Erasmus

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
άκουσα κάτι και για Ιταλία... δεν ισχύει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

norbit

Νεοφερμένος

Ο norbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τι επιπεδο γλωσσας απαιτει το erasmus? και σε ποιο ετος γινεται συνηθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Το κάθε τμήμα ζητάει συγκεκριμένο επίπεδο, ανάλογα και τη χώρα. Σε σχολή που είναι 4 χρόνια συνήθως στο 3ο έτος, ενώ σε αυτές με 5 έτη στο 3ο ή 4ο έτος, απλά πρέπει αν γίνει προετοιμασία και όλες οι διαδικασίες τουλάχιστον 1 εξάμηνο νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για πρακτικη ασκηση μεσω erasmus το καλοκαιρι του 2017 ποτε πρεπει να γινει η αιτηση ? Φετος η του χρονου τετοια εποχη?? Εχω μπερδευτει. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το eramsus ειναι ιουνιος του 2016 με ιουνιο του 2017 αρα για το καλοκαιρι του 2017 θα κανεις αιτηση το 2017 τον φεβρουαριο συνηθως ωστε να ξεκινησεις το καλοκαιρι (του 17)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cupid

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Cupid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 321 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν δικαιούσαι να πας Erasmus το 4ο (και τελευταίο τυπικά) έτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Και στο 5ο, και στο 6ο, όποτε θες μπορείς να πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiktaktik

Νεοφερμένος

Η tiktaktik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Για πρακτικη ασκηση μεσω erasmus το καλοκαιρι του 2017 ποτε πρεπει να γινει η αιτηση ? Φετος η του χρονου τετοια εποχη?? Εχω μπερδευτει. :/:

το eramsus ειναι ιουνιος του 2016 με ιουνιο του 2017 αρα για το καλοκαιρι του 2017 θα κανεις αιτηση το 2017 τον φεβρουαριο συνηθως ωστε να ξεκινησεις το καλοκαιρι (του 17)

Το έτος erasmus ξεκινάει Ιουνιου του 2016 και τελειώνει Σεπτέμβρη του 2017 οπότε μπορείς και φέτος και του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!

Επίσης, είμαι 3ο έτος οπότε θεωρητικά και εκτός απροόπτου το καλοκαίρι του 2017 θα έχω πάρει πτυχίο. Ξέρω ότι γίνεται να πάω εφόσον όταν κάνω αίτηση είμαι ενεργή φοιτήτρια, όμως αν πάω τότε θα γραφτεί στο πτυχίο? Γενικά για τους αποφοίτους τι ισχύει?

Το ότι χάνεις τη δυνατότητα δήλωσης μαθημάτων και συμμετοχής στην εξεταστική ισχύει και για την πρακτική εφόσον αυτή γίνει τους καλοκαιρινούς μήνες? Ήθελα για φέτος αλλά μας είπαν ότι στην ουσία πρέπει να χάσεις εξάμηνο για να πας. Ντάξει την εξεταστική του Σεπτέμβρη το καταλαβαίνω και δε με ενοχλεί και τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiktaktik

Νεοφερμένος

Η tiktaktik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ πολύ!

Επίσης, είμαι 3ο έτος οπότε θεωρητικά και εκτός απροόπτου το καλοκαίρι του 2017 θα έχω πάρει πτυχίο. Ξέρω ότι γίνεται να πάω εφόσον όταν κάνω αίτηση είμαι ενεργή φοιτήτρια, όμως αν πάω τότε θα γραφτεί στο πτυχίο? Γενικά για τους αποφοίτους τι ισχύει?

Το ότι χάνεις τη δυνατότητα δήλωσης μαθημάτων και συμμετοχής στην εξεταστική ισχύει και για την πρακτική εφόσον αυτή γίνει τους καλοκαιρινούς μήνες? Ήθελα για φέτος αλλά μας είπαν ότι στην ουσία πρέπει να χάσεις εξάμηνο για να πας. Ντάξει την εξεταστική του Σεπτέμβρη το καταλαβαίνω και δε με ενοχλεί και τόσο.

Το ότι χανεις την δηλωση μαθηματων ισχυει και για την πρακτική. Πρεπει αναγκαστικα την πρακτικη να την δηλωσεις σε καποιο εξαμηνο (εαρινο/χειμερινο) και το εξαμηνο που θα δηλωθει δεν θα δηλωσεις αλλα μαθηματα. Και καλοκαιρι να πας παλι θα πρεπει να την δηλωσεις σε καποιο εξαμηνο.

Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα νομιζω οτι για πρακτικη πρεπει να εχεις φυγει μεσα σε ενα χρονο απο τοτε που εκανες την αιτηση οποτε αν κανεις φετος δεν θα μπορεις να πας του χρονου το καλοκαιρι (στο λεω για αυτο που σου γραψα στο προηγουμενο μηνυμα)...παρολο που το ετος erasmus κραταει μεχρι τον Σεπτεμβρη του 2017

Οποτε ας πουμε οτι κανεις τα χαρτια σου του χρονου τον Φλεβαρη και παιρνεις πτυχιο τον Ιουλη τοτε κανονιζεις εσυ ποτε θα φυγεις. Το πως θα γραφτει στο πτυχιο και ποτε πηγαινε για να σε 100% σιγουρη να ρωτησεις στο γραφειο στο πανεπιστημιο που εισαι. Πάντως ξέρω οτι γίνεται να γραφτεί αφου το εχεις παρει (υποθέτω σου δινουν καποιο χαρτι or something like that).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το ότι χανεις την δηλωση μαθηματων ισχυει και για την πρακτική. Πρεπει αναγκαστικα την πρακτικη να την δηλωσεις σε καποιο εξαμηνο (εαρινο/χειμερινο) και το εξαμηνο που θα δηλωθει δεν θα δηλωσεις αλλα μαθηματα. Και καλοκαιρι να πας παλι θα πρεπει να την δηλωσεις σε καποιο εξαμηνο.

Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα νομιζω οτι για πρακτικη πρεπει να εχεις φυγει μεσα σε ενα χρονο απο τοτε που εκανες την αιτηση οποτε αν κανεις φετος δεν θα μπορεις να πας του χρονου το καλοκαιρι (στο λεω για αυτο που σου γραψα στο προηγουμενο μηνυμα)...παρολο που το ετος erasmus κραταει μεχρι τον Σεπτεμβρη του 2017

Οποτε ας πουμε οτι κανεις τα χαρτια σου του χρονου τον Φλεβαρη και παιρνεις πτυχιο τον Ιουλη τοτε κανονιζεις εσυ ποτε θα φυγεις. Το πως θα γραφτει στο πτυχιο και ποτε πηγαινε για να σε 100% σιγουρη να ρωτησεις στο γραφειο στο πανεπιστημιο που εισαι. Πάντως ξέρω οτι γίνεται να γραφτεί αφου το εχεις παρει (υποθέτω σου δινουν καποιο χαρτι or something like that).

Καλά έτσι κι αλλιώς η προθεσμία για το πανεπιστήμιο μου λήγει μεθαύριο οπότε δεν θα μπορούσα εύκολα να κάνω αίτηση φέτος. :P

Για τους απόφοιτους όμως με τη δήλωση μαθημάτων τι ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντως πρακτική μπορείς να κάνεις αφού αποφοιτήσεις. Απλά κάνεις αίτηση πριν ορκιστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar_gr

Νεοφερμένος

Η mar_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω σε όλα τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του εράσμους η γλώσσα των μαθημάτων είναι στα αγγλικά ή και στη γλώσσα της χώρας υποδοχής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Πάντως πρακτική μπορείς να κάνεις αφού αποφοιτήσεις. Απλά κάνεις αίτηση πριν ορκιστείς.
μου φαινεται οτι μπορει να γινει αιτηση και σε διαστημα ενος χρονου αφοτου αποφοιτησεις; μια υποψια μονο

