Earthlings-ΠΡΕΠΕΙ να το δείτε

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε παιδια πατε καλα;Υπερβαλλετε μου φαινεται.Ο νομος της φυσης λεει ξεκαθαρα οτι ο ισχυρος τρωει τον αδυναμο.
Οταν βλεπετε σε ντοκιμαντερ τα λιονταρια και τις υαινες να ξεσκιζουν τις αντιλοπες και τις ζεβρες το βρισκετε φυσιολογικο,ετσι;Γιατι λοιπον δεν ειναι φυσιολογικο ο ανθρωπος να σκοτωνει αλλα ζωα για να τραφει με το κρεας τους;

Α, έτσι λέει ο νόμος της φύσης; Όρισε τον ισχυρό, τον αδύναμο και το φυσιολογικό τότε. Για να βοηθήσω λίγο, ισχυρός ως προς τι, αδύναμος επίσης και φυσιολογικός στην τελική πώς, απ' τη στιγμή που εξαρχής η στάση σου είναι αναγκαστικά ανθρωποκεντρική;

Περίεργες λέξεις με πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο. Δε λέω ότι δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, λέω ότι χωρίς context χαώνεσαι.

Και μια αλλη ερωτηση:Τα ψαρια και τα φυτα που οι οικολογοι,"ψυχοπονιαρηδες" τρωνε με ανεση αντι για κρεας δεν ειναι εμβια οντα;Δεν τα σκοτωνουμε(κατα μια εννοια τα βασανιζουμε) για να τα φαμε;

Ποιος είπε ότι οι χορτοφάγοι δεν τρώνε κρέας, με τον κοινό ορισμό του, επειδή είναι ψυχοπονιάρηδες; Hell, πού ξέρεις γιατί δεν τρώει κρέας ο κάθε χορτοφάγος; Στον ένα μπορεί να μην αρέσει γενικά η γεύση του, ο άλλος μπορεί να μεγάλωσε έτσι και να μη γουστάρει να αλλάξει, ο τρίτος μπορεί απλά να εναντιώνεται στις μεθόδους παραγωγής και κατανάλωσης του κρέατος σήμερα. Χίλιοι δυο λόγοι, κι απαντάς σε, περίμενε, μισό ξερωγώ.

Αυτά που βλέπεις στο earthlings πάντως αηδιάζουν πολύ κόσμο φαντάζομαι σε βαθμό που να απεχθάνονται όχι το κρέας αλλά αυτούς που διαχειρίζονται τα ζώα μέχρι να φτάσει στο τραπέζι τους.

Θα συμβουλευα οσους δεν τρωνε κρεας να το ξανασκεφτουν.Κανουν τεραστιο κακο στην υγεια τους χωρις κανενα οφελος.Δεν προκειται να βελτιωθει η κατασταση με αυτο τον τροπο.Αν θελουν να αντιδρασουν αποτελεσματικα στον υπερ του δεοντως βασανισμο των ζωων απο καποιους ανθρωπους και στις γενετικα τροποποιημενες τροφες θα πρεπει να ενεργησουν μεσα απο μια οργανωση με διαμαρτυριες προς εταιριες ,κυβερνητικους φορεις καθως και με αλλους τροπους.

Πάντα, ΠΑΝΤΑ όμως ρε φίλε θα υπάρχουν αυτοί με τις σωστές λύσεις, αυτοί με τα σίγουρα, τα αποτελεσματικά, τα χρήσιμα ρε, ντάξει; :P

Αν αυτός ο τρόπος καλύπτει οποιονδήποτε ας συνεχίσει. Αυτό γουστάρει να κάνει, μ' αυτό θέλει ν' αντιδράσει, μ' αυτό πιστεύει ότι καταφέρνει κάτι. Χωρίς να ξέρω αν αυτό που κάνει δουλεύει ή όχι, τον αφήνω να το κάνει. Θα φάει κριτική αν θέλω κι αν δω ότι όντως μαλακίζεται, θα του πετάξω κι αντιπροτάσεις αλλά μέχρι εκεί. Συμβουλές σε φάση "ΑΥΤΟ είναι σωστό κι ΕΚΕΙΝΟ λάθος" μακριά.

Παντως κατα την γνωμη μου θα ηταν πιο κοινοφελες και σημαντικο να ασχοληθουν με αλλα προβληματα,οπως οι αστεγοι και τα παιδια που πασχουν απο ασιτια.

