Laptop για το Πανεπιστήμιο

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ίσως σε μερικά πράγματα να έχεις και καλύτερη συμβατότητα από windows. Δεν χρειάζεται να σε απασχολεί γιατί μπορεί να τρέξεις windows μέσω parallel όταν χρειαστεί.
Πώς χρησιμοποιείς το parallel;
 

hitmarkerz

Νεοφερμένος

Ο hitmarkerz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Πώς χρησιμοποιείς το parallel;
To parallels ειναι ενα virtual machine. Δηλαδη τρεχεις εναν εικονικο υπολογιστη, σαμ παρθυρο στομ υπολογιστη σου με αλλο λειτπυργικο. Γενικα απο ολα τα vms το parallel ειναι το καλυτερο. Οπως και να χει τρωει πορους και σε μικρες ραμ δεν ξερω αν δουλευει καλα. Ολα αυτα βεβαια, για την απλη εκδοση κοστιζουν 100€ και γενικα τα μακ δεμ φημιζονται για πειρατεια
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για λαπτοπ στο πανεπιστήμιο, θα πρότεινα ένα το οποίο να ανήκει στη κατηγορία επαγγελματικής χρήσης. Έτσι θα γίνει και μεγαλύτερη απόσβεση ( πιθανώς κάποιον να τον πάει και μέχρι το μεταπτυχιακό του), και επιπλέον θα του προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια αλλά και παροχές που εντάσσονται επάνω σε αυτό. Για παράδειγμα με τη τηλεκπαίδευση που πλέον είναι αρκετά της μόδας, αξίζει το κόπο η αγορά ενός καλού λαπτοπ.

Οι φοιτητικές σπουδές αποτελούν μια επένδυση, και μέσα σε αυτό είναι και το λαπτοπ
 

savethetrees

Νεοφερμένος

Η savethetrees αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημικών Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
MacBook Air
Διαλεξε από εδώ:
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,927 μηνύματα.
Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
Η ξαδέρφη μου που είναι εργαζόμενη πολιτικός μηχανικός χρησιμοποιεί ένα asus το οποίο πριν 4 χρόνια το είχε πάρει πάνω από 1.000€.
Ίσως ο @Ryuzaki που έχει βγάλει τους πολιτικούς, να μπορεί να βοηθήσει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.
Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
Οι πιο ζορικοι ειναι οι πολιτικοι με το προγραμμα cad
Ενα μηχανημα κατ ελαχιστο με επεξεργαστη Ι5 , 16Giga ram και δισκο ssd 256 G θα σας καλύψει καλα .....και ειναι ακριβα αυτα.
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Οι πιο ζορικοι ειναι οι πολιτικοι με το προγραμμα cad
1693485013055.png

Δεν μένουμε πίσω και εμείς πάντως :D
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,599 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
To parallels ειναι ενα virtual machine. Δηλαδη τρεχεις εναν εικονικο υπολογιστη, σαμ παρθυρο στομ υπολογιστη σου με αλλο λειτπυργικο. Γενικα απο ολα τα vms το parallel ειναι το καλυτερο. Οπως και να χει τρωει πορους και σε μικρες ραμ δεν ξερω αν δουλευει καλα. Ολα αυτα βεβαια, για την απλη εκδοση κοστιζουν 100€ και γενικα τα μακ δεμ φημιζονται για πειρατεια
Πλέον με τα mac os Sonoma μπορείς να τρέχεις "natively" προγράμματα windows με το σχετικό λογισμικό που είναι παρόμοιο με το wine αλλά πολύ καλύτερη υλοποίηση Download the game porting toolkit.
Δεν μένουμε πίσω και εμείς πάντως :D
Εσύ είσαι κατευθείαν για mac με όλα αυτά τα προγράμματα που κάνετε. Είναι επένδυση.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
macbook όποιο μοντέλο αντέχετε οικονομικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Εσύ είσαι κατευθείαν για mac με όλα αυτά τα προγράμματα που κάνετε. Είναι επένδυση.
Έχω PC που είναι αρκετά καλό και δεν έχει πρόβλημα στο να τρέξει κάποιο από αυτά τα προγράμματα. Ευελπιστώ να μείνω με αυτό μέχρι να τελειώσω τις σπουδές μου. Αλλά γενικά γνωρίζω πως αρκετά άτομα που είναι σε αυτόν τον χώρο είναι με Mac's.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου που είναι εργαζόμενη πολιτικός μηχανικός χρησιμοποιεί ένα asus το οποίο πριν 4 χρόνια το είχε πάρει πάνω από 1.000€.
Ίσως ο @Ryuzaki που έχει βγάλει τους πολιτικούς, να μπορεί να βοηθήσει.
Θα συμφωνησω με την ξαδερφη σου.

Οι πολιτικοι μου "εφαγαν" 2 laptop.

Το πρωτο τα επαιξε στα 2 χρονια, το δευτερο (asus) το εχω μεχρι και σημερα!

Οποτε να προσανατολιστει (οχι refurbished) σε Asus περι τα 900 ευρω.

Να εχει τη μεγαλυτερη οθονη που μπορει να βρει, οχι τις μικρες και μεσσαιου μεγεθους! Θα της βγουν τα ματια αλλιως.

