DELF B2

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
εχεις παρα πολυ χρονο να προετοιμαστεις και για τα 2!μην το αφησεις!το delf ειναι κορυφη και το σορμπον μια τελεια εμπειρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δίνω το Β2 αυτόν τον Μάιο και πραγματικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο πτυχίο...
Το είχα ξεκινήσει στην Β' Λυκείου αλλά λόγω έλλειψης χρόνου, το άφησα. Και τώρα που ξαναάρχισα μετά από 2 χρόνια που έχω να ασχοληθώ με τη γλώσσα, τα έχω βρει παλούκια!!
Τι να πρωτοπιάσω, Λεξιλόγιο, Γραμματική, ακουστικά, ...
Πανεπιστήμιο, Αγγλικά, Γαλλικά... και ελάχιστος ελεύθερος χρόνος...:(

:jumpy::jumpy::jumpy: Κάπως έτσι με βλέπω το Μάιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Δίνω το Β2 αυτόν τον Μάιο και πραγματικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο πτυχίο...
Το είχα ξεκινήσει στην Β' Λυκείου αλλά λόγω έλλειψης χρόνου, το άφησα. Και τώρα που ξαναάρχισα μετά από 2 χρόνια που έχω να ασχοληθώ με τη γλώσσα, τα έχω βρει παλούκια!!
Τι να πρωτοπιάσω, Λεξιλόγιο, Γραμματική, ακουστικά, ...
Πανεπιστήμιο, Αγγλικά, Γαλλικά... και ελάχιστος ελεύθερος χρόνος...:(

:jumpy::jumpy::jumpy: Κάπως έτσι με βλέπω το Μάιο...
μην αγχωνεσαι!αν ξερεις εστω και την βασικη γραμματικη,μην μαθαινεις και αλλη,να μαθαινεις εκφρασεις περισοτερο και λεξεις!!!αυτο ειναι το κλειδι!γραμματικη ομως να ξερεις τα βασικα!!!γιατι αλλιως,δεν γινεται να γραψεις εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
μην αγχωνεσαι!αν ξερεις εστω και την βασικη γραμματικη,μην μαθαινεις και αλλη,να μαθαινεις εκφρασεις περισοτερο και λεξεις!!!αυτο ειναι το κλειδι!γραμματικη ομως να ξερεις τα βασικα!!!γιατι αλλιως,δεν γινεται να γραψεις εκθεση!
Ευτυχώς τα βασικά τα ξέρω. Ξεχνάω κάποιες εξαιρέσεις σε χρόνους, πώς κλίνονται κάποια ρήματα...κλπ.
Αλλά και το λεξιλόγιο είναι πάρα πολύ!!
Ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια δινει κανενας αλλος για γ1???η' θα φαω την απογοητευση μονος μου τον μαιο?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα σαιτ που είχε πιο παλιά θέματα για Β2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solvator

Νεοφερμένος

Η solvator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
δίνω Β2 το Μάιο και το τμήμα μου πάει σαν σαλιγκάρι... ποιά βιβλία μου προτείνετε αλλά και τι να διαβάσω΄;;;
Πήρα το B2 στην Α' λυκείου. Μην αγχώνεσαι θα σου προτείνω ένα πολύ καλό λεξικό, "Larousse" λέγεται... Κια άμα θες πες μου ποιο βιβλίο κάνετε στο φροντιστήριο για να σου προτείνω αυτό που έκανα εγώ. :)

παιδια δινει κανενας αλλος για γ1???η' θα φαω την απογοητευση μονος μου τον μαιο?:)
Όταν λες γ1? :)

Δίνω το Β2 αυτόν τον Μάιο και πραγματικά μου φαίνεται πολύ δύσκολο πτυχίο...
Το είχα ξεκινήσει στην Β' Λυκείου αλλά λόγω έλλειψης χρόνου, το άφησα. Και τώρα που ξαναάρχισα μετά από 2 χρόνια που έχω να ασχοληθώ με τη γλώσσα, τα έχω βρει παλούκια!!
Τι να πρωτοπιάσω, Λεξιλόγιο, Γραμματική, ακουστικά, ...
Πανεπιστήμιο, Αγγλικά, Γαλλικά... και ελάχιστος ελεύθερος χρόνος...:(

