Piercing

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κοίτα,το οινόπνευμα το λένε όλοι επειδή είναι ισχυρό αντισηπτικό οπότε να ελαχιστοποιούν τον κίνδυνο μόλυνσης και το σκυλοβρύσιμο που θα τους ρίξεις αν πάθεις μόλυνση :whistle:
Αυτό που σίγουρα κάνει για όλες τις πληγές-τρύπες είναι το αλατόνερο ή κοινώς φυσιολογικός ορός.
Όσο αφορά για απολύμανση σκουλαρικιών είναι το οινόπνευμα και ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.
Αν και δε νομίζω ότι οι ισχυρισμοί περί ερεθισμών που προκαλεί το οινόπνευμα τα θεωρώ μύθος.
Γενικά το θέμα αντισηψία πληγών είναι μια μεγάλη ιστορία γι' αυτό το καλύτερο νομίω είναι να ακούμε τι μας λένε εκεί που κάνουμε το πιρσιν

Οινοπνευμα δεν βαζουμε ποτε σε ανοιχτες πληγες γιατι ειναι καυστικη ουσια.Το οινοπνευμα το χρησιμοποιουμε για απολυμανση του δερματος και οχι ανοιχτης πληγης.Γιαυτο και οταν σου παιρνουν αιμα,σου καθαριζουν την φλεβα με καθαρο οινοπνευμα.
Αντιθετα,στις ανοιχτες πληγες χρησιμοποιουμε Οξυζενε και μετα betadine.


Μυθος λεει...:hehe::hehe::hehe:
:fool::fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis_7

Νεοφερμένος

Ο antonis_7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Δεν είναι για μαγκιά ή επειδή το έκαναν μόδα απλά με αρέσει και θέλω να κάνω:P
καντο και δεν θα χασεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Η τρύπα στη μύτη πονάει;

Ούτε καν. Εγώ όόόταν είχα, στην αρχή που υποτίθεται ότι πονάει ,την ξεχνούσα πολλές φορές να φανταστείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Η τρύπα στη μύτη πονάει;
Δεν πονάει μη σου πω ότι πιο πολύ πονάει αυτή στο αυτί. Απλώς το βράδυ που θα κοιμασαι βάζε κανένα χάζαπλαστ διότι μπορεί 'ανετα να φύγει το σκουλαρίκι και τη συνέχεια δε θες να την ακούσεις...:whistle: Μην κάνεις τη βλακεία στον 1 μήνα ακριβώς να βγάλεις το σκουλαρίκι. Άσ'το μερικές μέρες ακόμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν πονάει μη σου πω ότι πιο πολύ πονάει αυτή στο αυτί. Απλώς το βράδυ που θα κοιμασαι βάζε κανένα χάζαπλαστ διότι μπορεί 'ανετα να φύγει το σκουλαρίκι και τη συνέχεια δε θες να την ακούσεις...:whistle: Μην κάνεις τη βλακεία στον 1 μήνα ακριβώς να βγάλεις το σκουλαρίκι. Άσ'το μερικές μέρες ακόμη

