Piercing

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μου αρέσει που σου εξήγησα σε κάθε περίπτωση ποιος είναι θύτης και μου το παίζεις χαζός. Με την λογική σου δεν υπάρχει κανένας που να είναι "θύμα" μόδας, αλλά όλοι είμαστε λίγο ή πολύ...

Εσύ πριν μου είπες ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος θύτης.Με τη δική μου λογική,θύμα της μόδας είναι κάποιος όταν αυτή τον κάνει να redefine his priorities και καταλήγει π.χ. να πάρει ένα ακριβό παντελόνι ενώ δεν έχει λεφτά για να πληρώσει τις δόσεις της πιστωτικής κλπ,διότι τότε έχει οδηγηθεί σε brainwashing.Αλλά γενικά δεν είναι και τόσοι πολλοί αυτοί οι "καμένοι",μην υπερβάλλουμε.Και θύτης στην ανωτέρω περίπτωση είναι η εταιρεία.



θα βγαίναμε όλοι ίδιοι άμα και οι επιρροές μας ήταν ίδιες. καθένας όμως μεγαλώνει με διαφορετικό τρόπο. αναρωτιέμαι γιατί δεν το έλαβες υπόψην αυτό:hmm:

Διότι δεν υπάρχει λόγος,εσύ δεν έχεις δει αδέρφια,τα οποία έχουν μεγαλώσει στην ίδια οικογένεια,να είναι τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες?

Και δεν διαφώνισα στο ότι τα γονίδια παίζουν ρόλο στην διαμόρφωση της συμπεριφοράς γενικότερα. Αλλά δεν μπορείς να πεις τα γονίδια μας οδήγησαν στο piercing, λόγω γονιδίων κάνουμε ή όχι piercing.

Δε νομίζω να υπάρχει το "piercing gene",όχι.Αλλά το piercing είναι μια πρακτική που αναπτύχθηκε στον άνθρωπο απ'τα αρχαία χρόνια,σε πολλές-ανεξάρτητες μεταξύ τους-ανθρώπινες κοινωνίες και διατηρήθηκε μέχρι σήμερα,μέσα από εποχές που δεν υπήρχε η διαφήμιση.Οι πρώτοι αυτοί άνθρωποι που το ξεκίνησαν,από ποια μόδα επηρεάστηκαν?Γενικά,δεν το θεωρώ "έξω" απ'την ανθρώπινη αισθητική (σε σχετικά πάντα πλαίσια-δεν εννοώ επ'ουδενί ότι αρέσει σε όλους).



Και τι σημαίνει αυτό που λες? Πετάς κάτι που μπορεί να ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, υπονοώντας ότι ισχύει και εδώ? Δηλαδή τι να κάνουμε? να αλλάξουμε τον ορισμό της μόδας επειδή κάποιοι πιστεύουν ότι είναι έμφυτη η αρεσκεία τους σε κάτι?

In simple words,μου λες ότι το λέει τόσος κόσμος και εγώ σου δείχνω γιατί αυτό δε σημαίνει τίποτα για τη συζήτησή μας.People say a lot of bullshit.

Δες το τζούλια. να δεις τι εννοώ

Όχι,η αρέσκεια,δεν πηγάζει απ'την μόδα,αποκλειστικά.Στην ουσία η μόδα εντείνει ή αποδυναμώνει την αρέσκεια,ούτε τη δημιουργεί απ'το πουθενά,ούτε την καταστρέφει,ως επί το πλείστον.Ας πάρουμε για παράδειγμα τα...μεγάλα πέη.Είναι γνωστό το obsession όλων μας να δείξουμε ότι...την έχουμε μεγάλη.Sure,αυτό το "κόλλημα" με το μέγεθος είναι σαφέστατα προϊόν κοινωνικής επιρροής,μόδα αν θες.Αλλά το ότι γενικά το μεγάλο πέος είναι ένα plus για τον άντρα,is no myth at all.Μεγάλο πέος=μεγαλύτερη ευχαρίστηση για τη γυναίκα=περισσότερο επιθυμητό και αυτό συμβαίνει διότι μεγάλο πέος=περισσότερη ευκολία γονιμοποίησης,βοηθάει δηλαδή την εξελικτική διαδικασία και το instinct of reproduction.Τα αίτια δηλαδή που οδηγεί τις γυναίκες να προτιμούν το...παλαμάρι,είναι βιολογικά,δεν είναι προϊόν μόδας.Προϊόν της μόδας είναι η υπερβολική ενασχόληση μ'αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Εσύ πριν μου είπες ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένος θύτης.Με τη δική μου λογική,θύμα της μόδας είναι κάποιος όταν αυτή τον κάνει να redefine his priorities και καταλήγει π.χ. να πάρει ένα ακριβό παντελόνι ενώ δεν έχει λεφτά για να πληρώσει τις δόσεις της πιστωτικής κλπ,διότι τότε έχει οδηγηθεί σε brainwashing.Αλλά γενικά δεν είναι και τόσοι πολλοί αυτοί οι "καμένοι",μην υπερβάλλουμε.Και θύτης στην ανωτέρω περίπτωση είναι η εταιρεία.
Ακριβώς. Θύτης στην πλειοψηφία είναι τα μαγαζιά των piercing, εκτός αν κάποιοι το κάνουν και μόνοι τους κάτι πολύ σπάνιο. Π.χ. άμα αγοράσεις μούφα όμως μπλούζα αλλά που να έχει ψεύτικο λογότυπο το οποίο θες να περάσεις για πραγματικό, ή απλά θες να έχει το λογότυπο, πάλι είσαι θύμα μόδας αλλά θύτης τώρα δεν είναι η εταιρία αλλά η ιδέα. Και θύματα μόδας είναι πάρα πολλά άτομα, κάνε μία βόλτα στο mall να δεις πόσοι έχουν πάρει τα μπλουζάκια της WESC, και συνήθως πλουσιόπαιδα. Ή τα allstar π.χ.





