Piercing

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εγώ θέλω να κάνω στον τράγο αλλά βαριέμαι να πάω..:P

μην κανεις!!ειχα κανει προπερσι και ενω του εβαζα καθε μερα αλατονερο μου εβγαζε συνεχεια ενα σπυρακι και ποναγε..εβγαζε υγρα και δεν μπορουσα να το στριψω(το σκουλαρικι)...ταλαιπωρια...το εβγαλα μετα απο ενα 3μηνοο!:P

Με την ίδια λογική, εγώ του λέω να κάνει, γιατί το έχω κοντά 4 χρόνια και μετά τον πρώτο μήνα δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. :P

Παιδιά όχι, δε βολεύει καθόλου στο φάσωμα το tragus!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Κι εγώ είχα και στους 2 τράγους, και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στον αριστερό δεν μπόρεσε να επιβιώσει με τίποτα. Το δεξί εδώ και ενάμιση χρόνο έχει θρέψει καλά. :)

Από το σημείο που και αυτή η τρύπα έγινε μέινστριμ, κατάντησε βαρετό να κοιτάς και να βλέπεις παντού ανθρώπους με τέτοιο πίρσινγκ.:P

Έχω προσπαθήσει πάμπολλες φορές να κουμπώσω τέτοια μπάρα, έχω πει και σε άλλους, αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Παιδιά όχι, δε βολεύει καθόλου στο φάσωμα το tragus!

:laugh:

Άντε γαμήσου! :redface:

Κι εγώ είχα και στους 2 τράγους, και είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Στον αριστερό δεν μπόρεσε να επιβιώσει με τίποτα. Το δεξί εδώ και ενάμιση χρόνο έχει θρέψει καλά. :)

Από το σημείο που και αυτή η τρύπα έγινε μέινστριμ, κατάντησε βαρετό να κοιτάς και να βλέπεις παντού ανθρώπους με τέτοιο πίρσινγκ.:P

Έχω προσπαθήσει πάμπολλες φορές να κουμπώσω τέτοια μπάρα, έχω πει και σε άλλους, αλλά ποτέ δεν τα κατάφερα.

Δεν μας πειράζει που έγινε μέινστριμ, σε λίγο καιρό, όπως και με τα τατουάζ που έχουν λυσσάξει όλοι, θα το βαρεθούν και θα θέλουν να τα κρύβουν. :P

Κάτσε επειδή με το κρικάκι σ'έχασα. Σαν ποιο λες; Εγώ έχω απ'την 4η σειρά το 3ο απ'το τέλος και το κουμπώνω κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν μας πειράζει που έγινε μέινστριμ, σε λίγο καιρό, όπως και με τα τατουάζ που έχουν λυσσάξει όλοι, θα το βαρεθούν και θα θέλουν να τα κρύβουν. :P

Κάτσε επειδή με το κρικάκι σ'έχασα. Σαν ποιο λες; Εγώ έχω απ'την 4η σειρά το 3ο απ'το τέλος και το κουμπώνω κανονικά.

Τέταρτη σειρά, τέταρτο και πέμπτο από το τέλος (FX038, FX037).

Nαι. Όλη η σάρα και η μάρα πάει και κάνει τατουάζ. Δεν έχουν τι να κάνουν, και πάνε και χτυπάνε μέχρι κι Ελληνικές σημαίες. Έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
:confused:

Αυτό πώς στο καλό κουμπώνει γενικά; Η μπίλια είναι σταθερή στη μία πλευρά;

Θέλουν υπομονή γενικά τα σκουλαρίκια στο συγκεκριμένο σημείο, για να μη ματώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babo0ska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Unikorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Εγω εχω δυο τρυπες στ κάθε αυτι κ ενα strechακι αυτο και πολλες φορες ρε γαμωτο αν και το περιποιουμαι πολυ και το καθαριζω καθημερινα μου ερεθιζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kgm1899

Νεοφερμένος

Η Kgm1899 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
εκανα τρυπα στον τραγο πριν 6 μερες.. εχθες και σημερα εχει κοκκινηση, πριστει και ποναει και λιγο.. εκει που πηγα μου την εκαναν με πιστολη και ισως φταιει αυτο και επισης το χτυπησα με το τηλεφωνω καταλαθος και το πλακωνω λιγο στον υπνο.. τι να κανω? η μανα μου ταραχτηκε μολις το ειδε και ηθελε να παμε να μου την βγαλει ενας γιατρος, και εγω ειμαι λιγο αγχωμενη και σκεφτομαι μηπως πρεπει να το βγαλω.. :\ μηπως ανυσηχω αδικα? πως να το καθαριζω?:/::worry::cry_x::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
εκανα τρυπα στον τραγο πριν 6 μερες.. εχθες και σημερα εχει κοκκινηση, πριστει και ποναει και λιγο.. εκει που πηγα μου την εκαναν με πιστολη και ισως φταιει αυτο και επισης το χτυπησα με το τηλεφωνω καταλαθος και το πλακωνω λιγο στον υπνο.. τι να κανω? η μανα μου ταραχτηκε μολις το ειδε και ηθελε να παμε να μου την βγαλει ενας γιατρος, και εγω ειμαι λιγο αγχωμενη και σκεφτομαι μηπως πρεπει να το βγαλω.. :\ μηπως ανυσηχω αδικα? πως να το καθαριζω?:/::worry::cry_x::wall:

Ηρεμησε,κανε καλο καθαρισμο με οινοπνευμα 2-3 φορες τη μερα και προσεχε,επισης μη τη πειραζεις και πολυ.Αν ηρεμισει το πριξημο καλως,αν οχι βγαλτη.(Εμενα παντως που ειχα παρομοιο προβλημα εκανα οσα σου ειπα και μου εφυγε το πρηξιμο)

Εκανα μικρος τρυπα,κρατησα το σκουλαρικι ενα χρονο περιπου και μετα το βαρεθηκα και το εβγαλα,μια μαλακια και μιση ειναι τελικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγώ θέλω να κάνω τρύπα στη μύτη και δεν με αφήνουν την τύχη μου δηλαδή -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Εγώ θέλω να κάνω τρύπα στη μύτη και δεν με αφήνουν την τύχη μου δηλαδή -.-

Μη κανεις ρε,δεν υπαρχει θηλυκο χωρις τρυπα στη μυτη,φτανει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μη κανεις ρε,δεν υπαρχει θηλυκο χωρις τρυπα στη μυτη,φτανει:P
Εγώ θέλω και μόνο που με λένε όχι θα κάνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
εκανα τρυπα στον τραγο πριν 6 μερες.. εχθες και σημερα εχει κοκκινηση, πριστει και ποναει και λιγο.. εκει που πηγα μου την εκαναν με πιστολη και ισως φταιει αυτο και επισης το χτυπησα με το τηλεφωνω καταλαθος και το πλακωνω λιγο στον υπνο.. τι να κανω? η μανα μου ταραχτηκε μολις το ειδε και ηθελε να παμε να μου την βγαλει ενας γιατρος, και εγω ειμαι λιγο αγχωμενη και σκεφτομαι μηπως πρεπει να το βγαλω.. :\ μηπως ανυσηχω αδικα? πως να το καθαριζω?:/::worry::cry_x::wall:
Συγχώρεσέ με για το γεγονός ότι δεν ξέρω πού είναι ο τράγος. Αν είναι το πάνω (το σκληρό) μέρος του αυτιού είναι φυσιολογικό και να σε πονάει αλλά και να κοκκινίσει. Είναι λόγω του σημείου που επέλεξες να πας να κάνεις τρύπα. Δεν είναι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί. Την 1η εβδομάδα θέλει σχολαστική καθαριότητα και προσοχή μιας και η περιοχή αυτή δεν έχει ερυθρά αιμοσφαίρια και είναι πιο ευάλλωτη στις μολύνσεις. (Για περιτέρω τέτοιες πληροφορίες ρώτα γιατρό:P).
Όταν εννοώ καθαριότητα εννοώ:
α. Δεν ακουμπάς την τρύπα καθόλου μόνο ΑΝ έχεις πλύνει τα χέρια σου.
β. 2 φορές τη μέρα καθαρίζεις την τρύπα με οινόπνευμα (κυκλικά με μια μπατονέτα ή ένα κομμάτι βαμβάκι) και από τις 2 πλευρές. Συν τοις άλλοις γυρνάς του σκουλαρίκι προκειμένου να αρχίσει το δέρμα να αποδέχεται την τρύπα
γ.Προσπαθείς στον ύπνο σου να ΜΗΝ το πλακώνεις διότι αν κρίνω από'μένα δεν ξέρω εξαιτίας της αναισθησίας που έχω όταν κοιμάμαι τι μπορεί να συμβεί. (Έχω πείρα από άλλη μου τρύπα:P)
Αν αυτά τώρα παραμείνουν τι να σου πω. Καλό θα΄ταν να πας σε κάποιο γιατρό. Το σκουλαρίκι δε το βγάζεις καθόλου παραμόνο αν σου το πει ειδικός (εννοώ γιατρός)
Αυτά..
P.S.: Αν το μέρος που είπα είναι σωστό στείλε μου ένα μήνυμα να μου πεις εντυπώσεις διότι εγώ το χαϊβάνι δε λέω να αποφασίσω να πάω να κάνω την τρύπα:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
πες τα ρε Κλεομενη!;)δηλαδη ελεος.πλεον στη μοδα ειναι να ΜΗΝ εχεις σκουλαρηκι.εκει που ηταν μετρημενες αυτες που ειχαν στη μυτη πλεον συμβαινει το ιδιο αλλα με αυτες που ΔΕΝ εχουν.και εγω ειχα φαει κολλημα για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα,περιπου κανενα χρονο αλλα δεν εκανα επειδη και εμενα δεν με αφηναν οι δικοι μου.τωρα πραγματικα τους ευγνωμονώ.:D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ θέλω και μόνο που με λένε όχι θα κάνω:P
Πόσο καταλαβαίνω το κόλλημα με την τρύπα στη μύτη. Πέρυσι τον Μάρτη και΄γω έφαγα κόλλημα με τρύπα στη μύτη τελικά την έκανα:redface:
Αν και έμενα οι δικοί μου δεν τους ενδιέφερε αν θα'κανα. Τους ένοιαζε απλώς να μην πω ποτέ ότι πρήστηκε κλπ κλπ:P
Αν και πρήστηκε το αντιμετώπισα μόνη:D
Να απαντήσω στα παιδιά από πάνω που έχουνε βαρεθεί τις κοπέλες με τρύπα στη μύτη ότι αυτά είναι γούστα. Αν το κάνεις επειδή το γουστάρεις έχει καλώς,αν πάλι όχι έχεις πρόβλημα;)
Αυτή είναι η μαγκιά στα piercing να μάθεις να ξεχωρίζεις το τι θες εσύ με το τι σου επιβάλλουν.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greek Army

