B2 Goethe Institut

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γερμανικά πάντως Ελλάδα δεν θα μάθει κανείς, όσα πτυχία και να έχει.



Λυπαμαι αλλα διαφωνω 100%. Αν παρει κανεις το C2 τοτε εχει φτασει ενα παρα πολυ καλο επιπεδο, και με εφημεριδες περιοδικα, αρθρα στο διαδικτυο, ραδιοφωνο, τηλεοραση μπορει να προχωρησει κι αλλο. Εγω πηρα το C2 Ελλαδα , πλεον ζω Ελβετια και οι γλωσσικες μου ικανοτητες στηριζονται κυριως σε αυτα που ειχα μαθει Ελλαδα, ναι μεν βελτιωθηκα εδω αναποφευκτα, αλλα οι γνωσεις μου βασιζονται κατα κυριο λογο στην προετοιμασια Ελλαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Λυπαμαι αλλα διαφωνω 100%. Αν παρει κανεις το C2 τοτε εχει φτασει ενα παρα πολυ καλο επιπεδο, και με εφημεριδες περιοδικα, αρθρα στο διαδικτυο, ραδιοφωνο, τηλεοραση μπορει να προχωρησει κι αλλο. Εγω πηρα το C2 Ελλαδα , πλεον ζω Ελβετια και οι γλωσσικες μου ικανοτητες στηριζονται κυριως σε αυτα που ειχα μαθει Ελλαδα, ναι μεν βελτιωθηκα εδω αναποφευκτα, αλλα οι γνωσεις μου βασιζονται κατα κυριο λογο στην προετοιμασια Ελλαδα.

Πόσο καιρό σου πήρε να φτάσεις στο C2?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λυπαμαι αλλα διαφωνω 100%. Αν παρει κανεις το C2 τοτε εχει φτασει ενα παρα πολυ καλο επιπεδο, και με εφημεριδες περιοδικα, αρθρα στο διαδικτυο, ραδιοφωνο, τηλεοραση μπορει να προχωρησει κι αλλο. Εγω πηρα το C2 Ελλαδα , πλεον ζω Ελβετια και οι γλωσσικες μου ικανοτητες στηριζονται κυριως σε αυτα που ειχα μαθει Ελλαδα, ναι μεν βελτιωθηκα εδω αναποφευκτα, αλλα οι γνωσεις μου βασιζονται κατα κυριο λογο στην προετοιμασια Ελλαδα.

Ναι, αλλά πήγες για δουλειά, τα πράγματα δυσκολεύουν όταν πάει κάποιος σπουδάσει. Δεν λέω ότι κάποιος δεν έχει φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά δεν επαρκεί να έχεις πλήρη γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

learner.11gr

Νεοφερμένος

Ο learner.11gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πόσο καιρό σου πήρε να φτάσεις στο C2?


Εγω προσωπικα ξεκινησα απο το 0 το 2012 και πηρα το 2016 το C2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Ναι, αλλά πήγες για δουλειά, τα πράγματα δυσκολεύουν όταν πάει κάποιος σπουδάσει. Δεν λέω ότι κάποιος δεν έχει φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο, αλλά δεν επαρκεί να έχεις πλήρη γνώσεις.

Ε οκ, νομιζω οτι ειναι προφανες αυτο που λες. Τα γερμανικα ειναι μια γλωσσα που, σε αντιθεση με τα αγγλικα, δεν την ακους συνεχεια και αρα ειναι λογικο να σε δυσκολεψει λιγο περισσοτερο οταν πας εξω. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα εχεις καποιες βασεις ή οτι δεν θα γινεις καλυτερος στην πορεια. Μ'αυτη τη λογικη να μην μαθαινουμε καμια γλωσσα. Και επισης βασιζεσαι σε προσωπικη σου εμπειρια. Καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικες ικανοτητες, οπως ο φιλος απο πανω που συνεννοειται μια χαρα στα γερμανικα στην Ελβετια. Ο καθενας ειναι διαφορετικος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steftos

Νεοφερμένος

Ο Steftos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ε οκ, νομιζω οτι ειναι προφανες αυτο που λες. Τα γερμανικα ειναι μια γλωσσα που, σε αντιθεση με τα αγγλικα, δεν την ακους συνεχεια και αρα ειναι λογικο να σε δυσκολεψει λιγο περισσοτερο οταν πας εξω. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα εχεις καποιες βασεις ή οτι δεν θα γινεις καλυτερος στην πορεια. Μ'αυτη τη λογικη να μην μαθαινουμε καμια γλωσσα. Και επισης βασιζεσαι σε προσωπικη σου εμπειρια. Καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικες ικανοτητες, οπως ο φιλος απο πανω που συνεννοειται μια χαρα στα γερμανικα στην Ελβετια. Ο καθενας ειναι διαφορετικος.

