Laptop για το Πανεπιστήμιο

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Εντάξει δν είναι και τέλεια η κάρτα γραφικών του HP αλλά και εγώ αυτό θα πρότεινα απο τα 3 που έστειλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kωσταντινος008

Νεοφερμένος

Ο Kωσταντινος008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγω εχω εδω και 5-6 χρονια εναν ΗΡ Probook 700ευρω και εχει φαει και 2 σαβουρεσ και λειτουργει μια χαρα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Παλιά τα HP ήταν τοπ τώρα τελευταία έχουν μείνει πίσω αλλά και πάλι δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αμα πάρεις αυτό το μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγω εχω εδω και 5-6 χρονια εναν ΗΡ Probook 700ευρω και εχει φαει και 2 σαβουρεσ και λειτουργει μια χαρα!!!!:P
ναι για αυτό και δεν είμαι κατηγορηματική...είναι και στο μοντέλο, είναι και πώς θα σου τύχει..:P
δεν είναι απαραίτητα θέμα εταιρείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kωσταντινος008

Νεοφερμένος

Ο Kωσταντινος008 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αναμεσα σε αυτα τα δυο https://pcrama.gr/e-shop/dell-e6410-...0gb-dvd-rw-camera-i5-camera.html#.Vf8tA33prfY ή Dell Latitude E6320 και τα δυο απο το PC RAMA,τι λετε? Ή ειναι καλυτερα τα προηγουμενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.

Το δεύτερο που έβαλες υπάρχει και σε μοβ αν σαρέσει το χρώμα, αλλιώς ίδια μου φαίνονται εμένα απλά το μπλε είναι 30€ πάνω, συνεπώς θα είναι λίγο καλύτερο από ότι το άσπρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Τάμπλετ... για τους απλούς φοιτητές και λαπτοπ για αυτούς που πέρασαν πληροφορική. Είναι πολύ επικίνδυνο το λαπτοπ και ειδικά στο κρεβάτι , με την θερμότητα που παράγει βράζουν όλα τα εντόσθια και γεννητικά όργανα μαζί , για ρωτήστε τα κύτταρα σας στην περιοχή αν αισθάνονται καλά ή προτιμούν να αυτοκτονιίσουν;

Τα τάμπλετ είναι σαν βιβλία .!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το ταμπλετ ειναι πρακτικα αχρηστο. Κανει περιπου οσα κανει κι ενα καλο smartphone. Το λαπτοπ ειναι κανονικος υπολογιστης, καμια σχεση οι δυνατοτητες του ενος με του αλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Οσο λαθος και αν ειναι που εχουμε τα λαπτοπ στο κρεβατι ή ακομα και στα ποδια μας μερικες φορες, δεν παυουμε να το κανουμε. Οι περισσοτεροι τουλαχιστον. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πρακτικά άχρηστο; Κάνει όσα κάνει ένα καλό smartphone;
Κατάλαβε επιτέλους ότι δεν απευθύνεται σε έναν Gamer αλλά σε έναν φοιτητή που θα διαβάζει όλη μέρα και το μόνο που θα τον νοιάζει είναι να φορτώσει τα PowerPoint και PDF του καθηγητή σε μια οθόνη με ωραία χρώματα και αρκετά μεγάλη και πάνω από όλα δεν θα κόβεται ή κυκλοφορία του αίματος στα πόδια του γιατί απλά ζυγίζει μερικά γραμμάρια και όχι 3,4 και 5 κιλά.

Δεν θέλουμε να φορτώσουμε πολλαπλές εικόνες αλλά μία και μοναδική που δεν θα κουράζει το μάτι στο πολύωρο διαβάσμα.
Έλεος σοβαρευτείτε!