θα ήθελα να ρωτήσω σε όλα τα συνεργαζόμενα πανεπιστήμια του εράσμους η γλώσσα των μαθημάτων είναι στα αγγλικά ή και στη γλώσσα της χώρας υποδοχής;
εξαρταται απο το πανεπιστημιο. θα αναγραφει τις απαιτουμενες γλωσσες και επιπεδο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το ακαδημαικό έτος 2016-17 ανεξάρτητα από τον αριθμό των προσφερόμενων θέσεων από τα ξένα πανεπιστήμια και τη διάρκεια της κινητικότητας, προκειμένου να διασφαλισθεί η ομαλή διεξαγωγή του προγράμματος με απόφαση της Επιτροπής Διεθνών Σχέσεων και Ευρωπαικών Προγραμμάτων του ΕΚΠΑ, ορίστηκε ανώτατο όριο στον αριθμό υποτροφιών που θα δοθεί σε κάθε τμήμα. Επιπλέον φοιτητές που πληρούν όλες τις προυποθέσεις συμμετοχής και τα κριτήρια επιλογής μπορούν αν επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα για να καλύψουν τις υπόλοιπες προσφερόμενες θέσεις με όλα τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του φοιτητή Erasmus αλλά χωρίς υποτροφία ως "Zero Grant Erasmus+Students".
https://www.interel.uoa.gr/erasmus/sm.html
https://www.phs.uoa.gr/fileadmin/phs...ynoys_Erasmus-Epilogi_foititon_2016-17_01.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
γεια σας :)
Ενδιαφερομαι για ερασμους στο Λονδινό ,απλα αναρωτιόμουν αν υπαρχει περιπτωση να μην με επιλεξουν επειδη δεν εχω ielts ..παίζει τέτοια περπτωση;
Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για King's College London,University College London και τελευταια επιλογη το Royal Holloway, University of London.
Ακομα για τι κοστος ζωής μιλαμε;
οποιαδιποτε πληροφορια θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
γεια σας :)
Ενδιαφερομαι για ερασμους στο Λονδινό ,απλα αναρωτιόμουν αν υπαρχει περιπτωση να μην με επιλεξουν επειδη δεν εχω ielts ..παίζει τέτοια περπτωση;
κοιτα, εαν εχεις proficiency/advanced τοτε δε νομιζω, δεν αναγραφονται τα δικαιολογητικα γλωσσων που γινονται δεκτα? εαν οχι τοτε για ποιο λογο να μην επιλεγεις λογω αυτου; απο τη στιγμη που δεν αναφερεται ακριβως ποια θεωρουνται δεκτα ποια οχι.


να ρωτησω κι εγω
ειναι δυνατο να αναφερει καποιος που εχει επιλεγει και δεχθει τη θεση να καλεσει λογους ανωτερας βιας αργοτερα και να εξαιρεθει απο το προγραμμα? δινοντας βεβαιως πισω σε περιπτωση που του ειχαν κατατεθει χρηματα. whoever knows *winks* give us the answer
https://ischool.e-steki.gr//www.pinterest.com/pin/create/extension/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
γεια σας :)
Ενδιαφερομαι για ερασμους στο Λονδινό ,απλα αναρωτιόμουν αν υπαρχει περιπτωση να μην με επιλεξουν επειδη δεν εχω ielts ..παίζει τέτοια περπτωση;
Συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για King's College London,University College London και τελευταια επιλογη το Royal Holloway, University of London.
Ακομα για τι κοστος ζωής μιλαμε;
οποιαδιποτε πληροφορια θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμη.
H επιλογή των ατόμων γίνεται από τη σχολή σου, με όποια κριτήρια έχει θεσπίσει αυτή. Αφού μιλάμε για Ελλάδα, περνάνε όλα, lower, advanced, prof, ielts κτλ, φαντάζομαι με μοριοδότηση ανάλογα το επίπεδο (Β2-Γ2), οπότε δε θα έχεις πρόβλημα.

Υ.Γ: Τουλάχιστον έτσι δούλευε η σχολή μου πριν 2 χρόνια που πήγα εγώ.

να ρωτησω κι εγω
ειναι δυνατο να αναφερει καποιος που εχει επιλεγει και δεχθει τη θεση να καλεσει λογους ανωτερας βιας αργοτερα και να εξαιρεθει απο το προγραμμα? δινοντας βεβαιως πισω σε περιπτωση που του ειχαν κατατεθει χρηματα. whoever knows *winks* give us the answer
Ε αφού υπάρχουν άτομα που τα παρατάνε μετά από 2-3 βδομάδες ή και μήνες, προφανώς γίνεται. Τώρα το τι παίζει με τα λεφτά, δε το γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Ε αφού υπάρχουν άτομα που τα παρατάνε μετά από 2-3 βδομάδες ή και μήνες, προφανώς γίνεται. Τώρα το τι παίζει με τα λεφτά, δε το γνωρίζω.

οκαυ!
βεβαιως αναφερομουν για κανα μηνα πριν τουλαχιστον πριν ξεκινησει να προειδοποιησω.
ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
εγώ να ρωτήσω κάτι, αν και είναι κάπως εξειδικευμένο και ανάλογα με το πανεπιστήμιο, αλλά μπας και ξέρει κανείς?
έστω ότι θέλω να φύγω το χειμερινό εξάμηνο, και δίνω εξετάσεις για πτυχίο β2 σε μία γλώσσα τον προηγούμενο μάιο...τι αναφέρω στην αίτηση? β1, β2 ή ξέρω γω β2 pending? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top