DELF B2

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Ισχύει πως πρέπει να κάνουμε reformulation τις απαντήσεις μας στα κείμενα σε επίπεδο Delf B2 ?? (δλδ να αλλάζουμε λίγο τις λέξεις και να μην αντιγράφουμε ακριβώς τις προτάσεις από το κείμενο). Αν δεν κάνουμε reformulation αφαιρούνται μονάδες?
Εξαρτάται από το διορθωτή, αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αφαιρούνται τουλάχιστον οι μισές μονάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Απόλυτα.Δε νοείται υποψήφιος για B2 να μη μπορεί να ερμηνεύσει μια πρόταση με δικά του λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στις ερωτήσεις τις νοηματικές ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζεις τις λέξεις. Βέβαια στα vrai-faux στο justification νομίζω πως παραθέτεις αυτούσια τη πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
Το ιδιο και στο sorbonne?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Στο Sorbonne μη σου πω οτι ίσως να το θέλουν ακόμα πιο πολύ. Γιατί σε εξετάζει στη λογοτεχνία και είναι ξεκάρφωτο το αν στις απαντήσεις σου χρησιμοποιείς το λεξιλόγιο του κειμένου (λογοτεχνικό) ή της καθημερινότητας. Εξάλλου, δίνουν μεγάλο βάρος στο paraphrase και στο vocabulaire.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Ισχύει πως πρέπει να κάνουμε reformulation τις απαντήσεις μας στα κείμενα σε επίπεδο Delf B2 ?? (δλδ να αλλάζουμε λίγο τις λέξεις και να μην αντιγράφουμε ακριβώς τις προτάσεις από το κείμενο). Αν δεν κάνουμε reformulation αφαιρούνται μονάδες?

Όχι, δεν χρειάζεται να τα παραφράζουμε, εαν δεν είμαστε σίγουροι. σε αυτα με justification το λεει να τα μεταφέρουμε αυτούσια(citez). Στα άλλα εφόσον δεν μας βάζει κάποιο περιορισμό, μπορούμε να απαντήσουμε όπως θέλουμε. Δεν νοείται να απαντήσεις σωστα και να σου κοψουν πχ τις μισές μονάδες!Εξάλλου κάποια χωρία κειμένων μπορεί να ναι δύσκολο κάποιες φορές να τα αλλάξεις σωστά , και έτσι τότε είναι που σίγουρα θα ρισκάρεις να χάσεις μονάδες.

Στις ερωτήσεις τις νοηματικές ΠΡΕΠΕΙ να αλλάζεις τις λέξεις. Βέβαια στα vrai-faux στο justification νομίζω πως παραθέτεις αυτούσια τη πρόταση.
Πού το είδες αυτό γραμμένο, ή ποιός στο πε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eγώ παλιά θυμάμαι μας βάζαν και τα αλλάζαμε από Β1 και πάνω:O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derout

Νεοφερμένος

Η derout αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση. Ξεκίνησα για β2 τώρα - θερινά - και πρέπει να πάρω το prepadelf ecrit B2. Επειδή μου φαίνονται πολλά τα λεφτά και ήδη είμαι κάπως στενά οικονομικά, μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρω; Ή μήπως κάποιος που το έχει ήδη μπορεί να το δανείσει για εκτύπωση ή κάτι τέτοιο; Μένω θεσσαλονίκη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,890 μηνύματα.
Δε νομιζω παντως να υπαρχουν τα τελευταια θεματα στο ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παιδιά, να κάνω μια ερώτηση. Ξεκίνησα για β2 τώρα - θερινά - και πρέπει να πάρω το prepadelf ecrit B2. Επειδή μου φαίνονται πολλά τα λεφτά και ήδη είμαι κάπως στενά οικονομικά, μήπως ξέρετε που μπορώ να το βρω; Ή μήπως κάποιος που το έχει ήδη μπορεί να το δανείσει για εκτύπωση ή κάτι τέτοιο; Μένω θεσσαλονίκη.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μπορείς να ζητήσεις απο την καθηγήτρια σου ή απο κάποιον συμμαθητή σου να βγάλεις φωτοτυπίες είναι απλό ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derout

