αλλά με έχει κουράσει κάθε φορά να με ρωτάνε και να απορούν...Μέχρι και στις διακοπές που γνώρισα δυο παιδικούς φίλους τις κολλητής μου μου είπαν κατευθείαν δώσε fb να τα λέμε :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εμείς που έχουμε τι καταλάβαμε; :P

Προσωπικά, δεν αλλάζω το msn για την επικοινωνία μου. Το facebook το έχω μόνο και μόνο για να με βρίσκουν όσοι δεν έχουν κάρτα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς που έχουμε τι καταλάβαμε; :P

Προσωπικά, δεν αλλάζω το msn για την επικοινωνία μου. Το facebook το έχω μόνο και μόνο για να με βρίσκουν όσοι δεν έχουν κάρτα:hehe:
Δεν ενώθηκε με το skype; Ή άλλα κατάλαβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top