:jumpy::jumpy::jumpy: Κάπως έτσι με βλέπω το Μάιο...
Συμβουλή: αν στόχος σου στα αγγλικά είναι το proficiency του Μίσιγκαν να επικεντρωθείς στη γραμματική, γιατι αν πάρεις πάνω από 35/40 το πτυχίο το' χεις άνετα.
Όσον αφορά στα Γαλλικά, μην δίνεις τόση έμφαση στο ακουστικό γιατι πραγματικά είναι θέμα τύχης και καλής ακουστικής στην αίθουσα. Έστιασε στην έκθεση και στα κείμενα. Επίσης προσπάθησε να βλέπεις ταινίες με γαλλικούς και αγγλικούς υπότιτλους θα βοηθήσει πολύ. :)Φιλάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
οταν λεω γ1 εννοω dalf c1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πώς τα πήγατε; Έμαθα ότι ήταν δυσκολούτσικο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cbts75

Νεοφερμένος

Ο cbts75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Eγω δινω τον μαη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
κι εγω τον μαη Β2 ντελφ :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια ευχομαι σε ολους σας καλη επιτυχια και να προσεξετε το ακουστικο!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι?
φέτος μου έπεσαν όλα μαζεμένα στις εξετάσεις με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω με τίποτα να διαβάσω γαλλικά... τι πιθανοτητες έχω να το πάρω χωρις καθολου διαβασμα πριν την εξεταση??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι?
φέτος μου έπεσαν όλα μαζεμένα στις εξετάσεις με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνω με τίποτα να διαβάσω γαλλικά... τι πιθανοτητες έχω να το πάρω χωρις καθολου διαβασμα πριν την εξεταση??:worry:

Αν διάβαζες όλη τη χρονιά , δεν έχεις να κάνεις κάτι τελευταία στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ναι διαβαζα μονο που τωρα δεν θυμαμαι τιποτα... νιωθω οτι δεν εχω μαθει καμια επιπλεον λεξη και οτι οι γνωσεις μου σταματανε στο β1...:worry:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Απ' το άγχος σου νομίζεις ότι δεν τα ξέρεις.
Εξάλλου, τελευταίες μέρες δε γίνεται τίποτα , στο λέω εγώ !

Κάνε μια τελευταία επανάληψη 1-2 μέρες πριν πας να δώσεις (σε Vocabulary ή κάτι SOS τέλος πάντων)
και.. Καλή επιτυχία ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ουφ...
σε τι να πρωτοκανω επαναληψη πια? αρχαια μαθηματικα proficiency ή γαλλικα??:(
πιστευω οταν δω τα θεματα να μου φυγει ο κομπος στο στομαχι... ααααστο διαστημα 2 13αρια και 2 14αρια θελω για να περασω ε δεν θα τα βγαλω?? αντε να περασουν αυτες οι 5 μερες......

σ'ευχαριστω πολυ!!!:clapup::clapup::clapup: να 'σαι καλα και καλη επιτυχια σε οτι κανεις!!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΑΛ_ΠΑΝΤΕΡΗ

Νεοφερμένος

Η ΒΑΛ_ΠΑΝΤΕΡΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας... Να κανω μια ερωτηση σχετικα με την νεα διαβαθμιση του ντελφ β2; Ισχυει πλεον οτι δινεις ενα ενιαιο επιπεδο β; Αν επιτυχεις στο β1 παιρνεις το β1 ενω αν επιτυχεις στο β2 παιρνεις το β2; Αυτο ισχυει μονο για το κρατικο πιστοποιητικο ή και για το γαλλικο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γεια σας... Να κανω μια ερωτηση σχετικα με την νεα διαβαθμιση του ντελφ β2; Ισχυει πλεον οτι δινεις ενα ενιαιο επιπεδο β; Αν επιτυχεις στο β1 παιρνεις το β1 ενω αν επιτυχεις στο β2 παιρνεις το β2; Αυτο ισχυει μονο για το κρατικο πιστοποιητικο ή και για το γαλλικο;
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε?δεν εκανε κατι τετοιο το γαλλικο!αποκλειεται!!!μονο το κρατικο το εχει κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Ισχύει πως πρέπει να κάνουμε reformulation τις απαντήσεις μας στα κείμενα σε επίπεδο Delf B2 ?? (δλδ να αλλάζουμε λίγο τις λέξεις και να μην αντιγράφουμε ακριβώς τις προτάσεις από το κείμενο). Αν δεν κάνουμε reformulation αφαιρούνται μονάδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top