Laptop για το Πανεπιστήμιο

Theodora03

Δραστήριο μέλος

Η Theodora03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 481 μηνύματα.

Liou

Νεοφερμένος

Η Liou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Μιας και τελικά πέρασα στην σχολή Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνιας στο Αργοστόλι πιστεύω πως σίγουρα θα χρειαστώ και ένα λαπτοπ. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά μιας και δεν είχα ποτέ μ κανένα πέρα από ένα που το έχω κάπου 6 χρόνια αλλά έχει θέματα.

Θα ήθελα να μου προτείνατε διαφορά λαπτοπ και αν βρεθεί κανένας που είναι στη συγκεκριμένη σχολή αν θα χρειαστώ κάποιο λαπτοπ το οποίο θα πρέπει να ανταποκρίνεται σε ιδιαίτερα απαιτητικά προγράμματα.

Όσο αναφορά το budget μ πιστεύω κάπου στα 500€ (και κατω) αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο κοστίζουν αυτά
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλα κι εγώ δεν νομίζω να θέλει κάποιο βαρύ προγραμμα
κοίτα εάν βρεις κάτι με i3-i5 , ssd και 8gb από 300-500 πάρτο.
Παραπάνω λεφτά δεν αξίζει από τη στιγμή που δεν το χρησιμοποιείς πολύ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπέρα σας,
Μιας και τελικά πέρασα στην σχολή Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνιας στο Αργοστόλι πιστεύω πως σίγουρα θα χρειαστώ και ένα λαπτοπ. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά μιας και δεν είχα ποτέ μ κανένα πέρα από ένα που το έχω κάπου 6 χρόνια αλλά έχει θέματα.

Θα ήθελα να μου προτείνατε διαφορά λαπτοπ και αν βρεθεί κανένας που είναι στη συγκεκριμένη σχολή αν θα χρειαστώ κάποιο λαπτοπ το οποίο θα πρέπει να ανταποκρίνεται σε ιδιαίτερα απαιτητικά προγράμματα.

Όσο αναφορά το budget μ πιστεύω κάπου στα 500€ (και κατω) αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο κοστίζουν αυτά
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Καλο ειναι να γνωριζει η Liou οτι το συγκεκριμενο δεν εχει windows θα πρεπει να παει καπου να τα εγκαταστησουν.
 

eleni09kyr

Νεοφερμένος

Η eleni09kyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ξέρεις κανένας να προτείνει κανένα καλό Laptop για το πανεπιστήμιο;
 

DrakeLivelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrakeLivelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Παιδιά, τώρα αρχίζω κι εγώ το ψάξιμο για λάπτοπ. Μέχρι στιγμής είχα έναν dell ο οποίος αν και 4αρα ram έχει επεξεργαστή για τα μπάζα. Αποτελεσμα; Ακόμα και μετά την προσθήκη ssd να μη σηκώνει windows. Του έβαλα ένα λινουξακι mint και είναι αρκετά καλύτερα, αλλά και πάλι αργός. Του 2013.
Τώρα βρίσκομαι σε δίλημμα. Να επιλέξω mac ή να πάρω ένα παραδοσιακό pc με windows? Τα mac έχουν κι αυτά τα δικά τους προτερήματα αλλά δεν ξέρω αν τα αρχεία που θα χρησιμοποιώ θα είναι πάντα συμβατά. Εκτός αυτου για να πάρω καλό Mac θα δώσω χιλιαρι.
Καμία σκέψη;
 

imyrcarn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η imyrcarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
καλησπερα! όπως είδατε και στο θέμα έχω την εξής απορία. πόσο απαραίτητο είναι να κρατάμε στο Πανεπιστήμιο το λαπτοπ? αν ναι, σε τι αποσκοπεί? μόνο για τις σημειώσεις?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
καλησπερα! όπως είδατε και στο θέμα έχω την εξής απορία. πόσο απαραίτητο είναι να κρατάμε στο Πανεπιστήμιο το λαπτοπ? αν ναι, σε τι αποσκοπεί? μόνο για τις σημειώσεις?
Το λαπ τοπ στο αμφιθεατρο δεν ειναι απαταιτητο ως μη χρησιμο, αλλα μονο για εκει.
Για ολα τα αλλα ειναι απαραιτητο, παρακολουθηση φοιτητολογιου ,ανακοινωσεων, eclass, κατεβασμα διαβασμα σημειωσεων, εργασιες , email, επικοινωνια. word, excel, power point , σχεδιαστικα , υπολογιστικα προγραμματα σχολης και οτι αλλο. Aυτα αν δεν εφαρμοστει η εξ αποστασεως που κατι θα υπαρχει και εκει, οποτε και msteams.