Διότι δεν υπάρχει λόγος,εσύ δεν έχεις δει αδέρφια,τα οποία έχουν μεγαλώσει στην ίδια οικογένεια,να είναι τελείως διαφορετικοί χαρακτήρες?
και πάλι έχουν διαφορετική αντιμετώπιση, διαφορετικές φιλίες, ή έχουν διαφορετική αντίδραση στους γονείς του λόγω γενικότερης συμπεριφοράς [λόγω γονιδίων]. Αλλά π.χ. στον εξισλαμισμό [πως το λέγαν που βγαίναν οι γενίτσαροι], παιδομάζωμα, το "προιόν" ήταν ίδιο, φυσικά όχι και πανομοιότυπο, αλλά απέκτησαν τις ίδιες βασικές αρχές.
άσχετο
Άμα πέρναμε δυο αδέλφια [δηλαδή με παρόμοια γονίδια] και τα μεγαλώναμε στις ίδιες ακριβώς συνθήκες, στα ίδια ακριβώς γεγονότα, τότε θα τείναν να έχουν παρόμοια συμπεριφορά. Άμα έχουμε δύο διαφορετικά άτομα και κάνουμε το ίδιο, μπορεί σε κάποιο γεγονός να αντιδράσουν διαφορετικά [λόγω γενικότερης συμπεριφοράς λόγω γονιδίων], π.χ. ο ένας λόγω γονιδίων να έχει περισσότερο κουράγιο, και από εκεί και ύστερα [δεν έχει νόημα το "πείραμα"], έχουμε δύο νέους "δρόμους" που θα τείνουν να αποκλείνουν συνέχεια, δηλαδή να μην αντιδρούν πια σε τίποτα παρόμοια. Θα ήθελα πραγματικά να δω δύο πανομοιότυπους ανθρώπους αλλά σε πανομοιότυπα πορεία γεγονότων [κάτι που δεν γίνεται φυσικά λόγω βιοηθικής]. Υποθέτω ότι και τότε θα είναι λίγο διαφορετικοί λόγω διαφορετικής ανάπτυξης του εγκεφάλου και όχι πανομοιότυπων χημικών και φυσικών αντιδράσεων στο σώμα τους



Δε νομίζω να υπάρχει το "piercing gene",όχι.Αλλά το piercing είναι μια πρακτική που αναπτύχθηκε στον άνθρωπο απ'τα αρχαία χρόνια,σε πολλές-ανεξάρτητες μεταξύ τους-ανθρώπινες κοινωνίες και διατηρήθηκε μέχρι σήμερα,μέσα από εποχές που δεν υπήρχε η διαφήμιση.Οι πρώτοι αυτοί άνθρωποι που το ξεκίνησαν,από ποια μόδα επηρεάστηκαν?Γενικά,δεν το θεωρώ "έξω" απ'την ανθρώπινη αισθητική (σε σχετικά πάντα πλαίσια-δεν εννοώ επ'ουδενί ότι αρέσει σε όλους).
δεν επηρεάστηκαν από κάπου. Μπορεί να ήταν τυχαίο, να έγινε για θρησκευτικούς λόγους ή για μόδα, ξέρω γω... Μόδα είναι και ότι πρωτοδημιουργείται (2 είναι τα είδη της μόδας από τον ορισμό της). Φυσικά και δεν υπάρχει το piercing gene που λες, άλλωστε τα γονίδια μας δεν είναι τόσα πολλά. Γενικά είναι στα γονίδια μας με έμμεσο τρόπο να μας αρέσει μια ωραία π.χ. γυναίκα, γιατί αυτό σημαίνει ωραίους απογόνους καθώς και ότι φαίνεται υγιής, οπότε μειωμένες πιθανότητες για τις επόμενες γεννιές να μην διαωνιστούν. [για αυτό είμαι και κατά των μπότοξ, και γενικά των τεχνητών μεθόδων που παρουσιάζουν μια ψεύτικη εικόνα με σκοπό την παραπλάνηση των ανδροειδών:P]. Το piercing τώρα ακούγεται ότι προσθέτει ομορφιά, με ποια έννοια δηλαδή?





In simple words,μου λες ότι το λέει τόσος κόσμος και εγώ σου δείχνω γιατί αυτό δε σημαίνει τίποτα για τη συζήτησή μας.People say a lot of bullshit.
το ξέρω τι εννόησες το κοίταξα το link. είναι μόδα όμως, για αυτό αρέσει, γι αυτό γίνεται. Μήπως έχει κανέναν άλλο σκοπό που δεν το ξέρω?