Παιδιά εγώ έλεγα πως και πως να χαλάσει , και χάλασε! Είναι τελείως ανθυγιεινό και πρέπει να προσέχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Δεν είπε κανείς ότι ο φοιτητής είναι gamer. Ελάχιστα λάπτοπ είναι για gaming εξάλλου...
Το λάπτοπ είναι μια καλή λύση για έναν φοιτητή και σίγουρα πολύ καλύτερη από ένα tablet πιστεύω.
Ο φοιτητής θέλει να διαβάσει το pdf του καθηγητή. Συμφωνώ όμως στην 7 αρα οθόνη του tablet θα το διαβάσει? ή στην καλύτερη περίπτωση σε 10αρα?
Πολύ πιο ξεκούραστα θα το διαβάσει στις 15-17 ίντσες του λαπτοπ. Επίσης έστω μια εργασία κάθε εξάμηνο δεν θα χρειαστεί να κάνει? Πολύ πιο εύχρηστο θα είναι το λαπτοπ τότε με το πλήρες πληκτρολόγιο και την μεγάλη οθόνη (από το γράψιμο του κειμένου μέχρι και την αντιγραφή-επικόλληση)
Όσον αφορά για την χρήση στα πόδια, απλή είναι η λύση, δεν το χρησιμοποιούμε στα πόδια. Δεν νομίζω να παίρνει κανείς το tablet και να το βάζει στα πόδια, μιας και δεν θα βλέπε τίποτα λόγω μεγέθους οθόνης οπότε άτοπη η σύγριση εδώ... Για τέτοια χρήση υπάρχουν ωραιότατα και φθηνά τραπεζάκια από το πράκτικερ με ροδάκια που έχουν στήριγμα από τη μια μεριά και χώνονται στο κρεβάτι, αν το ήξεραν αυτό οι περισσότεροι φοιτητές πιστεύω δεν θα είχαν πρόβλημα να το χρησιμοποιήσουν αντί να ταλαιπωρούνται στα πόδια (ή ακόμα καλύτερα υπάρχει και γραφείο :P)
Υπάρχουν λαπτοπ πολύ φθηνά με καλή οθόνη που προορίζονται ακριβώς για αυτό, πολύ απλή χρήση.
Και σε λαπτοπ άθλια οθόνη δεν έχω δει ποτέ, σε ταμπλετ όμως έχω δει οθόνη που να βλέπω άλλα χρώματα από το ένα μάτι και άλλα από το άλλο λόγω διαφορετικής γωνίας θέασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πρακτικά άχρηστο; Κάνει όσα κάνει ένα καλό smartphone;
Κατάλαβε επιτέλους ότι δεν απευθύνεται σε έναν Gamer αλλά σε έναν φοιτητή που θα διαβάζει όλη μέρα και το μόνο που θα τον νοιάζει είναι να φορτώσει τα PowerPoint και PDF του καθηγητή σε μια οθόνη με ωραία χρώματα και αρκετά μεγάλη και πάνω από όλα δεν θα κόβεται ή κυκλοφορία του αίματος στα πόδια του γιατί απλά ζυγίζει μερικά γραμμάρια και όχι 3,4 και 5 κιλά.

Δεν θέλουμε να φορτώσουμε πολλαπλές εικόνες αλλά μία και μοναδική που δεν θα κουράζει το μάτι στο πολύωρο διαβάσμα.
Έλεος σοβαρευτείτε!

Παιδιά εγώ έλεγα πως και πως να χαλάσει , και χάλασε! Είναι τελείως ανθυγιεινό και πρέπει να προσέχουμε!!!

Καταλαβε επιτελους (για να σου απαντησω στο ιδιο υφακι) οτι το μονο που κανεις σε ενα υπολογιστη δεν ειναι να διαβαζεις pdf και να βλεπεις ταινιες. Εχω εργασιες και θεματα που πρεπει να βγαλω με Office, θα το βγαλω μεσω tablet? Και δεν ειμαι καν σε σχολη πληροφορικης. Οσοι νομιζουν οτι ο υπολογιστης χρησιμευει για το Foxit και το Facebook, προφανως δεν τον χρειαζονται. Η πλειοψηφια ομως δεν ειναι ετσι. Οταν ειμαι εκτος σπιτιου και θελω πραγματικη φορητοτητα, εχω κινητο με οθονη 5'' και χωραει στην τσεπη μου. Οταν χρειαζομαι περισσοτερες λειτουργιες παιρνω το λαπτοπ μου το οποιο fyi ζυγιζει 2.2 κιλα και οχι 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Και το tablet έχει τις χρήσεις του αν θες να τσεκάρεις πχ κάτι στο μετρό ( ή οπουδήποτε στα όρθια ) εκεί δε βγάζεις laptop. Νομίζω πως η καλύτερη λύση για αυτά είναι τα υβριδικά που έχει βγάλει η ms που είναι πρακτικά tablet με x86 επεξεργαστές και παίρνουν και extra πληκτρολόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elsa D

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η elsa D αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odysseaspan

