Erasmus

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απο τι μεσο ορο και πανω σε δεχονται συνηθως για Ερασμους ?

Δεν υπάρχει συγκεκριμένος βαθμός για να σε δεχτούν. Θα συγκριθείς με τους υπόλοιπους φοιτητές της σχολής σου που ενδιαφέρονται για το ίδιο πρόγραμμα και θα καλύψουν τις θέσεις όσοι έχουν τα περισσότερα προσόντα. Εξαρτάται κάθε φορά από το επίπεδο των συνυποψήφιών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini95

Νεοφερμένος

Η eirini95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
γεια σας.. μαλλον με πηρανε erasmus φιλανδια-ελσινκι.. αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι κυριως το κοστος ζωης που απο οτι ξερω ειναι αυξημενο.. οσοι εχουν εμπειρια απο αυτην την χωρα, ποσο κυμαινεται περιπου; επισης που μπορω να βρω φτηνες εστιες; το πανεπιστημιο του ελσινκι εχει εστια σιτισης; επειδη γενικα θα ηθελα να κανω και καποια ταξιδια στις γυρω χωρες ποσα λεφτα πρεπει να υπολογιζω τον μηνα; οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Η Ιταλία για ERASMUS είναι καλή επιλογή; Τί γνώμη έχετε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Εμας θελουν μεσο ορο πανω απο 7, και το μεγιστο να χρωστας 5 μαθηματα. Βεβαια δεν εκδηλωνουν πολλα ατομα ενδιαφερον, οποτε ισως να ειναι πιο ελαστικοι. Α, και σε εμας μπορεις να πας erasmus μονο για την πτυχιακη μας στο 8ο εξαμηνο.
Αντε μακαρι να μην δηλωσει κανενας αλλος, γιατι ο μεσος ορος μου ειναι λιγο πανω απο το οριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Είναι καλύτερα να γίνει η πτυχιακή στο erasmus (αν μπορεί να γίνει αυτό) ή στην Ελλάδα; Επίσης, πού μπορώ να βρω αν κάποιο πανεπιστήμιο που με ενδιαφέρει έχει μαθήματα που μπορώ να αντιστοιχήσω με τα δικά μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κάποιος που να έχει πάει Ιταλία ή Ουγγαρία; Συγκεκριμένα,για την Ιταλία ενδιαφέρομαι για το Politecnico di MIlano, αν και μπορούμε επίσης να δηλώσουμε Καλιαρι ή Ρέτζο-Καλάμπρια. Για Ουγγαρία,ενδιαφέρομαι για Βουδαπέστη,για το Budapest University of Technology and economics.
Μαθαίνω ιταλικά και αν πάω Ιταλία,δεν νομίζω να αντιμετωπίσω μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία. Στην Βουδαπέστη όμως,η γλώσσα θα είναι ένα θέμα νομίζω... :P Ίσως τη συνηθίσω βέβαια ή μάθω τα βασικά. Το καλό με την Ουγγαρία όμως είναι ότι επειδή βρίσκεται στην κεντρική Ευρώπη,θα είναι πολύ εύκολο να κάνω μικρά ταξιδάκια σε άλλες γειτονικές χώρες. Και σίγουρα θα είναι πιο οικονομική από το Μιλάνο. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει εκεί ή να γνωρίζει κάτι για τα πανεπιστήμια αυτά; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Κάποιος που να έχει πάει Ιταλία ή Ουγγαρία; Συγκεκριμένα,για την Ιταλία ενδιαφέρομαι για το Politecnico di MIlano, αν και μπορούμε επίσης να δηλώσουμε Καλιαρι ή Ρέτζο-Καλάμπρια. Για Ουγγαρία,ενδιαφέρομαι για Βουδαπέστη,για το Budapest University of Technology and economics.
Μαθαίνω ιταλικά και αν πάω Ιταλία,δεν νομίζω να αντιμετωπίσω μεγάλο πρόβλημα στην επικοινωνία. Στην Βουδαπέστη όμως,η γλώσσα θα είναι ένα θέμα νομίζω... :P Ίσως τη συνηθίσω βέβαια ή μάθω τα βασικά. Το καλό με την Ουγγαρία όμως είναι ότι επειδή βρίσκεται στην κεντρική Ευρώπη,θα είναι πολύ εύκολο να κάνω μικρά ταξιδάκια σε άλλες γειτονικές χώρες. Και σίγουρα θα είναι πιο οικονομική από το Μιλάνο. Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει εκεί ή να γνωρίζει κάτι για τα πανεπιστήμια αυτά; :)
(Δεν εχω ιδεα για τα πανεπιστημια)
Δε ξερω για Ιταλια, αλλα θεωρω τη Βουδαπεστη πολυ καλη επιλογη, ειδικα για εαρινο εξαμηνο. Οπως ειπες ειναι σε πλεονεκτικη θεση και αρκετα φθηνη οποτε θα εχεις πολλες επιλογες για βολτες. Ειναι πολυ ωραια πολη, τουλαχιστον στα κεντρικα σημεια, με απειρες επιλογες για εξοδους(ειδικα αν εισαι μπυροκανατα) στα χαρακτηριστικα ruin pubs. Οι τιμες ειναι συνηθως αστειες για εμας, αφου σε καποια μερη βρισκεις λιτρο μπυρα με ~1,5€. Οι συγκοινωνιες ειναι καλες, υπαρχουν μεσα ολη τη νυχτας και τις περισσοτερες φορες ειναι τζαμπα ifyouknowwhatImean.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
(Δεν εχω ιδεα για τα πανεπιστημια)
Δε ξερω για Ιταλια, αλλα θεωρω τη Βουδαπεστη πολυ καλη επιλογη, ειδικα για εαρινο εξαμηνο. Οπως ειπες ειναι σε πλεονεκτικη θεση και αρκετα φθηνη οποτε θα εχεις πολλες επιλογες για βολτες. Ειναι πολυ ωραια πολη, τουλαχιστον στα κεντρικα σημεια, με απειρες επιλογες για εξοδους(ειδικα αν εισαι μπυροκανατα) στα χαρακτηριστικα ruin pubs. Οι τιμες ειναι συνηθως αστειες για εμας, αφου σε καποια μερη βρισκεις λιτρο μπυρα με ~1,5€. Οι συγκοινωνιες ειναι καλες, υπαρχουν μεσα ολη τη νυχτας και τις περισσοτερες φορες ειναι τζαμπα ifyouknowwhatImean.

