[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Κι εγώ μαζί σου! αν και έγραψα το AUG από την στιγμή που ένα τόσο μεγάλο ποσοστό ερμήνευσε λάθος την εκφώνηση έπρεπε να δωθούν 2-3 μόρια.. 6 μονάδες να κοπούν δεν είναι λίγες..Αν και κατά την γνώμη μου πιστεύω οι περισσότεροι διορθωτές θα τα δώσουν από κανένα άλλο υποερώτημα..Γιατί όσο να πεις βιολογία είναι..όλο και θα έχεις χάσει από κάπου 1-2 μόρια..Το μόνο ''καλό'' (και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν ξέρω πώς αλλιώς να το πω) νομίζω από όλο αυτό είναι ότι δεν θα υπάρχουν πολλά 95+ και ίσως οδηγήσει στο να μην ανέβουν ή να μην ανέβουν πολύ οι βάσεις στο 3ο πεδίο..από την στιγμή που μπήκαν και δύσκολα χημεία..

Mπορούσα κάλλιστα να ήμουν από την άλλη μεριά, και τώρα να έκλαιγα (πιθανώς) για τη σχολή. Τώρα τι με βοήθησε, δεν ξέρω. Η τύχη, το γεγονός ότι δεν σκέφτηκα καν την άλλη απάντηση; Πάντως 6 μόρια είναι πολλά σε μάθημα βαρύτητας. Τι να πω...Μακάρι να πέσουν οι βάσεις, όπως λες. Και στη χημεία μεγάλο το πατατρακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανος12396

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος12396 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Επικαιρότητα
ΤΡΟΠΟΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗΣ Δ4 ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ
Μετά το σάλο που έγινε με τη διατύπωση του ερωτήματος Δ4 της βιολογίας κατεύθυνσης και τη μη αποστολή συγκεκριμένων οδηγιών από την ΚΕΕ και το Υπουργείο η κατάσταση διαμορφώνεται ως εξής :

ΥΠΟΨΗΦΙΕ αν απάντησες το Δ4 με το κωδικόνιο λήξης τότε έχεις :

1. 33,3 % πιθανότητες να πάρεις όλα τα μόρια (6) αν έχεις την τύχη να πέσεις σε βαθμολογητή που ενημερώθηκε, προβληματίστηκε και ξέρει βιολογία



2. 33,3 % πιθανότητες να κάνει μια ΧΡΑΠ και να σου κόψει όλο το ερώτημα, κατατάσσοντάς σε στην ίδια κατηγορία με τον μαθητή του 5 που δεν απάντησε καθόλου. Αυτό θα συμβεί αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε βαθμολογητή που δεν πήρε πρέφα τι παίζει όλες αυτές τις μέρες, ρουφάει το φραπεδάκι του, διορθώνει ταχύτατα με τις οδηγίες που του έχουν δώσει και κοιτάει να κάνει την ξεπέτα του και να εισπράξει τα λίγα ευρουλίνια του



3. 33,3 % πιθανότητες να πάρεις 2-4 μόρια από τα 6. Αυτό θα συμβεί αν έχεις την ατυχία να πέσεις σε βαθμολογητή που ενημερώθηκε, προβληματίστηκε δεν έχει όμως το θάρρος και τα @ρχ... να δώσει και τα 6 μόρια γιατί υπάρχουν και άλλες σκοπιμότητες

παμε για ενα τζοκερ καλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Παλι τα ιδια ρε ?Εφοσον το βρηκαν τοσα παιδια,ακομα και 1 να ηταν βασικα,παει να πει οτι το θεμα δεν επρεπε καν να αρχησει,το χασατε ρε πως το λενε?Αυτη ειναι η αληθεια αλλα εισται ολοι εγωιστες εδω μεσα.Μπραβο σε οσους το βρηκαν,πρεπει να παρουν σιγουρα κατι παραπανω απο τους αλλους.Αληθεια,ποσα ατομα διαβασαν γρηγορα την εκφωνηση,απαντησαν λαθος και μετα κρυφτηκαν πισω απο την "ασαφεια"?ΟΥ ΡΕ ΟΥ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε; Θα το πάτε για Χριστούγεννα το θέμα; Επιτέλους με αυτήν την Βιολογία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Λοιπον μιλησα με τον βιολογο, η οδηγια που υπαρχει ειναι πως οσοι εκαναν το κωδικονιο εναρξης με επαρκη αιτιολογηση 6/6. Απο εκει και περα για οσους εκαναν το ληξης δεν προβλεπεται κατι. Το πιθανοτερο ειναι οσοι εδωσαν απαντησεις τεκμηριωμενες να παρουν 2 μορια. Αυτο ομως ειναι στην δικαιοδοσια του εκασοτε διορθωτη. Υπαρχει περιπτωση καποιοι να δωσουν και κατιτις παραπανω, αλλοι τιποτα. Παλευουμε για τα μορια αυτα ρε παιδια και μπορει φυσικη να εχουμε εκπληξεις. Αντε και χασανε ορισμενοι 5 μορια απο τη βιολογια, μην χασουμε στο τελος 20 μορια απο τη φυσικη και κλαιμε ομαδικως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγω αν ήμουν βαθμολογικής βιολογίας θα βαθμόλογουσα και τον 2ο τροπο με full score αν όμως είχα το παιδί μου η συγγενή μου που το έλυσε σωστά δε ξέρω τι θα κανά ... Μάλλον θα την έκοβαν τελείως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Μονο -3?Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν περισσοτεροι κομπλεξικοι εδω μεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Όποιος είναι ΑΝΙΚΑΝΟΣ να υποστηρίξει με επιστημονικά τεκμήρια γιατί η φράση ''παραπάνω τμήμα dna'' δεν μπορεί να αναφέρεται σε όλο το γονίδιο που είναι τμήμα DNA και έχει γίνει αναφορά σε αυτό παραπάνω καλύτερα να μην μιλάει. Επιχειρήματα του στυλ "ήταν προφανές γιατι το mrna ήταν έτσι και όχι αλλιώς ή αν αναφερόταν στο γονίδιο θα χρησιμοποιούσε άλλη φράση'' δεν είναι επιχειρήματα αλλά λόγια που έχουν ως μοναδικό στόχο να δημιουργήσουν εντυπώσεις.Καλώς ή κακώς δεν έχει νόημα να ενδιαφερόμαστε για το τι ήθελε να πει ο ''ποιτητής'' γιατι δεν κάνουμε Λογοτεχνία και σχόλια που λένε '' πιστεύω πως με το παράπανω τμημα dna εννοούσε το τάδε και είναι προφανές γιατί έτσι''ανήκουν στα χωράφια της Θεολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σχολιο απο τη σελιδα εδθ4θ :

