DELF B2

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
εγώ για να πάρω delf b2 έκανα 4,5-5 χρόνια...μάλλον είμαι χαζή!

Δεν είσαι καθόλου χαζή. Για τα αγγλικά κάνουν 6-7 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
πολύ σωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βρε παιδιά έχω δει σε γνωστό οργανισμό ξένων γλωσσών (άντε θα το πω η Ευρωδιάσταση είναι:whistle:) οτι μπορεί κάποιος να αποκτήσει το delf Β2 (και οποιοδήποτε δίπλωμα γλώσσομάθειας του ίδιου επιπέδου) από το μηδέν μόνο σε 10-12 μήνες από το μηδέν!? Υπάρχει αυτή η περίπτωση ή μάπα το καρπούζι?

Δε νομίζω... Εδώ τα αγγλικά δε μου φαίνεται να μαθαίνονται σε 10-12 μήνες (από το μηδέν) και ας βλέπουμε τόσες ταινίες, ακούμε μουσική , διαβάζουμε βιβλία κτλ :P
Πάντως, σε περίπτωση που κάποιος βρίσκεται σε (αρκετά) καλό επίπεδο στα γαλλικά, θα μπορούσε να προετοιμαστεί για το Β'2 σε 1 χρόνο με κανονικές ώρες μαθημάτων... πχ εγώ το έδωσα σε 10 μήνες περίπου... :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δε νομίζω... Εδώ τα αγγλικά δε μου φαίνεται να μαθαίνονται σε 10-12 μήνες (από το μηδέν) και ας βλέπουμε τόσες ταινίες, ακούμε μουσική , διαβάζουμε βιβλία κτλ :P
Πάντως, σε περίπτωση που κάποιος βρίσκεται σε (αρκετά) καλό επίπεδο στα γαλλικά, θα μπορούσε να προετοιμαστεί για το Β'2 σε 1 χρόνο με κανονικές ώρες μαθημάτων... πχ εγώ το έδωσα σε 10 μήνες περίπου... :P :)
Ποίος σου είπε ότι δεν μαθαίνονται; Σε πληροφορώ ότι σε ηλικία 6 χρονών ήξερα αρκετά αγγλικά σε επίπεδο να συνεννοηθώ, μόνο από τηλεόραση και μουσική. Συνδύαζα τους υπότιτλους με την ομιλία και χωρίς να το καταλάβω είχα μάθει τόσα, ώστε τις 3 πρώτες τάξεις των αγγλικών να τις κάνω όχι σε 3 χρόνια, αλλά σε 6 μήνες.

Πάρτε το με τη λογική. Οι ώρες που χρειάζονται για να αποκτήσεις το Β2 σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Κοινό Πλαίσιο Γλωσσών είναι 490 ώρες. Με 3 ώρες την ημέρα (αλλά μιλάμε για διάβασμα, όχι να πετάμε χαρταετό), σε 6 μήνες μπορείς να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο. Ποιά 4 και 5 και 9 χρόνια;;; ΜΗΝ μπαίνετε στο τρυπάκι των φροντιστηρίων, λεφτά θέλουν να βγάλουν, τι περιμένετε να σας πουν. Άσχετο που μερικοί τώρα με τη κριση αρχίζουν και λογικεύονται, τουλάχιστον όσον αφορά τις διδακτικές περιόδους.
Το θέμα εξαρτάται καθαρά από τον καθένα και από τον χρόνο και τη προσπάθεια που σκοπεύει να αφιερώσει. Δεν καθορίζει το εκάστοτε φροντιστήριο τις δυνατότητες κανενός και ούτε θα πρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Δε νομίζω... Εδώ τα αγγλικά δε μου φαίνεται να μαθαίνονται σε 10-12 μήνες (από το μηδέν) και ας βλέπουμε τόσες ταινίες, ακούμε μουσική , διαβάζουμε βιβλία κτλ :P

Πολύ σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
που βρηκες το ποσες ωρες ειναι; το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποίος σου είπε ότι δεν μαθαίνονται;
Σε πληροφορώ ότι σε ηλικία 6 χρονών ήξερα αρκετά αγγλικά σε επίπεδο να συνεννοηθώ, μόνο από τηλεόραση και μουσική. Συνδύαζα τους υπότιτλους με την ομιλία και χωρίς να το καταλάβω είχα μάθει τόσα, ώστε τις 3 πρώτες τάξεις των αγγλικών να τις κάνω όχι σε 3 χρόνια, αλλά σε 6 μήνες.

