Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό (αν και φαινομενικά δύσκολο). Η δύναμη υπoεννιαπλασιάζεται, άρα η απόσταση πρέπει να τριπλασιαστεί (αφού είναι ,) , δηλ. .
-----------------------------------------


Θεοδώρα βγαίνει κι έτσι, αλλά δεν σου δίνει τη σταθερά K. Βγαίνουν επίσης κάτι τρομακτικά νούμερα όπως ...οπότε καλύτερα να το δουν από πλευρά λογικής και μετά με τον τύπο :P
η σταθερα θα ειναι ιδια!
τελος παντων,εχω να ασχοληθω χρονια (?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pipinaki

Νεοφερμένος

Η pipinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
μολις βρηκα τη συζητηση μετα απο τυχαια αναζητηση στο google. με μια μικρη καθυστρεηση μπορω να προσθεσω μια μικρη βοηθεια.
σχεδιαζουμε το ελατηριο στη θεση φυσικου μηκους, στη θεση ισορροπιας και σε μια τυχαια θεση με θετικη απομακρυνση.

Θ.Ι. : ΣF=0 =>
Fελ= F=>
KΔl= F (1)
τυχαια θεση :

ΣF= F- Fελ= F- k (Δl + x)= F - KΔλ - kx
με τη βοηθεια της (1) ΣF= - kχ. αρα το σώμα εκτελεί α.α.τ. με k=D

επισης... όταν ασκω δυναμη, την ασκω στο Φυσικο μηκος, οπου η ταχυτητα ειναι μηδενικη. αρα η θεση φυσικου μηκους ειναι ακραια θεση, οποτε το πλατος της ταλαντωσης ειναι η αποσταση του φυσικου μηκους απο τη Θ.Ι, δηλαδη Α= Δl

απο την (1) λοιπον kΔl= F=>
A=0.05m

σχετικα με το 2ο ερωτημα.. οταν το σωμα αποκτησει μεγιστη ταχυτητα, θα βρισκεται στην ακραια θεση, η οποια παραμενει ακραια, ακομα και οταν καταργηθει η F. αλλαζει ομως η Θ.Ι. , η οποια θα ειναι πλεον η θεση Φ.Μ του ελατηριου. Αρα Α'=2Α= 0,1m

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IQfreak

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Μπραβο!
Θα τις εκτυπωσω για να τις εχω στη τσαντα μου!Παρα πολυ χρησιμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Renita <3

Νεοφερμένος

Η Ρενυτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ αν και ντρεπομαι λιγακι που στην ηλικια μου και της τεχνολογικης δεν μπορω να λυσω μια τετοια ασκηση!:(
Οι ανθρωποι ξεχνανε...Ασε που τα βιβλια εχουν αλλαξει! ( Ωραια δικιολογια:D:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν ξερω στην ισορροπια ολες οι ασκησεις μου βγαινουν εκτος απο αυτη που βας εβαλε ο καθηγητης μου Ολο και καποιος θα την εχει λυσει ειναι απο γνωστο βοηθημα, δεν ξερω τι λαθος κανω,καταληγω σε αρκετους αγνωστους αν και παιρνω για ΣΤ=0 ειδη θεση με αγνωστους..ΒΟΗΘΕΙΑ..??!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Η ασκηση 2, ειναι σελ.32 στο σχολικο βιβλιο φυσικης και λεει τα εξης:

Τα κεντρα δυο μικρων φορτισμενων σφαιρων απεχουν 24cm. Οι σφαιρες ελκονται με δυμανη της οποιας το μετρο ειναι 0,036Ν. Σε ποση αποσταση πρεπει να τοποθετηθουν οι σφαιρες ωστε η δυναμη με την οποια ελκονται να γινει 0,004Ν?


