Laptop για το Πανεπιστήμιο

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ενδιαφερον, ποσο φτηνα? 10-20 ευρω
1602016141255.png

πολύ λιγότερο. Αυτά τα πήρα το 2019 και ακόμα δουλεύουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
akiko ,με βαση την πληροφορια σου βρηκα κατι στο ebay που με ενδιαφερει πολυ.
Για πες ,εκεινο που λεει one Year Warranty σημαινει οτι θα δουλεψει για ενα χρονο και μετα οτι αποφασισει η ιδιοκτητρια εταιρια?


1602072020541.png
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
akiko ,με βαση την πληροφορια σου βρηκα κατι στο ebay που με ενδιαφερει πολυ.
Για πες ,εκεινο που λεει one Year Warranty σημαινει οτι θα δουλεψει για ενα χρονο και μετα οτι αποφασισει η ιδιοκτητρια εταιρια?


View attachment 71514

Διαβάζεις προσεκτικά την περιγραφή πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Αν σε κοροϊδέψει ο seller κανεις αναφορα στον eBay μετα από 1 μήνα νομίζω και στα επιστρέφουν.

Υποθέτω θα σου δώσουν έτοιμα account που τα έχουν δηλώσει ως μαθητές στο κύριο account.
(Κοιτά τι περιθώριο κέρδος έχουν)

Μετά τις 30 μέρες από την παραλαβή ο eBays δεν καλύπτει επιστροφές και επειδή το account παραβιάζει όρους χρήσης ίσως μετα από 2, 3 μήνες μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά ο eBays μου έχει επιστρέψει 1000 ευρώ από MacBook που δεν παρέλαβα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Διαβάζεις προσεκτικά την περιγραφή πριν κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Αν σε κοροϊδέψει ο seller κανεις αναφορα στον eBay μετα από 1 μήνα νομίζω και στα επιστρέφουν.

Υποθέτω θα σου δώσουν έτοιμα account που τα έχουν δηλώσει ως μαθητές στο κύριο account.
(Κοιτά τι περιθώριο κέρδος έχουν)

Μετά τις 30 μέρες από την παραλαβή ο eBays δεν καλύπτει επιστροφές και επειδή το account παραβιάζει όρους χρήσης ίσως μετα από 2, 3 μήνες μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Προσωπικά ο eBays μου έχει επιστρέψει 1000 ευρώ από MacBook που δεν παρέλαβα.

ευχαριστω , ειναι εξοργιστικά τα περιθωρια τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτό έχω τι να κάνω✌️

Αμα το εχεις ,εχεις το καλυτερο, αλλα τι θελεις να κανεις με αυτο?
Ολα τα ευρειας χρησεις προγραμματα και drivers εχουν mac version , δεν υπαρχει θεμα.
Kαποια freeware-serware που θα ζητησει ο καθηγητης σε συνδυασμό με αλλο προγραμμα πχ java εκει μπορει να υπαρχει θεμα.
Αλλα δεν ξερω που κινησαι?
 
Τελευταία επεξεργασία:

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
ευχαριστω , ειναι εξοργιστικά τα περιθωρια τους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αμα το εχεις ,εχεις το καλυτερο, αλλα τι θελεις να κανεις με αυτο?
Ολα τα ευρειας χρησεις προγραμματα και drivers εχουν mac version , δεν υπαρχει θεμα.
Kαποια freeware-serware που θα ζητησει ο καθηγητης σε συνδυασμό με αλλο προγραμμα πχ java εκει μπορει να υπαρχει θεμα.
Αλλα δεν ξερω που κινησαι?
Δεν ξέρω!Πρωτο έτος είμαι σχολή φιλοσοφικης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Δεν ξέρω!Πρωτο έτος είμαι σχολή φιλοσοφικης
Οκ κοολ ,δεν εχεις παραξενα πραγματα , μονο office, ολα καλα

Εγκατεστησε και αυτο το προγραματακι ,ειναι ηλεκτρονικο ψαλιδακι ιδανικο για ηλεκτρονικη χαρτοκολητικη στις εργασιες σου.

1602081151440.png


Αχ...Υπαρχουν τελικα και ωραιες επιστημες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Γειά σας! Όπως είδη γνωρίζεται όλη η Ελλάδα από αρχές Νοέμβρη κάνει διαδικτυακά μάθημα. Προσωπικά δεν έχω κανένα άλλο μέσο για να κάνω τα μαθηματα πάρα μόνο το κινητό μου. Δεν βολεύει ιδιαίτερα λόγου οθόνης αλλά και μπαταρίας και εκτός από σχόλιο έχω αγγλικά και φροντιστήριο ( από 10-13 ώρες ονλαιν μάθημα κάθε μέρα) γιαυτό περνάνε ώρες που το φορτίζω ενώ κάνω μάθημα κια υπάρχει πιθανότητα να χαλάσει. Σκέφτομαι το Huawei matepad t10 και όχι ένα λαπτοπ λόγο οικονομίας. Εσείς τι λετε;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Koπέλα μου θα πάθεις τύφλωση. Όσο και μεγέθυνση να κάνει το κινητό, μετά από 15 λεπτά μελέτης θα σου βγουν τα μάτια στην κυριολεξία. :down: :give_rose:Μια μεγαλύτερη οθόνη ίσως βοηθήσει την κατάσταση. Ένας Αυστριακός φίλος μου χρησιμοποιούσε οθόνη πλάσμα καφενείου στο γραφείο του για να διαβάζει και να του μένουν.
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Koπέλα μου θα πάθεις τύφλωση. Όσο και μεγέθυνση να κάνει το κινητό, μετά από 15 λεπτά μελέτης θα σου βγουν τα μάτια στην κυριολεξία. :down: :give_rose:Μια μεγαλύτερη οθόνη ίσως βοηθήσει την κατάσταση. Ένας Αυστριακός φίλος μου χρησιμοποιούσε οθόνη πλάσμα καφενείου στο γραφείο του για να διαβάζει και να του μένουν.
Ακριβώς γιαυτό ψάχνω ένα ταμπλετ (9 ιντσών +) για να με διευκολύνει θα βόλευει όμως;
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εφοσον σε δύο χρόνια θα είσαι φοιτήτρια γιατί δεν κάνεις μια κουβέντα με γονείς να πάρεις απο τωρα ένα λάπτοπ ;

Κρίμα τα μάτια σου πραγματικά .
Μπορείς να το πάρεις κι με άτοκες δόσεις.