Και εγώ συνεννοούμαι τέλεια και κάνω 2 ή 3 λάθη το πολύ κάθε μέρα, αλλά άλλο να γράφεις, να ακούς κλπ. Στην Ελβετία τα πράγματα είναι ακόμη πιο χειρότερα, χρειάζεσαι πάνω, τουλάχιστον 1 χρόνο να συνηθίσεις τη γλώσσα, εκτός αν ο κύκλος σου μιλάνε όλοι Hochdeutsch, που πολύ αμφιβάλλω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Ε οκ, νομιζω οτι ειναι προφανες αυτο που λες. Τα γερμανικα ειναι μια γλωσσα που, σε αντιθεση με τα αγγλικα, δεν την ακους συνεχεια και αρα ειναι λογικο να σε δυσκολεψει λιγο περισσοτερο οταν πας εξω. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι δεν θα εχεις καποιες βασεις ή οτι δεν θα γινεις καλυτερος στην πορεια. Μ'αυτη τη λογικη να μην μαθαινουμε καμια γλωσσα. Και επισης βασιζεσαι σε προσωπικη σου εμπειρια. Καποιος αλλος μπορει να εχει διαφορετικες ικανοτητες, οπως ο φιλος απο πανω που συνεννοειται μια χαρα στα γερμανικα στην Ελβετια. Ο καθενας ειναι διαφορετικος.

Συμφωνω και εγω που τωρα μαθαινω γερμανικα. Σε σχεση με τα αγγλικα που τ'ακους καθε μερα και τα διαβαζεις τα γερμανικα φαινονται βουνο. Εμενα στ' αγγλικα με βοηθησαν παρα πολυ οι ταινιες με αγγλικους υποτιτλους κατι τετοιο που στα γερμανικα ειναι λιγο δυσκολο.
Σιγουρα θα αποκτησεις μια βαση στην Ελλαδα , οταν πας σε γερμανοφωνα κρατη θα χρειαστεις καποιο καιρο να προσαρμοστεις μεχρι να λυθει η γλωσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukas

Νεοφερμένος

Ο Loukas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια,
Να σας παραθεσω και εγω την εμπειρια μου με τις εξετασεις του Goethe.Μεσα σε εναν χρονο,ξεκινωντας γερμανικα απο πρωτη γυμνασιου,πηρα το Β1.Στη συνεχεια τα παρατησα καθως ηθελα να παρω το lower οποτε και ξανασχοληθηκα με γερμανικα στην α λυκειου.Ενταντικα και ιδιαιτερα καθως στοχευαμε για C1.Το δινω και κοβομαι στα γραπτα."Οκ " μου λεει η καθηγτρια "θα δωσουμε παλι μονο τα γραπτα".Να αναφερω σε αυτο το σημειο τους βαθμους μου στα γραπτα ¨
LV:5
HV 6
SA 23
*του κερατα,ξερω να γραφω και οχι να κατανοω κειμενο;!*
Εν παση περιπτωσει, ξαναμανα απο την αρχη προετοιμασια για γραπτα.Ερχεται εν τελει η ημερα της κρισεως και παθαινω ενα mini σοκ.Ηταν εκει παιδια που εδιναν τριτη και τεταρτη φορα.Ξαναδινω,ξαναβγαινουν αποτελεσματα,ξανακοβομαι αυτη τη φορα με:
Lv 6
Hv 7,5
SA 19
Παίρνει τηλεφωνα η καθηγτρια μου,διοτι της φανηκε περιεργο πώς εγραφα υψηλα στις εκθεσεις και ημουν τοσο πατος στα αλλα.Την ενημερωνουν πως κοπηκε μεγαλο μερος των εξεταζομενων και εν ολιγοις με αρκετη πιεση επανεξετασαν το γραπτο μου.Πήρα τελικα την αποφαση να δωσω για Β2 χωρις καμμια προετοιμασια τον φετινο Μάιο.Τα αποτελεσματα:
Lv 19
SA 23
Hv 20
MA 21
Όταν έμπαινα να τσεκαρω βαθμολογιες για το Β2 μου εβγαζε τις βαθμολογιες του C1 και πως δεν εχω δωσει Β2...
Τέλος τα γερμανικά για εμένα,τα σιχάθηκα και ας είναι μια υπέροχη γλώσσα.Ίσως στο μέλλον ασχοληθώ με C2 αλλα πλέον ειμαι αρκετα επιφυλακτικη

