Proficiency Vs Αγγλική Φιλολογία

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Οποιος υποστηρίζει πως ένας κάτοχος Proficiency μπορεί να διδάξει αγγλικά είναι σαν να υποστηρίζει πως ένας κάτοχος απολυτηρίου λυκείου μπορεί να διδάξει τα Φιλολογικά μαθήματα όπως ένας Φιλόλογος!!!
Παιδαγωγική κατάρτιση έχουν οι απόφοιτοι της αγγλικής φιλολογίας (όπως και όλων των Φιλολογιών άλλωστε), αφού παρακολουθούν μαθήματα διδακτικής της γλώσσας, παιδαγωγικών, αναπτυξιακής ψυχολογίας κλπ.
Το κατά πόσο ως εκπαιδευτικοί εφαρμόζουν όσα διδάχθηκαν είναι θέμα χαρακτήρα, προσωπικής νοοτροπίας και συνείδησης του επαγγέλματος / λειτουργήματος που ασκούν και των ευθυνών που αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι θέμα γνώσεων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliana13

Νεοφερμένος

Η Iliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
δεν ειναι δικαιο γιατι αλλο να χεις proficiency κι αλλο να χεις σπουδασει στην αγγλικη φιλολογια.δεν ειναι καθολου το ιδιο επιπεδο.και γινονται μαθηματα για το πως να διδασκεις.και επισης proficiency μπορει να χει καποιος επειδη αντεγραψε απο το διπλανο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Οποιος υποστηρίζει πως ένας κάτοχος Proficiency μπορεί να διδάξει αγγλικά είναι σαν να υποστηρίζει πως ένας κάτοχος απολυτηρίου λυκείου μπορεί να διδάξει τα Φιλολογικά μαθήματα όπως ένας Φιλόλογος!!!
Παιδαγωγική κατάρτιση έχουν οι απόφοιτοι της αγγλικής φιλολογίας (όπως και όλων των Φιλολογιών άλλωστε), αφού παρακολουθούν μαθήματα διδακτικής της γλώσσας, παιδαγωγικών, αναπτυξιακής ψυχολογίας κλπ.
Το κατά πόσο ως εκπαιδευτικοί εφαρμόζουν όσα διδάχθηκαν είναι θέμα χαρακτήρα, προσωπικής νοοτροπίας και συνείδησης του επαγγέλματος / λειτουργήματος που ασκούν και των ευθυνών που αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι θέμα γνώσεων!
oxι δεν ειναι το ιδιο! το προφ πιστοποιει οτι εχεις υψιστου επιπεδου γνωσης στην αγγλικη γλωσσα ενω το απολυτηριο λυκειου δεν κανει τιποτα τετοιο...
απο την αλλη βεβαια σιγουρα αν εχεις σπουδασει αγγλικη φιλολογια ειναι καλυτερα και εκτος αυτου για να διδαξεις δεν χρειαζονται και παιδαγωγικα?
παντως θα συμφωνησω με το παιδι που μιλαγε πριν απο κατι σελιδες δεν θυμαμαι το ονομα του, οτι μπορει αυτος τησ αγγλ. φιλ. να εχει κανει περισσοτερη εξασκηση αλλα το επιπεδο που απαιτηται το εχουν και οι δυο!εξαλλου οπως ειπε και το παιδι εκει κανουν λογοτεχνια,ριζες κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
oxι δεν ειναι το ιδιο! το προφ πιστοποιει οτι εχεις υψιστου επιπεδου γνωσης στην αγγλικη γλωσσα ενω το απολυτηριο λυκειου δεν κανει τιποτα τετοιο...
απο την αλλη βεβαια σιγουρα αν εχεις σπουδασει αγγλικη φιλολογια ειναι καλυτερα και εκτος αυτου για να διδαξεις δεν χρειαζονται και παιδαγωγικα?
παντως θα συμφωνησω με το παιδι που μιλαγε πριν απο κατι σελιδες δεν θυμαμαι το ονομα του, οτι μπορει αυτος τησ αγγλ. φιλ. να εχει κανει περισσοτερη εξασκηση αλλα το επιπεδο που απαιτηται το εχουν και οι δυο!εξαλλου οπως ειπε και το παιδι εκει κανουν λογοτεχνια,ριζες κτλ...


