Laptop για το Πανεπιστήμιο

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Κρατα αυτο που εχεις για σκανερ μονο και παρε εναν εκτυπωτη laser ασπρομαυρο, ωστε να μπορεις να εκτυπωνεις οσες σελιδες θες, οικονομικα. Τωρα αν θες ομως αυτοματη λειτουργια διπλης οψης, λογικα θα πρεπει να παρεις ακριβο μηχανημα, μιας και οι οικονομικοι laser υποστηριζουν διπλη οψη αλλα χειροκινητα.
Επισης μην παρεις οτι βρεις φθηνοτερο, γιατι παιζουν παγιδες. Δωσε μεγαλη σημασια στην τιμη των τονερ, γιατι εκει σε τρωνε λαχανο σε κατι μαρκες πχ lexmark..

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Θα το κοιτάξω.
 

dimospap

Νεοφερμένος

Ο dimospap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας . Ειμαι φοιτητης και περασει σε οικονομικο τμήμα και ψαχνω για λαπτοπ . Απ'οσο ξερω στο πανεπιστημιο δεν θα χρησιμοποιουμε πολυ βαρία προγραμματα . Το θελω ομως και για γκειμινγκ (κυριως λολ) . Απο την ερευνα που εχω κανει εχω δει αυτο το λαπτοπ και θα ηθελα να μου πειτε την αποψη σας ή και να μου προτεινετε κατι αλλο (μεχρι 850€) .

 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!! Θα το κοιτάξω.

Κρατα τον cannon για σκανερ και παρε μεταχειριεμενο laser lexmark E360dn με 70-80 € και τονερ για 10000 σελιδες 35 € (μαιμου). Γρηγορος, διπλη οψη. θελει χωρο ειναι επαγγελματικο
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Κρατα τον cannon για σκανερ και παρε μεταχειριεμενο laser lexmark E360dn με 70-80 € και τονερ για 10000 σελιδες 35 € (μαιμου). Γρηγορος, διπλη οψη. θελει χωρο ειναι επαγγελματικο

Οκ..σε ευχαριστώ για την απάντηση. θα το κοιτάξω
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Οκ..σε ευχαριστώ για την απάντηση. θα το κοιτάξω
Εμενα με εβγαλε παλικαρι τουλαχιστον 1000 σελιδες εκυπωση διπλης σε καθε εξεταστικη. Εχω και ενα εγχρωμο που στουμποσαν τα μελενια και τον χρησιμοποιω μονο για σκαννερ , εργασιες κλπ. Τωρα στην εξ αποστασεως εξεταστικη με εσωσε.
 

stefan

Νεοφερμένος

Ο stefan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Αυτό το λάπτοπ αξίζει να το αγοράσω ή να προτιμήσω κάποιο άλλο;
Να σημειώσω ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Αυτό το λάπτοπ αξίζει να το αγοράσω ή να προτιμήσω κάποιο άλλο;
Να σημειώσω ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις.
ποσα λεφτα μπορεις να δωσεις? δεν θα στο συνιστουσα εγω προσωπικα ..
 

stefan

Νεοφερμένος

Ο stefan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ιδανικά γύρω στα 500 θα ήθελα να δώσω (γνωρίζω πως δεν είναι και πάρα πολλά).Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.


Καλά κάνεις,ούτε εγώ ξοδεύω πολλά.

Με 500 € κοίτα πρός Lenovo μεριά https://www.e-shop.gr/laptop-lenovo...m-6405u-8gb-256gb-ssd-windows-10-p-PER.917137.

Εχω ένα Lenovo G5070 5 χρόνια τώρα και λειτουργεί μια χαρά απλά κάποια πλήκτρα στο πληκτρολόγιο με ενοχλούν κάποιες φορές γιατί δεν ανταποκρίνονται άμεσα.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Παιδιά, για αυτό το τάμπλετ τί λέτε? https://www.skroutz.gr/s/17819335/Apple-iPad-Mini-2019-Wi-Fi-7-9-64GB-Space-Gray.html

Θέλω να είναι καλό σε αυτό το εύρος τιμής για να μπορέσω να γράφω σημειώσεις με τα "στυλό" όσο το δυνατόν συντομότερα, αλλά να είναι και αξιόπιστα σαν συσκευές.