Όχι,η αρέσκεια,δεν πηγάζει απ'την μόδα,αποκλειστικά.Στην ουσία η μόδα εντείνει ή αποδυναμώνει την αρέσκεια,ούτε τη δημιουργεί απ'το πουθενά,ούτε την καταστρέφει,ως επί το πλείστον.Ας πάρουμε για παράδειγμα τα...μεγάλα πέη.Είναι γνωστό το obsession όλων μας να δείξουμε ότι...την έχουμε μεγάλη.Sure,αυτό το "κόλλημα" με το μέγεθος είναι σαφέστατα προϊόν κοινωνικής επιρροής,μόδα αν θες.Αλλά το ότι γενικά το μεγάλο πέος είναι ένα plus για τον άντρα,is no myth at all.Μεγάλο πέος=μεγαλύτερη ευχαρίστηση για τη γυναίκα=περισσότερο επιθυμητό και αυτό συμβαίνει διότι μεγάλο πέος=περισσότερη ευκολία γονιμοποίησης,βοηθάει δηλαδή την εξελικτική διαδικασία και το instinct of reproduction.Τα αίτια δηλαδή που οδηγεί τις γυναίκες να προτιμούν το...παλαμάρι,είναι βιολογικά,δεν είναι προϊόν μόδας.Προϊόν της μόδας είναι η υπερβολική ενασχόληση μ'αυτό.
ναι σε αυτό το παράδειγμα να συμφωνήσω. Εξυπηρετεί κάποιον σκοπό. Μπορείς να μου κάνεις παρόμοια σύνδεση με το piercing? :hmm:[παράδειγμα από εμένα, η κοπέλα που έχει piercing είναι πιο ελεύθερη, πιο "πηδήξιμη" εν τέλει ?]
Και λες προιόν της μόδας είναι η υπερβολική ενασχόληση μ'αυτό. Δηλαδή το piercing τελικά δεν είναι μόδα όπως το ορίζεις εσύ?
Και προσθέτω ότι επίσης προιόν μόδας είναι η προσθήκη μιας "ψεύτικης" διάστασης της έννοιας της αρεσκείας, το οποίο δεν προυποθέτει την διαφήμιση αλλά την κοινωνική συνύπαρξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Dannaros,συγχέεις τη μόδα με την αισθητική εν γένει.Αισθητική είναι η ύπαρξη προτιμήσεων πάνω σε διάφορα πράγματα της καθημερινότητας (π.χ. προτιμήσεις στα ρούχα).Μόδα είναι συγκεκριμένα πρότυπα τα οποία προβάλλονται σε μια κοινωνία μια ορισμένη χρονική στιγμή από ένα ευρύ σύνολο φορέων (π.χ. ΜΜΕ,καταστήματα κλπ) ως αισθητικά.Συνήθως η αισθητική μας δεν ταυτίζεται απόλυτα με τη μόδα,αλλά σε ορισμένα σημεία αλληλοεπικαλύπτονται.Θύμα της μόδας είσαι όταν αγοράζεις κάτι επειδή είναι στη μόδα.Όταν αγοράζεις κάτι επειδή σ'αρέσει,είτε αυτό είναι είτε δεν είναι στη μόδα,δε θεωρείσαι θύμα της.Η αιτία είναι που το καθορίζει αυτό.Αν εμένα π.χ. μ'αρέσουν τα κόκκινα μπλουζάκια και αυτά έρθουν στη μόδα,εγώ δε θα είμαι θύμα της:πολύ απλά,θα φορούσα κόκκινα μπλουζάκια είτε αυτά ήταν στη μόδα,είτε δεν ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γελάω.
Πολύ ανήθικο.
ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΥΛΑΡΙΚΙΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΚΤΛ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΕΠΙΣΤΑΤΗΣ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΤΑΙ. Ας σοβαρευτούμε λέω εγώ καλύτερα.

+1 στην εικόνα του κροουλι.

Και το κάπνισμα περιορίστηκε και υπάρχει μια εκστρατεία πάνω σε αυτό. Οτι είναι βλαβερό και κατακρίνεται και υπάρχει κάτι ΑΝΤΙ σε αυτό. Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στον εαυτό του ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ. Και φυσικά δεν είπα οτι ο καθένας που θα χτυπίσει piercing θα πάθει κάτι στο αίμα η στο νεύρο η οτιδείποτε άλλο. Όπως δεν θα πάθουν ζημιά όλοι οι καπνιστές. Υπάρχει όμως ένα σοβαρό ποσοστό που παθαίνει και απο τα μεν και απο τα δε. Επηδεί λοιπόν δεν έπαθε κάτι ο φίλος μας ο Κώστας η φίλλη μας η Ελένη, δε σημαίνει οτι δε θα πάθουν κάτι όλοι. Η οτι έπαθε ο φίλλος μας ο Κώστας και η Φιλη μας η Ελένη θα πάθουν όλοι. Εγώ ανάφερα μια προσωπική εμπηρεία απο δικό μου άνθρωπο. Το οτι δε μου αρέσει κάτι και το κατακρίνω αυτό είναι δικαίωμα μου. Και φυσικά σε μια δουλεία πρέπει να είσαι καθώς πρέπει. Ότα πάς σε καφετέρεια η μπάρ πήγαινε και με τον όπισθεν έξω. Όπως στο χώρο εργασίας δε πρέπει να καπνίσεις, δεν πρέπει να έχεις ούτε και στίλ ανήθηκο κλπ.