Αποφευγω να αναφερθω σε συγκεκριμενα specs γιατι πλεον δεν τα γνωριζω...
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,294 μηνύματα.
Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
Σχεδόν για όλα ένα τυπικό laptop θα σε καλύψει .
Εαν ασχοληθείτε με FEM όμως , εκεί δεν υπάρχει ταβάνι , αγοράζεις ότι πιο ακριβό μπορείς , γιατί κυριολεκτικά το χρήμα αντανακλά άμεσα σε χρόνο .
 

arcv

Νεοφερμένος

Ο arcv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ψάχνουμε με την αδελφή μου να αγοράσουμε υπολογιστή/λάπτοπ για το πανεπιστήμιο κυρίως. Εγώ είμαι στο χημικών μηχανικών και αυτή στο πολιτικών μηχανικών. Τι προτείνετε;
Μαζέψτε τα System Requirements από τα λογισμικά που θα τρέξετε και πάρτε ένα υπολογιστή/λάπτοπ με τα διπλάσια χαρακτηριστικά. Π.χ. ας πάρουμε για παράδειγμα το Fusion 360:

  • Η προτεινόμενη RAM είναι 6GB ή παραπάνω, με τα σημερινά δεδομένα θα σου πρότεινα 12-16GB. Αν θες να κάνεις upgrade στο μέλλον, κοίτα αν μπορεί να πάρει επέκταση έως 32GB .
  • Η κάρτα γραφικών δεν έχει τρελές απαιτήσεις.
    • Dedicated GPU with 1 GB or more of VRAM - Αν έχεις μία κάρτα γραφικών με 1GB ή παραπάνω είσαι οκ, θα σου πρότεινα 4GB ή 6GB.
    • Integrated graphics with 6 GB or more of RAM - Αν δεν έχεις κάρτα γραφικών τότε θα σου δεσμεύσει 6GB ή παραπάνω GB από τη RAM, οπότε σε αυτή την περίπτωση τα 16GB της RAM είναι λίγα.
  • Για τον επεξεργαστή κοιτάς τα Ghz και τον αριθμό των πυρήρων, θα πρότεινα i7.
  • Επίσης σημαντικό είναι το λειτουργικό σύστημα, αν δεις έχουν βάλει Note ότι δεν υποστηρίζουν παλαιότερες εκδόσεις "Note: Fusion 360 will not launch on your device running older applications or OS version".
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,851 μηνύματα.
Τα MacBook Air δεν ειναι για επαγγελματική χρήση. Έχουν περιορισμούς όπως για παράδειγμα δεν μπορεί να συνδέσεις πάνω από 1 εξωτερικές οθόνες και την περιορισμένη συνδεσιμότητα (2 thunderbolt). Επίσης και τα 13" MacBook Pro ειναι για casual χρήση.

Το φθηνότερο MacBook pro για επαγγελματική χρήση είναι τα 14":
 

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,851 μηνύματα.

41%

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 41% αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Μαθητής Δημοτικού. Έχει γράψει 250 μηνύματα.
γερμανικό layout
ansi
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γερμανικό amazon
Περιλαμβάνονται Ελληνικοί φόροι; Η δεν περνά τελωνείο; Σκέφτομαι να παραγγείλω από εκεί αλλά δεν μου κάθεται καλά(διότι δεν ξέρω διαδικασίες και τυχόν κρυφά έξοδα).
 
Τελευταία επεξεργασία:

skarecrow76

Νεοφερμένος

Ο skarecrow76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Μαθητή. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Περιλαμβάνονται Ελληνικοί φόροι
Με το που βάζεις τη διεύθυνση Ελλάδας, αλλάζει και το ΦΠΑ σε 24%.
Σου βγάζει και τα μεταφορικά, οπότε ξέρεις τι χρεώνεσαι. Δεν υπάρχουν άλλες χρεώσεις, για το Γερμανικό Amazon (τελωνεία, δασμοί) λόγω EU.
Και από το Amazon.co.uk. να παραγγείλεις θα σου βγάλει το σύνολο των χρεώσεων (μεταφορικά και δασμούς), οπότε θα ξέρεις τι πληρώνεις συνολικά.
 

Leo komm

Νεοφερμένος

Ο Leo komm αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 54 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
To Air μια χαρά μπορεί να σταθεί για επαγγελματική χρήση ΑΝΑΛΟΓΑ ΠΑΝΤΑ με τις ανάγκες του κάθε ενός. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις δυνατότητες και θύρες που ποτέ δεν θα χρησιμοποιήσεις… Αγοράζεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου και αυτές που πιθανόν θα προκύψουν σε βάθος 4-5 χρονων.
Απλα το θέμα είναι η μετάβαση στο οικοσύστημα της Apple, σε αλλους είναι εύκολη και σε άλλους δύσκολη και σχεδόν αξεπέραστη. Θα έλεγα να το έβλεπες από κοντά πρώτα πριν το πάρεις.
Για το γερμανικό Amazon τα πράγματα ισχύουν όπως τα έγραψαν τα παιδιά πιο πάνω..
Απλα προσοχη γιατί θα έρθει με το γερμανικό πληκτρολογιο.

Καλη επιτυχία στην όποια επιλογή σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top