Laptop για το Πανεπιστήμιο

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα οικονομικο φοιτητικο λαπτοπ για απλη καθημερινη χρηση ή να μου πειτε ποια εχετε εσεις και τις εντυπωσεις σας ...επισης ξερει κανεις αν παρεις λαπτοπ πχ απο public αν εχουν απο πριν εγκατεστημενα το word, power point κλπ ; Είμαι φουλ ασχετη μια ζωη χρησιμοποιυσα μονο κινητο οποτε χρειαζομαι βοηθειαααααα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,546 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα οικονομικο φοιτητικο λαπτοπ για απλη καθημερινη χρηση ή να μου πειτε ποια εχετε εσεις και τις εντυπωσεις σας ...επισης ξερει κανεις αν παρεις λαπτοπ πχ απο public αν εχουν απο πριν εγκατεστημενα το word, power point κλπ ; Είμαι φουλ ασχετη μια ζωη χρησιμοποιυσα μονο κινητο οποτε χρειαζομαι βοηθειαααααα
με ποσα χρηματα?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα ηθελα να μου προτεινετε ενα οικονομικο φοιτητικο λαπτοπ για απλη καθημερινη χρηση ή να μου πειτε ποια εχετε εσεις και τις εντυπωσεις σας ...επισης ξερει κανεις αν παρεις λαπτοπ πχ απο public αν εχουν απο πριν εγκατεστημενα το word, power point κλπ ; Είμαι φουλ ασχετη μια ζωη χρησιμοποιυσα μονο κινητο οποτε χρειαζομαι βοηθειαααααα
Καλημέρα Demy,
Τα πιο πολλά πλέον διαθέτουν προεγκατεστημένο το MS Office, το αναφέρουν και στις περιγραφές τους.
Αυτήν την περίοδο λόγω του BlackFriday, είναι καλή ευκαιρία για αγορά υπολογιστή.
Προσωπικά δεν θα πρότεινα υπολογιστή κάτω από 400 ευρώ ούτε και πάνω από 600 (για την περίπτωσή σου, επειδή ανέφερες απλή-καθημερινή χρήση και οικονομική).

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για ASUS, HP (είναι λίγο ακριβότερα), Toshiba, Lenovo ή DELL.
Σε μέγεθος οθόνης να δεις από τουλάχιστον 13.3'-15.6'.
Επεξεργαστή τουλάχιστον Intel Core i5.
Mνήμη RAM τουλάχιστον 4 GB.
Λειτουργικό σύστημα να λέει Microsoft Windows 10.
Χωριτηκότητα να έχει χρειάζεσαι τουλάχιστον 128GB ή 256GB (ανάλογα τις ανάγκες σου).
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
με ποσα χρηματα?
έως 500 θα ηταν το ιδανικο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλημέρα Demy,
Τα πιο πολλά πλέον διαθέτουν προεγκατεστημένο το MS Office, το αναφέρουν και στις περιγραφές τους.
Αυτήν την περίοδο λόγω του BlackFriday, είναι καλή ευκαιρία για αγορά υπολογιστή.
Προσωπικά δεν θα πρότεινα υπολογιστή κάτω από 400 ευρώ ούτε και πάνω από 600 (για την περίπτωσή σου, επειδή ανέφερες απλή-καθημερινή χρήση και οικονομική).

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για ASUS, HP (είναι λίγο ακριβότερα), Toshiba, Lenovo ή DELL.
Σε μέγεθος οθόνης να δεις από τουλάχιστον 13.3'-15.6'.
Επεξεργαστή τουλάχιστον Intel Core i5.
Mνήμη RAM τουλάχιστον 4 GB.
Λειτουργικό σύστημα να λέει Microsoft Windows 10.
Χωριτηκότητα να έχει χρειάζεσαι τουλάχιστον 128GB ή 256GB (ανάλογα τις ανάγκες σου).
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση σου .. έχω ψάξει αρκετά ..προς το παρόν οι εκπτώσεις είναι ελάχιστες του τύπου κατεβάζουν 100 ευρώ ένα λάπτοπ που έχει αρχική τιμή 1500 οπότε δεν νομίζω να επωφεληθώ από την BlackFriday :) ..επίσης ψάχνω παντού για την αναφορά ότι έχουν το office και δεν την βρίσκω .. υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν λειτουργικό microsoft windows 10 και να μην το έχουν εγκατεστημένο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχουν λειτουργικό microsoft windows 10 και να μην το έχουν εγκατεστημένο;
Όταν αναφέρουν ότι διαθέτουν Λειτουργικό Microsoft Windows 10, είναι εγκατεστημένο :).