Αυτό επειδή θέλω να πάρω εκτός από τάμπλετ και λάπτοπ (+κινητό) και να μην πάνε πάνω από 1200€ τα έξοδα
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ιδανικά γύρω στα 500 θα ήθελα να δώσω (γνωρίζω πως δεν είναι και πάρα πολλά).Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.
Huawei MateBook D 14 (R5-3500U/8GB/512GB/FHD/W10) Mystic Silver

Αν θες να το κουβαλας μαζι σου αυτο καλο φαινεται. Θελει προσοχη μονο γιατι ενω εχει τα χαρακτηριστικα φανταζομαι ειναι απο πλαστικο.
Αν το θελεις για μονιμο λαπτοπ και στο σπιτι ισως ενα μεγαλυτερο.
 

tosodoulhs12

Νεοφερμένος

Ο tosodoulhs12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Παιδιά αυτό το λάπτοπ (https://www.skroutz.gr/s/23455135/Huawei-MateBook-13-R5-3500U-8GB-512GB-W10-Space-Gray.html) θα με καλύψει για Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων;
Αν δεν έχεις θέμα με τη μικρή οθόνη 13 ιντσων πιστεύω ότι είναι πολύ καλό το λάπτοπ. Εγώ δεν θα πήγαινα κάτω από 14 ιντσών ειδικά αν χρησιμοποιούσα πολύ το λάπτοπ για εργασίες της σχολής.
 

tosodoulhs12

Νεοφερμένος

Ο tosodoulhs12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν δεν έχεις θέμα με τη μικρή οθόνη 13 ιντσων πιστεύω ότι είναι πολύ καλό το λάπτοπ. Εγώ δεν θα πήγαινα κάτω από 14 ιντσών ειδικά αν χρησιμοποιούσα πολύ το λάπτοπ για εργασίες της σχολής.

Στο σπίτι θα έχω άλλον υπολογιστή. Το λάπτοπ θα είναι μόνο για εκτός σπιτιού και για όταν γυρνάω στην πόλη από όπου κατάγομαι. Ο μόνος μου φόβος είναι ο 3500u αν θα αντέχει τις απαιτήσεις της σχολής ΑΝ χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το λάπτοπ.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,815 μηνύματα.
Στο σπίτι θα έχω άλλον υπολογιστή. Το λάπτοπ θα είναι μόνο για εκτός σπιτιού και για όταν γυρνάω στην πόλη από όπου κατάγομαι. Ο μόνος μου φόβος είναι ο 3500u αν θα αντέχει τις απαιτήσεις της σχολής ΑΝ χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το λάπτοπ.
Η σχολή σου δεν έχει εργαστήρια υπολογιστών; Δεν ξέρω για ΗΜΜΥ εγω μπήκα σε σχολή οικονομικών αλλά λογικά στη σχολή σου θα χρησιμοποιήσετε πιο πολύ τους υπολογιστές της σχολής παρά το λάπτοπ σου
 

