Earthlings-ΠΡΕΠΕΙ να το δείτε

Marizza92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Τάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 138 μηνύματα.
ποπό ανατρίχιασα τι απανθρωπια έλεοςςςςςςςςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Είναι απάνθρωπο αυτό που κάνουν.


Μάλλον είναι πολύ ανθρώπινο, γιατί κανείς άλλος εκτός από εμάς δεν κακομεταχειρίζεται τόσο αισχρά τα ζώα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Παιδιά το αρχικό video είναι πραγματικά σοκαριστικό.Βσικά δεν κατάλαβα εκείνα στο 18ο περίπου λεπτό(που μόνο εκείνο το ζώο είδα) γιατί πρέπει να το βασανίζουν.Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν άντεχα να το βλέπω και ολόκληρο.
Το άλλο με τα κοτοπουλάκια που είδα δεν κατάλαβα γιατί δεν κρατάνε και τα αρσενικά για να τα φάμε όταν μεγαλώσουν?Ηταν επίσης σοκαριστικό αλλά τουλάχιστον αυτά πέθαιναν ακαριαία και όχι με βασανισμό.

Γενικά μου δημιούργησαν την μέγιστη απέχθεια.

Ξαναείδα αρκετά θα έλεγα κομμάτια.Όλα ήτανε αηδιαστικά αλλά το χειρότερο πιστεύω ήταν εκείνο με το kocher.Τι καθυστερημένοι που είναι αυτοί οι εβραίοι?Γιατί να μην το αναισθητοποιήσουν πρώτα και μετά να ακολουθήσουν την διαδικασία?
Πάντως επειδή έχω επισκεφθεί σφαγείο στην Ελλάδα(όχι με τίποτε σχολείο(που συνήθως όλα τα εμφανίζουν ιδανικά)),σας πληροφορώ ότι τα ζώα δεν τα βασάνιζαν.Τα ζώα θανατώνονταν ακαριαία με ρεύμα υψηλής τάσης και στην συνέχεια ακολουθούσαν άλλες διαδικασίες.Όχι βέβαια ότι ήτανε και το καλύτερο θέαμα αλλά σε καμοιά περίπτωση δεν ήταν αυτό το αποτροπιαστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
το εχω δει καιρο πριν αυτο,ανατριχιαστικο !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
το είδα όλο αλλά δε κατάλαβα γιατί σοκαριστήκατε. είδα περίπου ότι περίμενα να δω.
αλλά σιγά μην κόψω και το κρέας.
ήδη είναι καθ οδον το λαχταριστό κοτομπέικον μου :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος95

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,158 μηνύματα.
δεν λεμε να κοψουμε το κρεας απλα πριν τη σφαγη να μην βασανιζουμε τα καημενα τα ζωντανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εντάξει, η ισοπέδωση να μην υπήρχε και θα ήμαστε όλοι εντάξει. Αλλά τι πιο εύκολο, αναρωτιέμαι, για κάποιον από το να ''κόψει το κρέας'' αντί να κοιτάξει να πληροφορηθεί και να αγωνιστεί, με τον τρόπο του, για να σταματήσει αυτή η κατάσταση; Κακά τα ψέματα το ''κόβω το κρέας λόγω των όσων βλέπω'' είναι εκτός από κουτό και ανούσιο συνάμα - και ίσως βλαβερό για εμένα τον ίδιο. Είναι, εν ολίγοις, η εύκολη λύση, πιστεύω.

Ας αφήσουμε τις υπερβολές κατά μέρος και ας δούμε κατάματα το πρόβλημα. Λύση πραγματικά μπορεί να βρεθεί με πολλούς τρόπους. Ωραία. Από αύριο σταματάμε όλοι ανεξαιρέτως να τρώμε κρέας. Αναγκαστικά λοιπόν η παραγωγή παγώνει και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι - ή και όχι. Αυτό όμως θέλουμε; Ή μάλλον, αυτό πρέπει να θέλουμε; Αλίμονο λογικοί πιστεύω πως παραμένουμε, ακόμα. Οι ισοπεδωτικές λύσεις δεν είναι αυτό που ζητούμε εδώ. Ίσως να μην ξέρω μάλιστα τι ακριβώς ζητούμε. Γνωρίζω όμως πως τέτοιου είδους ''ηρωικές'' αποφάσεις δεν ωφελούν κανέναν. Επαναλαμβάνω αν οι κύριοι στο βίντεο είναι απάνθρωποι ας παραμείνουμε εμείς άνθρωποι και ας κρατήσουμε, τουλάχιστον, τη λογική μας σκέψη ενεργή.