Αυτό που λες (βλ. bold) δεν ισχύει... Θέλεις δηλαδή να πείς πως ένας κάτοχος απολυτηρίου λυκείου δεν (οφείλει να) ξέρει καλά ελληνικά??? Ή μήπως πως κάποιος που έχει και το απολυτήριο και το προφ. ξέρει καλύτερα αγγλικά απ'ό,τι ελληνικά???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Εγώ έχω το προφίσενσι.. Δεν πιστεύω πως μπορώ να διδάξω.. Η τουλάχιστον όχι ακόμα που είμαι μικρή.. Δηλαδή και να μπορούσα, το πολύ πολύ μικρές τάξεις γιατί ότι έκανα για προετοιμασία τα έχω ξεχάσει όλα.. Δεν είναι τόσα απλά.. Κάποιος που σπουδάζει αγγλική φιλολογία το κάνει για να δουλεύει, μαθαίνει πως,τι κλπ.. Εγώ έδωσα προφίσενσι γιατί πιστεύω ότι θα με βοηθήσει στην δουλειά μου, όχι για να πάρω την δουλειά κάποιου άλλου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι...... Έδωσα το prof πριν μία εβδομάδα και πιστεύω ότι το έχω πάρει.... Θα ήθελα να περάσω αγγλική φιλολογία... Ξέρω ότι ο συντελεστής στα αγγλικά είναι x2.... το prof δίνει τίποτα????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ο αναγνώστης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ο αναγνώστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
νομιζω πως οχι, πρεπει να δωσεις πανελληνιες στ αγγλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Να ρωτήσω εγώ κάτι...... Έδωσα το prof πριν μία εβδομάδα και πιστεύω ότι το έχω πάρει.... Θα ήθελα να περάσω αγγλική φιλολογία... Ξέρω ότι ο συντελεστής στα αγγλικά είναι x2.... το prof δίνει τίποτα????

Εννοείται πως όχι!! Ότι γράψεις στις πανελλήνιες και μόνο παίζει ρόλο... Καλή επιτυχία σου εύχομαι:)
Όσον αφορά το θέμα, ένα έχω να πω, το prof απλά πιστοποιεί ότι ξέρεις τη γλώσσα στο εκάστοτε επίπεδο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορείς να τη διδάξεις κιόλας. Επίσης μία γλώσσα δεν είναι μόνο λέξεις, είναι λογοτεχνία, πολιτισμός, γεωγραφία, ιστορία κλπ κλπ. Μία γλώσσα τα περικλείει όλα αυτά, τα οποία τα διδάσκεσαι μόνο στη φιλολογία. Κατά τη γνώμη μου είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να διδάσκουν τη γλώσσα κάτοχοι του prof, όσο καλά και να ξέρουν τη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
α δεν ξερω για προσληψη,το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν μπορεις να ανοιξεις φροντιστηριο



Εξετάσεις Michigan Lower Michigan
Listening GVR Lower
Εκθεση Lower Michigan
Αποτελέσματα ECCE
Speaking ECCE
Εξετάσεις ecce michigan Proficiency Michigan
Αποτελέσματα ECPE
Επάρκεια Proficiency
Εξετάσεις ecpe Proficiency Αγγλικά στο ΑΣΕΠ Δωρεάν eΠεριοδικό
TOEIC
Site Map



Εξετάσεις Michigan
Lower Michigan
Proficiency Michigan
Αγγλικά στο ΑΣΕΠ
Δωρεάν eΠεριοδικό




Τώρα Μπορείς να Γίνεις κι Εσύ Καθηγητής
Αγγλικών και ν' Αρχίσεις μια Αξιοζήλευτη
Καριέρα σε Κέντρο Γλωσσών ...,

ή ακόμη και ν' Ανοίξεις το ΔΙΚΟ σου
Φροντιστήριο Αγγλικών!

Το Proficiency Michigan σας εξασφαλίζει
προς το παρόν την άδεια διδασκαλίας!


Ποια είναι η οικονομική αξία του PROFICIENCY ;


Το συγκεκριμένο δίπλωμα σου εξασφαλίζει το δικαίωμα να εργαστείς ως καθηγητής Αγγλικής (άδεια διδασκαλίας στην Αγγλική γλώσσα) κι επίσης αποδεικνύει την άριστη γνώση της Αγγλικής σε όλους τους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ (δίνει 70 μόρια).