Ωραία, και τώρα η ερώτηση κρίσης. Πώς ακριβώς να σου φύγει το σκουλαρίκι?:confused: Αφού από μέσα το σιδερένιο δεν είναι ίσιο, το στραβώνεις για να μαγκώσει.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Ωραία, και τώρα η ερώτηση κρίσης. Πώς ακριβώς να σου φύγει το σκουλαρίκι?:confused: Αφού από μέσα το σιδερένιο δεν είναι ίσιο, το στραβώνεις για να μαγκώσει.:confused:
Το πρώτο που σου βάζει μόλις σε τρυπήσει με το πιστολάκι δεν είναι έτσι. Είναι πιο χοντρό (γενικά πιο γκωμούτσα σκουλαρίκι) από τα κοινά και δεν έχεις τη δυνατότητα να το λιγήσεις για να μαγκώσει.
Δεν μπορώ να το περιγράψω για αυτό θα δώσω εικόνα.
Εμένα πολλές φορές ξεχνούσα να το καλύψω και έψαχνα το σκουλαρίκι νυχτιάτικα.
Φαντάζομαι ότι τα πράγματα αλλάζουν αν μιλάμε για βελόνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το πρώτο που σου βάζει μόλις σε τρυπήσει με το πιστολάκι δεν είναι έτσι. Είναι πιο χοντρό (γενικά πιο γκωμούτσα σκουλαρίκι) από τα κοινά και δεν έχεις τη δυνατότητα να το λιγήσεις για να μαγκώσει.
Δεν μπορώ να το περιγράψω για αυτό θα δώσω εικόνα.
Εμένα πολλές φορές ξεχνούσα να το καλύψω και έψαχνα το σκουλαρίκι νυχτιάτικα.
Φαντάζομαι ότι τα πράγματα αλλάζουν αν μιλάμε για βελόνα.

Α, όπα, για πιστολάκι μιλούσες εσύ. Οκ! :D
Γιατί εγώ είχα κάνει με βελόνα και μου έβαλε εκείνη την στιγμή κανονικό σκουλαρίκι το οποίο μετά γύρισε για να το μαγκώσει.
(Μετά δεν μπορούσα να το βγάλω καλά-καλά και άφησα το ίδιο. Το βαρέθηκα μετά από 1 χρόνο και το πέταξα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Πάντως στη μύτη από όσες φίλες εχω δει, αφήνει σημάδι, ειδικά αν την έχεις καιρό την τρύπα. Φουλ αντιαισθητικό. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Με πιστολάκι ή βελόνα αφήνει σημάδι?
Εμένα δεν μου άφησε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Με πιστολάκι ή βελόνα αφήνει σημάδι?
Εμένα δεν μου άφησε...:hmm:

Εφόσον η τρύπα θρέψει, δηλαδή, μένει ανοιχτή και χωρίς το σκουλαρίκι, τότε μένει σημάδι (το σημάδι, ακριβώς, της τρύπας) - ανεξάρτητα από το μέσο με το οποίο τρυπήθηκε το δέρμα. :rolleyes: Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε σημείο του δέρματος γίνει τρύπα. Αν μετά από καιρό η τρύπα κλείσει, τότε το σημάδι ενδέχεται να γίνει ανεπαίσθητο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.

αυτη η αηδία τρυπα θσ κλείσει ποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Εφόσον η τρύπα θρέψει, δηλαδή, μένει ανοιχτή και χωρίς το σκουλαρίκι, τότε μένει σημάδι (το σημάδι, ακριβώς, της τρύπας) - ανεξάρτητα από το μέσο με το οποίο τρυπήθηκε το δέρμα. :rolleyes: Αυτό ισχύει για οποιοδήποτε σημείο του δέρματος γίνει τρύπα. Αν μετά από καιρό η τρύπα κλείσει, τότε το σημάδι ενδέχεται να γίνει ανεπαίσθητο.

Το αν θα κλείσει, εξαρτάται από το σημείο και τον οργανισμό.

Χάος,

Προφανώς κι όχι. Τέτοιες επεμβάσεις είναι μη αναστρέψιμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μήπως δεν την κράτησες καιρό; Επειδή αναφέρομαι σε άτομα που την έχουν 2-3 χρόνια σίγουρα. ;)
Τυχερή είσαι πάντως!

Γενικά δεν θα έκανα piercing πουθενά στο πρόσωπο, αφενός για τα σημάδια κι αφετέρου επειδή υπάρχει ένα κλισέ στυλακι, ειδικά εκεί που σπουδαζω (κόκκινο μαλλί- κρυκακι στη μύτη-σαλβαρι). :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μήπως δεν την κράτησες καιρό; Επειδή αναφέρομαι σε άτομα που την έχουν 2-3 χρόνια σίγουρα. ;)
Τυχερή είσαι πάντως!