Όταν δεν διαθέτουν, αναφέρουν χωρίς λειτουργικό ή δεν κάνουν λόγο καν σε λειτουργικό σύστημα.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Όταν αναφέρουν ότι διαθέτουν Λειτουργικό Microsoft Windows 10, είναι εγκατεστημένο :).

Όταν δεν διαθέτουν, αναφέρουν χωρίς λειτουργικό ή δεν κάνουν λόγο καν σε λειτουργικό σύστημα.
χαχα λογικό ακουγέται ..είμαι τελείως άσχετη απλώς δεν μου χρειάστηκε ποτέ λαπτοπ προηγουμένως ..σε ευχαριστωω
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλημέρα Demy,
Τα πιο πολλά πλέον διαθέτουν προεγκατεστημένο το MS Office, το αναφέρουν και στις περιγραφές τους.
Αυτήν την περίοδο λόγω του BlackFriday, είναι καλή ευκαιρία για αγορά υπολογιστή.
Προσωπικά δεν θα πρότεινα υπολογιστή κάτω από 400 ευρώ ούτε και πάνω από 600 (για την περίπτωσή σου, επειδή ανέφερες απλή-καθημερινή χρήση και οικονομική).

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για ASUS, HP (είναι λίγο ακριβότερα), Toshiba, Lenovo ή DELL.
Σε μέγεθος οθόνης να δεις από τουλάχιστον 13.3'-15.6'.
Επεξεργαστή τουλάχιστον Intel Core i5.
Mνήμη RAM τουλάχιστον 4 GB.
Λειτουργικό σύστημα να λέει Microsoft Windows 10.
Χωριτηκότητα να έχει χρειάζεσαι τουλάχιστον 128GB ή 256GB (ανάλογα τις ανάγκες σου).
Με toshiba 2 φίλες μου είχαν πρόβλημα, αλλά μπορεί να έτυχε. Γενικά πάντως είναι καλή. Εγώ dell έχω εδώ και 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημένη. Οπότε θα το πρότεινα και στην demy. Απλά σε αυτά τα χαρακτηριστικά που προτείνεις θα έλεγα καλύτερα 256GB ή και παραπάνω αν βρει στην τιμή που θέλει. Ακόμα και για απλή χρήση καλύτερα να έχει αρκετή χωρητικότητα.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,546 μηνύματα.
Στα χρηματα αυτα δεν υπαρχει κατι δυνατο σε κανουργιο
εγω προτεινω σε second hand
χωρις camera το ζητας να την βαλουν (εχω παρει 2 και ειναι αψογα)

και
HP ELITEBOOK 840 G2 14" (I5 5200U/8GB/256GB SSD) με camera

Σε καινουργιο εiχε ο mediamarkt ενα HP και ενα DEL se 15,6 οχι δυνατα (ryzen και i3 /4ΜΒ)
στα 470€ τα ειδα στο μαγαζι, τωρα τα εξαφανισαν.
Tελικα αυτη η black friday ειναι μουφα, ανεβαζουν τιμες αντι να κατεβαζουν (σε οτι καλο)