Νεοφερμένος

Η Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι τα προτυπα αυτα εχουν αφομιωθει τοσο γονιμα στο υποσυνειδητο που πλεον μοιαζουν με προσωπικες επιλογες!προιον ειναι και αυτο του καταναλωτισμου και του μαζικου πολιτισμου που επιχειρειται και τεινει πλεον να δημιουργηθει.φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν είναι για μαγκιά ή επειδή το έκαναν μόδα απλά με αρέσει και θέλω να κάνω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
εκανα τρυπα στον τραγο πριν 6 μερες.. εχθες και σημερα εχει κοκκινηση, πριστει και ποναει και λιγο.. εκει που πηγα μου την εκαναν με πιστολη και ισως φταιει αυτο και επισης το χτυπησα με το τηλεφωνω καταλαθος και το πλακωνω λιγο στον υπνο.. τι να κανω? η μανα μου ταραχτηκε μολις το ειδε και ηθελε να παμε να μου την βγαλει ενας γιατρος, και εγω ειμαι λιγο αγχωμενη και σκεφτομαι μηπως πρεπει να το βγαλω.. :\ μηπως ανυσηχω αδικα? πως να το καθαριζω?:/::worry::cry_x::wall:

Ηρεμησε,κανε καλο καθαρισμο με οινοπνευμα 2-3 φορες τη μερα και προσεχε,επισης μη τη πειραζεις και πολυ.Αν ηρεμισει το πριξημο καλως,αν οχι βγαλτη.(Εμενα παντως που ειχα παρομοιο προβλημα εκανα οσα σου ειπα και μου εφυγε το πρηξιμο)

Εκανα μικρος τρυπα,κρατησα το σκουλαρικι ενα χρονο περιπου και μετα το βαρεθηκα και το εβγαλα,μια μαλακια και μιση ειναι τελικα :P
Έλεος με την ιστορία του οινοπνεύματος. ΟΧΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. ΟΧΙ. ΟΧΙ. ΟΧΙ! Η τρύπα είναι φρέσκια, και ουσιαστικά είναι μία «πληγή» στον οργανισμό, την οποία με τη χρήση οινοπνεύματος θα ερεθίσεις, αφού το σκουλαρίκι θα παραμείνει στη θέση του. Αποτέλεσμα; Πιο πρησμένος τράγος, και πόνος-φαγούρα. Προσπάθησε να μην το ακουμπάς καθόλου, ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ για μερικές (3-4 ημέρες) και, αν δεις ότι τα πράγματα είναι χειρότερα και ο πόνος δεν υποφέρεται, τότε πέτα το σκουλαρίκι, διαφορετικά προμηθεύσου το spray Oktenisept (σε φαρμακεία θα το βρεις με 3 περίπου ευρώ), και ψέκαζε την τρύπα, χωρίς να ενοχλείς το σκουλαρίκι. Αυτό, αν θέλεις, μπορείς να το κάνεις από αύριο κιόλας. Είναι απολύτως φυσιολογικό να υπάρχει κάποιο πρήξιμο στην περιοχή. Ωστόσο, μην την ερεθίζεις με δικές σου, εξωτερικές παρεμβολές. Κινητό κλπ από το άλλο αυτί για καμία δεκαριά μέρες. Επίσης, δεν το πλακώνεις στον ύπνο και δεν το πειράζεις καθόλου.