Απλά κανείς δε γνωρίζει μέχρι πότε θα ισχύει αυτό το καθεστώς. Οι καθηγητές της Αγγλικής φιλολογίας κάνουν ότι μπορούν, για να καταργηθεί αυτό το δικαίωμα στους κατόχους του Proficiency του MICHIGAN.

Ίσως να έχουν και δίκιο. Αυτοί σπουδάζουν πέντε χρόνια, ενώ ο κάτοχος του Proficiency μόνο 5-7 μήνες.

Όποιος προλάβει το ισχύον καθεστώς, ΠΡΟΛΑΒΕ!


μηπως μπορεις να ανοιξεις φροντιστηριο μονο και μονο αν εχεις πτυχιο proficiency?

Οποιος υποστηρίζει πως ένας κάτοχος Proficiency μπορεί να διδάξει αγγλικά είναι σαν να υποστηρίζει πως ένας κάτοχος απολυτηρίου λυκείου μπορεί να διδάξει τα Φιλολογικά μαθήματα όπως ένας Φιλόλογος!!!
Παιδαγωγική κατάρτιση έχουν οι απόφοιτοι της αγγλικής φιλολογίας (όπως και όλων των Φιλολογιών άλλωστε), αφού παρακολουθούν μαθήματα διδακτικής της γλώσσας, παιδαγωγικών, αναπτυξιακής ψυχολογίας κλπ.
Το κατά πόσο ως εκπαιδευτικοί εφαρμόζουν όσα διδάχθηκαν είναι θέμα χαρακτήρα, προσωπικής νοοτροπίας και συνείδησης του επαγγέλματος / λειτουργήματος που ασκούν και των ευθυνών που αυτό συνεπάγεται. Δεν είναι θέμα γνώσεων!
μην μπερδευεις τα φιλολογικα μαθηματα με την γλωσσα
Δηλαδη με απλα λογια στα φιλολογικα μαθηματα αναλυεις εκθεσεις αλλα και απαντας (κανεις αναπτυξεις σε καποια κειμενα, προσπαθεις να καταλαβεις χαρακτηρες ανθρωπων)χωρις να σημειωνεις με κυκλακια οπως στο προφισενσι.
απλως ο κατοχος πτυχιου αγγλικης φιλολογιας διδασκει αγγλικη φιλολογια αλλα και την γλωσσα ενω ο κατοχος προφισενσι μονο την γλωσσα.κοιτα και το προηγουμενο ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariadim

Νεοφερμένος

Η mariadim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Μπορεις να ανοιξεις φροντιστηριο με Proficiency Cambridge και Michigan. To λεει και στα δικαιολογητικα στο site του Υπουργειου Παιδειας. Εχετε την εντυπωση πως τοσα πολλα φροντιστηρια ειναι ανοιγμενα μονο απο Πτυχιουχους παν/μιου? Οι περισσοτεροι απο αυτους θελουν να διοριστουν ειτε σε σχολειο ειτε σε παν/μιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Παιδιά ναι εννοείται ότι μπορείς να ανοίξεις φροντηστήριο με το prof... εδω και στης ανηψιάς σου τ'όνομα να το χεις (που θα έχει αυτή το prof) το φροντηστήριο το ανοίγεις... Είναι πολύ απλό πράγμα δυστυχώς, όσο απλός είναι και ο διορισμός των καθηγητών... Αχ και να ξέρανε αυτά τα παιδάκια τι ανίδεα άτομα τους διδάσκουν αγγλικά και οι γονείς τι τζάμπα λεφτά που πληρώνουνε....
Όλοι θα πιστεύετε ότι είναι φυσικό να τα λέω αυτά όντας φοιτήτρια φιλολογίας αλλά πιστέψτε με ότι θα τα έλεγα ακόμα και αν δεν ήμουνα, γιατί τα έχω ζήσει και είχα πραγματικά άχρηστους καθηγητές. Από κει και πέρα, αυτό δεν συμβαίνει πουθενά αλλού στο εξωτερικο σας διαβεβαιώ και that's Greece for you :whistle:


Και κάτι τελευταίο παρεπιπτόντως, από τότε που τελείωσα το λύκειο δεν έχω ξαναγραφτεί σε ιδιωτικό φροντηστήριο, μόνο στο διδασκαλείο του πανεπιστημίου κάνω μαθήματα πλεόν γιατί είναι το μόνο μέρος που οι καθηγητές έχουν τουλάχιστον διδακτορικό και πολλοί από αυτούς διδάσκουν και στο πανεπιστήμιο. Είναι τρομαχτικό το πόσο μου άνοιξαν τα μάτια κάτι τέτοιοι καθηγητές, πραγματικά ο κάθε τυχαίος πλασάρεται ως "έμπειρος καθηγητής" τη σήμερον ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
μην μπερδευεις τα φιλολογικα μαθηματα με την γλωσσα
Δηλαδη με απλα λογια στα φιλολογικα μαθηματα αναλυεις εκθεσεις αλλα και απαντας (κανεις αναπτυξεις σε καποια κειμενα, προσπαθεις να καταλαβεις χαρακτηρες ανθρωπων)χωρις να σημειωνεις με κυκλακια οπως στο προφισενσι.
απλως ο κατοχος πτυχιου αγγλικης φιλολογιας διδασκει αγγλικη φιλολογια αλλα και την γλωσσα ενω ο κατοχος προφισενσι μονο την γλωσσα.κοιτα και το προηγουμενο ποστ

Οταν μιλούμε για συστηματική διδασκαλία της γλώσσας, μιλούμε ουσιαστικά για τα φιλολογικά μαθήματα.
Στο κάτω-κάτω, τα αγγλικά είναι μια ξένη γλώσσα, όχι η μητρική μας που την έχουμε ήδη κατακτήσει από τη νηπιακή ηλικία.

Τη μητρική μας γλώσσα την κατακτούμε.
Την ξένη τη μαθαίνουμε μέσω της ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΗΣ διδασκαλίας, η οποία θεωρείται "Φιλολογικό μάθημα".

Η φιλολογία και η γλώσσα συνδέονται άρρηκτα. Αν δεν υπήρχε γλώσσα δεν θα υπήρχε ούτε και φιλολογία, μιας και η τελευταία μελετά τη γλώσσα τόσο ως αυτόνομη επικοινωνιακή λειτουργία, όσο και ως μέσο παραγωγής λογοτεχνίας και, κατ'επέκτασιν, πολιτισμού. Αν δεν υπήρχε φιλολογία λοιπόν, δεν θα μπορούσαμε να μάθουμε (καλά) ξένες γλώσσες, αλλά μόνο να κατακτήσουμε τη μητρική μας.

Τα κυκλάκια του Proficiency μπορεί να τα συμπληρώσει σωστά και ένας native speaker. Αυτό σημαίνει πως θα προσλάβεις κάποιον να σου μάθει μια γλώσσα μόνο και μόνο επειδή είναι native speaker, χωρίς να εξετάσεις την εκπαίδευσή του???

Το Proficiency είναι ένα δίπλωμα γλωσσομάθειας για ξένους. Αλλο γνωρίζω μια γλώσσα (να μιλώ, να καταλαβαίνω, να γράφω, να διαβάζω) και άλλο διδάσκω μια γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ναι ομως ο κα8ε ενας που ειναι κατοχος proficiency μπορει να διδαξει την γλωσσα επειδη γνωριζει λεξιλογιο γραμματικη συντακτικο οριο κλπ και εχει την πιστοποιηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ναι ομως ο κα8ε ενας που ειναι κατοχος proficiency μπορει να διδαξει την γλωσσα επειδη γνωριζει λεξιλογιο γραμματικη συντακτικο οριο κλπ και εχει την πιστοποιηση.

Η διδασκαλία μιας γλώσσας (και οποιουδήποτε μαθήματος) δεν είναι απλή υπόθεση. Ο σωστός εκπαιδευτικός δεν μπαίνει απλώς στην τάξη διαβάζοντας το βιβλίο και υπαγορεύοντας.
Τί ξέρει ένας απλός κάτοχος προφ. από παιδαγωγικά? από μαθησιακές δυσκολίες? από εφαρμοσμένη γλωσσολογία???