ΥΓ Στην εικόνα του κρόουλη που στηρίζεις, υπάρχει η σβάστιγα ( άσχετα που η εικόνα είναι για να δέιξει την γελοιότητα ), που για να εξανεμηστεί αυτό χύθηκε αρκετό ελληνικό αίμα. Ειναι ντροπή να αναρτούμε τέτοια σύμβολα ναζιστικά που εξαιτίας τους χάθηκαν ένα σωρό ψυχές και έγιναν οι μεγαλύτερες μάχες για να παταχτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*melody*

Νεοφερμένος

Η *melody* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγω σου προτεινω να το κανεις το piercing,εφοσον το θες. δεν ειναι κατι.. ενα κοσμημα ειναι. οσο για τις μολυνσεις,ναι,ειναι πιθανες οταν δεν το προσεχεις.. εγω εχω εδω και 4 χρονια περιπου στην μυτη κ απλα ανα διαστηματα βαζω λιγο οινοπνευμα για τα μικροβια.
Κατα τα αλλα δν εχεις κατι ν φοβασαι. Κ στο φρυδι ,κατα την γνωμη μου παντα, ειναι καλογουστο :)( σε σχεση με αλλα σημεια οπως γλωσσα π.χ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Dannaros,συγχέεις τη μόδα με την αισθητική εν γένει.Αισθητική είναι η ύπαρξη προτιμήσεων πάνω σε διάφορα πράγματα της καθημερινότητας (π.χ. προτιμήσεις στα ρούχα).Μόδα είναι συγκεκριμένα πρότυπα τα οποία προβάλλονται σε μια κοινωνία μια ορισμένη χρονική στιγμή από ένα ευρύ σύνολο φορέων (π.χ. ΜΜΕ,καταστήματα κλπ) ως αισθητικά.Συνήθως η αισθητική μας δεν ταυτίζεται απόλυτα με τη μόδα,αλλά σε ορισμένα σημεία αλληλοεπικαλύπτονται.Θύμα της μόδας είσαι όταν αγοράζεις κάτι επειδή είναι στη μόδα.Όταν αγοράζεις κάτι επειδή σ'αρέσει,είτε αυτό είναι είτε δεν είναι στη μόδα,δε θεωρείσαι θύμα της.Η αιτία είναι που το καθορίζει αυτό.Αν εμένα π.χ. μ'αρέσουν τα κόκκινα μπλουζάκια και αυτά έρθουν στη μόδα,εγώ δε θα είμαι θύμα της:πολύ απλά,θα φορούσα κόκκινα μπλουζάκια είτε αυτά ήταν στη μόδα,είτε δεν ήταν.