Το συγκεριμενο ταμπλετ που αναφέρεις δε νομίζω να σε εξυπηρετήσει .
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
MacBook Air 2020 (M1)
 

Mariap.

Νεοφερμένος

Η Mariap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Φυσικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Εφοσον σε δύο χρόνια θα είσαι φοιτήτρια γιατί δεν κάνεις μια κουβέντα με γονείς να πάρεις απο τωρα ένα λάπτοπ ;

Κρίμα τα μάτια σου πραγματικά .
Μπορείς να το πάρεις κι με άτοκες δόσεις.

Το συγκεριμενο ταμπλετ που αναφέρεις δε νομίζω να σε εξυπηρετήσει .
Σξέφτομαι ότι όσο μεγάλη είναι η οθόνη ενως λαπτοπ τόσο είναι και του ταμπλετ επιπλέον είναι οικονομικοτερο και θα το ήθελα άμεσα..
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
MacBook Air 2020 (M1)
Ακικο δεν εχω δει ποτε οθονη Mac. Πως ειναι να φευγεις απο απο το win Ποντικι και να πηγαινεις σε Mac ποντικι.
ειναι ευκολη η μεταβαση? Το Ιphone του πατερα μου που παιζω ειναι αρκετα προβλεψιμο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ακικο δεν εχω δει ποτε οθονη Mac. Πως ειναι να φευγεις απο απο το win Ποντικι και να πηγαινεις σε Mac ποντικι.
ειναι ευκολη η μεταβαση? Το Ιphone του πατερα μου που παιζω ειναι αρκετα προβλεψιμο.
Mac

Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει συνήθεια.


Το ποντίκι φαντάζομαι εννοείς το Magic Mouse. Δουλεύει με gestures. Δεν είναι για gaming. Προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο για production και μοιάζει σαν να ελέγχεις το Mac όπως ελέγχεις το κινητό. Απορώ πως δεν έχει γίνει mainstream το ποντίκι αυτό και σε windows υπολογιστές.

iPhone

Αντίθετα το iPhone το θεωρώ πιο δύσκολο. Η απουσία local filesystem (μπηκε πριν κάποια χρόνια cloud filesystem) είναι πολύ ριζοσπαστικό σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Πολλοί άνρθωποι δεν κανουν backup στις φωτογραφίες τους γιατί δεν ξέρουν πως θα το κάνουν.

Σκέψου ότι για το διαμοιρασμό περιεχομένου από την μια εφαρμογή στην άλλη στην δημιουργήθηκε το share. Τώρα ξέρουμε τι κάνει αλλά όταν δημιουργήθηκε όχι. Καλώς ή κακώς στα Mac βλέπεις πράγματα που οι άλλοι θα κανουν χρόνια να δουν.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,498 μηνύματα.
Mac

Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει συνήθεια.


Το ποντίκι φαντάζομαι εννοείς το Magic Mouse. Δουλεύει με gestures. Δεν είναι για gaming. Προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο για production και μοιάζει σαν να ελέγχεις το Mac όπως ελέγχεις το κινητό. Απορώ πως δεν έχει γίνει mainstream το ποντίκι αυτό και σε windows υπολογιστές.

iPhone

Αντίθετα το iPhone το θεωρώ πιο δύσκολο. Η απουσία local filesystem (μπηκε πριν κάποια χρόνια cloud filesystem) είναι πολύ ριζοσπαστικό σε σχέση με τα άλλα λειτουργικά. Πολλοί άνρθωποι δεν κανουν backup στις φωτογραφίες τους γιατί δεν ξέρουν πως θα το κάνουν.

Σκέψου ότι για το διαμοιρασμό περιεχομένου από την μια εφαρμογή στην άλλη στην δημιουργήθηκε το share. Τώρα ξέρουμε τι κάνει αλλά όταν δημιουργήθηκε όχι. Καλώς ή κακώς στα Mac βλέπεις πράγματα που οι άλλοι θα κανουν χρόνια να δουν.
Ευχαριστω για την απαντηση
οχι δεν εννοω το ποντικι αυτο καθ' αυτο αλλα το παραθυριακο του περιβαλλον.
Ειναι και τα 1500€
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση
οχι δεν εννοω το ποντικι αυτο καθ' αυτο αλλα το παραθυριακο του περιβαλλον.
Ειναι και τα 1500€
Το περιβάλλον είναι σαν τα windowς, αλλά πιο εύκολα. Είναι πιο smooth. Δεν νομίζω να δυσκολέψει κάποιον.

Τώρα παίρνεις Μ1

Το Mac Mini είναι 879 ευρώ
MacBook Air 1179€

Πλέον είναι πιο φθηνά από τα αντίστοιχα του ανταγωνισμό και η Apple εύκολα πάει για ρεκόρ πωλήσεων στα Mac.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top