Σπισισμός λέγεται τούτο πάντως. Google it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Πραγματικά ντρέπομαι που είμαι άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Νιόνιο Σμεγκ, όταν θα γίνουν οι εκατομμύρια μεταλλάξεις στις κότες λόγω του απεριόριστου κανιβαλισμού τους, και όταν θα μολυνθείς από έναν γαμημένο τρέντι ιό, είθε να έχεις έναν αργό θάνατο και μετά να σε φάει το επόμενο μαλακισμένο ανθρωποειδές που συμμερίζεται τις απόψεις σου.Σκατάνθρωπε.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Α, έτσι λέει ο νόμος της φύσης; Όρισε τον ισχυρό, τον αδύναμο και το φυσιολογικό τότε. Για να βοηθήσω λίγο, ισχυρός ως προς τι, αδύναμος επίσης και φυσιολογικός στην τελική πώς, απ' τη στιγμή που εξαρχής η στάση σου είναι αναγκαστικά ανθρωποκεντρική;
Περίεργες λέξεις με πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο. Δε λέω ότι δε μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις, λέω ότι χωρίς context χαώνεσαι.

Iσχυρος,αδυναμος με την εννοια της τροφικης αλυσιδας.Το λιονταρι θα φαει την αντιλοπη,αυτη με την σειρα της θα φαει χορτα κλπ.
Ο ανθρωπος ειναι στην κορυφη της αλυσιδας.

Ποιος είπε ότι οι χορτοφάγοι δεν τρώνε κρέας, με τον κοινό ορισμό του, επειδή είναι ψυχοπονιάρηδες; Hell, πού ξέρεις γιατί δεν τρώει κρέας ο κάθε χορτοφάγος; Στον ένα μπορεί να μην αρέσει γενικά η γεύση του, ο άλλος μπορεί να μεγάλωσε έτσι και να μη γουστάρει να αλλάξει, ο τρίτος μπορεί απλά να εναντιώνεται στις μεθόδους παραγωγής και κατανάλωσης του κρέατος σήμερα. Χίλιοι δυο λόγοι, κι απαντάς σε, περίμενε, μισό ξερωγώ.

Αυτά που βλέπεις στο earthlings πάντως αηδιάζουν πολύ κόσμο φαντάζομαι σε βαθμό που να απεχθάνονται όχι το κρέας αλλά αυτούς που διαχειρίζονται τα ζώα μέχρι να φτάσει στο τραπέζι τους.


Στο συγκεκριμενο thread μιλαμε για την κακοποιηση των ζωων,επομενως αναφερθηκα στην συγκεκριμενη περιπτωση.


Πάντα, ΠΑΝΤΑ όμως ρε φίλε θα υπάρχουν αυτοί με τις σωστές λύσεις, αυτοί με τα σίγουρα, τα αποτελεσματικά, τα χρήσιμα ρε, ντάξει; :P

Αν αυτός ο τρόπος καλύπτει οποιονδήποτε ας συνεχίσει. Αυτό γουστάρει να κάνει, μ' αυτό θέλει ν' αντιδράσει, μ' αυτό πιστεύει ότι καταφέρνει κάτι. Χωρίς να ξέρω αν αυτό που κάνει δουλεύει ή όχι, τον αφήνω να το κάνει. Θα φάει κριτική αν θέλω κι αν δω ότι όντως μαλακίζεται, θα του πετάξω κι αντιπροτάσεις αλλά μέχρι εκεί. Συμβουλές σε φάση "ΑΥΤΟ είναι σωστό κι ΕΚΕΙΝΟ λάθος" μακριά.

Που ειδες οτι υποδεικνυω τον τροπο σκεψης μου στους αλλους :confused: Εγω απλα ειπα την αποψη μου.Ο καθενας φυσικα κανει αυτο που πιστευει.


Σπισισμός λέγεται τούτο πάντως. Google it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Iσχυρος,αδυναμος με την εννοια της τροφικης αλυσιδας.Το λιονταρι θα φαει την αντιλοπη,αυτη με την σειρα της θα φαει χορτα κλπ.
Ο ανθρωπος ειναι στην κορυφη της αλυσιδας.

Όταν η αντιλόπη ξεφύγει απ' το λιοντάρι; Σ' αυτό το παράδειγμα ποιος είναι ο ισχυρός και ποιος ο αδύναμος; Και ξανά, ισχυρός ως προς τι;

Καταλαβαίνω τι λες και ίσως το κουράζω χωρίς λόγο κάπως αλλά αυτά τα συστήματα δεν είναι στατικά και προκαθορισμένα σε σημείο που να μπορείς να βγάλεις τόσο εύκολα καθολικούς κανόνες. Είναι δυναμικά και γι' αυτό οι γενικεύσεις χάνουν πολλές λεπτομέρειες και περιπτώσεις που ίσως να μη μπορείς και να προβλέψεις.

Στο συγκεκριμενο thread μιλαμε για την κακοποιηση των ζωων,επομενως αναφερθηκα στην συγκεκριμενη περιπτωση.