μάλλον εσύ έχεις μια περιορισμένη εικόνα για αυτήν. Όντως αυτό που περιγράφεις, π.χ. με το χρώμα έχει να κάνει με αισθητική γενικότερα που οι λόγοι του μπορεί να έχουν ή και όχι γενετικό υπόβαθρο αλλά αυτό δεν μας αφορά. Δεν βλέπω αυτό όμως αυτό που σχετίζεται με το δικό μου παράδειγμα με την στάμπα και με την μανία για κάτι συγκεκριμένο που ΕΙΝΑΙ μέσα στην μόδα [π.χ. WESC, allstar, piercing]. Πάρε να δεις μία γεύση από τον ορισμό της μόδας [όπου ορίζει τις ΔΥΟ μορφές μόδας που επισήμανα ΚΑΙ εγώ] γιατί καταντάει παράλογο να ισχυρίζεσαι ότι το piercing δεν είναι μόδα. Σου προτίνω να διαβάσεις όλο το κείμενο. Δεν λέει παπ@ριές, ούτε είναι και ακραίο, αν και είναι λίγο παλιό [π.χ. τελευταία αναφορά 1990-2000: Ξεκίνησε η μόδα του «δεύτερου χεριού» αγορών. Gothic, Cyberpunk και Hip-Hop fashion κάνουν το ντεμπούτο τους στη δεκαετία που διανύσαμε. Μήπως και αυτά δεν είναι μόδα?]. Άμα πιστεύεις ότι όλοι που γράφουν για την μόδα και την ορίζουν, είναι παπ@ρες και εσύ είσαι αυθεντία άλλο αυτό. Όμως πιστεύω ότι η έννοια μιας λέξης, ο ορισμός μιας κατάστασης είναι πολύ πιο πάνω από τον εγωισμό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Και το κάπνισμα περιορίστηκε και υπάρχει μια εκστρατεία πάνω σε αυτό. Οτι είναι βλαβερό και κατακρίνεται και υπάρχει κάτι ΑΝΤΙ σε αυτό. Φυσικά ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει στον εαυτό του ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ. Και φυσικά δεν είπα οτι ο καθένας που θα χτυπίσει piercing θα πάθει κάτι στο αίμα η στο νεύρο η οτιδείποτε άλλο. Όπως δεν θα πάθουν ζημιά όλοι οι καπνιστές. Υπάρχει όμως ένα σοβαρό ποσοστό που παθαίνει και απο τα μεν και απο τα δε. Επηδεί λοιπόν δεν έπαθε κάτι ο φίλος μας ο Κώστας η φίλλη μας η Ελένη, δε σημαίνει οτι δε θα πάθουν κάτι όλοι. Η οτι έπαθε ο φίλλος μας ο Κώστας και η Φιλη μας η Ελένη θα πάθουν όλοι. Εγώ ανάφερα μια προσωπική εμπηρεία απο δικό μου άνθρωπο. Το οτι δε μου αρέσει κάτι και το κατακρίνω αυτό είναι δικαίωμα μου. Και φυσικά σε μια δουλεία πρέπει να είσαι καθώς πρέπει. Ότα πάς σε καφετέρεια η μπάρ πήγαινε και με τον όπισθεν έξω. Όπως στο χώρο εργασίας δε πρέπει να καπνίσεις, δεν πρέπει να έχεις ούτε και στίλ ανήθηκο κλπ.
Καταρχάς, αν πας σε καλό κοσμηματοπωλείο ή κέντρο τατουαζ η πιθανότητα να πάθεις κάτι είναι χμ ας πουμε ελάχιστη. Αν έχεις αλλεργία ή πας σε μαγαζί που δεν αποστειρώνουν μηχανήματα υπάρχει περίπτωση να πάθεις οτιδήποτε.
Και δεύτερον ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις πως θα πάει ο καθένας στη δουλειά του. Από πότε η εμφάνιση κρίνει αν κάποιος είναι καλός στην δουλειά του; Πάμε καλά; Δηλαδή προτιμάς κάποιον που δεν έχει σκουλαρίκια και δε θα σε εξυπηρετήσει και θα σε ταλαιπωρήσει από έναν που όπως λες είναι ανήθικα ντυμένος και είναι τέλειος στην δουλεια του; non-sense?

Όσο για την εικόνα δεν έπιασες το νόημα προφανώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
μάλλον εσύ έχεις μια περιορισμένη εικόνα για αυτήν. Όντως αυτό που περιγράφεις, π.χ. με το χρώμα έχει να κάνει με αισθητική γενικότερα που οι λόγοι του μπορεί να έχουν ή και όχι γενετικό υπόβαθρο αλλά αυτό δεν μας αφορά. Δεν βλέπω αυτό όμως αυτό που σχετίζεται με το δικό μου παράδειγμα με την στάμπα και με την μανία για κάτι συγκεκριμένο που ΕΙΝΑΙ μέσα στην μόδα [π.χ. WESC, allstar, piercing]. Πάρε να δεις μία γεύση από τον ορισμό της μόδας [όπου ορίζει τις ΔΥΟ μορφές μόδας που επισήμανα ΚΑΙ εγώ] γιατί καταντάει παράλογο να ισχυρίζεσαι ότι το piercing δεν είναι μόδα. Σου προτίνω να διαβάσεις όλο το κείμενο. Δεν λέει παπ@ριές, ούτε είναι και ακραίο, αν και είναι λίγο παλιό [π.χ. τελευταία αναφορά 1990-2000: Ξεκίνησε η μόδα του «δεύτερου χεριού» αγορών. Gothic, Cyberpunk και Hip-Hop fashion κάνουν το ντεμπούτο τους στη δεκαετία που διανύσαμε. Μήπως και αυτά δεν είναι μόδα?]. Άμα πιστεύεις ότι όλοι που γράφουν για την μόδα και την ορίζουν, είναι παπ@ρες και εσύ είσαι αυθεντία άλλο αυτό. Όμως πιστεύω ότι η έννοια μιας λέξης, ο ορισμός μιας κατάστασης είναι πολύ πιο πάνω από τον εγωισμό σου.

