Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

maria5

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
οκ..ευχαριστω..!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Εξετασεις 2006

Μονοχρωματικη ακτινα φωτος προσπιπτει πλαγια στη διαχωριστικη επιφανεια δυο οπτικων μεσων 1 και 2. Οι δεικτες διαθλασης στα μεσα 1 και 2 ειναι n1 και n2 με n1>n2... Αν η μονοχρωματικη ακτινα ανακλαται ολικα

α) υπαρχει διαθλωμενη ακτινα
β) η γωνια προσπτωσης ειναι ιση με τη γωνια ανακλασης
γ) η γωνια προσπωσης ειναι μικροτερη απο την κρισιμη γωνια ανακλασης
δ) η ταχυτητα διαδωσης της μεταβαλλεται

Σωστο το β... Eγω προσωπικα εβαλα με κλειστα τα ματια το γ αλλα τελικα ειναι το β.. και δεν μπορω να καταλαβω πως εχει ιδια γωνια προσπτ-ανακλασης εφοσον η ακτινα εχει υποστει ΟΛΙΚΗ ανακλαση... Αν μπορει καποιος να μου το εξηγησει...

Επιπλεον ενα ακομη σωστο λαθος (ΟΕΦΕ 2009):
Για ενα στερεο, που στρεφεται γυρω απο σταθερο αξονα η στροφορμη του ειναι αναλογη της κινητικης του ενεργειας.. (Λαθος ειναι, ενω εγω εβαλα σωστο)

(Πιο πολυ με ενδιαφερει τοπ πρωτο να μου εξηγησετε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εφόσον η γωνία ανακλάται ολικά πρέπει η γωνία πρόσπτωσης να είναι ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ από την κρίσιμη και όχι μικρότερη. Όσο για το β αποτελεί νόμο της φυσικής που τον έχει και μέσα το βιβλίο. Πάντα η γωνία πρόσπτωσης και ανάκλασης ισούνται στην κατοπτρική ανάκλαση (δηλαδή σε λείες επιφάνιες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
για αυτό που λες,το πρωτο.

Αφου ανακλαται πληρως,αυτο σημαινει οτι το "φως" δεν μπηκε μεσα στο υλικο οποτε χρειαζομαστε απολυτη γωνια ανακλασης,αρα η γωνια προσπτωσης με ανακλασης θα ειναι ιση λογω το οτι εχει υποστει ολικη ανακλαση .Κατάλαβες ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
για το 2o: K=1/2*I*ω^2=1/2Ι*Ι^2*ω^2=1/2I*(Ιω)^2=1/2Ι*L^2
άρα είναι ανάλογη του τετραγώνου της στροφορμής η Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
ειχα ακριβως την ιδια απορια και για τα 2 και ρωτησα τον φυσικο μου και μου ειπε πως ειναι οντως αναλογα αλλα στην ΟΜΑΛΗ περιστροφη!! μπορει να εχει αγων και ετσι δεν ειναι αναλογες.. ελπιζω να βοηθησα!!
-----------------------------------------
εχει σημασια το τετραγωνο???:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
οκ καταλαβα τελικα.. Ευχαριστω πολυ..
Για δειτε και αυτο το βιντεο εχει ενδιαφερον..
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=eXIgV9eafGo[/ame]
Αν παρατηρησετε προσεκτικα οταν το βαλει για δευτερη φορα να κανει την κινηση(οταν του ασκει F) η Τριβη ξεκιναει απο μια πολυ μεγαλη τιμη και ακαριαια ελατωνεται.. Μπορει καποιος να το εξηγησει? Εγω πιστευω οτι σχετιζεται με την Στατικη Τριβη αλλα δεν μπορω να το τεκμηριωσω