να σου πω και γω την εμπειρια μου. εχω ξεκινησει μαθηματα απο πεμπτη δημοτικου(τωρα ειμαι 3η γυμνασιου)
εδωσα το β2 του γκετε στην εξεταστικη σεπτ3μβριου 2017.
αποτελεσματα
LV:22
SA:16
HV:14
MA:19

Note:befriedigend

ημουν δηλωμενος σαν μεμονομενος υποψηφιος(οχι απο φροντηστηριο) και δεν ειχα κανενα προβλημα με το να βρω τα αποτελεσματα η την αποστολη του πιστοποιητικου. οσο για αυτο που λες οτι πηγες καλα στην εκθεση και οχι στα αλλα εγω πιστευω πως ειναι καθαρα θεμα εξασκησης. εγω ειχα δουλεψει διαφορες σειρες βιβλιων(station, zertifikat,steg) αλλα αυτο που πιστευω εκανε τη διαφορα ηταν το barthel 1. πολυ δυσκολο και κουραστικο βιβλιο αλλα πηγα να δωσω εξετασεις και η κατανοηση κειμενου μου φανηκε πολυ ευκολη. τωρα οσο για τα προφορικα, ειχα κανει 2-3 μαθηματα πριν τις εξετασεις με μια γερμανιδα φιλη της δασκαλας μου μεσω skype. δεν ειχα καποιο προβλημα. αυτο που λες οτι κοβουν ευκολα δεν νομιζω οτι ισχυει. τεσπα, καλυ τυχη την επομενη φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinakarn

Νεοφερμένος

Η konstantinakarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας!! Εδωσα σημερα Β2 και στο Hören ακουσα την λεξη αλλα την εγραψα λαθος! Η λεξη ηταν Frau Seltman και εγω το εγραψα οπως και εδω με ενα n αλλα απ οτι ειδα στο google επρεπε να βαλω 2n. Ξερετε αν θα μου το παρουν για λαθος?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ☺
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Γεια σας!! Εδωσα σημερα Β2 και στο Hören ακουσα την λεξη αλλα την εγραψα λαθος! Η λεξη ηταν Frau Seltman και εγω το εγραψα οπως και εδω με ενα n αλλα απ οτι ειδα στο google επρεπε να βαλω 2n. Ξερετε αν θα μου το παρουν για λαθος?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ☺

Δυσκολη να σου απαντήσω.Ειναι στην κριση του καθε βαθμολογητή.Παντως εγω σου δινω ενα 70%|30% οτι θα στο πιασει σωστο .

Βεβαια αν τα εχεις παει καλα στα υπόλοιπα δεν σε πολυνοιαζει το ακουστικο που απο μονο του ειναι λιγο παλουκι.Εγω να φανταστεις οταν εδινα εδωσα λιγο περισσοτερη σημασια στα υπόλοιπα και τα ακουστικά τα αφησα στα κρυα του λουτρου που λέμε.Αποτελεσμα : Lesenverstehen(22/25),S.A(22/25), M.A(18/25) και Hören(8/25 !!!!)

Σημασια εχει οτι περασα και οχι ο βαθμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κωνσταντίνα, εμένα μου έχουν πει ότι λόγω της μορφής της εξέτασης, τέτοια ορθογραφικά τα παραβλέπουν. Παραβλέπουν και πιο σοβαρά από αυτά. Αρκεί να μη σκοτώσεις τη λέξη :P

Νίκο, δεν υπολογίζεται ξεχωριστά κάθε μέρος της εξέτασης αν πέρασες ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Κωνσταντίνα, εμένα μου έχουν πει ότι λόγω της μορφής της εξέτασης, τέτοια ορθογραφικά τα παραβλέπουν. Παραβλέπουν και πιο σοβαρά από αυτά. Αρκεί να μη σκοτώσεις τη λέξη :P

Νίκο, δεν υπολογίζεται ξεχωριστά κάθε μέρος της εξέτασης αν πέρασες ή όχι;

Υπολογίζονται τα γραπτα ολα μαζι και τα προφορικά ξεχωριστά.Δηλαδή πρέπει να γράψεις minimum 45/75 στα γραπτα όλα μαζί και minimum 15/25 στα προφορικα.