Έχω πάει Βουδαπέστη και έβλεπα κόσμο έξω ακόμα και το βράδυ,παρέες κτλ και τους ζήλευα :P Όντως είναι φθηνά. Απλά το μόνο που σκέφτομαι είναι αν θα με εμποδίσει η γλώσσα... Θα προσπαθήσω να μάθω και για τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Φεύγω Σεπτέμβριο Erasmus για Αγγλία.. Θα είμαι στο Crewe, λίγο έξω από το Μanchester!! Τι άποψη έχετε; Ήθελα Ισπανία, αλλά δε με δεχθήκαν τελικά..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MangaLover

Νεοφερμένος

Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γρήγορη ερώτηση: Γνωρίζει κανείς, με βεβαιότητα, τι παίζει ακριβώς με το ενδεχόμενο επιστροφής υποτροφίας; Σύμφωνοι, υπάρχει σαν πιθανότητα και αναφέρεται και στο site του erasmus, όμως αν έχει υπάρξει στο παρελθόν κάτι αντίστοιχο, ή αν, πχ, αυτό αλλάζει από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο κλπ.
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Φεύγω Σεπτέμβριο Erasmus για Αγγλία.. Θα είμαι στο Crewe, λίγο έξω από το Μanchester!! Τι άποψη έχετε; Ήθελα Ισπανία, αλλά δε με δεχθήκαν τελικά..!

θα βαλω τα κλαματααα.. και τι δε θα εδινα να πηγαινα αγγλιααα! εισαι τοσο τυχερος:(
θα ηθελα να ρωτησω γενικα αν ο φοιτητης αποφασιζει τη διαρκεια παραμονης του στη χωρα που παει? (δηλαδη ενα η δυο εξαμηνα) η αποφασιζουν αλλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Φεύγω Σεπτέμβριο Erasmus για Αγγλία.. Θα είμαι στο Crewe, λίγο έξω από το Μanchester!! Τι άποψη έχετε; Ήθελα Ισπανία, αλλά δε με δεχθήκαν τελικά..!