Έπειτα βλέπω αρκετούς που κλαίνε, στενοχωριούνται κ.λπ. Καλώς. Για να θυμηθούμε όμως λίγο τι είπε ο Eruyomo αρκετό καιρό και μερικές σελίδες πριν:

Αν αυτά σας φαίνονται απάνθρωπα (δεν το είδα, θα το δώ αύριο αλλα έχω δει άλλα παρόμοια) καλύτερα μη μάθετε τι γίνεται σε άνθρωπο απο άνθρωπο (πχ φυλακές Γκουατανάμο) και σίγουρα όχι για τροφή, ή ένδυση.

Ας αρχίσουμε πρώτα να σεβόμαστε περισσότερο το ίδιο μας το είδος και μετά σκεφτόμαστε και για τα ζώα.

Δυστυχώς δεν είδα πολλούς (νομίζω ούτε έναν) να το προσέχουν. Και λέω δυστυχώς γιατί καλό και απαραίτητο είναι να είμαστε ευαισθητοποιημένοι - όχι όμως και παρασυρόμενοι, αν θέλετε. Ας κοιτάξουμε λοιπόν λίγο παραπέρα, τι παραπέρα δηλαδή μπροστά μας γίνονται όλα, και ας μην αγνοούμε πράγματα και καταστάσεις το ίδιο δεινές με τις, κατά τα άλλα, εμφανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Πάντας εγώ πιστεύω ότι μονο με μιά ανατρεπτική λύση θα λυθεί το πρόβλημα,με ημίμετρα δεν καταφέρνουμε τίποτα.Δεν εννοώ ατομικές λύσεις δηλαδή κόβω το κρέας που πιθανόν θα είναι και βλαβερές για την υγεία μας αν τις πάρουμε αλόγιστα αλλά συλλογικές μαζικές όπως πχ πορείες,μαζικές ακτιβιστικές ενέργειες μέχρι και μια μεγάλη οικολογική και κοινωνική επανάσταση άλλωστε πρόκειται για τη ζωή μας και για τη ζωή των απογόνων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boubou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλονή (Λέσβος). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
οχι οχι οχι οχι οχι οχι!αυτοι ειναι απανθρωποι κ οχι ανθρωποι!!!!!!ελεος...ηξερα τι γινοταν αλλα οχι σε τετοιο βαθμο!το απολυτο δικιο εχει αυτος που εφτιαξε το ντοκυμαντερ!εκει που εδειχνε που εβγαζε ενας τη γουνα σε ενα ΖΩΝΤΑΝΟ ζωο!!!!!!!!!!
κ ναι οι κυβερνησεις δν κανουν τιποτα,αδιαφορουν,κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους οπως κανουν παντα!!!!!!!!δν μπορω να το πιστεψω...ντρεπομαι!!!!!μονο κ μονο που λεγομαι ανθρωπος!!!!!!!!!!
-----------------------------------------
αυτα που κανουν στους ανθρωπους ειναι εξισου αηδιστικα!!!κ μετα σου λενε να εχεις εμπιστοσυνη στους ισχυρους!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rufus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ilias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Να τελικά πώς λεγόταν!

Αυτό το βίντεο είδα πριν 3 χρόνια και έγινα χορτοφάγος!

Όσοι λέτε ότι φρικάρατε, στεναχωρηθήκατε κλπ, θα λέτε το ίδιο μετά από ένα πιτόγυρο ή ένα μπιφτέκι? Μάλλον θα λέτε "Νοστιμο και χορταστικό"...whatever.