''Έχω στα χέρια μου τις οδηγίες της Κ.Ε.Ε. όπου δηλώνεται ξεκάθαρα ότι η μόνη σωστή απάντηση είναι αυτή που είχε στο μυαλό του αυτός που έφτιαξε το θέμα. Στη σελίδα - που τους δίνεται- με την ακριβή μοριοδότηση κάθε απάντησης υπάρχει η σημείωση ότι αν έχει δοθεί η άλλη απάντηση θα μπορεί ο βαθμολογητής, κατά βούληση, να δώσει 2 μονάδες αν η εικόνα του γραπτού είναι ικανοποιητική.!!!!!!!!!!!!

Δείτε τώρα τον παραλογισμό..........και γιατί 2 μονάδες? Αν είναι λάθος , είναι λάθος ... Τότε να κοπεί όλο το θέμα. Γιατί να δοθούν αυτές οι μονάδες? Για να αναπαύσουν τη συνείδηση ποιου? Για να ρίξουν στάχτη στα μάτια όλων μας?

Επίσης γιατί με βάση τη γενική εικόνα του γραπτού? Δηλαδή το κάθε θέμα δεν είναι αυτοτελές ως προς τη βαθμολόγησή του αλλά θα εξαρτάται από τη γενική εικόνα του γραπτού? Δηλαδή κι εδώ τρομακτικές ...γενικεύσεις!!!!

ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥΘΥΝΟΙ ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ . ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ. ''






Ντροπη και αισχος τοσο στην ΚΕΕ οσο και στους βαθμολογητες, για την ΗΛΙΘΙΑ λογικη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αν και δε πρεπει να εμπιστευομαστε οτιδηποτε διαβαζουμε,
Αν αυτο ισχυει,
είναι τουλάχιστον γελοία λύση, το ξαναείπα πριν.

Δηλαδή τί μας λέει η επιτροπή, ότι είναι ανίκανη να κρίνει αν αυτό είναι σωστό ή λάθος και το αφήνει στη δικαιοδοσία του καθενός;;

Αυτά είναι τα αντικειμενικα κριτήρια στα οποία πρέπει να βασίζεται μία εξέταση;; Στο τί του καρφώνει του καθενός;
Δηλαδή εγώ μπορεί να πάρω τα 2 μόρια ενώ ένα άλλο άτομο, με την ίδια ακριβώς λύση, να μη τα πάρει;
Γίνεται η εξέταση έτσι υπο ίσοις όροις;;;

Kαι γιατί να δοθούν οι δύο μονάδες; Για μόστρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ε και εγω υπολογιζω να παρω 2 μορια στα μαθηματικα που στο τελευταιο ερωτημα εκανα αριθμητικο στην παραγωγιση. Λαθος ειναι αλλα κατι θα παρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ε και εγω υπολογιζω να παρω 2 μορια στα μαθηματικα που στο τελευταιο ερωτημα εκανα αριθμητικο στην παραγωγιση. Λαθος ειναι αλλα κατι θα παρω.
Ναι, έκανες λάθος στην πορεία σου προς το σωστό.

Εδώ πέρα δεν υπάρχει midi κατάσταση. Ή είναι σωστό ή είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konna96

Νεοφερμένος

Η konna96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω λιγο...σε αυτο το χαζο το β1...εγω εβαλα πρωτα την κατασκυεη του καρυοτυπου(διαταξη χρωμοσωματων σε ζευγη κατα ελαττουμενο μεγεθος) και μετα παρατηρηση στο μικροσκοπιο..ποσο λετε να κουψουν? και επισης στις μεθοδους διαγνωσεις ασθενειων εκτος απο μοριακη αναλυση,ειδικες δοκιμασιες,βιοχημικη αναλυση,και παρατηρηση καρυοτυπου εβαλα και ληψη χοριακων λαχνων και την αμνιοπαρακεντρηση.ειναι σωστα τα 2 τελευταια ή θα βαθμολογηθουν αρνητικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
2/100 για το Β1, νομίζω τίποτα για την διάγνωση. Αρνητική βαθμολογία δεν υπάρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Η μη αναφορά των μονοκλωνικών αντισωμάτων ως τρόπο διάγνωσης κοστίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όχι, έτσι κι αλλιώς το βιβλίο δεν αναλύει γιατί τα μονοκλωνικά αντισώματα χρησιμοποιούνται για τη διάγνωση γενετικών ασθενειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top