Βοηθηστε με γιατι μου την εχει αναθεσει η ξαδερφη μου η μικρη την συγκεκριμενη ασκηση και αν κ τριτη λυκειου που ειμαι δεν θυμαμαι καθολου πως να την λυσω!!!
Να πάρεις δύο φορές τον νόμο του Coulomb , να διαιρέσεις κατά μέλη και θα σου μείνουν οι δυνάμεις και οι αποστάσεις. Τα άλλα απλοποιούνται. Αντικαθιστάς τις δυνάμεις και την απόσταση και βρίσκεις την άλλη απόσταση. Ετσι δεν βγαίνουν και τα τρομερά νούμερα. Σημείωση: Οταν διαιρούμε τον ίδιο τύπο κατά μέλη η αντικατάσταση δεν είναι απαραίτητο να γίνει στο S.I. Το αποτέλεσμα θα εκφραστεί με τις μονάδες που χρησιμοποίησες για την 24cm. Αρα 72cm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παρακάτω μια άσκηση που είχα στο διαγώνισμα της Φυσικής πάνω στις ταλαντώσεις...



Αυτό είναι το πρώτο από τα τέσσερα ερωτήματα του θέματος, και το μόνο με το οποίο ασχολήθηκα... Μου φάνηκε πολύ δύσκολη... Όποιος έχει έμπνευση ας τη μοιραστεί παρακαλώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια λιγο σε 2 ερωτησεις:Αν Α=
και μετα απο 8 ταλαντωσεις το πλατος ειναι Αο/5 μετα απο 16 ταλαντωσεις θα ειναι?Εγω βρηκα Αο/10
2)Ενα σωμα κανει 2 ταλαντωσεις με εξισωσεις:χ1=10ημ(2πt+π/4)
χ2=2ημ(5πt+π/4)...Τη χρονικη στιγμη t=1/2 η απομακρυνση ειναι??
Οριζεται τετοια ταλαντωση που εχει διαφορετικο πλατος κ διαφορετικες συχνοτητες??Αυτα..ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g!orgos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια λιγο σε 2 ερωτησεις:Αν Α=
και μετα απο 8 ταλαντωσεις το πλατος ειναι Αο/5 μετα απο 16 ταλαντωσεις θα ειναι?Εγω βρηκα Αο/10
2)Ενα σωμα κανει 2 ταλαντωσεις με εξισωσεις:χ1=10ημ(2πt+π/4)
χ2=2ημ(5πt+π/4)...Τη χρονικη στιγμη t=1/2 η απομακρυνση ειναι??
Οριζεται τετοια ταλαντωση που εχει διαφορετικο πλατος κ διαφορετικες συχνοτητες??Αυτα..ευχαριστω!!!

Δεν είναι στις περιπτώσεις του σχολικού αλλά μπορείς να πάς από άλλον δρόμο :P Θα χρησιμοποιήσεις την αρχή της επαλληλίας, δηλ χ=χ1+χ2
Για να βρεις τα χ1 ,χ2 αρκέι να βάλεις όπου t στις 2 εξισώσεις απομάκρυνσης το 1/2 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας-Χρηστος

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας-Χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν είναι στις περιπτώσεις του σχολικού αλλά μπορείς να πάς από άλλον δρόμο :P Θα χρησιμοποιήσεις την αρχή της επαλληλίας, δηλ χ=χ1+χ2
Για να βρεις τα χ1 ,χ2 αρκέι να βάλεις όπου t στις 2 εξισώσεις απομάκρυνσης το 1/2 :)
To εκανα αλλα δν ημουν σιγουρος..ελπιζω να ειναι σωστο..γιατι στα 2 προηγουμενα διαγωνισματα εγραψα 17 γιατι εχασα ολη τν θεωρια( στα Σ-Λ)!!!ΛΟΛ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ρε παιδια σε μια ασκηση στο στερεο στην Ροπη δεν μου λεει να βρω την ροπη προς ενα σημειο απλως λεει "να προσδιορίσετε το μετρο την κατευθυνση και το σημειο εφαρμογης της συνισταμένης των δυνάμεων φ1 Φ2 μπορειται να μου πειτε τι κανω εδω..??:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
1. Να υπολογισθεί το μέτρο της δύναμης η οποία ασκηθεί πάνω σε ένα σώμα μάζας 30Κg , του προκαλεί επιτάχυνση 2 m/s