Μια παροδική κατάσταση λέει ότι είναι η μόδα και η αναζήτηση για κάτι καινούριο κλπ.Δε διαφωνεί σε κάτι με τον ορισμό που σου έδωσα εγώ (και γενικότερα,εφ'όσον δεν υπάρχει μαθηματική συλλογιστική,προτιμώ τους προσωπικούς ορισμούς,άλλωστε οι έννοιες των λέξεων απλά συμβάσεις είναι).Το να πάρεις κάτι επειδή έχει μια στάμπα,είναι λόγω της μόδας,indeed.Αλλά δε σημαίνει ότι παίρνεις κάτι εξ'αιτίας της στάμπας του απαραίτητα.Σου είπα ήδη το παράδειγμα με τα κόκκινα μπλουζάκια.Αν ο άλλος γουστάρει το κόκκινο,θα πάρει κόκκινο μπλουζάκι.Ε,αν η μπλούζα πάνω γράφει WESC,τι θα κάνει,θα το σβήσει με μπλάνκο?Δηλαδή όποιος φοράει ένα ρούχο γνωστής μάρκας,είναι απαραίτητα και θύμα της μόδας?Btw,τα piercing δε βλέπω τι σχέση έχουν με τον ορισμό που έδωσες και το πως απαραίτητα όλοι πρέπει να το κάνουν για τη μόδα.Όπως κάποιος θα αγοράσει το κόκκινο μπλουζάκι επειδή γουστάρει το χρώμα του/το κόψιμό του κλπ και χέστηκε για τη μάρκα του,έτσι δεν υπάρχει και αυτός που θα βάλει το σκουλαρίκι επειδή του αρέσει το how it looks on him?
PS:Το goth ήρθε στα 80ς,το hip hop στα 90ς :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Όπως κάποιος θα αγοράσει το κόκκινο μπλουζάκι επειδή γουστάρει το χρώμα του/το κόψιμό του κλπ και χέστηκε για τη μάρκα του,έτσι δεν υπάρχει και αυτός που θα βάλει το σκουλαρίκι επειδή του αρέσει το how it looks on him?
PS:Το goth ήρθε στα 80ς,το hip hop στα 90ς :P :P :P
κανείς από τα παιδιά που φοράνε WESC δεν θα σου πει ότι είναι θύμα της μόδας εκτός αν το κάνει ενσυνείδητα για λόγους κοινωνικοποίησης. Θα σου πει την πήρα επειδή "μου αρέσει". Και να μαντέψω δεν το διάβασες όλο ως συνήθως:P. Το goth ντύσιμο τουλάχιστον θα το θεωρούσες μόδα:hmm:? γιατί δεν μου φαίνεται λογικό το ένα να το θεωρείς και το άλλο όχι έτσι δεν είναι:hmm:? Διάβασε και τις εκθέσεις που έχει...:) Το piercing ανήκει σε αυτό που ορίζουμε μόδα. Εκτός άμα θεωρείς ότι ήταν ξαφνικό που τώρα όλοι κάνουν piercing και το "γουστάρουν":/:. έτσι συμβαίνει με κάθε προιόν της μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Περιχονδριτιδα πως παθαινει κάποιος αν δεν τηρούνται οι κανόνες υγιεινής ας πούμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
κανείς από τα παιδιά που φοράνε WESC δεν θα σου πει ότι είναι θύμα της μόδας εκτός αν το κάνει ενσυνείδητα για λόγους κοινωνικοποίησης. Θα σου πει την πήρα επειδή "μου αρέσει".

Προφανώς.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις.Αν κάποιος όντως του άρεσε η μπλούζα και την πήρε,θα στο πει ξεκάθαρα "μ'άρεσε το σχέδιο,finito",ενώ αν κάποιος την πήρε απλά επειδή την έχουν όλοι,θ'αρχίσει beating around the bush.

Το goth ντύσιμο τουλάχιστον θα το θεωρούσες μόδα:hmm:? γιατί δεν μου φαίνεται λογικό το ένα να το θεωρείς και το άλλο όχι έτσι δεν είναι:hmm:?

Είπα εγώ ότι δεν είναι μόδα?Απλά είπα ότι το ένα ήρθε στα 80ς και το άλλο στα 90ς.Χάριν ακριβείας το διευκρίνησα.

Το piercing ανήκει σε αυτό που ορίζουμε μόδα. Εκτός άμα θεωρείς ότι ήταν ξαφνικό που τώρα όλοι κάνουν piercing και το "γουστάρουν":/:. έτσι συμβαίνει με κάθε προιόν της μόδας.

Άντε πάλι.Στο εξήγησα ένα σωρό φορές.Προφανώς και υπάρχουν άτομα που φοράνε piercing επειδή είναι στη μόδα.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα άτομα που φοράνε piercing το κάνουν γι'αυτόν τον λόγο.Σαφώς,πολλοί το κάνουν απλά λόγω μόδας,αλλά υπάρχουν και ένα σωρό άνθρωποι που το κάνουν επειδή τους αρέσει.Ακριβώς το ίδιο με το παράδειγμα που σου έδωσα για τα κόκκινα μπλουζάκια ή οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Προφανώς.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορείς να καταλάβεις.Αν κάποιος όντως του άρεσε η μπλούζα και την πήρε,θα στο πει ξεκάθαρα "μ'άρεσε το σχέδιο,finito",ενώ αν κάποιος την πήρε απλά επειδή την έχουν όλοι,θ'αρχίσει beating around the bush.
Αντικειμενικά αυτό που λες δεν καθορίζεται έτσι απλά. Δεν μπορείς να βρεις μια διαχωριστική γραμμή. Δεν ξέρεις αν έπαιξε κανένας ρόλος υποσυνείδητα. Δεν είναι τόσο απλό. Πως διαμορφώνεται η "αρεσκεία" για κάτι? από πολλούς παράγοντες... Άμα ρωτήσεις κάποιον γιατί του αρέσει κάτι δεν μπορεί να σου απαντήσει. γιατί σου αρέσει η μπλούζα, γιατί σου αρέσει το σχέδιο? εδώ παίζουν ρόλο όλοι αυτοί οι παράγοντες που διαμορφώνουν την συμπεριφορά μας. Η μαζοποίηση, η ζήλια, η κοινωνική αποδοχή και τόσα άλλα [παρέα, μουσική, εκπαίδευση κτλ].... πολλά από αυτά σχετίζονται με την μόδα οπότε λίγο ή πολύ όλοι είμαστε "θύματα". άμα αν δεν ήμασταν στο κάτω κάτω, θα παίρναμε πράγματα που έχουν μόνο πρακτική σημασία, αλλά κανείς δεν το κάνει. οκ ίσως κάποιος πολύ φτωχός να μην γίνεται έρμαιο γιατί απλά δεν "μπορεί" να σκέφτεται με τον τρόπο μας.



