Mέγιστη διάρκεια φοίτησης

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Φυσικά όσοι δεν αντέξουν στις αναποδιές και στις κακές συνθήκες είναι τεμπέληδες που ρίχνουν αλλού το φταίξιμο.. και εσείς είστε οι γενναίοι. Μπράβο guys..:rolleyes:

Ρε φίλε δεν ξέρω αν μιλάς από προσωπική κατάσταση αλλά επειδή εγώ ήξερα κόσμο που δούλευε για να την βγάλει δεν έκανε πάνω από 1-2 χρόνια και ανάλλογα την σχολή να τελειώσει. Και τώρα μην δικαιολογούμε τον μέσο όρο αποφοίτησης πχ της σχολής μου σε 8 χρόνια από 4 και 39 μαθήματα στο ότι δούλευαν γιατί το μόνο που δεν ξέραν τα παιδιά ήταν πως βγαίνουν τα λεφτά. Δεν κάνετε κανα split να συνεχίσουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν είμαι "αιώνιος" και λογικά στα 5-6 χρόνια θα έχω τελειώσει (max) αλλά ΕΣΤΩ ότι είναι τεμπέληδες ρε φίλε, θα το δεχτώ -για τις ανάγκες της κουβέντας-, στο DNA τους είναι η τεμπελιά δηλαδή και εσύ είσαι ο μάγκας με το καλύτερο γενετικό υλικό που την τελειώσες στην ώρα της; Δεν υπάρχουν κοινωνικές συνθήκες που κάνουν το φοιτητή "τεμπέλη" και "αιώνιο";

Μην τρελαθούμε δηλαδή.

ΥΓ. Εκτός του ότι δεν αποτελεί πρόβλημα για την παιδεία το οποίο το ξεχνάμε. Δείτε και τη συνέντευξη του Σουηδού (από τις πιο ανεπτυγμένες χώρες όσον αφορά την παιδεία) Υπουργού παιδείας στην οποία αναφέρει πως οι "αιώνιοι" δεν προκαλούν κανένα πρόβλημα και απορεί γιατί η Μαριέττα ξεκινά από εκεί τη μεταρρύθμιση. Και συμπληρώνω εγώ: Μήπως για να αποκτήσει άλλοθι στη συνείδηση του απλού κόσμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Να σε ρωτήσω κάτι και αν φυσικά θες απαντάς. Τι σχολή είσαι και σε ποιο έτος?
Εγώ έβγαλα Μαθηματικό Πατρών και Μεταπυτχιακό στους ΜΗΥΠ και είχα ενεργό πάρεδώσε με Φυσικό και Ηλεκτρολόγους. Αυτά καθαρά από ποιες σχολές πέρασα.
Και λόγω φιλικών σχέσεων τα είδα μια χαρά και σε άλλες σχολές. Το μαθηματικό της Πάτρας θεωρείται από τις δυσκολότερες σχολές της Ελλάδας μαζί με το Φυσικό Πατρών την εποχή που το πέρναγα εγώ γιατί τώρα έχω χάσει την μπάλα. Όλοι μου λέγαν τουλάχισοτν 6 χρόνια.
Τα πρώτα 3 χρόνια πήγαινε σε κάθε συνέλευση αν και δεν ασχολήθηκα πολιτικά ενεργά ποτέ. Μάλιστα συνέβει και ένα κωμικοτραγικό γεγονός που δεν μπορώ να περιγράψω.
Μπορώ να σου πω και άλλα πολλά αλλά δεν έχει νόημα. Μπορώ να ισχυριστώ ότι ξέρω από πρώτο χέρι για τα φοιτητικά και μάλιστα γιατί έχουμε 8 χρόνια μέσος όρο σε μια σχολή 39 μαθημάτων πχ.