εχει σημασια το τετραγωνο???:hmm:
Οχι δεν παιζει ρολο νομιζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ειχα ακριβως την ιδια απορια και για τα 2 και ρωτησα τον φυσικο μου και μου ειπε πως ειναι οντως αναλογα αλλα στην ΟΜΑΛΗ περιστροφη!! μπορει να εχει αγων και ετσι δεν ειναι αναλογες.. ελπιζω να βοηθησα!!
-----------------------------------------
εχει σημασια το τετραγωνο???:hmm:
ανάλογα ποσά είναι αυτά που όσο μεταβάλλεται το 1 τόσο μεταβάλλεται και το άλλο. Όταν μπαίνει και το τετράγωνο στο παιχνίδι δεν είναι ίδιες οι μεταβολές...Αν π.χ διπλασσιάσουμε το L το Κ θα τετραπλασσιαστεί. Θα το διαλευκάνω αύριο για να είμαστε 100% σίγουροι όμως...
-----------------------------------------
ενδεικτικό παράδειγμα είναι ότι τα ανάλογα ποσά έχουν γραφική παράσταση ευθεία που διέρχεται απο το Ο(0,0) ενώ η Κ=1/2Ι*L^2 είναι σε κάθε περίπτωση καπμύλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
ανάλογα ποσά είναι αυτά που όσο μεταβάλλεται το 1 τόσο μεταβάλλεται και το άλλο. Όταν μπαίνει και το τετράγωνο στο παιχνίδι δεν είναι ίδιες οι μεταβολές...Αν π.χ διπλασσιάσουμε το L το Κ θα τετραπλασσιαστεί. Θα το διαλευκάνω αύριο για να είμαστε 100% σίγουροι όμως...
-----------------------------------------
ενδεικτικό παράδειγμα είναι ότι τα ανάλογα ποσά έχουν γραφική παράσταση ευθεία που διέρχεται απο το Ο(0,0) ενώ η Κ=1/2Ι*L^2 είναι σε κάθε περίπτωση καπμύλη...

Ναι οκ αν διπλασιασουμε την L Τετραπλασιαζεται το K, αν τετραπλασιασουμε 16-πλασιαζεται κτλ....
Αυτα δεν ειναι αναλογα? Δηλαδη πρεπει να εχουν αναλογια 1-1 για να τα πουμε αναλογα?
-----------------------------------------
Το Κ=1/2mu^2 δεν ειναι αναλογο του υ? Ετσι δεν λεμε? Νομιζω πως δεν ειναι εκει το λαθος στην προταση αλλα σε αυτο που ειπε πιο πανω ο led
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
χμ...κοίτα νομίζω πως δεν είναι ακριβώς ανάλογα ισχύουν φυσικά τα ποιοτικά συμπεράσματα αλλά αυτό στο οποίο στηρίζομαι είναι το παράδειγμα που είπα πριν με τις γραφικές...έχω την εντύπωση πως υπάρχει μια λεπτή διαφορά ανάμεσα στο ανάλογα και ανάλογα του τετραγώνου...ίσως να κάνω και λάθος...θα πάρω την γνώμη ενός ειδικού και θα σας απαντήσω αύριο για να μην κάθομαι να λέω και πράγματα που δεν στέκουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Βρηκα τον ορισμο: Στα αναλογα ποσα οταν πολλαπλασιαζεται ή διαιρειται η τιμη ενος ποσου με εναν αριθμο τοτε πολλαπλασιαζεται ή διαρειται η αντιστοιχη τιμη του αλλου με τον ιδιο αριθμο

Αυτο ισχυει και στις εξισωσεις x^2 x^3 κτλ νομιζω..
Δηλαδη εγω πιστευω οτι αναλογα ειναι τα ποσα τα οποια οταν αυξανεται το ενα τοτε αυξανεται και το αλλο με καποια σταθερη αναλογια.. Τεσπα πολυ ασχοληθηκαμε με μικρολεπτομεριες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vimaproto