Νεοφερμένος

Ο odysseaspan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για PowerPoint εννοούμε κείμενο με περιορισμένες λέξεις. Οι 15-17 ιντσες ανοίγουν διάπλατα τα γράμματα και τις λέξεις, αποτέλεσμα; Να κουράζεται το μάτι πηγαίνοντας από την μια πλευρά της οθόνης στην άλλη, εμείς δεν το θέλουμε αυτό! Θέλουμε ή ίριδα να μετακινείτε ελάχιστα και να μην κουράζονται οι μυς στο μάτι.
Οι εργασίες μπορούν να γίνουν άνετα στην δημόσια βιβλιοθήκη της σχολής σου ... Γιαυτό υπάρχουν :D ( πέρα από το διάβασμα ).
Πολύ μεγάλη η εξυπνάδα σου σχετικά με την τοποθέτηση του ταμπλετ στα πόδια...
Για ποιό λόγο ο φοιτητής να ξοδεύεται σε ένα έπιπλο που θα τον πνίγει κάθε μέρα; Ποσό δυσλειτουργικό μπορεί να είναι ένα τέτοιο έπιπλο; Φοβερά!!!
Αν κάθεσαι σε γραφείο για πολλές ώρες και συγκεκριμένα σε καρέκλες της πλάκας ετοιμάσου για φοβερά μεγαλεία... Κύστης κόκκυγος... Δεν θα μπορείς ούτε να σηκωθείς να πάρεις τηλέφωνο το ασθενοφόρο.
Τα PPi των λαπτοπ δεν συγκρίνονται με αυτά των ταμπλετ... Ή οθόνη του λαπτοπ είναι μια θολούρα μπροστά στην οθόνη του ταμπλετ...(στην ίδια απόσταση θέασης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GKara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Είναι καλα ;

Για απλή χρήση είναι ότι πρέπει αν και είμαι σίγουρος πως μπορείς να βρείς πιο φθήνα με τα ιδια χαρακτηριστικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για PowerPoint εννοούμε κείμενο με περιορισμένες λέξεις. Οι 15-17 ιντσες ανοίγουν διάπλατα τα γράμματα και τις λέξεις, αποτέλεσμα; Να κουράζεται το μάτι πηγαίνοντας από την μια πλευρά της οθόνης στην άλλη, εμείς δεν το θέλουμε αυτό! Θέλουμε ή ίριδα να μετακινείτε ελάχιστα και να μην κουράζονται οι μυς στο μάτι.
Οι εργασίες μπορούν να γίνουν άνετα στην δημόσια βιβλιοθήκη της σχολής σου ... Γιαυτό υπάρχουν :D ( πέρα από το διάβασμα ).
Πολύ μεγάλη η εξυπνάδα σου σχετικά με την τοποθέτηση του ταμπλετ στα πόδια...
Για ποιό λόγο ο φοιτητής να ξοδεύεται σε ένα έπιπλο που θα τον πνίγει κάθε μέρα; Ποσό δυσλειτουργικό μπορεί να είναι ένα τέτοιο έπιπλο; Φοβερά!!!
Αν κάθεσαι σε γραφείο για πολλές ώρες και συγκεκριμένα σε καρέκλες της πλάκας ετοιμάσου για φοβερά μεγαλεία... Κύστης κόκκυγος... Δεν θα μπορείς ούτε να σηκωθείς να πάρεις τηλέφωνο το ασθενοφόρο.
Τα PPi των λαπτοπ δεν συγκρίνονται με αυτά των ταμπλετ... Ή οθόνη του λαπτοπ είναι μια θολούρα μπροστά στην οθόνη του ταμπλετ...(στην ίδια απόσταση θέασης)

Λογικα το ταμπλετ εσυ το χρησιμοποιεις ορθιος και δεν καθεσαι. Δεν χρειαζεσαι καν γραφειο και να μπεις σε αλλα εξοδα.

Η βιβλιοθηκη δεν βολευει τοσο γιατι πρεπει να εισαι σε κοντινη αποσταση και φυσικα δεν εχεις την ανεση του σπιτιου σου.

