Erasmus

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν είναι κάποιος από ΟΠΑ ας βοηθήσει,δεν γνωρίζω αν η διαδικασία αλλάζει αναλόγως το Πανεπιστήμιο.
Θα μπω 3ο εξάμηνο τώρα,αν θέλω να πάω erasmus στο 4ο η δήλωση πόσο καιρό πριν πρέπει να γίνει?

Πήγαινε ρώτα την υπεύθυνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunflower_

Νεοφερμένος

Η sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πάω erasmus Γαλλία αλλά φοβάμαι..
Έχω C1 και τώρα δίνω για C2, τη Γαλλία τη λατρεύω και έχω πάει πάρα πολλές φορές αλλα νομίζω πως δε θα τα βγάλω πέρα με τη γλώσσα
Βέβαια σκέφτομαι ότι πήγανε και άλλοι με Β1 και Β2 και μια χαρά την πάλεψαν αλλά εγώ αγχώνομαι
Με εκνευρίζει και ο κόσμος της Γαλλίας και με κομπλάρει και αυτό
Τι λέτε να το συνεχίσω για Γαλλία ή να κοιτάξω για Αγγλία και Κύπρο; Μόνο αγγλικά μιλάω εκτός από γαλλικά και δεν έχω άλλες επιλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Να συνεχίσεις!
Έχω και το c1 και το c2 και ουσιαστικά δεν έμαθα κάτι παραπάνω,ένα κλικ δυσκολότερα θέματα είχε.
Πριν πας φρεσκάρισε και λίγο τα Γαλλικά σου και όλα καλά.
Go for it,είναι πανέμορφη η Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μια απορία.. Αν θελήσω κάποια στιγμή να πάω εράσμους σε μια χώρα που θα είναι τα μαθήματα στα αγγλικά πρέπει να έχω συγκεκριμένο πτυχίο αγγλικών; Και πριν πόσο καιρό θα πρέπει να το έχω πάρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια απορία.. Αν θελήσω κάποια στιγμή να πάω εράσμους σε μια χώρα που θα είναι τα μαθήματα στα αγγλικά πρέπει να έχω συγκεκριμένο πτυχίο αγγλικών; Και πριν πόσο καιρό θα πρέπει να το έχω πάρει;
Απ όσο ξέρω δεν είναι συγκεκριμένο το δίπλωμα που ζητάται και εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Επίσης σε μερικές σχολές τα αγγλικά είναι υποχρεωτικά και μπορεί να θέλουν αυτα. Α και πάει συγκριτικα, ο υπεύθυνος σε κάθε σχολή θα κοιτάξει το ΜΟ, τον αριθμό των περασμένων μαθημάτων και τέλος τη πιστοποιημένη γνώση του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απ όσο ξέρω δεν είναι συγκεκριμένο το δίπλωμα που ζητάται και εξαρτάται από το πανεπιστήμιο. Επίσης σε μερικές σχολές τα αγγλικά είναι υποχρεωτικά και μπορεί να θέλουν αυτα. Α και πάει συγκριτικα, ο υπεύθυνος σε κάθε σχολή θα κοιτάξει το ΜΟ, τον αριθμό των περασμένων μαθημάτων και τέλος τη πιστοποιημένη γνώση του καθενός.
Ναι ξέρω ότι κοιτάνε αν έχεις περάσει τα μαθήματα κτλ απλά σκέφτομαι να κάνω το προφίσενσι και δεν ξέρω αν χρειάζεται συγκεκριμένο πτυχίο. Για παράδειγμα δε νομίζω να αρκεί μόνο το λόουερ. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ναι ξέρω ότι κοιτάνε αν έχεις περάσει τα μαθήματα κτλ απλά σκέφτομαι να κάνω το προφίσενσι και δεν ξέρω αν χρειάζεται συγκεκριμένο πτυχίο. Για παράδειγμα δε νομίζω να αρκεί μόνο το λόουερ. :worry:

Βασικα πηγαινε ρωτα στο γραφειο της σχολης σου γιατι αν δεν χρειαζονται το Proficiency, ειναι απλα πεταμενα λεφτα να το δωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι ξέρω ότι κοιτάνε αν έχεις περάσει τα μαθήματα κτλ απλά σκέφτομαι να κάνω το προφίσενσι και δεν ξέρω αν χρειάζεται συγκεκριμένο πτυχίο. Για παράδειγμα δε νομίζω να αρκεί μόνο το λόουερ. :worry:
Αυτό είναι θέμα της σχολής σου και όχι του πανεπιστημίου υποδοχής. Πρακτικά, με οποιοδήποτε πτυχίο B2 είσαι good to go, έχω δει και με Β1 να φεύγουν. Ωστόσο σε περίπτωση μεγάλης ζήτησης, το επίπεδο του πτυχίου έχει μοριοδότηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικα πηγαινε ρωτα στο γραφειο της σχολης σου γιατι αν δεν χρειαζονται το Proficiency, ειναι απλα πεταμενα λεφτα να το δωσεις.
Ναι έχεις δίκαιο και εγώ σκέφτομαι πολύ το κόστος. :/:
Αυτό είναι θέμα της σχολής σου και όχι του πανεπιστημίου υποδοχής. Πρακτικά, με οποιοδήποτε πτυχίο B2 είσαι good to go, έχω δει και με Β1 να φεύγουν. Ωστόσο σε περίπτωση μεγάλης ζήτησης, το επίπεδο του πτυχίου έχει μοριοδότηση.
Θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω τότε. Ευχαριστώ πολύ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Αξιζει το erasmus ή ειναι κατι σαν διακοπες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Απο πολλους εχω ακουσει οτι ειναι μια καλη ευκολια να φυγουν τα πολυ αγγουρια μαθηματα. Αλλα αυτο εξαρταται και στον καθηγητη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει πτυχιακη εργασια μεσω του ερασμους? Ρωταω γιατι στο προγραμμα σπουδων υπαρχει σαν 2 μαθηματα (7ο και 8ο εξαμηνο) και στον οδηγο σπουδων λεει ''μπορει να εχει διαρκεια μεχρι 2 εξαμηνα'' .Ομως το προγραμμα(ερασμους) εχει διαρκεια 1 εξαμηνο ,και δεν ξερω αν ειναι αρκετο για να γινει η πτυχυακη εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Γνωριζει καποιος αν μπορει να γινει πτυχιακη εργασια μεσω του ερασμους? Ρωταω γιατι στο προγραμμα σπουδων υπαρχει σαν 2 μαθηματα (7ο και 8ο εξαμηνο) και στον οδηγο σπουδων λεει ''μπορει να εχει διαρκεια μεχρι 2 εξαμηνα'' .Ομως το προγραμμα(ερασμους) εχει διαρκεια 1 εξαμηνο ,και δεν ξερω αν ειναι αρκετο για να γινει η πτυχυακη εκει...
Γίνεται να τη κάνεις κ να τη παρουσίασεις εκεί. Νομίζω γίνεται να την αρχίσεις εδώ και να τη τελειώσεις/παρουσίασεις εκεί ή το ανάποδο, δεδομένου ό,τι υπάρχει η κατάλληλη συμφωνία. To αν το ένα εξάμηνο είναι αρκετό εξαρτάται απ' εσένα και το θέμα σου, δε σε αναγκάζει κανείς να την έχεις για 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Σε εμας παντως γινεται,και μαλιστα η υπευθυνη καθηγητρια του erasmus στην σχολη μας προτρεπει τα παιδια που θελουν να κανουν erasmus να το κανουν στο 8ο εξαμηνο,δηλαδη την πτυχιακη τους,για να αποφυγουν τα προβληματα με τις αντιστοιχισεις μαθηματων κτλ που θα ειχαν σε προηγουμενο εξαμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
'Εχει πάει κανείς erasmus στην Γερμανία???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Iταλία κανείς; :P
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα από το τμήμα μου, το πανεπιστήμιό μου συνεργάζεται με αρκετά πανεπιστήμια της Ισπανίας, κάποια της Κύπρου, της Τουρκίας, κ.α. Εμένα με ενδιαφέρει η Ιταλία. Αναφέρονται τα εξής πανεπιστήμια:
Università degli studi di Cagliari
Università degli studi Mediterranea di Reggio Calabria
Università Polytecnico di Milano
Έχει κανένας κάποια εμπειρία/γνώση σχετικά με τα παραπάνω; Θα ήθελα πολύ να πάω στο Μιλάνο (ποιος δεν θα ήθελε; :P ).
Έριξα μια ματιά στη σελίδα του Ερασμους και είδα αυτό: I MILANO02 / Università Polytecnico di Milano - www.polimi.it - (Τ.Α.Μ. : 3 ΠΡΟΠ Χ 6 ΜΗΝΕΣ, 1 ΚΑΘ & Τ.Μ.Μ. : 2 ΠΡΟΠ Χ 6 ΜΗΝΕΣ) - ΕΝ Β2, τι ακριβώς σημαίνουν αυτά με το bold? Το ΕΝ Β2 είναι το πτυχίο που πρέπει να έχουμε ή καμιά σχέση; :P Αν εγώ έχω prof στα αγγλικά + κάποιο πτυχίο στα ιταλικά, υπάρχουν περισσοτερες πιθανότητες να επιλέξουν εμένα (αν έχω και καλή γενική εικονα ως φοιτητρια εννοειται),από κάποιον που έχει μόνο στα αγγλικά;
Αν κάποιος έχει πάει Ιταλία,ας μου στείλει πμ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Το ΕΝ Β2 πρέπει να έχει σχέση με πτυχίο αγγλικών.
3 ΠΡΟΠ Χ 6 ΜΗΝΕΣ = νομίζω οτι εννοεί πως δέχεται 3 προπτυχιακούς φοιτητές για 6 μήνες
και το άλλο αντίστοιχα 2 προπτυχιακούς για 6 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτλησω κάποιον επί του θέματος τι ακριβώς είναι αυτό το erasmus +(κάτι είδα ότι συγνωνεύτηκαν όλα τα προγράμματα της εε μαζί, και και κατά συνέπεια και το comenius, που νομίζω είναι για δευτεροβάθμια) και αν μπορούν λύκεια να συμμετέχουν σε αυτό. Ευχαριστώ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini95