Aπο office δεν παιζει να ειναι μαζι,
επιλογες
Office 365, 140€ media markt
διαδυκτιακο απο το delos του πανεπιστημιου.
μια προταση του akiko με 5 € απο ebay
στο κομπιουτεραδικο της γειτονια σου.
open office free
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με toshiba 2 φίλες μου είχαν πρόβλημα, αλλά μπορεί να έτυχε. Γενικά πάντως είναι καλή. Εγώ dell έχω εδώ και 2 χρόνια και είμαι ικανοποιημένη. Οπότε θα το πρότεινα και στην demy. Απλά σε αυτά τα χαρακτηριστικά που προτείνεις θα έλεγα καλύτερα 256GB ή και παραπάνω αν βρει στην τιμή που θέλει. Ακόμα και για απλή χρήση καλύτερα να έχει αρκετή χωρητικότητα.
Tα dell ειναι τα ''σκυλια'' των λαπτοπς ( εξαιρουνται τα Mac) οχι τοσο ομορφα οσο τα HP.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Tα dell ειναι τα ''σκυλια'' των λαπτοπς ( εξαιρουνται τα Mac) οχι τοσο ομορφα οσο τα HP.
Dell και vaio πραγματικά "σκυλιά" και αξίζουν τα λεφτά τους. Νομίζω η ομορφιά είναι μεν ένα κομμάτι αλλά νομίζω θα ήταν το τελευταίο που θα κοιτούσα σε ένα λάπτοπ.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,546 μηνύματα.
Dell και vaio πραγματικά "σκυλιά" και αξίζουν τα λεφτά τους. Νομίζω η ομορφιά είναι μεν ένα κομμάτι αλλά νομίζω θα ήταν το τελευταίο που θα κοιτούσα σε ένα λάπτοπ.
Εγω το θελω το ομορφο και το λεπτουλι. Ειδικα αυτα τα HP που ειπα εχουν και ενα φωτιζομενο πληκτρολογιο μουρλια.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εγω το θελω το ομορφο και το λεπτουλι. Ειδικα αυτα τα HP που ειπα εχουν και ενα φωτιζομενο πληκτρολογιο μουρλια.
Εντάξει το λεπτούλι το θέλω και εγώ..Το σίγουρο που θέλω είναι το χρώμα (μαύρο). Κατά τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με την εμφάνιση. Δεν σε κουράζει το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο??
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,546 μηνύματα.
Εντάξει το λεπτούλι το θέλω και εγώ..Το σίγουρο που θέλω είναι το χρώμα (μαύρο). Κατά τα άλλα δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με την εμφάνιση. Δεν σε κουράζει το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο??
Οχι ειναι πολυ μελετημενο, απαλο λευκο γκρι και ρυθμιζομενο ,κολλας ( μιλαμε για λατοπς 1500+), και μεγαλη βοηθεια στο μισοσκοταδο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στα χρηματα αυτα δεν υπαρχει κατι δυνατο σε κανουργιο
εγω προτεινω σε second hand
χωρις camera το ζητας να την βαλουν (εχω παρει 2 και ειναι αψογα)

και
HP ELITEBOOK 840 G2 14" (I5 5200U/8GB/256GB SSD) με camera

Σε καινουργιο εiχε ο mediamarkt ενα HP και ενα DEL se 15,6 οχι δυνατα (ryzen και i3 /4ΜΒ)
στα 470€ τα ειδα στο μαγαζι, τωρα τα εξαφανισαν.
Tελικα αυτη η black friday ειναι μουφα, ανεβαζουν τιμες αντι να κατεβαζουν (σε οτι καλο)

Aπο office δεν παιζει να ειναι μαζι,
επιλογες
Office 365, 140€ media markt
διαδυκτιακο απο το delos του πανεπιστημιου.
μια προταση του akiko με 5 € απο ebay
στο κομπιουτεραδικο της γειτονια σου.
open office free
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Tα dell ειναι τα ''σκυλια'' των λαπτοπς ( εξαιρουνται τα Mac) οχι τοσο ομορφα οσο τα HP.

λαθος εκανα, συγγμωμη

Aπο office δεν παιζει να ειναι μαζι,
επιλογες
Office 365, 140€ media markt
διαδυκτιακο απο το delos του πανεπιστημιου.
μια προταση του akiko με 5 € απο ebay οχι ο Akiko o Viedo το βρηκε
στο κομπιουτεραδικο της γειτονια σου.
open office free
 
Τελευταία επεξεργασία:

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλημέρα Demy,
Τα πιο πολλά πλέον διαθέτουν προεγκατεστημένο το MS Office, το αναφέρουν και στις περιγραφές τους.
Αυτήν την περίοδο λόγω του BlackFriday, είναι καλή ευκαιρία για αγορά υπολογιστή.
Προσωπικά δεν θα πρότεινα υπολογιστή κάτω από 400 ευρώ ούτε και πάνω από 600 (για την περίπτωσή σου, επειδή ανέφερες απλή-καθημερινή χρήση και οικονομική).

Θα μπορούσες να κοιτάξεις για ASUS, HP (είναι λίγο ακριβότερα), Toshiba, Lenovo ή DELL.
Σε μέγεθος οθόνης να δεις από τουλάχιστον 13.3'-15.6'.
Επεξεργαστή τουλάχιστον Intel Core i5.
Mνήμη RAM τουλάχιστον 4 GB.
Λειτουργικό σύστημα να λέει Microsoft Windows 10.
Χωριτηκότητα να έχει χρειάζεσαι τουλάχιστον 128GB ή 256GB (ανάλογα τις ανάγκες σου).