Eγω οντας χορτοφαγος εδω και ενα μηνα ειδα το βινετο και απλα σοκαριστηκα.κραταγα το στομα μου ειχε ανοιξει μονο του απο τη φρικη.
Ειναι τραγικο.
''Και ενταξει λογικο ειναι να τρωμε κρεας αφου το χρειαζομαστε''
Ποιος ειπε αυτη τη μαλακια ειπαμε?
-----------------------------------------
Εντάξει, η ισοπέδωση να μην υπήρχε και θα ήμαστε όλοι εντάξει. Αλλά τι πιο εύκολο, αναρωτιέμαι, για κάποιον από το να ''κόψει το κρέας'' αντί να κοιτάξει να πληροφορηθεί και να αγωνιστεί, με τον τρόπο του, για να σταματήσει αυτή η κατάσταση; Κακά τα ψέματα το ''κόβω το κρέας λόγω των όσων βλέπω'' είναι εκτός από κουτό και ανούσιο συνάμα - και ίσως βλαβερό για εμένα τον ίδιο. Είναι, εν ολίγοις, η εύκολη λύση, πιστεύω.

Ας αφήσουμε τις υπερβολές κατά μέρος και ας δούμε κατάματα το πρόβλημα. Λύση πραγματικά μπορεί να βρεθεί με πολλούς τρόπους. Ωραία. Από αύριο σταματάμε όλοι ανεξαιρέτως να τρώμε κρέας. Αναγκαστικά λοιπόν η παραγωγή παγώνει και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι - ή και όχι. Αυτό όμως θέλουμε; Ή μάλλον, αυτό πρέπει να θέλουμε; Αλίμονο λογικοί πιστεύω πως παραμένουμε, ακόμα. Οι ισοπεδωτικές λύσεις δεν είναι αυτό που ζητούμε εδώ. Ίσως να μην ξέρω μάλιστα τι ακριβώς ζητούμε. Γνωρίζω όμως πως τέτοιου είδους ''ηρωικές'' αποφάσεις δεν ωφελούν κανέναν. Επαναλαμβάνω αν οι κύριοι στο βίντεο είναι απάνθρωποι ας παραμείνουμε εμείς άνθρωποι και ας κρατήσουμε, τουλάχιστον, τη λογική μας σκέψη ενεργή.

Έπειτα βλέπω αρκετούς που κλαίνε, στενοχωριούνται κ.λπ. Καλώς. Για να θυμηθούμε όμως λίγο τι είπε ο Eruyomo αρκετό καιρό και μερικές σελίδες πριν:





Δυστυχώς δεν είδα πολλούς (νομίζω ούτε έναν) να το προσέχουν. Και λέω δυστυχώς γιατί καλό και απαραίτητο είναι να είμαστε ευαισθητοποιημένοι - όχι όμως και παρασυρόμενοι, αν θέλετε. Ας κοιτάξουμε λοιπόν λίγο παραπέρα, τι παραπέρα δηλαδή μπροστά μας γίνονται όλα, και ας μην αγνοούμε πράγματα και καταστάσεις το ίδιο δεινές με τις, κατά τα άλλα, εμφανείς.


Κοβω το κρεας ειναι η ευκολη λυση?Σοβαρολογεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maridaki