Πάρτε το με τη λογική. Οι ώρες που χρειάζονται για να αποκτήσεις το Β2 σύμφωνα με το Ευρωπαϊκό Κοινό Πλαίσιο Γλωσσών είναι 490 ώρες. Με 3 ώρες την ημέρα (αλλά μιλάμε για διάβασμα, όχι να πετάμε χαρταετό), σε 6 μήνες μπορείς να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο. Ποιά 4 και 5 και 9 χρόνια;;; ΜΗΝ μπαίνετε στο τρυπάκι των φροντιστηρίων, λεφτά θέλουν να βγάλουν, τι περιμένετε να σας πουν. Άσχετο που μερικοί τώρα με τη κριση αρχίζουν και λογικεύονται, τουλάχιστον όσον αφορά τις διδακτικές περιόδους.
Το θέμα εξαρτάται καθαρά από τον καθένα και από τον χρόνο και τη προσπάθεια που σκοπεύει να αφιερώσει. Δεν καθορίζει το εκάστοτε φροντιστήριο τις δυνατότητες κανενός και ούτε θα πρεπε.

ΔΕΝ είπα ότι δε μαθαίνονται! Απλά παρέθεσα την άποψή μου στην δημιουργό του θέματος. Οk? Γι' αυτό, αλλού το υφάκι! :whistle: Εξάλλου, η κοπέλα μίλησε για ένα στάδιο στο οποίο οι γνώσεις των γαλλικών θα ήταν μηδαμινό! Οπότε, αυτά που λες ότι σε ηλικία 6 χρονών ήξερες να συνεννοηθείς κτλ, οκ μαγκιά σου! Αλλά από την στιγμή που έγινε λόγος για εκμάθηση μίας ξένης γλώσσας από το μηδέν (ναι το υπενθυμίζω), δε νομίζω ότι κολλάνε και πολύ στο συγκεκριμένο θέμα. . . :/:

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πας να γράψεις κάτι, δώσε βάση σε φράσεις όπως "δε νομίζω" κοκ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
που βρηκες το ποσες ωρες ειναι; το ψαχνω αλλα δεν το βρισκω
https://ikindalikelanguages.com/blog/how-much-time-is-it-realistic-to-learn-a-language-in/

Ο τύπος τα λέει καλύτερα από μένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ΔΕΝ είπα ότι δε μαθαίνονται! Απλά παρέθεσα την άποψή μου στην δημιουργό του θέματος. Οk? Γι' αυτό, αλλού το υφάκι! :whistle: Εξάλλου, η κοπέλα μίλησε για ένα στάδιο στο οποίο οι γνώσεις των γαλλικών θα ήταν μηδαμινό! Οπότε, αυτά που λες ότι σε ηλικία 6 χρονών ήξερες να συνεννοηθείς κτλ, οκ μαγκιά σου! Αλλά από την στιγμή που έγινε λόγος για εκμάθηση μίας ξένης γλώσσας από το μηδέν (ναι το υπενθυμίζω), δε νομίζω ότι κολλάνε και πολύ στο συγκεκριμένο θέμα. . . :/:

Υ.Γ. Την επόμενη φορά που θα πας να γράψεις κάτι, δώσε βάση σε φράσεις όπως "δε νομίζω" κοκ ;)

Είσαι πολύ μικρή για να μου υπαγορεύεις πότε και πως θα απαντάω. Μάθε να ξεχωρίζεις το ύφος του γραπτού λόγου και μετά έλα να μου πείς αν σου απάντησα με υφάκι. Μην είσαι τόσο ευέξαπτη, ασε να βγεις στον αληθινό κόσμο πρώτα.
Μια χαρά κολλάνε, εκτός και αν δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις ούτε τις φράσεις που παραθέτω και στις οποίες απάντησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είσαι πολύ μικρή για να μου υπαγορεύεις πότε και πως θα απαντάω. Μάθε να ξεχωρίζεις το ύφος του γραπτού λόγου και μετά έλα να μου πείς αν σου απάντησα με υφάκι. Μην είσαι τόσο ευέξαπτη, ασε να βγεις στον αληθινό κόσμο πρώτα.
Μια χαρά κολλάνε, εκτός και αν δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις ούτε τις φράσεις που παραθέτω και στις οποίες απάντησα.