Μένω εδώ και δυο χρόνια σε κοντινή πόλη, παρόμοια με το Crewe. Πώς και δήλωσες μια τόσο "άκυρη" πόλη; Έχεις φίλους εκεί;

Τεσπα δεν έχω πάει στην πόλη αλλά εφόσον είναι κοντά στο Μαντσεστερ (East Midlands/Cheshire κλπ) λογικά θα είναι μισή-μισή, όπως κι εδώ που μένω: θα έχει ωραία σημεία και απαίσια σημεία. Τώρα θα μου πεις "χαίρω πολύ", αλλά αυτό έχει σημασία σε μια μικρή πόλη, αν είναι μισή-μισή. Επίσης θα έχει αυτό το λίγο "μίζερο" στυλ που βγάζουν οι πόλεις στη βόρεια Αγγλία, λίγο φτωχή και μίζερη. Πχ καμία σχέση με Bristol ή παρόμοιες πόλεις στο νότο. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα περάσεις καλά. Για κάθε μίζερη γωνιά, θα υπάρχει και μια όμορφη οπότε θα αποζημιώνεσαι.

Κι εγώ σε τέτοια πόλη μένω (απλά πολύ μεγαλύτερη - Nottingham) και έχει και πολύ ωραία σημεία, υπέροχα πάρκα, ωραία εξοχή γύρω γύρω. Απλά δυστυχώς στο βορρά της Αγγλίας υπάρχουν αρκετοί τσάβηδες και χαλάνε το γλυκό. Ο καιρός θα είναι γενικά καλύτερος απ' ό,τι τον περιμένεις, αλλά όχι καλός. Ιούνης μπαίνει και κοιμόμαστε ακόμα με πάπλωμα (χθες έβαλα και έξτρα κουβέρτα).

Θα πρότεινα αν τυχόν έχεις επιλογή να πας αλλού, τότε κάντο. Αν όχι, οκ, καλά θα περάσεις και στο Crewe. Πήγαινε προσγειωμένος, είναι μια κανονική πόλη, μην έχεις στο μυαλό σου Αγγλία = Νοτινγκ Χιλ και θα περάσεις πολύ καλά. Δυστυχώς έχω γνωρίσει πολλούς φοιτητές που περιμένουν ότι ΟΛΕΣ οι πόλεις της Αγγλίας είναι πλούσιες και μοιάζουν με το Νοτινγκ Χιλ, ότι όλοι οι κάτοικοι κυκλοφορούν στο δρόμο με μονοκλ και τουηντ σακάκι καπνίζοντας πίπα, και μετά πάνε σε μια κανονική πόλη, με τα καλά της και τα κακά της, και απογοητεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

u84545sdsadas

Νεοφερμένος

Ο u84545sdsadas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας,

έχει πάει κάποιος με το Erasmus για εργασία; Μπορεί να μας πει πως ήταν η εμπειρία και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω για τα χρήματα, ξέρω ότι παίρνεις 500-600Ευρώ από την υποτροφία, γίνεται όμως να πληρωθείς και από την εταιρία που θα δουλέψεις ενώ παίρνεις και την υποτροφία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Γεια σας,

έχει πάει κάποιος με το Erasmus για εργασία; Μπορεί να μας πει πως ήταν η εμπειρία και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω για τα χρήματα, ξέρω ότι παίρνεις 500-600Ευρώ από την υποτροφία, γίνεται όμως να πληρωθείς και από την εταιρία που θα δουλέψεις ενώ παίρνεις και την υποτροφία;

Σε γενικές γραμμές η όλη φάση βρωμοκοπάει εκμετάλλευση και προσωπικά πιστεύω ότι ενδείκνυται μόνο για περιπτώσεις φοιτητών Τ.Ε.Ι. που η πρακτική άσκηση (6μηνη) είναι υποχρεωτική για τη λήψη του πτυχίου και που ούτως ή άλλως στην Ελληνική αγορά εργασίας η εκμετάλλευση είναι ακόμη μεγαλύτερη, σαν ευκαιρία να φύγουν από την καταρρέουσα Ελλάδα και να σταθεροποιηθούν στη δουλειά που βρήκαν (με "κανονικό" μισθό μετά το καταναγκαστικό 6μηνο) ή να μεταπηδήσουν αλλού, έχοντας εγκληματιστεί με την εκεί αγορά εργασίας του τομέα τους...