Είπα εγώ ότι δεν είναι μόδα?Απλά είπα ότι το ένα ήρθε στα 80ς και το άλλο στα 90ς.Χάριν ακριβείας το διευκρίνησα.
δεν κατάλαβες τι εννοούσα. λέω αφού θεωρείς ότι το gothic μόδα, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι το piercing δεν είναι? :/:
p.s. το πρώτο ορθογραφικό λάθος που είδα σε μήνυμα σου:clapup:
p.s.2 το p.s. στο λέω για πλάκα, άλλωστε εγώ κάνω πολλά περισσότερα γιατί δεν είμαι φιλολογικός τύπος :P



Άντε πάλι.Στο εξήγησα ένα σωρό φορές.Προφανώς και υπάρχουν άτομα που φοράνε piercing επειδή είναι στη μόδα.Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα άτομα που φοράνε piercing το κάνουν γι' αυτόν τον λόγο.Σαφώς,πολλοί το κάνουν απλά λόγω μόδας,αλλά υπάρχουν και ένα σωρό άνθρωποι που το κάνουν επειδή τους αρέσει.Ακριβώς το ίδιο με το παράδειγμα που σου έδωσα για τα κόκκινα μπλουζάκια ή οτιδήποτε άλλο.
Χαίρομαι που παραδέχεσαι ότι το piercing είναι μόδα τελικά. Όταν είναι κάτι στην μόδα, και το κάνεις είσαι θύμα μόδας. άμα κάτι δεν είναι στην μόδα π.χ. όπως το κόκκινο μπλουζάκι είσαι θύμα μιας "ψεύτικης" ιδέας [αισθητική]. Άμα όντως κάποιος έκανε piercing χωρίς να είναι της μόδας [όπως π.χ. σήμερα κάποιοι που φοράνε τις μαλ@κίες του '80:P και τους κοροϊδεύουμε] τότε ή το κάνεις γιατί θα σου αρέσει να κάνεις κάτι διαφορετικό ή δεν ξέρω για ποιον λόγο... Πάντως η αντίληψη που αποκτάμε εξαρτήθηκε από κάποιους περιβαλλοντικούς παράγοντες που συνήθως δεν γίνονται συνειδητοί οπότε το μόνο που μπορούμε να πούμε πάλι είναι ότι λίγο ή πολύ όλοι είμαστε "θύματα" [το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν είναι κακό, κακό είναι όταν έχεις ακραία περιστατικά, οπότε εκεί μιλάμε για θύματα], ακόμα και αυτός με την μπλούζα. Για να μην παρατραβάμε την όλη ιστορία φίλε μου είναι απλό. Εσύ λες θύματα αυτά τα ακραία περιστατικά [και τα υπερβολικά ίσως] και καταλαβαίνω τι λες.

Και εγώ π.χ. μπορεί να νομίζω ότι το puma παντελόνι μου δεν το παίρνω λόγω μόδας, αλλά η αλήθεια είναι ότι νιώθω πιο "άνετα" με αυτό παρά με το να φοράω ένα κινέζικο με κινέζικη επιγραφή πάνω [άσχετα με το πιο είναι πιο αισθητικά ωραίο (κάτι υποκειμενικό πάλι) αλλά μες στην κοινωνία μας σίγουρα θα θεωρηθεί το puma, ακόμα και εγώ αυτό θεωρώ]. Άρα νιώθω περισσότερα κοινωνικά αποδεκτός (κάτι που συσχετίζεται με την μόδα λίγο ή πολύ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iakwvina

Νεοφερμένος

Η iakwvina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γνωρίζετε τίποτα τιμές για τρύπα στο φρύδι?εχω βρει ένα studio που το εχει 20 ευρώ.Είναι πολλά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
λιγα ειναι, αυτο που μετραει ομως περισσοτερο απο ολα, ειναι η καθαριοτητα, αν ειναι καθαρα, ειναι μια χαρα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthi67

Νεοφερμένος

Η Anthi67 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
μια χαρα ειναι το Piercing ... εχω σκουλαρικι στην μυτη, στον αφαλο και στα αυτια εννοειται.. χμμ δεν ειναι καθολου κακο ο καθενας κανει οτι θελει στον εαυτο του αλλα ομως πρωσοπικα πιστευω οτι δεν ειναι ωραιο το υπερβολικο που βγαζει ματι. κατα τ'αλλα το θεωρω τεχνη και ομορφια to piercing και ας γινεται ακομη και στο ματι..παντου γινεται.. τωρα για τις μολυνσεις... παντου μπορεις να παθεις μολυνση..θελει απολυμανση και τακτικο καθαρισμο κατα τ'αλλα κανενα προβλημα ..\!σε καλυψα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elena610