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο vimaproto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 889 μηνύματα.
Ανάλογα είναι τα ποσά που όταν διπλασιάζεται το ένα διπλασιάζετα και το άλλο ή τριπλασιάζεται το ένα και το άλλο. Συνδέονται μεταξύ του με τη σχέση y=αx
θυμίζω τους δύο νόμους της ευθύγραμμης ομαλά επιταχυνόμενης κίνησης χωρίς αρχική ταχύτητα. α) Ο νόμος της ταχύτητας: Η ταχύτητα είναι ανάλογη του χρόνου υ=αt β) Ο νόμος της μετατόπισης: Η μετατόπιση είναι ανάλογη του τετραγώνου του χρόνου. x=(1/2)αt²
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Φυσικα εχει σημασια το τετραγωνο και τον φυσικο σου που ειπε οτι ισχyει μονο για την ομαλη στροφικη που τον βρηκες ?
2 μεγεθη ειναι αναλογα οταν εχουν σταθερο πηλικο.
Στον κλασικο τυπο της κινητικης ενεργειας K=1/2mu*2 η Κ δεν ειναι αναλογη της ταχυτητας u αλλα ειναι αναλογη του τετραγωνου της ταχυτητας u δηλαδη αναλογη του μεγεθους u*2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δήμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Προσοχή παιδιά!
Είναι ένα πολύ σημαντικό θέμα, αφού στην φυσική και στα μαθηματικά ανάλογα ονομάζονται τα μεγέθη που συνδέονται μέσω της σχέσης y=a*x όπου a είναι σταθερά!
Ακόμη και οι σχέσεις της μορφής y=a*x+b δεν δείχνουν ποσά ανάλογα! Προσοχή λοιπόν γιατί τέτοια ερωτήματα έχουν πέσει ουκ ολίγες φορές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ledzeppelinick

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,194 μηνύματα.
κυριε καθηγητα takis_kal εχετε δικιο τον ρωτησα και τελικα δε μου ειχε πει αυτο εγω το παρερμηνευσα. με συγχωρειτε! απλα μου ειχε πει πως μετασχηματιζοντας τον τυπο της κινητικης ενεργειας εχουμε Κ=1/2*L*ω και μου ειπε πως για να ειναι αναλογα στα μαθηματικα γενικα πρεπει (εδω συγκεκριμενα) το 1/2*ω να ειναι σταθερα δηλ ομαλη στροφικη.. και μου ειπε οτι μπορουμε να το αιτιολογησουμε και αλλιως διοτι το σωστο ειναι οτι ειναι αναλογο του τετραγωνου της στροφομης και δεν ειναι το ιδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ναι ,είπα να κάνω επαναληπτικές ασκήσεις και απο το άγχος μου δεν ξέρω πως να την λύσω!!!!!

Σώμα μάζας m ,το οποίο έχει κινητική ενέργεια Κ,συγκρούεται πλαστικά με σωμα μάζας 4m .Μετά την κρούση ,το συσσωμάτωμα μένει ακίνητο .
Η μηχανική ενέργεια,που χάθηκε κατά την κρούση είναι :

Α. 5/4 Κ
Β. Κ
Γ 7/4Κ


Να δικαιολογήσετε την απάντηση σας.

Είναι απλό γενικά αλλά έχω φάει κόλλημα σαν να τα ξέχασα όλα,κάποιος μπορεί να μου κάνει την απόδειξη ?Ευχαριστώ:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
κάνε μια αρχή διατήρηση ορμής να βρεις σχέση μεταξύ υι και υ2 και μετα πάρε Κσπριν - Κσμετα...
-----------------------------------------
συμπληρώνω ότι βγαίνει το 5Κ/4
-----------------------------------------
κρούση: αρχή διατήρηση ορμής: p1+p2=pτελ =>m1u1+m2u2=0
mu1=-4mu2=>u2=-u1/4 (1)
K2=1/2m2u2^2 από την (1) γίνεται K2=1/2*4m*u1^2/16=(1/2mu1^2)/4=K1/4
άρα Εμηχπριν - Εμηχμετα= Κσπριν-Κσμετα= (Κ+Κ/4)-0=5Κ/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
το (Β) δε βγαίνει? αφού Κτελικό=0 .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis008

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ακριβώς αφού Κτελ=0 και η ενέργεια του 1 και η ενέργεια του 2 λόγω της κρούσης μετατράπηκαν σε θερμότητα...άρα είναι Κ+Κ/4 (ο 2 δεν ήταν ακίνητος γιατί μετά το συσσωμάτομα δεν θα μπορούσε να είναι ακίνητο διότι παραβιάζεται η αρχή διατήρηση της ορμής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!..evaki..!!!

Νεοφερμένος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
σωστά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top