45+15=60 (ausreichend)

Κωνσταντίνα, εμένα μου έχουν πει ότι λόγω της μορφής της εξέτασης, τέτοια ορθογραφικά τα παραβλέπουν. Παραβλέπουν και πιο σοβαρά από αυτά. Αρκεί να μη σκοτώσεις τη λέξη :P

Νίκο, δεν υπολογίζεται ξεχωριστά κάθε μέρος της εξέτασης αν πέρασες ή όχι;

Αντίθετα στο Β1 οποια ενότητα περνας παιρνεις και το αντίστοιχο χαρτι.Ετσι αν δεν περασεις λχ στο ακουστικο δινεις μονο αυτο την επομενη φορα που επιθυμεις να ξαναδωσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μμμ ωραία, μάλλον το προτιμώ :P. Έδωσα Β1 το Σεπτέμβρη και είχα μείνει σε αυτή τη λογική. Δίνω τώρα πάλι Σεπτέμβρη το Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Στο Hören ο σκοπός δεν είναι να ελεγχθεί η ορθογραφία, αλλά να ακούσεις σωστά και να καταλάβεις τις πληροφορίες που πρέπει να καταγράψεις. Δεν θα σου το κόψουν όλο, απλώς μπορεί να μην πάρεις ολόκληρο τον πόντο (πιστεύω ότι θα πάρεις σίγουρα τον μισό βαθμό και πάνω, έως και ολόκληρο τον βαθμό). Προσωπικά, πιστεύω ότι δεν θα χάσεις από εκεί.


Όσον αφορά τον συμψηφισμό, αυτός δίνει πράγματι μια νότα αισιοδοξίας στις εξετάσεις του Goethe. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Μμμ ωραία, μάλλον το προτιμώ :P. Έδωσα Β1 το Σεπτέμβρη και είχα μείνει σε αυτή τη λογική. Δίνω τώρα πάλι Σεπτέμβρη το Β2.

Good luck.Ποσο χρονων εισαι?Εγω εδωσα το Β2 στα 16
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ το θυμήθηκα αργά, στα 21. Ξεκίνησα από το μηδέν ουσιαστικά με στόχο το Β2 σε 2 χρόνια. Δεν ήμουν και αισιόδοξος αλλά το Β1 απεδείχθη βατό, οπότε είμαι πιο ήρεμος φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Εγώ το θυμήθηκα αργά, στα 21. Ξεκίνησα από το μηδέν ουσιαστικά με στόχο το Β2 σε 2 χρόνια. Δεν ήμουν και αισιόδοξος αλλά το Β1 απεδείχθη βατό, οπότε είμαι πιο ήρεμος φέτος.

Μια χαρά .Εγω βέβαια το ηθελα πιο πολυ για να εχω ενα καλύτερο επίπεδο γτ φιλοδοξώ να περασω γερμανική φιλολογία στο ΕΚΠΑ(δινω φετος πανελλελε) και υστερα να συνεχισω τα αγγλικά που τα ειχα παρατήσει λογω πανελληνίων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλ γκλουκ τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinakarn

Νεοφερμένος

Η konstantinakarn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ παιδια και μακαρι να μου το πιασουν σωστο!! Και εγω εχω ακουσει οτι τετοια λαθη παραβλεπονται! Καλη επιτυχια σε οτι και εαν κανετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2004born

Νεοφερμένος

Ο 2004born αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας...Υπάρχει ακόμα το πτυχίο Ghoete;σήμερα έδωσα προφορικό.Στο προφορικό είμαι καλός.Μου έτυχε ένα θέμα το οποίο όσο και να προσπαθούσες να βρεις τέτοιο θέμα δεν θα μπορούσες.Το θέμα μου ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι .Με αυτό το είδους προφορικού δεν μπορεί κάποιος ανχώδεις μαθητής να ανταποκριθεί .το θέμα αναφερόταν πάνω κάτω σε ρούχα, κάτι με φτηνά ρούχα.Τελικά δεν είμαι είμαι σίγουρος αν είναι το θέμα είναι 2 χρήσης ρούχα.Δεν μου το έλεγε απλά .Ήταν ένα πανδύσκολο ρήμα.Εσείς τι λέτε;
(Έδωσα β1)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top