Νεοφερμένος

Η maridaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δυο χαρακτηρισμοι αρμοζουν ωστε να περιγραψουν εστω και μερικως την κατασταση μου αυτη τη στιγμη: τοσο φρικη οσο και απογνωση...Πραγματικα εχω σαστισει σε μια προσπαθεια να βρω καποια λυση για αυτο το απεχθες πραγμα..Αν ειναι λυση το να κοψω το κρεας το κανω.Αλλα δεν ειναι αυτο που με απασχολει...Αυτο που με εχει απελπισει ειναι το γεγονος μιας μη αναστρεψιμης καταστασης οπως και πολλων αλλων. Διοτι παντα θα υπαρχουν βιομηχανιες και παραγωγη κρεατος, δερματος για ρουχισμο κλπ κλπ. Σπανια θα στερηθει ο καθενας μας μερος της τροφης και της απολαυσης του...Γιατι πολυ απλα ετσι ειναι πλεον διαμορφωμενη η κοινωνια μας, ο τροπος ζωης μας.Κι αν το κανουν καποιοι, σιγουρα δεν προκειται να το κανουν ολοι.Αυτο ονομαζεται φαυλος κυκλος..Καπως ετσι λοιπον, κατα τη γνωμη μου, ωθειται ο ανθρωπος προς την αυτοκαταστροφη του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
τα γουρούνια στον Ιφαντή που τα πάνε για σφαγή θα με νοιάξει αν θα τα πονέσουν; Αφού θα πεθάνουν!
Off - topic αλλά αυτό με τα ζώα είναι ένα θέμα.Γιατί δεν σας νοιάζει που τα σφάζουν τα καημένα τα ζώα ενώ είναι πλήρως ανεπτυγμένα αλλά για τα έμβρυα -τα μη πλήρως ανεπτυγμένα- κάνετε ολόκληρο θέμα; Όσο για το θα πεθάνουν, πραγματικά λυπάμαι που ένας νέος άνθρωπος έχει τέτοιες απόψεις...

Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε απ' το θέμα "Εκτρώσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Off - topic αλλά αυτό με τα ζώα είναι ένα θέμα.Γιατί δεν σας νοιάζει που τα σφάζουν τα καημένα τα ζώα ενώ είναι πλήρως ανεπτυγμένα αλλά για τα έμβρυα -τα μη πλήρως ανεπτυγμένα- κάνετε ολόκληρο θέμα; Όσο για το θα πεθάνουν, πραγματικά λυπάμαι που ένας νέος άνθρωπος έχει τέτοιες απόψεις...

ΕΓΩ, δεν κάνω ολόκληρο θέμα.
Λέω, άμα θες, κράτα το, άμα δεν θες, μην το κρατήσεις, κι άμα με ρωτήσεις, ΕΣΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, τότε θα σου πω να σκεφτείς τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα γεννηθεί το παιδί σου*.

Όσο για τα ζώα, τι να κάνουμε, το κρέας μου αρέσει, και διατίθεμαι να σκοτώσω μερικά γουρούνια και αγελάδες (τα οποία ζώα μας έχουν εκμεταλλευτεί και αυτή τη στιγμή που μιλάμε για κάθε 2 ανθρώπους υπάρχουν 3 αγελάδες πάνω στη γη) για να φάω νόστιμο φαγητό.
Ποτέ δεν θα μπορούσα να σκοτώσω ΕΓΩ ένα ζώο (εκτός κι αν ήταν απλά επειδή χρειαζόμουν να ζήσω) και να το γδάρω, αλλά όταν τα σκοτώνουν οι άλλοι για μένα, εμένα γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει;
Πόσο μάλλον, γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει το αν θα τα βασανίσουν πριν τα σκοτώσουν;
Τι με νοιάζουν τα αισθήματα ενός πλάσματος το οποίο μετά από 1 μήνα θα το σφάξω για να το φάω;

έδιτ: *το 2ο πρόσωπο είναι αόριστο, δεν μιλάω σε κανέναν προσωπικά, και δεν έχω φανταστικούς/ες φίλους/ες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Όσο για τα ζώα, τι να κάνουμε, το κρέας μου αρέσει, και διατίθεμαι να σκοτώσω μερικά γουρούνια και αγελάδες (τα οποία ζώα μας έχουν εκμεταλλευτεί και αυτή τη στιγμή που μιλάμε για κάθε 2 ανθρώπους υπάρχουν 3 αγελάδες πάνω στη γη) για να φάω νόστιμο φαγητό.
Ποτέ δεν θα μπορούσα να σκοτώσω ΕΓΩ ένα ζώο (εκτός κι αν ήταν απλά επειδή χρειαζόμουν να ζήσω) και να το γδάρω, αλλά όταν τα σκοτώνουν οι άλλοι για μένα, εμένα γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει;
Πόσο μάλλον, γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει το αν θα τα βασανίσουν πριν τα σκοτώσουν;
Τι με νοιάζουν τα αισθήματα ενός πλάσματος το οποίο μετά από 1 μήνα θα το σφάξω για να το φάω;

-no comment-.Δεν έχω να πω κάτι, με άφησες άφωνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
-no comment-.Δεν έχω να πω κάτι, με άφησες άφωνη.