Ναι και είπες τι; Ότι είτε σκοτώσεις φυτά είτε συμπεριφερθείς όπως στο earthlings είναι το ίδιο; Την έχεις δει την ταινία;

Που ειδες οτι υποδεικνυω τον τροπο σκεψης μου στους αλλους :confused: Εγω απλα ειπα την αποψη μου.Ο καθενας φυσικα κανει αυτο που πιστευει.

Την άποψή σου μαζί μ' όλα τα προηγούμενα όμως. Τέλος πάντων, εμένα έτσι μου φάνηκε, μπορεί να 'κανα λάθος, you get the point.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ναι και είπες τι; Ότι είτε σκοτώσεις φυτά είτε συμπεριφερθείς όπως στο earthlings είναι το ίδιο; Την έχεις δει την ταινία;
Oχι δεν εχω δει την ταινια αλλά εχω παρακολουθησει κατα καιρους ντοκιμαντερ,βιντεο με παρομοιο περιεχομενο.
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι η ζωη ενος φυτου ή ενος ψαριου δεν εχει μικροτερη αξια απο αυτη ενος ζωου,επομενως το να εναντιωνομαστε αποκλειστικα στην θανατωση ζωων και να μπούκοταρουμε το κρεας για αυτον τον λογο,ειναι μονοδιαστατη αντιμετωπιση.

Οσο για την κακοποιηση των ζωων φυσικα αυτη ειναι καταδικαστεα,αφου θα μπορουσαμε να τα καταναλωσουμε συμπεριφερομενοι με περισσοτερη συμπονοια.Επισης εννοειται οτι καθαρα κερδοσκοπικες επιχειρησεις που στηριζονται στην εκμεταλλευση τους,οπως η γουνοποιεια,δεν θα πρεπε να υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Διαβασα ολο το τοπικ...
Στο θεμα της τροφικης αλυσιδας...Αντιθετα με τα ζωα εμεις οι ανθρωποι εχουμε μια "α" ευφυια(τρομαρα μας). Τα ζωα τρωνε κρεας γιατι τους προσταζει το ενστικτο της επιβιωσης(Δεν νομιζω ενα λιονταρι να επιζησει μονο με χορτα). Και δεν αφανιζουν ολοκληρα ειδη για το γουστο τους, τρωνε οσο χρειαζονται οχι παραπανω.
Τα φυτα απο την αλλη δεν εχουν καποιο ειδος ευφυιας,δεν εχουν καποιο νευρικο συστημα ωστε να πονανε,αλλωστε στις περισσοτερες των περιπτωσεων τρωμε μονο τους καρπους τους οποτε το φυτο ζει για πολλα χρονια.
Ο ενηλικας ανθρωπος μπορει ευκολα να ζησει χωρις κρεας και τα λοιπα παραγωγα του. Η μονη περιοδος που θα συνιστουσα υποχρεωτικη παμφαγικη διαιτα θα ηταν στα πρωτα χρονια της ζωης του ανθρωπου και μεχρι την αρχη της εφηβειας για σωστη αναπτυξη του οργανισμου του, απο εκει μεχρι να ενηλικιωθει θα μπορει να εχει μια διατροφη χωρις κρεας αλλα με παραγωγα τους(που δεν απαιτουν την θανατωση ζωων). Απο εκει και περα μπορει να ακολουθησει μια χορτοφαγικη διαιτα αρκει να ειναι ισορροπημενη και να παιρνει τα καταλληλα συσταστικα. Προσωπικα δεν ειμαι της αυστηρης χορτοφαγιας(δηλαδη θελω και το αυγο, το γαλα και τα παραγωγα του).
Οι εγκυες επισης που ακολουθουν αυστηρη χορτοφαγια,για την σωστη αναπτυξη του εμβρυου συνισταται η καταναλωση ζωικων παραγωντων(γαλα,αυγα κτλ μην επαναλαμβανομαι)

Οσο για οσους λενε,δεν με νοιαζει τι θα γινει με τα ζωα,εγω θελω την λαχταριστη μου μπριζολα μονο....Ευχομαι την επομενη φορα που θα πας για μπανιο,ο καρχαριας να σε περασει για φωκια...Να δω μετα τι θα λετε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Εκπληκτική λογική.Ακαταμάχητο το τελείωμα, ποίηση ποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Εκπληκτική λογική.Ακαταμάχητο το τελείωμα, ποίηση ποίηση.

Θα ηθελες να μοιραστεις μαζι μας αγαπητε συμφορουμιτη την αποψη σου επι του θεματος?? Η την κρατας για τους λιγους και αξιους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Ποια τροφικη αλυσιδα; Εδω μιλαμε για βασανιστηρια οχι απλα για το γεγονος οτι ο ανθρωπος τρεφεται με κοτες και αγελαδες. Ενα ακομη βιντεο που δειχνει αυτη την βαναυσοτητα και ειναι αρκετα διαδεδομενο ειναι αυτο.



:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε μάγκες λίγη προσοχή όμως γιατί μπαίνει κι ο συναισθηματικός παράγοντας και καταλήγει μπάχαλο η φάση. Κι έχεις μετά παραπληροφόρηση και στερεότυπα.

Διαβασα ολο το τοπικ...
Στο θεμα της τροφικης αλυσιδας...Αντιθετα με τα ζωα εμεις οι ανθρωποι εχουμε μια "α" ευφυια(τρομαρα μας). Τα ζωα τρωνε κρεας γιατι τους προσταζει το ενστικτο της επιβιωσης(Δεν νομιζω ενα λιονταρι να επιζησει μονο με χορτα). Και δεν αφανιζουν ολοκληρα ειδη για το γουστο τους, τρωνε οσο χρειαζονται οχι παραπανω.

Καταρχάς, κι ο άνθρωπος ζώο είναι. Ναι, ναι, καταλαβαίνουμε όλοι τι θες να πεις, δε στη λέω, αλλά βρες άλλο τρόπο να το πεις ρε φίλε, απ' τη στιγμή που δε σου λέω κάτι καινούριο ξερωγώ.

Μετά, δε δουλεύει έτσι η εξέλιξη και σε καμία, καμία, ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν έχει σκοπό (η εξέλιξη). Τα λιοντάρια δεν εξελίχθηκαν για να μην αφανίζουν ολόκληρα είδη κυνηγώντας τα για τροφή. Με τίποτα. Σε συγκεκριμένες συνθήκες, που ούτε εγώ μπορώ να τις καθορίσω όλες, απλά αφήνω περιθώρια για περιπτώσεις που δεν έχω σκεφτεί ακόμα, μπορούν εύκολα να συμβάλλουν στην εξαφάνιση κάποιου είδους που κυνηγούν, μη βγάζεις κανόνες απ' το πουθενά για να στηρίξεις κάτι που δε μπορείς να στηρίξεις έτσι κι αλλιώς. Η εξέλιξη δεν έχει στόχο τη διατήρηση ειδών. Η εξέλιξη δεν έχει στόχο. Αυτό. Τελεία.

Οπότε, με τη σημερινά νούμερα (7 δις σαν εσένα στον πλανήτη) νομίζω εύκολα λες ότι ο άνθρωπος μπορεί να συμβάλλει χαλαρά στην εξαφάνιση άλλων ειδών, το κάνει ήδη βασικά. Κι από κει και πέρα υπάρχουν, όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον, δύο πιθανές στάσεις.

Μια είναι να πεις ότι όλα είναι εντάξει κι απ' τη στιγμή που ο άνθρωπος μπορεί --με την τεχνολογία και την τρελή πληθυσμιακή κατανομή-- συνεχίζει απλά να ζει όπως ζει επηρεάζοντας το περιβάλλον γύρω του. Αυτή η επιρροή με λίγα λόγια είναι, μμ, κάπως αναμενόμενη --με προσοχή στις λέξεις πάντα.

Η άλλη είναι να πεις ότι δεν είναι όλα εντάξει κι ότι απ' τη στιγμή που μπορούμε να καταλάβουμε αυτές τις επιρροές και μετά τις συνέπειές τους οφείλουμε να αλλάξουμε τρόπο ζωής. Σ' αυτό το επιχείρημα μπαίνουν τέλος πάντων κι ερωτήματα για το κατά πόσο παράγουμε/κυνηγάμε όση τροφή χρειαζόμαστε, πόσα είναι τα overkills, αν υπάρχουν overkills, πιθανολογίες για εναλλακτικές προσεγγίσεις (π.χ. αποχή από συγκεκριμένες τροφές για συγκεκριμένες περιόδους, bans στη λαθροθηρία για τροφή ή ό,τι άλλο) κι άλλα λοιπά.

Στην τελική μπορείς να επιλέξεις ποια απ' τις δύο θα κρατήσεις αλλά δε μπορείς να διαλέξεις τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν τα πράγματα. Και μεγαλόψυχα* λιοντάρια κατεπέκταση. :P

* τρόπος του λέγειν σ' αυτή την ηλίθια γλώσσα, έτσι. Δεν υποννοούμε ότι υπάρχει ψυχή, δεν υπάρχει. Α, το κατάλαβες, α, ωραία. :P

Τα φυτα απο την αλλη δεν εχουν καποιο ειδος ευφυιας,δεν εχουν καποιο νευρικο συστημα ωστε να πονανε,αλλωστε στις περισσοτερες των περιπτωσεων τρωμε μονο τους καρπους τους οποτε το φυτο ζει για πολλα χρονια.

Plant intelligence. Google it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top