Νεοφερμένος

Η eirini95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
τι γνωρίζετε γενικότερα για το πρόγραμμα αυτό? Υπάρχουν προϋποθέσεις..? μπορώ να κάνω αίτηση σε παραπάνω από ένα πανεπιστήμια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή είμαι σε ξένη χώρα για το πρόγραμμα Erasmus :)
Όμως σε λίγες μέρες επιστρέφω στην Αθήνα, όλα τα καλά τελειώνουν χαχα!

Συνοπτικά είναι ένα πρόγραμμα το οποίο δίνει την δυνατότητα σε φοιτητές (και όχι μόνο πλέον με το Erasmus+) να σπουδάσουν είτε ένα εξάμηνο είτε ένα έτος σε αντίστοιχο τμήμα στο εξωτερικό. Ουσιαστικά, πρέπει να δηλώσεις 30 ECTS/6O ECTS αν μείνεις ένα εξάμηνο η ένα χρόνο αντίστοιχα και τα μαθήματα θα σου αντιστοιχηθούν-αναγνωριστούν στο πανεπιστήμιο που φοιτείς εδώ. (αυτό συμβαίνει στο δικό μου πανεπιστήμιο - υπάρχουν πολλές εκδοχές και κουλά ανάλογα το πανεπιστήμιο).

Προϋποθέσεις σαφώς και υπάρχουν είτε σε επίπεδο περασμένων μαθημάτων, βαθμολογίας και εννοείται γλώσσας αλλά και αυτά ποικίλλουν ανάλογα το πανεπιστήμιο. Όσο πιο πολλά περασμένα, πιο καλή βαθμολογία και καλό επίπεδο ξένης γλώσσας έχεις, τόσες περισσότερες πιθανότητες έχεις να σε πάρουν.

Ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση σε 1 έως 3 πανεπιστήμια και υπάρχει συγκεκριμένη λίστα πανεπιστημίων που μπορείς να κάνεις Erasmus που διαφοροποιείται από τμήμα σε τμήμα και από πανεπιστήμιο και πανεπιστήμιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top