Αυτη τη στιγμη πληκτρολογω απο το λαπτοπ μου εχοντας το σε τετοια αποσταση ωστε τα χερια μου να ειναι σχεδον τεντωμενα. Αν βαλεις στην ιδια αποσταση το ταμπλετ μου που ειναι 10" θα με κουρασει απιστευτα. Τωρα ειμαι μια χαρα. Δεν καθεσαι στην ιδια αποσταση εκτος αν οταν καθεσαι σε υπολογιστη εισαι καπως ετσι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για powerpoint, δεν μιλάμε για tablet...
Σοβαρή εργασία powerpoint σε tablet δεν έχω δει κανένα να κάνει και ούτε εγώ θα μπορούσα.
Το θέμα της κούρασης του ματιού έχει να κάνει πολύ περισσότερο με την φωτεινότητα της οθόνης και την θερμοκρασία των χρωμάτων. Ένα απλό προγραμματάκι, το f.lux, αν βάλεις θα δεις τεράστια διαφορά. Αν ήταν να κουράζονται τα μάτια με την απλή κίνηση... Και για να μην πεταχτείς πάλι να πεις ότι κουράζονται αφού κινούνται κτλ. ναι κουράζονται, αλλά αυτή η κούραση είναι ελάχιστη και ασήμαντη, πολύ περισσότερο κουράζονται από τα παραπάνω. Και να σαι σίγουρος πολύ περισσότερο θα κουραστούν από την συνεχή προσπάθεια εστίασης στα μικρά γράμματα του tablet (και του λάπτοπ όταν δεν έχει ρυθμιστεί κατάλληλα η μεγέθυνση αλλά αυτό είναι θέμα ρύθμισης),αυτή ναι, είναι επίσης σημαντική κούραση.
Αν θέλω να χρησιμοποιήσω την δημόσια βιβλιοθήκη, τότε δεν παίρνω ούτε ταμπλετ ούτε τίποτα. Να πάρω ταμπλετ μόνο για facebook ενώ μπορώ να κάνω το ίδιο πράγμα από το κινητό? Αν εσύ πηγαίνεις στην βιβλιοθήκη τότε γιατί πήρες tablet? Η μήπως για να διαβάζω το pdf του καθηγητή? Καλύτερα να το εκτυπώσω άμα είναι έτσι, θα είναι και πιο ξεκούραστο.
Επειδή έχω χρησιμοποιήσει και ταμπλετ και λαπτοπ, ποτέ δεν μπορούσα να βρω κάποια θέση με το ταμπλετ που να με βολεύει για αρκετή ώρα. Πίστεψε με χίλιες φορές πιο υγιεινό και βολικό είναι να κάτσεις με το λαπτοπ σε αυτό το έπιπλο στο κρεβάτι παρά με το ταμπλετ... Αν θες πες μας εσύ πως κάθεσαι μιας και κάθε στάση με το λαπτοπ φαίνεται να σε δυσαρεστεί. Και δεν είναι έξοδο ένα έπιπλο των 20€ όταν έχει σκάσει 250+ για λάπτοπ, ας τα κόψει από το budget του λάπτοπ στην ανάγκη.
Μια σωστή καρέκλα είναι απαραίτητη για κάθε φοιτητή μόνο και μόνο λόγω του διαβάσματος. Η σωστή δεν είναι απαραίτητα και πανάκριβη απλά θέλει λίγο ψάξιμο. Στην ανάγκη μπορεί να πάρει κάποιος και ένα μαξιλάρι ανατομικό για την καρέκλα.
Όσον αφορά το ppi, νομίζω καταλαβαίνεις ότι είναι θέμα απόστασης... ανάμεσα σε διαφορετικά είδη συσκευών δε συγκρίνουμε ppi, δεν έχει νόημα. Στις περισσότερες περιπτώσεις το ppi ενός κινητού είναι μεγαλύτερο ενός ταμπλετ που είναι μεγαλύτερο ενός λάπτοπ που είναι μεγαλύτερο μιας τηλεόρασης . Αυτό δεν σημαίνει ότι η τηλεόραση θα έχει μικρότερη ευκρίνεια από το κινητό αφού χρησιμοποιούνται σε διαφορετική απόσταση...
Γενικά τα περισσότερα επιχειρήματά σου είναι άτοπα. Απλά κατηγορείς και έχεις το ταμπλετ σαν θρησκεία, εγώ σου είπα τεκμηριωμένα γιατί θεωρώ το λαπτοπ πολύ καλύτερο για ένα μέσο φοιτητή (ένας πιο απαιτητικός σίγουρα θα στραφεί σε desktop)
Αν θέλεις να συνεχίσεις να υποστηρίζεις το ταμπλετ θα σε παρακαλούσα να εξηγήσεις κι όλας με ποιον τρόπο καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες του φοιτητή εκεί που το λαπτοπ αποτυγχάνει όπως το κατηγορείς παραπάνω και να μην κατηγορείς μόνο. Σίγουρα και το λάπτοπ έχει πολλά μειονεκτήματα, απλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ταμπλετ είναι καλύτερο.

Είναι καλα ;

Από αυτά τα δυο εγώ θα έπαιρνα αυτό https://www.public.gr/product/comput...nv-156-i3-4005u4gb500gbhd-4400/prod7630344pp/
λόγω επεξεργαστή intel μιας και γενικά η intel τα πάει καλύτερα με την χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση και την θερμική συμπεριφορά. Βέβαια τον επεξεργαστή amd που έχει το άλλο λαπτοπ δεν τον ξέρω, μπορεί να είναι εξίσου καλός, απλά θεωρώ πιο ασφαλή λύση αυτό το λάπτοπ. Η hp γενικά είναι από τις καλές εταιρείες, φτιάχνει ποιοτικά λάπτοπ από προσωπική εμπειρία που έχω. Είχα πάρει ένα 420 πριν κάνα 5αρι χρόνια και δουλεύει ακόμα άψογα.
Επίσης ο i3 είναι αρκετά δυνατός και πιστεύω θα σε βγάλει άνετα για κάμποσα χρόνια. Ίσως είναι λίγο overkill για απλή χρήση αλλά θα σε βγάλει για όλα τα χρόνια της σχολής πιστεύω άνετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Valous

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
^Απολύτως σωστός και επεξηγηματικός, ότι είπε ο Βασίλης ισχύει τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top