Δεν είναι ούτε θέμα μυαλού ούτε θέμα κοινωνικών καταστάσεων. είναι θέμα χαρακτήρα και πόσο εύκολα έχει μάθει κάποιος να βρίσκει φαγητό στο τραπέζι του και λεφτά για μπύρες και καφέ! Το λάθος είναι των γονιών μας που στερήθηκαν σπουδές και κάνουν τα πάντα για να σπουδάσουμε εμείς. Το τα πάντα όμως παρερμηνεύεται σε ανοχή ανεξάντλητου κολοβαρέματος και πολλές φορές με την δικαιολογία της ενεργής πολιτικής ζωής.

Εγώ ξέρω παιδιά που δουλεύαν και καθαρίσαν τις σχολές σε +1 χρόνια και με διπλωματικές τρελές. και ξέρω και παιδιά που στο 4ο έτος είχαν περάσει ένα μάθημα μόνο γιατί έβρεχε πχ όταν έδιναν ή ξεκολιάζονταν στο μαύρο. Η πολιτική συμμετοχή δεν νομίζω ότι θέλει περισσότερο χρόνο από την δουλειά.

Και η εξυπνάδα αν θες DNA παίζει ρόλο αλλά μόνο στο πόσο πιο έυκολα θα παράγεις το ίδιο αποτέλεσμα με κάποιον άλλον. Τώρα αν δεν βγαίνει με τίποτα η σχολή τότε δεν θα βγαίνει και το επάγγελμα πιστεύω συνεπώς μια ώρα αρχύτερα στροφή 180 μοιρών. Το ίδιο και αν σιχαίνεσαι την σχολή σου.

Απλά να σου πω ότι εγώ είδα άπειρη τηλεόραση,έπαιξα άπειρο σκάκι και αυτά εν μέσω εξεταστικών αλλά είχα και κάτι σαν προσωπικό όριο. Αυτό πιστεύω δεν έχουν η αίωνιοι φοιτητές όπως επίσης και οι φοιτητές που δεν καταλαβαίνουν από φοιτητική ζωή. ΜΕΤΡΟ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Εγώ θα ρωτήσω κάτι: οι μόνοι λόγοι που μπορεί κάποιος να κάνει πολλά χρόνια να τελειώσει μια σχολή είναι είτε να δουλεύει είτε να πάσχει από Μαρξιστική ψύχωση; Δεν μπορεί δηλαδή να ήταν στα πρόθυρα αυτοκτονίας γιατί κάτι πήγε στραβά στην προσωπική του ζωή, ή να έπαθε κατάθλιψη γιατί τον παράτησε ή γκόμενά του, ή να είχε υποτιμήσει τη δυσκολία της Σχολής του, ή απλά να κωλοβάραγε μέχρι που άρχισε να αναρωτιέται "τί στο δ1@0λο κάνω εγώ εδώ" (δεν αναφέρομαι στους έχοντες προβλήματα υγείας μιας και αυτοί αποτελούν ξεχωριστό κομμάτι στο νέο νομοσχέδιο); Ή μήπως οι Πανεπιστημιακοί καθηγητές (κάποιοι εξ αυτών τουλάχιστον) δεν έχουν μερίδιο της ευθύνης για την κατάσταση αυτή; Προσωπικά νομίζω πως η ανώτατη εκπαίδευση έχει πολύ πιο σοβαρά προβλήματα να αντιμετωπίσει από τους αιώνιους φοιτητές, από τη στιγμή μάλιστα που δεν κοστίζουν τίποτα στο κράτος, πέραν του κόστους της κόλλας που δινουν στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
daemon και αυτοί και χίλιοι δυο ακόμα λόγοι ευθύνονται. Το ζουμί βρίσκεται στην τελευταία φράση σου..

demelene είμαι σε μια δύσκολη σχολή (www.di.uoa.gr) που έχει 6 χρόνια μέσο όρο θα παώ 3ο έτος, έχω μεγάλο Μ.Ο. (πήρα υποτροφία) και ελάχιστα χρωστούμενα.