Όχι, πες κάτι. Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η εκάστοτε φιλοζωική οργάνωση δεν κοιτάει να βοηθήσει τα αδέσποτα στο κέντρο και τα ψάρια στο λιμάνι, τα πουλιά στο πάρκο κλπ της εκάστοτε πόλης, μόνο κοιτάει να βοηθήσει τα κοτόπουλα του KFC.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Όσο για τα ζώα, τι να κάνουμε, το κρέας μου αρέσει, και διατίθεμαι να σκοτώσω μερικά γουρούνια και αγελάδες (τα οποία ζώα μας έχουν εκμεταλλευτεί και αυτή τη στιγμή που μιλάμε για κάθε 2 ανθρώπους υπάρχουν 3 αγελάδες πάνω στη γη) για να φάω νόστιμο φαγητό.
Όντως γράφεις ότι μας έχουν εκμεταλλευτεί?:worry: Wtf καταλαβαίνεις τι λες?
Ποτέ δεν θα μπορούσα να σκοτώσω ΕΓΩ ένα ζώο (εκτός κι αν ήταν απλά επειδή χρειαζόμουν να ζήσω) και να το γδάρω, αλλά όταν τα σκοτώνουν οι άλλοι για μένα, εμένα γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει;
Πόσο μάλλον, γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει το αν θα τα βασανίσουν πριν τα σκοτώσουν;
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τι λες? Είναι το ίδιο να σκοτώσουν ένα ζώο κάνοντας του μια ένεση που δεν θα το καταλάβει καν και το ίδιο να του κόβουν ένα ένα τα πόδια ας πούμε μέχρι να πεθάνει από αιμοραγία?
Ναι το ίδιο αποτέλεσμα θα επέλθει και στις δύο περιπτώσεις αλλά είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Όχι βάρβαροι.
Όχι, πες κάτι. Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει γιατί η εκάστοτε φιλοζωική οργάνωση δεν κοιτάει να βοηθήσει τα αδέσποτα στο κέντρο και τα ψάρια στο λιμάνι, τα πουλιά στο πάρκο κλπ της εκάστοτε πόλης, μόνο κοιτάει να βοηθήσει τα κοτόπουλα του KFC.
Ποιος στα είπε εσένα αυτά? Μαζεύουν τα αδέσποτα. Απλά είναι τόσα πολλά που είναι αντικειμενικά αδύνατον να τα φροντίσουν όλα. Είναι τελείως διαφορετικό να έχεις σε έναν οριοθετημένο χώρο κάποια ζώα που θα φροντίζεις.
Όπως και σε ένα λιμάνι όπου κυκλοφορούν πλοία καράβια κλπ πως ακριβώς θα μαζέψεις όλα τα ψάρια ένα ένα?:confused:
Τελείως οφ αλλά δεν κρατήθηκα με αυτά που διάβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όντως γράφεις ότι μας έχουν εκμεταλλευτεί?:worry: Wtf καταλαβαίνεις τι λες?

Wtf, εσύ καταλαβαίνεις τι λέω;
Άμα δεν τις εκτρέφαμε τόσες αγελάδες, αν δεν τις ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (γάλα+κρέας), θα ήταν τόσες πολλές όσες είναι σήμερα;

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ τι λες? Είναι το ίδιο να σκοτώσουν ένα ζώο κάνοντας του μια ένεση που δεν θα το καταλάβει καν και το ίδιο να του κόβουν ένα ένα τα πόδια ας πούμε μέχρι να πεθάνει από αιμοραγία?
Ναι το ίδιο αποτέλεσμα θα επέλθει και στις δύο περιπτώσεις αλλά είμαστε ΑΝΘΡΩΠΟΙ. Όχι βάρβαροι.