1. Δε σου υπαγόρευσα τίποτα! Εσύ το βλέπεις έτσι! Οπότε αλλού οι χαζομάρες του τύπου "Μάθε να ξεχωρίζεις το ύφος του γραπτού λόγου και μετά έλα να μου πείς αν σου απάντησα με υφάκι. Μην είσαι τόσο ευέξαπτη".
2. Και ποιος σου είπε ότι δε ζω στον πραγματικό κόσμο; Επειδή είμαι μικρή (ως προς την ηλικία) υποτίθεται ότι ζω στην δική μου ροζ φούσκα; Μάθε (μιας και είσαι "μεγάλη" πιστεύω πως θα το γνώριζες αυτό αλλά τέσπα), ότι το να είναι κανείς 16 ή και εγώ δε ξέρω σε ποια ηλικία δε σημαίνει αυτομάτως ότι δε γνωρίζει τον αληθινό κόσμο! Ακόμη, δεν ξέρεις τι πράγματα μπορεί να έχει βιώσει κάποιος (τις εμπειρίες δηλαδή) που ποστάρει μηνύματα στο διαδίκτυο, διότι πολύ απλά δε τον γνωρίζεις προσωπικά! Συμπέρασμα; Μη κρίνεις τόσο αβίαστα!

Και επειδή βγαίνουμε εκτός θέματος και δε βοηθάμε ιδιαίτερα εκείνους που θέλουν να πληροφορηθούν για το συγκεκριμένο θέμα, αν θες να μου πεις κάτι, στείλε πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
α ωραια ,ευχαριστω.Αθροιστικα απο οτι καταλαβα εννοει τις ωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
1. Δε σου υπαγόρευσα τίποτα! Εσύ το βλέπεις έτσι! Οπότε αλλού οι χαζομάρες του τύπου "Μάθε να ξεχωρίζεις το ύφος του γραπτού λόγου και μετά έλα να μου πείς αν σου απάντησα με υφάκι. Μην είσαι τόσο ευέξαπτη".
2. Και ποιος σου είπε ότι δε ζω στον πραγματικό κόσμο; Επειδή είμαι μικρή (ως προς την ηλικία) υποτίθεται ότι ζω στην δική μου ροζ φούσκα; Μάθε (μιας και είσαι "μεγάλη" πιστεύω πως θα το γνώριζες αυτό αλλά τέσπα), ότι το να είναι κανείς 16 ή και εγώ δε ξέρω σε ποια ηλικία δε σημαίνει αυτομάτως ότι δε γνωρίζει τον αληθινό κόσμο! Ακόμη, δεν ξέρεις τι πράγματα μπορεί να έχει βιώσει κάποιος (τις εμπειρίες δηλαδή) που ποστάρει μηνύματα στο διαδίκτυο, διότι πολύ απλά δε τον γνωρίζεις προσωπικά! Συμπέρασμα; Μη κρίνεις τόσο αβίαστα!

Και επειδή βγαίνουμε εκτός θέματος και δε βοηθάμε ιδιαίτερα εκείνους που θέλουν να πληροφορηθούν για το συγκεκριμένο θέμα, αν θες να μου πεις κάτι, στείλε πμ.

Δεν θέλω να σου πω τίποτα απολύτως, σου απάντησα στα πλαίσια του θέματος, εσύ το πήρες προσωπικά. Η ηλικία σου δεν έχει καμία σχέση, ξέρω 16χρονους που έχουν 3πλες εμπειρίες από μένα, δεν έχω κάτι μαζί τους. Η ανωριμότητά σου φάνηκε απο την επίθεση που μου έκανες και μόνο και από το ειρωνικό σου ύφος. Μην αρχίζεις να μου μιλάς σαν να γράφεις στο ημερολόγιό σου, (ροζ φούσκες, βιώματα κτλ) χαλάρωσε. Επειδή ενοχλούμε, μην το συνεχίζεις, και γω αυτό θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black_mambo

Νεοφερμένος

Η black_mambo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
α ωραια ,ευχαριστω.Αθροιστικα απο οτι καταλαβα εννοει τις ωρες
Ναι, υποτίθεται ότι μιλάει για τις ώρες που αφιερώνεις συνολικά στη γλώσσα, ανάλογα με τη συχνότητα διαβάσματος, σε κάποιον που διαβάζει 1-2 ωρες τη βδομάδα εννοείται ότι θα πάρει πολύ παραπάνω από έξι μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
ok,thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν θέλω να σου πω τίποτα απολύτως, σου απάντησα στα πλαίσια του θέματος, εσύ το πήρες προσωπικά. Η ηλικία σου δεν έχει καμία σχέση, ξέρω 16χρονους που έχουν 3πλες εμπειρίες από μένα, δεν έχω κάτι μαζί τους. Η ανωριμότητά σου φάνηκε απο την επίθεση που μου έκανες και μόνο και από το ειρωνικό σου ύφος. Μην αρχίζεις να μου μιλάς σαν να γράφεις στο ημερολόγιό σου, (ροζ φούσκες, βιώματα κτλ) χαλάρωσε. Επειδή ενοχλούμε, μην το συνεχίζεις, και γω αυτό θα κάνω.