Νεοφερμένος

Η elena610 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εμένα μου αρέσει τo piercing και δεν το βρίσκω αντιαισθητικό. ήθελα και εγώ να κάνω ένα στα χείλη ή στη γλώσσα αλλά φοβήθηκα γιατί έκανε μια φίλη μου στη γλώσσα και μετά έπαθε μόλυνση και ανέβασε πυρετό. Της το έκαναν επαγγελματίες με πολύ καλά μηχανήματα αλλά ο οργανισμός της δεν αντέδρασε καλά στο ξένο αντικείμενο. Επιπλέον, σκέφτομαι ότι άμα κάνω σκουλαρίκι και θέλω πχ να δουλέψω ως baby sitter ή να κάνω ιδιαίτερα, δε νομίζω ότι θα με πάρουν άμα δουν το piercing..αυτά είναι προκαταλήψεις αλλά τι να κάνουμε, έτσι λειτουργεί η κοινωνία μας..
έχω piercing στη γλώσσα και αν το προσέξεις όπως πρέπει το πιο πιθανό είναι να μη πάθει τίποτα...όσο για τη δουλειά που λες μη ανησυχείς γιατί αν εξαιρέσεις τις πρώτες 15 μέρες που φοράς μεγάλο σκουλαρίκι λόγω του πρηξίματος όταν βάλεις το κανονικό δε θα φαίνεται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
έχω piercing στη γλώσσα και αν το προσέξεις όπως πρέπει το πιο πιθανό είναι να μη πάθει τίποτα...όσο για τη δουλειά που λες μη ανησυχείς γιατί αν εξαιρέσεις τις πρώτες 15 μέρες που φοράς μεγάλο σκουλαρίκι λόγω του πρηξίματος όταν βάλεις το κανονικό δε θα φαίνεται ...

ωραία!... ίσως το σκεφτώ σοβαρά κάποια στιγμή. :D
προς το παρόν έχω φάει άλλο κόλλημα, να χτυπήσω μόνιμο tattoo στον καρπό μου το καλοκαιράκι. ξέρετε πόσο στοιχίζουν περίπου τα μόνιμα τατουάζ; είναι λίγο off topic αλλά άμα ξέρετε πείτε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilioupoli

Νεοφερμένος

Η ilioupoli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!

Σκέφτομαι να κάνω τρύπα στον αφαλό, για αυτό το λόγο στλ κιόλας.. πριν κανα χρόνο είχα δει στο κους κους νομίζω, ότι μπορείς να κάνεις τρύπα με αποστειρωμένο πιστολάκι μιας χρήσης στον αφαλό, αλλά δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το συγκεκριμένο κέντρο που κάνει piercing με αυτό τον τρόπο. Αν ξέρει κάποιος, πλιζ ας με βοηθήσει.. όσον αφορά στη βελόνα, πρέπει να μπει κάποιο αναισθητικό πριν τη τρύπα; Αν δεν μπει, υπάρχει πρόβλημα;;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Γεια σας!

Σκέφτομαι να κάνω τρύπα στον αφαλό, για αυτό το λόγο στλ κιόλας.. πριν κανα χρόνο είχα δει στο κους κους νομίζω, ότι μπορείς να κάνεις τρύπα με αποστειρωμένο πιστολάκι μιας χρήσης στον αφαλό, αλλά δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το συγκεκριμένο κέντρο που κάνει piercing με αυτό τον τρόπο. Αν ξέρει κάποιος, πλιζ ας με βοηθήσει.. όσον αφορά στη βελόνα, πρέπει να μπει κάποιο αναισθητικό πριν τη τρύπα; Αν δεν μπει, υπάρχει πρόβλημα;;

Ευχαριστώ!

Με πιστολακι???:eek:
οποιος το εκανε αυτο ειναι χασαπης
Το εχουμε πει αλλα το ξαναλεω: τρυπες κανουμε μονο με αποστειρωμενη βελονα μιας χρησης σε επαγγελματια!!
Πιστολακι μονο στο λωβο, πουθενα αλλου
Και ακομα και για λωβο ειμαι κατα των πιστολακιων, αλλα τελοσπαντων....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αστυόχη

Νεοφερμένος

Η Αστυόχη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Μου αρεσουν τα piercings αλλα ας μη το παρακανουμε κιολας!--> https://www.google.com/imgres?imgurl...bih=824&tbm=isch&um=1&itbs=1&biw=1184&bih=824
https://www.google.com/imgres?imgurl...bih=824&tbm=isch&um=1&itbs=1&biw=1184&bih=824
https://www.google.com/imgres?imgurl...1t:429,r:16,s:47&tx=68&ty=70&biw=1184&bih=824
Τα λιγα και απλα μου αρεσουν. Στη μυτη ενα, ή στο φρυδι, αντε το πολυ στις ρογες. Εμα ομως αμα τωρα κανεις(οχι εσυ συγκεκριμενα)και στα γενετικα σου οργανα, ε τοτε πολυ παει!!
https://www.google.com/imgres?imgurl...bih=824&tbm=isch&um=1&itbs=1&biw=1184&bih=824
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top