Όχι δεν είναι το ίδιο, επειδή άμα το αφήσεις να πεθάνει από αιμοραγία θα πεθάνει 2 ώρες αργότερα και αυτό σημαίνει χαμένα λεφτά για την εταιρία που τα σκοτώνει.
Δεν είναι το θέμα ο τρόπος που τα σκοτώνουν. Τίποτα δεν καταλαβαίνει το ζώο πριν πεθάνει έτσι όπως τα σφάζουν. Το θέμα των φιλοζωικών είναι οι συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν τα ζώα αυτά (στριμωγμένα σε cubicles κτλ).
Που εμένα δεν με ενδιαφέρει, όχι. Εγώ το ζώο να το φάω θέλω, τι με νοιάζει αν θα χαρεί τη ζωή του;

Ποιος στα είπε εσένα αυτά? Μαζεύουν τα αδέσποτα. Απλά είναι τόσα πολλά που είναι αντικειμενικά αδύνατον να τα φροντίσουν όλα. Είναι τελείως διαφορετικό να έχεις σε έναν οριοθετημένο χώρο κάποια ζώα που θα φροντίζεις.
Όπως και σε ένα λιμάνι όπου κυκλοφορούν πλοία καράβια κλπ πως ακριβώς θα μαζέψεις όλα τα ψάρια ένα ένα?:confused:
Τελείως οφ αλλά δεν κρατήθηκα με αυτά που διάβασα.

Δεν μου τα είπε κανένας άλλος εκτός από τύπους σαν την Greenpeace και τη WWF.
Ναι, μπράβο τους που προφυλάσσουν τα Πάντα από τους τοπικούς κυνηγούς που θέλουν τη γούνα, μπράβο τους που προφυλάσσουν τις φάλαινες από τους φαλαινοθήρες, μπράβο μπράβο μπράβο, μπράβο στο δήμο που μαζεύει τα αδέσποτα, μπράβο στον τύπο που του ήρθε το κόνσεπτ του εθνικού δρυμού, αλλά όχι, χέστηκα αν οι αγελάδες των McDonald's ζούνε μέσα σε φράχτες 3x4.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnnieShaki

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μου το ειχε δειξει ενας φιλος μου περυσι. Με επηρεασε τοσο γιατι ηδη ημουν φιλοζωη! Τωρα ειμαι και χορτοφαγος. Τρωω τυρι,αβγα και πινω γαλα αλλα δεν τρωω κρεας.

Πως να βοηθησετε τα αδεσποτα/αγρια ζωα: (μια λιστα φτιαγμενη απο την Anastasia Deftereou)