Νεοφερμένος

Η derout αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείς να ζητήσεις απο την καθηγήτρια σου ή απο κάποιον συμμαθητή σου να βγάλεις φωτοτυπίες είναι απλό ! :)

Ε δε νομίζω να πιστεύεις ότι δεν το σκέφτηκα..;; Η καθηγήτριά μου είχε μόνο το βιβλίο του καθηγητή με τις λυμένες ασκήσεις κι οι συμμαθητές μου δεν το είχαν, όπως κι εγώ άλλωστε. Τέσπα, μην μου το θυμίζεις και μου βγήκε ο κούκος αηδόνι με αυτά τα βιβλία τους.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vicky13

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Εντάξει είναι λίγο ακριβά αλλά δεν μπορεί να μην το είχε κανείς :/ μόνο 1 βιβλίο πήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Βρε παιδιά έχω δει σε γνωστό οργανισμό ξένων γλωσσών (άντε θα το πω η Ευρωδιάσταση είναι:whistle:) οτι μπορεί κάποιος να αποκτήσει το delf Β2 (και οποιοδήποτε δίπλωμα γλώσσομάθειας του ίδιου επιπέδου) από το μηδέν μόνο σε 10-12 μήνες από το μηδέν!? Υπάρχει αυτή η περίπτωση ή μάπα το καρπούζι?

Σημείωση: Τα μηνηυματα 574-596 μεταφέρθηκαν από thread ,ε παραπλήσιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Queen of Hearts

Δραστήριο μέλος

Η Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
εγώ για να πάρω delf b2 έκανα 4,5-5 χρόνια...μάλλον είμαι χαζή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ισως επειδή είναι για ενήλικες που κάνουν υπερεντατικά! Μήπως ξεκίνησες απο παιδί και έκανες το κλασσικό των φροντιστηρίων "Για να πάρεις πτυχίο θα κανείς 12324348 χρόνια?" Εδώ συρρίκνωσαν τ' αγγλικά απο 9 χρόνια σε 2!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εσυ ομως το πηρες στο σχολειο .Αν το εκανες τωρα θα το παιρνες στα 2-5 χρονια.Ποσες ωρες εκανες ; 3 ; Μακρια απο την ευρωδιασταση ,μεσα σε 1 ταξη 12 μαθητες και δεν μαθαινεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τ'αγγλικά χμμ περίπου στα 9 χρόνια! (μια τάξη νηπιακή προ junior a να φανταστείς) Απλά με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι έχασα σχεδόν όλα μου τα σχολικά χρόνια (και τον Μαιογια lower! φαντάσου!!) ενώ θα μπορούσα σε 1-2 χρόνια να ξεμπερδέψω και να μάθω κι άλλες γλώσσες ταυτόχρονα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πιστεύω πως γίνεται.
Πχ στα αγγλικά για το lower εκανα: prejunior(τζάμπα ήταν πάλι καλά)A junior, b, c, pre-lower, lower.
Και αγγλικά έμαθα τις 2 τελευταίες τάξεις. Οι άλλες άχρηστες ήταν (έτσι όπως το βλέπω τώρα).
Γιατί αυτό; Γιατί ενα παιδί, που καλά καλά δεν έχει μάθει τα ελληνικά και δεν του κόβει και τόσο όταν πάει δημοτικό, δε μπορείς να τον πας κατευθείαν στην prelower...
Αν τώρα όμως ξεκινούσα αγγλικά για 1η φορά στη ζωή μου, δε θα χρειαζόμουν τις a, b, c junior.
Τώρα όμως, εσύ μπορείς να μάθεις λογικά γερμανικά σε 12 μήνες, γιατί είσαι μεγαλύτερος, σου κόβει περισσότερο, και μπορείς να μαθαίνεις ευκολότερα λέξεις (τη γλώσσα γενικότερα)
Στο σχολείο επίσης, αν έκανες γερμανικά, τότε θα σου φανούν ευκολότερα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Επίσης μπορείς να διαβάσεις περισσότερο και να είσαι συγκεντρωμένος κατι που το παιδάκι ..δεν κάνει κέφι και πολύ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top