Από τις εταιρίες υποδοχής πάνω από 400€-500€ ως "μισθό" δε πρόκειται να βρεις πουθενά (κι αυτά παίζουν στις "μεγάλες", σε μικρές επιχειρήσεις πάμε πιο κάτω) οπότε προσθέτεις και την υποτροφία (η οποία δε θα είναι "για κάθε μήνα", καθότι όπως λένε στις σχολές "το ενδιαφέρον είναι μεγάλο και τα κονδύλια εξαντλήθηκαν") και βλέπεις αν τα βγάζεις πέρα με τόσα ή όχι...σε χώρες τύπου Βουλγαρία, Ρουμανία κ.λπ. θα τα βγάζεις πέρα άνετα (και χωρίς συγκάτοικο) αλλά εκεί που αξίζει να πας (Γερμανία, Αγγλία, Σκανδιναβία κ.λπ.) με συγκάτοικο ή και συγκάτοικους θα φτύνεις αίμα και θα τα μετράς μέχρι cent!

Όσο για την "ποιότητα" της εργασιακή εμπειρίας;Τρίχες κατσαρές, φθηνούς χαμάληδες ψάχνουν να βγάζουν τη "βρώμικη" και ανιαρή δουλειά από την οποία στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν έχει να οφεληθεί σε τίποτα ο ασκούμενος!
Αλλά θα μου πεις, από το να βγάζεις φωτοτυπίες και να χτυπάς φραπέδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

u84545sdsadas

Νεοφερμένος

Ο u84545sdsadas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εσύ σε ποια χώρα είχες πάει και σε ποια εταιρία αν επιτρέπεται.
Οι πολυεθνικές παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Εσύ σε ποια χώρα είχες πάει και σε ποια εταιρία αν επιτρέπεται.
Οι πολυεθνικές παίρνουν μέρος στο πρόγραμμα;

Εγώ είχα από πριν καλή δουλειά εδώ και δεν το επιχείρησα (αν και το ήθελα) βλέποντας τις συνθήκες κάτω από τις οποίες πήγαν διάφοροι γνωστοί και φίλοι συνάδελφοι...

Στις περισσότερες περιπτώσεις η φάση είναι "στέλνω βιογραφικά δεξιά κι αριστερά κι όπου μου κάτσει συνέντευξη", οι λίστες που βγάζουν τα Ελληνικά Α.Ε.Ι. με αγγελίες κ.λπ. είναι της πλάκας δε θα σε βοηθήσουν...βρες ποιες εταιρίες ενδιαφέρουν εσένα προσωπικά κι ενεργοποιήσου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετιικά με το πρόγραμμα εράσμους. Λοιπόν, καταρχάς τώρα τελειώνω το 2ο έτος στο τμήμα ΔΕΟΣ της ΑΣΟΕΕ. Δεν έκανα φέτος αίτηση για εράσμους αλλά σκέφτομαι να κάνω του χρόνου δηλαδή να πάω όταν θα είμαι 4ο έτος. Οι απορίες που έχω είναι : 1) συμφέρει να πάω εράσμους στο 4ο έτος; 2) Στη χώρα που πχ θα παω πόσα μαθήματα θα πρέπει να περάσω; ( γιατί έχω ακούσει ότι επιστρέφεις χρήματα και κάτι τέτοια) 3) Τα μθήματα που θα κάνω σε εκείνο το πανεπιστήμιο θα αντιστοιχούν με αυτά του δικού μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Μένω εδώ και δυο χρόνια σε κοντινή πόλη, παρόμοια με το Crewe. Πώς και δήλωσες μια τόσο "άκυρη" πόλη; Έχεις φίλους εκεί;