2. Σε ένα απλό ηλεκτρικό κύκλωμα μια ηλεκτρική πηγή τροφοδοτεί ένα αντιστάτη με ρεύμα έντασης 200mA . Αν η τάση στα άκρα του αντιστάτη είναι 24V , να υπολογίσετε την ηλεκτρική αντίσταση που παρουσιάζει ο αντιστάτης

3.Ένα συμπαγές μεταλλικό σώμα αναρτάται από δυναμόμετρο που δείχνει ότι το βάρος του σώματος στον αέρα είναι 54Ν.Όταν το σώμα βυθιστεί ολόκληρο στο νερό , το δυναμόμετρο δείχνει 34Ν .
(α) Πόση άνωση δέχεται το σώμα από το νερό?
(β)Πόσο είναι το βάρος και η μάζα poy eκτοπίζει το σώμα ?
(γ)Πόσος είναι ο όγκος του σώματος ?



Υπάρχουν κ άλλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
παιδια βοηθεια σε μια ασκηση...
Υλικο σημειο μαζας m=40g εκτελει α.α.τ και η ολικη του ενεργεια ειναι Ε=3200J.Η απομακρυνση χ τοθ σημειου απο τη θεση ισορροπιας του,ειναι ημιτονοειδης συναρτηση του χρονου και η επιταχυνση σινεται απο τη σχεση α=-4χ
1.Να βρειτε την περιοδο το πλατος και τη μεγιστη ταχυτητα τησ ταλαντωσης
2.να γραψετε την εξισωση της απομακρυνσης αν την t=0 ο ταλαντωτης βρισκεται στη θεση χ=0,1m και κινειται προς την αρνητικη κατευθυνση
3.το υλικο σημειο μετεχει στη συνεχεια σε 2 α.α.τ του ισιου πλατους Α=2cm και της ιδιας διευθυνσης.Οι συχνοτητες f1 και f2 των 2 ταλαντωσεων διαφερουν πολυ λιγο...Η συχνοτητα των μεγιστων της κινησης ειναι f=2Hz enw f1=1KHz.Βρειτε τις πιθανες τιμες του f2 και να γραψετε την χf(t) an φ=0
4.να βρεθει ο αριθμος των ταλαντωσεων και ο αριθμος των μεγιστων της κινησης για t=4s

βασικα παιδια θελω να μου πειτε στο πρωτο αν τα αποτελεσματα ειναι Α=ριζα 10^-5
Τ=π/2 και umax=4riza10^-5
επισης το 2ο ερωτημα θα το κανω μονη και το τριτο μονο το 4ο να μου κανεντε αν γινετε!!!ευχαριστω πολυ...:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coheNakatos

Δραστήριο μέλος

Ο Βαγγελης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 662 μηνύματα.
παιδια βοηθεια σε μια ασκηση...
Υλικο σημειο μαζας m=40g εκτελει α.α.τ και η ολικη του ενεργεια ειναι Ε=3200J.Η απομακρυνση χ τοθ σημειου απο τη θεση ισορροπιας του,ειναι ημιτονοειδης συναρτηση του χρονου και η επιταχυνση σινεται απο τη σχεση α=-4χ
1.Να βρειτε την περιοδο το πλατος και τη μεγιστη ταχυτητα τησ ταλαντωσης
2.να γραψετε την εξισωση της απομακρυνσης αν την t=0 ο ταλαντωτης βρισκεται στη θεση χ=0,1m και κινειται προς την αρνητικη κατευθυνση
3.το υλικο σημειο μετεχει στη συνεχεια σε 2 α.α.τ του ισιου πλατους Α=2cm και της ιδιας διευθυνσης.Οι συχνοτητες f1 και f2 των 2 ταλαντωσεων διαφερουν πολυ λιγο...Η συχνοτητα των μεγιστων της κινησης ειναι f=2Hz enw f1=1KHz.Βρειτε τις πιθανες τιμες του f2 και να γραψετε την χf(t) an φ=0
4.να βρεθει ο αριθμος των ταλαντωσεων και ο αριθμος των μεγιστων της κινησης για t=4s