george7cr7

Νεοφερμένος

Ο george7cr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτησω αν ειναι βολικο ενα macbook για το πανεπιστημιο, κυριως για τον λογο οτι δεν εχει τα αντιστοιχα word,power point κτλπ των windows αλλα το pages..κτλπ. Βεβαια υπαρχει η δυνατοτητα να αγορασεισ το office 365,ομως θα λειτουργουν αυτα (word ,excel) κανονικα? θελω να πω αν κανεισ καποια εργασια δεν θα αλλαζουν διαφορα πραγματα(γραμματοσειρες ,στοιχηση κτλπ) ετσι?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Παιδιά αυτό το λάπτοπ (https://www.skroutz.gr/s/23455135/Huawei-MateBook-13-R5-3500U-8GB-512GB-W10-Space-Gray.html) θα με καλύψει για Ηλεκτρολογων Μηχανικων και Μηχανικων Υπολογιστων;
Βολικο στην μεταφορα αλλα νομιζω οτι στο ηλεκτρικο σχεδιο στο το math type και στο excel θα πεσει λιγο μικρο. Υπαρχει βεβαια η λυση να το συνδεσεις στο σπιτι με μεγαλυτερη οθονη . Βασικα το μεγεθος αυτο απευθύνεται σε επαγγελματιες για να εχουν ευκολη μεταφορα εκτος γραφειου ενω στο γραφειο χρησιμοποιουν διασυνδεση με περιφεριακα ( οθονη, πληκτρολογιο, ποντικι, εκτυπωτη) μεσω τις θυρας docking station που αυτο μαλλον δεν ειδα να εχει (κινεζικη νοοτροπια). Νομιζω οτι απο 14΄΄ και επανω θα σου ειναι πιο ανετο. Τωρα πλεον δεν υπαρχει θεμα βαρους ειναι ολα ελαφρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στο σπίτι θα έχω άλλον υπολογιστή. Το λάπτοπ θα είναι μόνο για εκτός σπιτιού και για όταν γυρνάω στην πόλη από όπου κατάγομαι. Ο μόνος μου φόβος είναι ο 3500u αν θα αντέχει τις απαιτήσεις της σχολής ΑΝ χρειαστεί να χρησιμοποιήσω το λάπτοπ.

Η χρηση 2 υπολογιστων ειναι κακος συνδυασμός
 

tosodoulhs12

Νεοφερμένος

Ο tosodoulhs12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βολικο στην μεταφορα αλλα νομιζω οτι στο ηλεκτρικο σχεδιο στο το math type και στο excel θα πεσει λιγο μικρο. Υπαρχει βεβαια η λυση να το συνδεσεις στο σπιτι με μεγαλυτερη οθονη . Βασικα το μεγεθος αυτο απευθύνεται σε επαγγελματιες για να εχουν ευκολη μεταφορα εκτος γραφειου ενω στο γραφειο χρησιμοποιουν διασυνδεση με περιφεριακα ( οθονη, πληκτρολογιο, ποντικι, εκτυπωτη) μεσω τις θυρας docking station που αυτο μαλλον δεν ειδα να εχει (κινεζικη νοοτροπια). Νομιζω οτι απο 14΄΄ και επανω θα σου ειναι πιο ανετο. Τωρα πλεον δεν υπαρχει θεμα βαρους ειναι ολα ελαφρια.
Στο σπίτι θα έχω αλλον υπολογιστη σταθερο και θα μπορω να συνδεσω το λαπτοπ στην οθονη του αν χρειαστει. Ο φοβος μου ειναι στον 3500u και οχι στο μεγεθος της οθονης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Η χρηση 2 υπολογιστων ειναι κακος συνδυασμός

Γιατι;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,501 μηνύματα.
Στο σπίτι θα έχω αλλον υπολογιστη σταθερο και θα μπορω να συνδεσω το λαπτοπ στην οθονη του αν χρειαστει. Ο φοβος μου ειναι στον 3500u και οχι στο μεγεθος της οθονης.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Γιατι;
Οι ΗΜΜΥ δεν εχουν βαρια προγραμματα. Το πιο βαρύ ειναι κάποιο lite CAD, ή αναλογο
Για να κανεις σοβαρη δουλεια θα πρεπει να εχεις τα προγραμματα εγκατεστημενα στον σκληρο σου, καθως και τα αρχεια σου. Αν εχεις σκοπο να ενημερωνεις 2 υπολογιστες θα αποτυχεις.
 

tosodoulhs12

Νεοφερμένος

Ο tosodoulhs12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ δεν εχουν βαρια προγραμματα. Το πιο βαρύ ειναι κάποιο lite CAD, ή αναλογο
Για να κανεις σοβαρη δουλεια θα πρεπει να εχεις τα προγραμματα εγκατεστημενα στον σκληρο σου, καθως και τα αρχεια σου. Αν εχεις σκοπο να ενημερωνεις 2 υπολογιστες θα αποτυχεις.

Δεν συμφωνω με την αποψη σας για τους 2 υπολογιστες
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top