Πάλι καλά που δεν της πρότεινες και 1500 €....έχω παρατηρήσει πως αρκετοί αγοράζουν προϊόντα της Apple από iPhone μέχρι Laptops και πληρώνουν 1000 € και πάνω θεωρώντας το φυσιολογικό και μετά γκρινιάζουν για περικοπές μισθών,μνημόνια κλπ

Εγώ πρίν 5 χρόνια είχα αγοράσει με 465 € το Laptop Lenovo G5070 αλλά δεν είχε προεγκατεστημένο το Office.

Μια τιμή 600 € για Laptop είναι αρκετά ιδανική και θα μπορεί να παίξει και videogames εφόσον την ενδιαφέρουν.Απλά θα της πρότεινα να αποφύγει την Intel HD αλλά εγώ ακόμα και με Intel HD έπαιξα αρκετά παιχνίδια.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
παιδιά τα mac έχουν ενσωματωμένα προγράμματα office..... συνεπώς όσοι αγοράζετε Windows, office, αντιικά σας συμφέρει τα mac που προτείναι ο μικρός @akikos.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγόρασε καλύτερα ένα ανακατευασμένο Dell στα 300 ευρώ. Το πολύ πολύ να χρειαστεί να ρίξεις κανα 150αρι πανω μελλοντικά να βάλεις μια SSD, αλλαγή μπαταρίας ( αυτό θα το χρειαστείς σίγουρα), αλλά σε τέτοια τιμή και ανακατασκευασμένο θα βρεις λαπτοπ που όχι μονο θα σου βγαλει τα φοιτητικά σου χρόνια αλλά μπορέι και 10ετιας, ειδικα αν ειναι επαγγελματικό.
 

Demy25

Νεοφερμένος

Η Demy25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πάλι καλά που δεν της πρότεινες και 1500 €....έχω παρατηρήσει πως αρκετοί αγοράζουν προϊόντα της Apple από iPhone μέχρι Laptops και πληρώνουν 1000 € και πάνω θεωρώντας το φυσιολογικό και μετά γκρινιάζουν για περικοπές μισθών,μνημόνια κλπ

Εγώ πρίν 5 χρόνια είχα αγοράσει με 465 € το Laptop Lenovo G5070 αλλά δεν είχε προεγκατεστημένο το Office.

Μια τιμή 600 € για Laptop είναι αρκετά ιδανική και θα μπορεί να παίξει και videogames εφόσον την ενδιαφέρουν.Απλά θα της πρότεινα να αποφύγει την Intel HD αλλά εγώ ακόμα και με Intel HD έπαιξα αρκετά παιχνίδια.
Ευχαριστώ αλλά γενικά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου τα παιχνίδια..δεν ασχολούμαι
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οσοι πάντως προτείνετε τιμές να ξέρετε πως οι τιμές δεν αντικατοπτρίζουν την ποιότητα του Laptop πάντα αλλά αν αποτελεί το τελευταίο μοντέλο.

Μπορεί πχ ένα μοντέλο Laptop να κυκλοφόρησε πρίν 3 χρόνια ή να είναι σε προσφορά και να είναι φτηνό, όμως να είναι ποιοτικότερο από ένα ακριβότερο μοντέλο το οποίο κυκλοφόρησε φέτος.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Μετά από 5+ χρόνια σταμάτησαν να ανταποκρίνονται σημαντικά πλήκτρα στο laptop όπως το space και το backspace και θα πρέπει να αλλάξω πληκτρολόγιο.Από τα νεύρα μου χθές έδωσα δύο μπουνιές στο πληκτρολόγιο αλλά ευτυχώς το laptop συνεχίζει και λειτουργεί.

Λοιπόν βρίσκω πληκτρολόγιο με 11€ και ακριβότερο εώς 30€.Σκέφτομαι να πάρω το ακριβότερο καθώς το φτηνό μπορεί να είναι της πλάκας.

Τι ακριβώς θέλω να πω...ένα laptop μπορεί να είναι φτηνότερο από κάποιο άλλο αλλά να είναι καλύτερο γιατί κυκλοφόρησε πέρσι και όχι φέτος και έτσι εξηγείται η μειωμένη τιμή.

Στην περίπτωση του πληκτρολογίου δεν ψάχνω για διαφορετικά μοντέλα αλλά για το lenovo g5070.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Έχει το amazon βλέπω
Απο Amazon μπορεί να αργήσει να έρθει.

Παρήγγειλα αυτό που έχει και ελληνικούς χαρακτήρες https://www.itsys.gr/index.php?route=product/product&product_id=1155125
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top