βασικα παιδια θελω να μου πειτε στο πρωτο αν τα αποτελεσματα ειναι Α=ριζα 10^-5
Τ=π/2 και umax=4riza10^-5
επισης το 2ο ερωτημα θα το κανω μονη και το τριτο μονο το 4ο να μου κανεντε αν γινετε!!!ευχαριστω πολυ...:thanks:



a)






b) κλασσικο ερωτημα ευρεσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just_rock

Νεοφερμένος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
ειπα καλε οτι το 2ο και το τριτο θα τα κανω μονη...λιγο σπρωξιμο θελω στο 4

βασικα και στο 3 εκει που λεει η συχνοτητα των μεγιστων της κινησης εννοει το f του διακροτηματος???αν εννοει αυτο τοτε εχω κανει καποιο λαθος γτ το f2 στη μια περιπτωση μοθ βγαινει -1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stratos_man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tingerbell

Νεοφερμένος

Η Tingerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!:bye:
Μεταφέρω ακριβώς την παράγραφο..
"Κάθε σημείο ενός κύματος εκτελεί ταλάντωση που προηγείται ενός επόμενου και καθυστερεί ενός προηγούμενου σημείου.
Αρα η ταχύτητα λόγω ταλάντωσης ενός σημείου έχει πάντα φορά προς την απομάκρυνση y που έχει ένα προηγούμενο σημείο".
Εχω κολήσει λίγο με την διατύπωση αυτή.
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει καλύτερα και πιο κατανοητά?
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα!:bye:
Μεταφέρω ακριβώς την παράγραφο..
"Κάθε σημείο ενός κύματος εκτελεί ταλάντωση που προηγείται ενός επόμενου και καθυστερεί ενός προηγούμενου σημείου.
Αρα η ταχύτητα λόγω ταλάντωσης ενός σημείου έχει πάντα φορά προς την απομάκρυνση y που έχει ένα προηγούμενο σημείο".
Εχω κολήσει λίγο με την διατύπωση αυτή.
Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει καλύτερα και πιο κατανοητά?
Ευχαριστώ.
Αφού τα σημεία του μέσου στο οποίο διαδίδεται το κύμα είναι συνδεμένα μεταξύ τους με ελαστικές δυνάμεις όταν ταλαντώνεται το ένα (π.χ. προς τα πάνω) αναγκάζει και το διπλανό του να ταλαντωθεί προς την αντίστοιχη κατεύθνυση (σαν να το ''τραβάει'' μέσω των ελαστικών δυνάμεων). έτσι το παρασύρει προς τα εκεί που απομακρύνεται. άρα το κάθε σημείο ταλαντώνεται πριν από το επόμενο, και μετά από ένα προηγούμενο που ήδη έχει ταλαντωθεί για ένα χρονικό διάστημα. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tingerbell

Νεοφερμένος

Η Tingerbell αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ. Το πρώτο τμήμα της παραγράφου το καταλάβαινα, αλλά είχα ενα προβληματάκι σχετικά με την "φορά της ταχύτητας"...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pirloandr

Νεοφερμένος

Ο pirloandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
στη συνθεση ταλαντωσεων οταν μας δινεται διαγραμμα και μας ζηταει τις εξισωσεις των επιμερους αλλα και της συνισταμενης..πως θα καταλαβαινουμε τι αρχικη φαση θα βαλουμε σε μια εξισωση απο τις επιμερους..για παραδειγμα γιατι να ειναι π και να μην ειναι -π..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top