Τεσπα δεν έχω πάει στην πόλη αλλά εφόσον είναι κοντά στο Μαντσεστερ (East Midlands/Cheshire κλπ) λογικά θα είναι μισή-μισή, όπως κι εδώ που μένω: θα έχει ωραία σημεία και απαίσια σημεία. Τώρα θα μου πεις "χαίρω πολύ", αλλά αυτό έχει σημασία σε μια μικρή πόλη, αν είναι μισή-μισή. Επίσης θα έχει αυτό το λίγο "μίζερο" στυλ που βγάζουν οι πόλεις στη βόρεια Αγγλία, λίγο φτωχή και μίζερη. Πχ καμία σχέση με Bristol ή παρόμοιες πόλεις στο νότο. Ωστόσο, αυτό δε σημαίνει ότι δε θα περάσεις καλά. Για κάθε μίζερη γωνιά, θα υπάρχει και μια όμορφη οπότε θα αποζημιώνεσαι.

Κι εγώ σε τέτοια πόλη μένω (απλά πολύ μεγαλύτερη - Nottingham) και έχει και πολύ ωραία σημεία, υπέροχα πάρκα, ωραία εξοχή γύρω γύρω. Απλά δυστυχώς στο βορρά της Αγγλίας υπάρχουν αρκετοί τσάβηδες και χαλάνε το γλυκό. Ο καιρός θα είναι γενικά καλύτερος απ' ό,τι τον περιμένεις, αλλά όχι καλός. Ιούνης μπαίνει και κοιμόμαστε ακόμα με πάπλωμα (χθες έβαλα και έξτρα κουβέρτα).

Θα πρότεινα αν τυχόν έχεις επιλογή να πας αλλού, τότε κάντο. Αν όχι, οκ, καλά θα περάσεις και στο Crewe. Πήγαινε προσγειωμένος, είναι μια κανονική πόλη, μην έχεις στο μυαλό σου Αγγλία = Νοτινγκ Χιλ και θα περάσεις πολύ καλά. Δυστυχώς έχω γνωρίσει πολλούς φοιτητές που περιμένουν ότι ΟΛΕΣ οι πόλεις της Αγγλίας είναι πλούσιες και μοιάζουν με το Νοτινγκ Χιλ, ότι όλοι οι κάτοικοι κυκλοφορούν στο δρόμο με μονοκλ και τουηντ σακάκι καπνίζοντας πίπα, και μετά πάνε σε μια κανονική πόλη, με τα καλά της και τα κακά της, και απογοητεύονται.

Φίλε μου συγγνώμη για την αργοπορία, απλά τώρα μπόρεσα να μπω.. Σαν 1η Επιλογή είχα βάλει την πόλη Έλτσε στην Ισπανία, ωστόσο δε με δεχθήκαν. Το Crewe ήταν η 2η μου επιλογή. Το επέλεξα διότι η Αγγλία είναι Αγγλία και υπάρχει ένα επίπεδο.. Άσε που η σχολή μου δεν έχει πολλές επιλογές για Ερασμους.. Το πανεπιστήμιο που θα είμαι λέγεται Manchester Metropolitan University και είναι το ένα παράρτημα του στο Crewe, που είναι στο Cheshire, λίγο έξω από το Manchester.. Είναι όντως μικρή πόλη, αλλά είμαι κοντά στο Manchester και το Liverpool, οπότε δεν νομίζω να βαρεθώ τόσο.. Άποψη μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε για το ερασμυς?εγω ειμαι στο τει αθηνας οπτικη και οπτομετρια.μηπως ξερει κανεις τα συνεργαζομενα πανεπιστημια στο εξωτερικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε για το ερασμυς?εγω ειμαι στο τει αθηνας οπτικη και οπτομετρια.μηπως ξερει κανεις τα συνεργαζομενα πανεπιστημια στο εξωτερικο?
Τα συνεργαζομενα ιδρυματα για το συγκεκριμενο τμημα ειναι δυο. Το ενα ειναι στο Ζagreb (velika gorica university of applied sciences) και το αλλο ειναι στο Brno(Masaryk University).Πιστευω πως καλυτερη επιλογη ειναι η Τσεχια επειδη ειναι πιο κεντρικη χωρα και οι αποστασεις απο αλλες ειναι μικροτερες. Ετσι, θα μπορεις ν κανεις μικρα ταξιδακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top