Θα μπορούσα να γράψω κι εγώ ένα τεράστιο post λέγοντας τι έκανα (γύρισα ταινία, συνδικαλίζομαι πολύ ενεργά, είμαι καλός στη σχολή, τα έχω κάνει πουτ****α με τις γυναίκες της ζωής μου κτλ.) αλλά δεν θα αποδείκνυα τίποτα απολύτως όπως και εσύ δεν αποδεικνύεις τίποτα απολύτως με το άπειρο σκάκι και την άπειρη TV. period.

Εν τούτοις έχω συναντήσει ένα σωρό λόγους γύρω μου και δεν είναι το "μαύρο" ή η τεμπελιά (ΠΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΥΤΑ) για τους οποίους ένας φοιτητής δεν θα τελειώσει στην ώρα του και δε θέλω να είμαι ούτε κλειστόμυαλος ούτε ελιτιστής (αν και μερικοί λόγοι είναι φως φανάρι).

Τέλος όσον αφορά τους γονείς (δεν ξέρω τι σχέση έχεις εσύ μαζί σου) το επιχείρημα είναι τελείως ανεδαφικό, και οι γονείς μας ήταν παιδιά και εμείς θα γίνουμε γονείς.. Τι σχέση έχει αυτό; :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Ρε φίλε emufear έχει μια μικρή διαφορά το δεν τελειώνω στην ώρα μου και το αιώνιος φοιτητής δεν νομίζεις!
Τα προσωπικά μου δεν ήταν ένα αποδεικτικό στοιχείο όσο ότι πάρα πολλοί από αυτούς που τελειώνουν στην ώρα τους κάνουν αντίστοιχα ή παραπλήσια πράγματα.Και ότι και χαβαλές γίνεται και τα μαθήματα περνιούνται και όχι πάντα με την πρώτη. Αλλά όλα σε λογικό χρόνο.

Και daemon οι σοβαρές περιπτώσεις υγείας και μη είναι λίγες και δεν συζητάμε για αυτούς! Άλλωστε αντίστοιχες τέτοιες καταστάσεις υπάροχυν και έξω από το φοιτητικό. Υπάρχει όμως και κάτι που λέγεται βρίσκω την ισοροπία στις δυσκολίες, γιατί αλλιώς gameevor εκτός και αν η δουλειά σου περιλαμβάνει το μόνιμος πχ. Και το ίδιο ισχύει και στις σχέσεις.
Το πρόβλημα δεν είναι το κόστος όσο ότι αυτοί οι αίωνιοι δυσφημίζουν το πανεπιστήμιο ενώ είναι οι πρωτεργάτες σε καταλήψεις κτλ και κοστίζουν σε φοιτητές όπως ο emufear εξεταστικές πιθανά και ίσως και υποτροφίες.
Το πανεπιστήμιο θέλει κάθαρση και οι αιώνιοι φοιτητές είναι ένας από τους στόχους, και φυσικά όχι ο πιο σημαντικός.
Αλλά το μεγάλο ερώτημα είναι πως ακριβώς και κόλησε τόσο πολύ το θέμα σε αυτούς? Δεν σου κάνει να σκεφτείς ποιος υποκινεί από πίσω τις καταστάσεις! Αυτοί είναι πολτικά καβατζωμένοι ώς κάποιου χρώματος παιδιά και παλεύουν για δικαιώματα στις πλάτες και όνειρα σας.
Τώρα όποιοι φοιτητές γουστάρουν να τραβιούνται χρόνια λόγω καταλήψεων κτλ μαγκιά τους. Εγώ όμως θέλω καλύτερα πανεπιστήμια για τα πιθανά μελλοντικά παιδιά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Συμφωνω με δεμελενε οριζοντιως και καθετως! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daemon

Νεοφερμένος

Ο daemon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Απλά Demelene, οι καβατζωμένοι πίσω από χρώματα συνήθως δεν έχουν πρόβλημα αιωνιότητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Απλά Demelene, οι καβατζωμένοι πίσω από χρώματα συνήθως δεν έχουν πρόβλημα αιωνιότητας...
έχεις και δεν έχεις δίκιο. Εξαρτάται την καβάτζα και τον τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
d