Αλλο ρωτησες αλλο απαντησα. Οχι το λαπτοπ στο αμφιθεατρο δεν ειναι χρησιμο διοτι κανεις δεν μπορει να πληκτρολογει τοσο γρηγορα σημειωσεις οσο γραφει χειρογραφα. Για θεωρητικες αυτο. Για θετικες με σχηματα και εξισωσεις εντελως αχρηστο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,
Μιας και τελικά πέρασα στην σχολή Ψηφιακών Μέσων και επικοινωνιας στο Αργοστόλι πιστεύω πως σίγουρα θα χρειαστώ και ένα λαπτοπ. Η αλήθεια είναι όμως ότι δεν γνωρίζω και πολλά από αυτά μιας και δεν είχα ποτέ μ κανένα πέρα από ένα που το έχω κάπου 6 χρόνια αλλά έχει θέματα.

Θα ήθελα να μου προτείνατε διαφορά λαπτοπ και αν βρεθεί κανένας που είναι στη συγκεκριμένη σχολή αν θα χρειαστώ κάποιο λαπτοπ το οποίο θα πρέπει να ανταποκρίνεται σε ιδιαίτερα απαιτητικά προγράμματα.

Όσο αναφορά το budget μ πιστεύω κάπου στα 500€ (και κατω) αλλά δεν γνωρίζω ακριβώς πόσο κοστίζουν αυτά

δεν έχεις καθόλου υπολογιστή? πέρα απο αυτό που λές οτι έχει θέματα?

εννοώ δεν εχεις σταθερο υπολογιστή να πάρεις μαζί σου?
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Γεια σας,
Τι λαπτοπ θεωρείτε οτι ειναι καταλληλα για πολυτεχνικες σχολες τυπου ημμυ ή μηχανολόγων. Ξαναδινω και θελω του χρονου να περασω σε 1 απο τις 2, το budget ειναι στο χιλιαρικο. Λετε μηπως να προσπαθησω να αυξησω το budget λιγο ακομη και να παρω του χρονου ενα macbook αν με το καλο περασω; Εσεις τι θα παιρνατε για σχολες τετοιου τυπου επειδη χρειάζονται ικανα λαπτοπ οσο να ναι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Γεια σας,
Τι λαπτοπ θεωρείτε οτι ειναι καταλληλα για πολυτεχνικες σχολες τυπου ημμυ ή μηχανολόγων. Ξαναδινω και θελω του χρονου να περασω σε 1 απο τις 2, το budget ειναι στο χιλιαρικο. Λετε μηπως να προσπαθησω να αυξησω το budget λιγο ακομη και να παρω του χρονου ενα macbook αν με το καλο περασω; Εσεις τι θα παιρνατε για σχολες τετοιου τυπου επειδη χρειάζονται ικανα λαπτοπ οσο να ναι.
Δεν χρειαζονται extreme πραγματα , ενα autocad light θα ειναι το βαρυτερο.
Επεξεργαστης Ι5 και 8Μb ram ειναι πολυ ικανοποιητικα. Βεβαια οτι και να παρεις τα windows θα σερνονται αλλα λεμε. Απο mac δεν ξερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Δεν χρειαζονται extreme πραγματα , ενα autocad light θα ειναι το βαρυτερο.
Επεξεργαστης Ι5 και 8Μb ram ειναι πολυ ικανοποιητικα. Βεβαια οτι και να παρεις τα windows θα σερνονται αλλα λεμε. Απο mac δεν ξερω.
Θα σερνονται δηλαδη; Και καποιος που να εχει mac θα ηθελα να μ πει την εμπειρια του.
Επισης τι οθονη θα μου προτεινες; σε ιντσες εννοω. Αν και νομιζω βολικο ειναι να το συνδεεις με εξωτερικη οθονη.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Θα σερνονται δηλαδη; Και καποιος που να εχει mac θα ηθελα να μ πει την εμπειρια του.
Επισης τι οθονη θα μου προτεινες; σε ιντσες εννοω. Αν και νομιζω βολικο ειναι να το συνδεεις με εξωτερικη οθονη.
Αμα εχεις καλα ματακια 14'' ειναι μια χαρα . Η συνδεση με εξωτερικη ειναι για μεγαλυτερες ηλικίες.
Aμα εισαι φραγκατη παρε ενα 14'', Ι7 με doking station ,οθονη και πληκτρολογιο και θα εισαι μια ceo woman
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Αμα εχεις καλα ματακια 14'' ειναι μια χαρα . Η συνδεση με εξωτερικη ειναι για μεγαλυτερες ηλικίες.
Aμα εισαι φραγκατη παρε ενα Ι7 με doking station ,οθονη και πληκτρολογιο και θα εισαι μια ceo woman
Εξωτερικη εννοουσα να συνδεω το λαπτοπ σε μια οθονη με καλωδιο οταν ειμαι σπιτι κλπ. Docking station εχω το elgato thunderbolt 3
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Εξωτερικη εννοουσα να συνδεω το λαπτοπ σε μια οθονη με καλωδιο οταν ειμαι σπιτι κλπ. Docking station εχω το elgato thunderbolt 3
Ξερω τι ειναι η εξωτερικη οθονη, ο πατερας μου εχει που εχει πρεβυωπεια .
Ωχ αρχισαμε τα κινεζικα, τι ειναι συτο το elgato thunderbolt 3
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ξερω τι ειναι η εξωτερικη οθονη, ο πατερας μου εχει που εχει πρεβυωπεια .
Χαχα απλως ειχα δει το εκαναν καποιοι φοιτητες και ελεγαν οτι βολευει. Εσυ τι εννοουσες να παρω εκτος απο λαπτοπ 😂
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με λαπτοπ γιαυτο με βλεπεις λιγο ασχετη
Χαχα δεν ειναι κινεζικα ειναι απλως ενα docking station που ειχα κερδισει απο giveaway κ δεν χρησιμοποιησα ποτε 🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Aμα εισαι φραγκατη παρε ενα 14'', Ι7 με doking station ,οθονη και πληκτρολογιο και θα εισαι μια ceo woman
Εδω βασικα τι εννοεις λεγοντας οθονη. Γιατι εγω καταλαβα να εχω μια οθονη και να την συνδεω στο λαπτοπ 😂
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Χαχα απλως ειχα δει το εκαναν καποιοι φοιτητες και ελεγαν οτι βολευει. Εσυ τι εννοουσες να παρω εκτος απο λαπτοπ 😂
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με λαπτοπ γιαυτο με βλεπεις λιγο ασχετη
Χαχα δεν ειναι κινεζικα ειναι απλως ενα docking station που ειχα κερδισει απο giveaway κ δεν χρησιμοποιησα ποτε 🤣
Αναι αυτο που κερδισες τι ειναι ? για να δενεις γαιδαρους?