1. Η χρήση του β' ρηματικού προσώπου δε δηλώνει αμεσότητα; :worry: Συνεπώς, δεν απευθύνεσαι σε μένα; Και btw δε το πήρα προσωπικά, απλά το ύφος μου ίσως να φαίνεται "πιο έντονο" απλά και μόνο επειδή ορισμένοι δε κατανοούν κάποια πράγματα και προσπαθούν να στην πουν κιόλας...
2. Γνωρίζεις εσύ τις εμπειρίες μου και μου λες "ξέρω 16χρονους που έχουν 3πλες εμπειρίες από μένα"; :confused:
3. "Η ανωριμότητά σου φάνηκε απο την επίθεση που μου έκανες και μόνο και από το ειρωνικό σου ύφος". (Βλ. 1)
4. "Μην αρχίζεις να μου μιλάς σαν να γράφεις στο ημερολόγιό σου, (ροζ φούσκες, βιώματα κτλ)" Ποιο ημερολόγιο; Δεν ανέφερα κανένα προσωπικό βίωμα ούτε τίποτα. Απλά είπα ότι δεν ζω στην δική μου ροζ φούσκα, μια παρομοίωση που δηλώνει ότι έχω σαφή επίγνωση της επικαιρότητας, δε ζω σε έναν φανταστικό κόσμο... λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να στο εξηγήσω εναργέστερα.
5. "Επειδή ενοχλούμε, μην το συνεχίζεις". Το ίδιο πράγμα λέμε. Σου απάντησα μόνο και μόνο για να ξεκαθαρίσω την θέση μου. Adiós
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Vivicoolgirl

Νεοφερμένος

Η Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά για να ανακεφαλαιώνουμε! Το να μάθεις πολύ γρήγορα μια γλώσσα απο το μηδέν (τα γαλλικά στη περίπτωσή μας!) ισώς να είναι δύσκολο σε 12 μήνες (Μιλάμε για αρχάριο που δε θυμάται ούτε του σχολείου!) είναι πάρα πολύ δύσκολο! Οπως επίσης τα πολλά χρόνια είναι χαμένος χρόνος,κόπος και χρήμα! Ισώς δηλαδή να βρω κάτι ταχύρυθμο αλλα..οχι και πάρα πολύ ταχύρυθμο! Ευχαριστώ τον καθένα που έδωσε μια απάντηση! Δε χρειάζεται να τσακώνεσται παιδιά online! Ολες οι απόψεις σας σεβαστες ΥΓ Χρόνια Πολλα στους Νίκους/Νικολέτες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3anQippito

Νεοφερμένος

Η 3anQippito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημερα σε όλους. Έδωσε κανεις χθες το delf B2; Πως σας φάνηκε το ακουστικό; Τα κείμενα;; Τι σας έτυχε στο προφορικό; Εγω ημουν παρα πολυ καλα προετοιμασμένη κι όμως δυσκολεύτηκα απίστευτα. Δηλαδή με το σιντι δεν ξερω τι να σκεφτώ πια. Στο σπίτι οταν εκανα μόνη μου κατω απο 17 δεν ειχα πάρει και τωρα εύχομαι να έπιασα ένα πέντε.. Ηταν τοσο δύσκολο όντως η εγω ειμαι άχρηστη;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ποοο τι μου θυμίζετε ρε παιδιά?? Delf B2... Νομίζω ήταν το πιο δύσκολο πτυχίο που είχα δώσει.
Και εγώ νόμιζα πως δεν είχα πιάσει ούτε 5 στα ακουστικά, αλλά τελικά δεν τα είχα πάει και τόσο άσχημα. Στηριζόμουν κυρίως στα κείμενα που ήταν το φόρτε μου. Μόνο που διάβασα το θρεντ αγχώθηκα. Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

3anQippito

Νεοφερμένος

Η 3anQippito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστω! Να'σαι καλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top