Ελληνικά πάντα ήξερα, μιας και είναι η μητρική μου γλώσσα. ΜΟΝΟ, όμως, από τότε που πέρασα στη Φιλολογία έμαθα κάποια πράγματα για τη διδακτική της γλώσσας και της λογοτεχνίας. Μέχρι τότε δεν ήξερα κάτι από αυτά.

Η μόνη εμπειρία που έχουν οι κάτοχοι προφ. από διδασκαλία της αγγλικής είναι ως μαθητές σε φροντιστήριο / ιδιαίτερο. Τίποτε περισσότερο. Μαθητές, εξ'άλλου, έχουν υπάρξει όλοι. Αυτό σημαίνει πως όλοι μπορούν να διδάξουν αυτά που έμαθαν ως μαθητές??? Η πιστοποίηση του προφ. είναι πιστοποίηση πολύ καλής γνώσης της αγγλικής, όχι πιστοποίηση διδακτικής ή παιδαγωγικής επάρκειας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ξαναδιαβασε το #249 οκ? πηγαινε ρωτα και τον υπουργο παιδειας
μπορει να εχεις και δικιο αλλα πληροφορησου σωστα
εγω εχω ρωτησει και ξερω κατι
δεν τα λεω ετσι απο μονος μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
ξαναδιαβασε το #249 οκ? πηγαινε ρωτα και τον υπουργο παιδειας
μπορει να εχεις και δικιο αλλα πληροφορησου σωστα
εγω εχω ρωτησει και ξερω κατι
δεν τα λεω ετσι απο μονος μου:)

κατ'αρχάς, ηρέμησε!!!

εγώ πουθενά δεν είπα πως νομικά δεν ισχύει οτι μπορεί να διδάσκει κάποιος με προφ.!!! ξέρω πως με το προφ. μπορείς να βγάλεις άδεια διδασκαλίας της αγγλικής!!!
εγώ απλώς είπα (και με επιχειρήματα) πως δεν θεωρώ σωστό να διδάσκει αγγλικά κάποιος που έχει μόνο το προφ. καθώς είναι πολύ λιγότερο κατηρτισμένος σε σχέση με έναν φιλόλογο!!! Μπορεί δηλαδή ΤΥΠΙΚΑ να του δίνεται η άδεια, αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ στερείται γνώσεων!!! Anyway, προσωπική άποψη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

empeiros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο empeiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
εγω αυτο ηθελα να καταλαβεις οτι ο κατοχος προφισενσι μπορει να διδαξει αγγλικα.
Ευτυχως με παραδεχτηκες ετσι ωστε να μην αναλυουμε περισσοτερο το θεμα
μακαρι για εσας τους πτυχιουχους αγγλικης φιλολογιας να καταργηθει αυτο αλλα το βλεπω λιγο χλωμο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω ξερω πως με ενα κατοχο προφ εμαθα καλυτερα αγγλικα απο οτι μιας δασκαλας απο αγγλικη φιλολογια.Μιλαω με παραδειγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εγω ξερω πως με ενα κατοχο προφ εμαθα καλυτερα αγγλικα απο οτι μιας δασκαλας απο αγγλικη φιλολογια.Μιλαω με παραδειγματα.
Σε κάθε κανόνα υπάρχουν εξαιρέσεις. Εμείς μιλάμε για το τι συμβαίνει στο 90% των περιπτώσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Για αυτο λεω να μην ειμαστε απολυτοι.Υπαρχουν και καλοι και κακοι και κακοι κατοχοι προφισενσυ και αγγλικης φιλολογιας αντιστοιχα.Και δεν ειναι λιγοι αυτοι που παραδιδουν μαθηματα με προφ μονο και ειδικα σε μεγαλα φροντιστηρια και ιδιαιτερα.Βλεπε ακομη και Ευρωγνωση και αλλες μεγαλες αλυσιδες.Δεν ειναι απαραιτητα κακοι.Και οσοι λενε για τη διδακτικη στα πανεπιστημια,αλλο θεωρια αλλο πραξη.Αλλωστε η πειρα παιζει τον πιο σημαντικο ρολο.Και αυτα μας τα χει πει πολυ εμπειρος καθηγητης στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top