Ακολούθησε τις ανωτέρω οδηγίες για 5 ημέρες περίπου, και ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη. Αν τα πράγματα είναι χειρότερα, ή θα πάρεις κάποια αλοιφή συγκεκριμένη, ή θα εγκαταλείψεις την προσπάθεια και θα αφαιρέσεις το σκουλαρίκι.

** Οινόπνευμα χρησιμοποιούμε στην απολύμανση των σκουλαρικιών, και στην τρύπα μόνο εφόσον η ίδια έχει θρέψει (αφού, καλώς εχόντων των συνθηκών, δηλαδή, παρέλθει ένα διάστημα 1-2 μηνών). Την τρύπα τον πρώτο καιρό την απολυμαίνεις είτε με το spray που προανέφερα, είτε με βραστό αλατόνερο-κάνοντας απαλές πλύσεις με βαμβάκι βουτηγμένο στο τελευταίο μείγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
** Οινόπνευμα χρησιμοποιούμε στην απολύμανση των σκουλαρικιών, και στην τρύπα μόνο εφόσον η ίδια έχει θρέψει (αφού, καλώς εχόντων των συνθηκών, δηλαδή, παρέλθει ένα διάστημα 1-2 μηνών). Την τρύπα τον πρώτο καιρό την απολυμαίνεις είτε με το spray που προανέφερα, είτε με βραστό αλατόνερο-κάνοντας απαλές πλύσεις με βαμβάκι βουτηγμένο στο τελευταίο μείγμα.
Κοίτα,το οινόπνευμα το λένε όλοι επειδή είναι ισχυρό αντισηπτικό οπότε να ελαχιστοποιούν τον κίνδυνο μόλυνσης και το σκυλοβρύσιμο που θα τους ρίξεις αν πάθεις μόλυνση :whistle:
Αυτό που σίγουρα κάνει για όλες τις πληγές-τρύπες είναι το αλατόνερο ή κοινώς φυσιολογικός ορός.
Όσο αφορά για απολύμανση σκουλαρικιών είναι το οινόπνευμα και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
Αν και δε νομίζω ότι οι ισχυρισμοί περί ερεθισμών που προκαλεί το οινόπνευμα τα θεωρώ μύθος.
Γενικά το θέμα αντισηψία πληγών είναι μια μεγάλη ιστορία γι' αυτό το καλύτερο νομίω είναι να ακούμε τι μας λένε εκεί που κάνουμε το πιρσιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Κοίτα,το οινόπνευμα το λένε όλοι επειδή είναι ισχυρό αντισηπτικό οπότε να ελαχιστοποιούν τον κίνδυνο μόλυνσης και το σκυλοβρύσιμο που θα τους ρίξεις αν πάθεις μόλυνση :whistle:
Αυτό που σίγουρα κάνει για όλες τις πληγές-τρύπες είναι το αλατόνερο ή κοινώς φυσιολογικός ορός.
Όσο αφορά για απολύμανση σκουλαρικιών είναι το οινόπνευμα και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ**.
Αν και δε νομίζω ότι οι ισχυρισμοί περί ερεθισμών που προκαλεί το οινόπνευμα τα θεωρώ μύθος.
Γενικά το θέμα αντισηψία πληγών είναι μια μεγάλη ιστορία γι' αυτό το καλύτερο νομίω είναι να ακούμε τι μας λένε εκεί που κάνουμε το πιρσιν

Είναι μύθος ότι το οινόπνευμα ερεθίζει τις ανοιχτές πληγές, με αποτέλεσμα να πρήζονται;
Τόσοι φοιτητές Ιατρικής είναι χρήστες στο φόρουμ, κάνε τον κόπο και ρώτα τους. Ή... αν δεν πείθεσαι, την επόμενη φορά που θα ματώσεις, ή θα κοπείς, ή θα ανοίξει πληγή, πήγαινε ποτίσου με οινόπνευμα, και έλα πες μας αν διπλασιάστηκε το πρήξιμο κι αν ξεράθηκε η περιοχή.:confused:

** Αν έχεις ποτέ επισκεφθεί τατουατζίδικο/πιρσινγκάδικο, θα έπρεπε να έχεις παρατηρήσει ότι οι ειδικοί, φορώντας γάντια, καθαρίζουν τα σκουλαρίκια (μπάρες) με dettol και όχι οινόπνευμα. Οινόπνευμα χρησιμοποιούν στα χρυσοχοΐα, που είναι ανειδίκευτοι και «μπακάληδες».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η τρύπα στη μύτη πονάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top