1. Αφηστε ενα μπολ με νερο εξω απο το σπιτι σας ή πολυκατοικια σας.
2. ΠΟΤΕ μην αγοραζετε ενα ζωακι απο pet shops.
3. ΠΟΤΕ μην κανετε ενα ζωο δωρο,γιατι ποτε δεν ξερεις αν ο αλλος ειναι ικανος να το φροντισει.
4. Ποτε μην αγνοειτε ενα αδεσποτο ζωο!!!!!!! Ειτε ειναι αρρωστο ειτε χτυπημενο απο αλλα ζωα ή ανθρωπους.
5. Υποστηριξτε τα καταφυγια που βρισκονται στη γειτονια σας ή σε ολη την Ελλαδα.
6. Να καταγγελνετε οταν φαινεται οτι το ζωο εχει δεχτει ανθρωπινη βια.
7. Κρατατε τις γατες ΜΟΝΟ μεσα.
8. Προσπαθηστε να εχετε ολα τα ζωα σας μεσα.
9. Βαλτε κολλαρο με ταυτοτητες ακομα και αν τα ζωα σας βρισκονται μονο μεσα.
10. Κοβετε τα νυχια των γατιων σας. Μην τα βγαζετε ριζικα (οπως κανουν πολλοι στις Ηνωμενες Πολιτειες). ΤΟ ΖΩΟ ΥΠΟΦΕΡΕΙ!!
11. Διαβαστε βιβλια για τα ζωα ωστε να εχετε τις απαραιτητες γνωσεις!!!
12. Στειρωστε τα ζωα σας!!!
13. Αγοραστε προϊοντα που δεν εχουν δοκιμαστει πανω σε ζωα.
14. Υπαρχουν ΔΩΡΕΑΝ sites που δειχνουν ποιες μαρκες τεσταρουν στα ζωα (PETA για παραδειγμα)
15. Γινετε χορτοφαγοι (ναι,το ξερω ειναι δυσκολο..)
16. Βρειτε εναλλακτικες λυσεις απ'το να επισκεφτειτε εναν ζωολογικο κηπο. Δειτε ενα DVD του national geographic. Tα ζωα δειχνουν πιο ωραια στο φυσικο τους περιβαλλον.
17. ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΤΣΙΡΚΑ!!!!! Αγρια ζωα υποφερουν εκει,για να περναμε εμεις καλα!!!!! :(
18. Αλλα αν σας αρεσουν τα τσιρκα δοκιμαστε να πατε σε τριρκο που δουλευουν μονο ανθρωποι (κλοουν,χορευτες,ακροβατες κ.α)
19. Δειτε ντοκιμαντερ που εχουν να κανουν με τα δικαιωματα των ζωων και τις απανθρωπες πραξεις πολλων "ανθρώπων"!!
20. Διαδωστε αυτο το μηνυμα ΠΑΝΤΟΥ!!! Ειναι οφελος μας να βοηθησουμε ολα τα ζωα καθως δεν ειμαστε μονοι σε αυτον τον πλανητη!!!

Ευχαριστω για την προσοχη σας!! :)


Και κατι αλλο.. ΜΗΝ φορατε απομιμησεις των μποτων UGG! δειτε γιατι : https://www.dailymail.co.uk/news/art...kinned-alive-make-cheap-copies-Ugg-boots.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ρε παιδια πατε καλα;Υπερβαλλετε μου φαινεται.Ο νομος της φυσης(και της επιβιωσης) λεει ξεκαθαρα οτι ο ισχυρος τρωει τον αδυναμο.
Οταν βλεπετε σε ντοκιμαντερ τα λιονταρια και τις υαινες να ξεσκιζουν τις αντιλοπες και τις ζεβρες το βρισκετε φυσιολογικο,ετσι;Γιατι λοιπον δεν ειναι φυσιολογικο ο ανθρωπος να σκοτωνει αλλα ζωα για να τραφει με το κρεας τους;

Και μια αλλη ερωτηση:Τα ψαρια και τα φυτα που οι οικολογοι,"ψυχοπονιαρηδες" τρωνε με ανεση αντι του κρεατος δεν ειναι εμβια οντα;Δεν τα σκοτωνουμε(κατα μια εννοια τα βασανιζουμε) για να τα φαμε;

Θα συμβουλευα οσους δεν τρωνε κρεας να το ξανασκεφτουν.Κανουν τεραστιο κακο στην υγεια τους χωρις κανενα οφελος.Αν θελουν να αντιδρασουν αποτελεσματικα στον υπερ του δεοντως βασανισμο των ζωων απο καποιους ανθρωπους θα πρεπει να ενεργησουν μεσα απο μια οργανωση με διαμαρτυριες προς εταιριες ,κυβερνητικους φορεις καθως και με αλλους τροπους.

Παντως κατα την γνωμη μου θα ηταν πιο κοινοφελες και σημαντικο να ασχοληθουν με αλλα προβληματα,οπως τα παιδια που πασχουν απο ασιτια και οι γενετικα τροποποιημενες τροφες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ας αρχίσουμε πρώτα να σεβόμαστε περισσότερο το ίδιο μας το είδος και μετά σκεφτόμαστε και για τα ζώα.

Υ.Γ. Καλά Χριστούγεννα
Μπραβο ρε φιλε!!Αυτο ακριβως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top