Γενικά δεν θα έκανα piercing πουθενά στο πρόσωπο, αφενός για τα σημάδια κι αφετέρου επειδή υπάρχει ένα κλισέ στυλακι, ειδικά εκεί που σπουδαζω (κόκκινο μαλλί- κρυκακι στη μύτη-σαλβαρι). :P

Είπε πιο πάνω. 1 χρόνο το κράτησε. :P

Υπάρχουν τόσα ενδιαφέροντα σημεία, γιατί μόνο πρόσωπο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
My mistake!

Γιατί τα υπόλοιπα (ενδιαφέροντα) σημεία, κρύβονται από ρούχα/μαλλιά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Kgm1899

Νεοφερμένος

Η Kgm1899 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
είναι στο πτερύγιο του αυτιού , σε αυτό που εξέχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Πάντως στη μύτη από όσες φίλες εχω δει, αφήνει σημάδι, ειδικά αν την έχεις καιρό την τρύπα. Φουλ αντιαισθητικό. :/:
Όταν λες αντιαισθητικό τι εννοείς; Με καμία κυβέρνηση δεν καλύπτεται;:D
Ούτε make-up ούτε τίποτα τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kgm1899

Νεοφερμένος

Η Kgm1899 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
λοιπον παιδια, εχθες η τρυπα στον τραγο (πτερυγιο) ηταν αρκετα πρισμενη και πονουσε. Σημερα (αν και εχθες το βραδυ κατι μα**** με αγκαλιασαν και πεθανα) εχει ξεπρηστει λιγο, εγω 2 φορες την ημερα βαζω σε μια μπατονετα οξυζενε (αλλοστε, ετσι θα εκανα αμα ειχα κοπει καπου) και μετα με μια γαζα με χλιαρο νερακι περναω απο πανω για να μην αφησω τπτ.. πλεον, εχει φυγει το πολυ πριξημο εχει μεινει μονο η κοκκινηλα... :D:clapup: αν ομως η κοκκινηλα επιμενη? ειναι πρισμενο, δεν λεω αλλα οχι οσο εχθες.. περιπου ποσες μερες να περιμενω και να παω στον γιατρο...
πολυ καλη η συμβουλη σου φιλε μου με το σπρει ! αυτο θα κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
λοιπον παιδια, εχθες η τρυπα στον τραγο (πτερυγιο) ηταν αρκετα πρισμενη και πονουσε. Σημερα (αν και εχθες το βραδυ κατι μα**** με αγκαλιασαν και πεθανα) εχει ξεπρηστει λιγο, εγω 2 φορες την ημερα βαζω σε μια μπατονετα οξυζενε (αλλοστε, ετσι θα εκανα αμα ειχα κοπει καπου) και μετα με μια γαζα με χλιαρο νερακι περναω απο πανω για να μην αφησω τπτ.. πλεον, εχει φυγει το πολυ πριξημο εχει μεινει μονο η κοκκινηλα... :D:clapup:

Θετικό σημείο. Κάνε υπομονή να περάσουν κι άλλες ημέρες.

Υγ. Tragus είναι ρε παιδιά. Τι πτερύγιο;

[Μετά από 4 χρόνια, κατάφερα και έβαλα μία μπάρα ανάλογη με αυτή της εικόνας.:D]
αν ομως η κοκκινηλα επιμενη? ειναι πρισμενο, δεν λεω αλλα οχι οσο εχθες.. περιπου ποσες μερες να περιμενω και να παω στον γιατρο...
πολυ καλη η συμβουλη σου φιλε μου με το σπρει ! αυτο θα κανω!

Αν έχει μείνει μόνο κοκκινίλα και όχι πρήξιμο, τότε συνεχίζεις καθαρίζοντας την τρύπα, και κάνεις υπομονή μέχρι να περάσει.:)

Piercer μού έχει συστήσει το spray, και το έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος - γι' αυτό και το προτείνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top