και δεν είναι το "μαύρο" ή η τεμπελιά ( για τους οποίους ένας φοιτητής δεν θα τελειώσει στην ώρα του και δε θέλω να είμαι ούτε κλειστόμυαλος ούτε ελιτιστής

οκ...άρα κάποιος που είναι αιώνιος είναι [τυχαία σειρά]
1."μαύρο"
2.τεμπέλης
-------------
3.Φτωχός που πρέπει να δουλεύει
4.Άρρωστός
5.Βλάκας (!!!!!)

άρα αν δεν είναι οι 2 πρώτοι [που δεν δικαιολογούνται υποτίθεται] μου λες ότι τα πανεπιστήμία έχουν γεμίσει από άπορους, άρρωστους βλάκες! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
έλεος :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tralala

Νεοφερμένος

Η tralala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Όχι ρε συ xrz, δεν είναι κάτι από τα τρία. Κάποιοι από αυτούς είναι απλά οι ηττημένοι του εκπαιδευτικού συστήματος. Που για διαφόρους λόγους, δεν κατάφεραν να βρούν τον τρόπο στον κατάλληλο χρόνο! Είναι οι σχολικά- επαγγελματικά αποπροσανατόλιστοι και αυτοί που βρέθηκαν κάπου χωρίς να ξέρουν γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Code:
https://www.ypepth.gr/docs/prosxedio_aei.doc
Το κείμενο του ΥΠΕΠΘ για τα ΑΕΙ. Διαβάστε το γιατί οι φήμες πολλές, το γραπτό ένα.



Το ν+2 δεν πέρασε τελικά, το ΥΠΕΠΘ σκοπεύει να εφαρμόσει το 2ν όμως. Δηλαδή 8 χρόνια για την 4ετή φοίτηση και 10 χρόνια για την 5ετή. Κι αν θες να πιάσεις δουλειά και να μην ασχοληθείς, μπορείς (προσωρινά) να διακόψεις, ώστε να μην προσμετρώνται τα εξάμηνα για τα οποία θες να διακόψεις.

Προσωπικά το θεωρώ υπεραρκετό αυτό το χρονικό διάστημα.





Σημείωση: Άλλαξα λοιπόν τον τίτλο από "ν+2" σε "2ν".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Διαβάζοντας τα προηγούμενα θέλω να προσθέσω ότι όταν δουλεύεις δεν είναι το ίδιο εύκολο να περνάς μαθήματα. Ειδικά όταν πρόκειται για καθημερινή δουλειά. Μόνο το ότι θα χάνεις αρκετές παρακολουθήσεις αλλά και το ότι θα δουλεύεις μέσα στην εξεταστική σε εμποδίζει από το να τα πας τόσο καλά όσο θα ήθελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
υπαρχει καποιο οριο χρονων οπου μπορει να φοιτησει καποιος?δλδ να τον διαγραφουν μετα το περας μιας περιοδου.ή ειναι απεριοριστος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι πλεον υπαρχει, ειναι τα διπλασια χρονια απο τη σχολη σου, δηλαδη 8 χρονια οριο αν ειναι 4 ετη φοιτησης και 10 αν ειναι 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν πάει έστω ν τα χρόνια που χρειάζεσαι άρα ν+ν/2;:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
2ν+1 ειναι πλεον το μεγιστο επιτρεπομενο οριο φοιτησης .ουτε τα διπλασια ουτε τα μισα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ok καλό αυτό.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinio

Νεοφερμένος

Η katerinio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
εχω τελειωσε 4 εξαμηνα στη σχολη μου.γινεται να κανω διακοπη σπουδων για 1 χρονο ωστε να μην μετρανε τα εξαμηνα που θα χασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top