Το doking station για laptop ( καθε μοντελο το δικο του, ταιρακι) ειναι μια βολικη βαση που ακουμπας το λαπτοπ και αυτο συνδεεται αυτοματα με οθονη ,πληκτρολογιο, ποντικι, ηχεια , πριντερ , δικτυο , φορτιση, την θεια σου την Ελπινίκη , με οτι εχεις τελος παντων. Μετα πατας ενα κουμπι παιρνεις το λαπτοπ αγκαλια και φευγεις. Την υποδοχη για την λειτουργεια αυτη την εχουν τα επαγγελματικα και ακριβα λαπτοπ( 1500)

1632248701239.png
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Αναι αυτο που κερδισες τι ειναι ? για να δενεις γαιδαρους?

Το doking station για laptop ( καθε μοντελο το δικο του, ταιρακι) ειναι μια βολικη βαση που ακουμπας το λαπτοπ και αυτο συνδεεται αυτοματα με οθονη ,πληκτρολογιο, ποντικι, ηχεια , πριντερ , δικτυο , φορτιση, την θεια σου την Ελπινίκη , με οτι εχεις τελος παντων. Μετα πατας ενα κουμπι παιρνεις το λαπτοπ αγκαλια και φευγεις. Την υποδοχη για την λειτουργεια αυτη την εχουν τα επαγγελματικα και ακριβα λαπτοπ( 1500)
Αχαα τωρα καταλαβα
Αυτο που κερδισα ειναι ετσι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νταξει οχι νομιζω ξεφευγουμε τωρα. Ενα λαπτοπακι καλα ειναι 😅
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20210921-212920_Chrome.jpg
    Screenshot_20210921-212920_Chrome.jpg
    227.4 KB · Εμφανίσεις: 72

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,548 μηνύματα.
Αχαα τωρα καταλαβα
Αυτο που κερδισα ειναι ετσι
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νταξει οχι νομιζω ξεφευγουμε τωρα. Ενα λαπτοπακι καλα ειναι 😅
Ναι και αυτο κατι αναλογο κανει , εδω βλεπουμε τις συνδεσεις με τα περιφεριακα, δεν βλεπουμε την συνδεση με το λαπτοπ και δεν ξερω αν παιζει με οποιο λαπτοπ.
 

Unboxholics

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Unboxholics αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 936 μηνύματα.
Ναι και αυτο κατι αναλογο κανει , εδω βλεπουμε τις συνδεσεις με τα περιφεριακα, δεν βλεπουμε την συνδεση με το λαπτοπ και δεν ξερω αν παιζει με οποιο λαπτοπ.
Με το λαπτοπ συνδεεται σιγουρα με καλωδιο παντως γιατι δεν βλεπω καποια αλλη υποδοχη
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top