[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
μια φορα αυτοι οι ανθρωποι να βαλουν φυσιολογικα θεματα δεν μπορουν? (δεν εννοω φυσιολογικα-ευκολα....αλλα φυσιολογικα-αν εχεις διαβασει πολυ καλα γραφεις)

δεν αντεχουν θα την κανουν παντα την μ@@κια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
στο δ4 αρχιζει να μιλαει για το δομικο γονιδιο που επαθε μεταλλαξη και στην επομενη προταση λεει στο παραπανω τμημα dna.τμημα dna εκτος απο τα νουκλεοτιδια που δινει στην αρχη ειναι και ολοκληρο το δομικο γονιδιο στο οποιο εχει γινει αναφορα στην ΠΑΡΑΠΑΝΩ προταση.

Λέει στο Δ4...
Η φυσιολογική πρωτεΐνη που παράγεται από την έκφραση του πρώτου δομικού γονιδίου της λακτόζης αποτελείται από 1024 αμινοξέα. Μια γονιδιακή μετάλλαξη στο παραπάνω τμήμα DNA (δηλαδή ολόκληρου του δομικού γονιδίου που αναφέρεται στην προηγούμενη πρόταση)....μπλα μπλα μπλα...

Έχει μεγάλη ασάφεια το ερώτημα και μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Και εκτός αυτού η απάντηση με το κωδικόνιο έναρξης δεν στέκει βιολογικά για να θεωρείται και σωστή απάντηση...

Οριστε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά και τα δύο είναι σωστά.Μακάρι να μην ήθελαν να πάρετε περιπτώσεις και να είναι και τα δύο.Τα φρονιστήρια δίνουν μια από τις δύο λύσεις οπότε μάλλον ένα ήθελαν.Είτε το ένα είτε το άλλο είναι σωστό.Εγώ με το που είδα σκέφτηκα το 3ο κωδικόνιο έναρξης ....Η λήξη δεν μου ήρθε στο μυαλό .

https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/2014apantiseis/2014BiologiaKatApant.pdf Απαντήσεις μεθοδικού που λέει για το 3ο κωδικόνιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixLazarKal

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Παιδια σόρυ κιόλας, δύσκολα δεν ήταν προς Θεού.. Μια ασάφεια που λέτε οτι μπορει να υπάρχει σε ενα θέμα δεν τα κάνει αυτόματα ''πιο δύσκολα των προηγούμενων ετών''. ΙΣΩΣ πιο δύσκολα απο τα προπέρσινα ναι αλλά από τα περσινα για κανένα λόγο.. Συγκρίνετε απλά τι κριτική σκεψη ήθελαν τα περσινά ( Ολόκληρο το Γ &Δ θέμα και περιπτώσεις και στα δυο θέματα) και τι φέτος (κάποια υποερώτημα).Μην τα τραγικοποιείτε. Παρ'όλ'αυτά καλή επιτυχία να έχετε και στα υπόλοιπα μαθήματα και καλή δύναμη! Η ξεκούραση σας πλησιάζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω αν έχεις λάθος την κωδική και την μη κωδική και έχεις γράψει όλη την αιτιολόγηση ορθότατα.λέτε να κόψουν πολύ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά και τα δύο είναι σωστά.Μακάρι να μην ήθελαν να πάρετε περιπτώσεις και να είναι και τα δύο.Τα φρονιστήρια δίνουν μια από τις δύο λύσεις οπότε μάλλον ένα ήθελαν.Είτε το ένα είτε το άλλο είναι σωστό.Εγώ με το που είδα σκέφτηκα το 3ο κωδικόνιο έναρξης ....Η λήξη δεν μου ήρθε στο μυαλό .

https://www.methodiko-frontistirio.gr/exams/apantiseis/2014apantiseis/2014BiologiaKatApant.pdf Απαντήσεις μεθοδικού που λέει για το 3ο κωδικόνιο

Εχω απο οσα εχω δει μεχρι τωρα, μερικα εχουν δωσει τη λυση με το 3ο κωδικωνιο ,και τα υπολοιποα με το προτελευταιο. Οποτε οι αποψεις διιστανται και δε νομιζω να ηθελε και τις δυο περιπτωσεις, ετσι οπως ηταν διατυπωμενη η ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
αχ σε παρακαλω θεε μου δωσε λιγο καλοσυνη σε αυτους τους ανθρωπους και κανε να παρουν και τα δυο σωστα

:rtfm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Αυτό το θέμα πιάνει 1,2/20 η αδελφή μου που έχει γράψει και τα δύο υπάρχει περίπτωση να της το πάρουν όλο λάθος ; δηλαδή να πάει στο 18,8 αυτόματα ;να της το πάρουν όλο σωστό παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Αυτό το θέμα πιάνει 1,2/20 η αδελφή μου που έχει γράψει και τα δύο υπάρχει περίπτωση να της το πάρουν όλο λάθος ; δηλαδή να πάει στο 18,8 αυτόματα ;να της το πάρουν όλο σωστό παίζει;

Πιθανοτατα ναι. Εφοσον και οι 2 λυσεις ειναι σωστες συμφωνα με την εκφωνηση του Δ4 ειναι αναγκασμενοι να τις παρουν και τις 2 de facto.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Εχω απο οσα εχω δει μεχρι τωρα, μερικα εχουν δωσει τη λυση με το 3ο κωδικωνιο ,και τα υπολοιποα με το προτελευταιο. Οποτε οι αποψεις διιστανται και δε νομιζω να ηθελε και τις δυο περιπτωσεις, ετσι οπως ηταν διατυπωμενη η ερωτηση.

Ακριβώς..Μην αγχώνεστε και τα δύο σωστά θα τα πιάσουν ,αλλιώς θα είναι ξεφτύλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
πάντως αν της το πάρουν όλο λάθος είναι πολύ άδικο για μένα πρέπει να το πάρουν σε όλους σωστό ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σχόλια:

1) Τα θέματα ήταν καλά.
Υπήρχε διαβάθμιση. Υπήρχαν κάποιες πολύ βασικές εφαρμογες (Γ1,Γ2,Γ3,Γ5,Δ1,Δ2)
καθώς και πιο απαιτητικά θέματα.

2) Τα θέματα ήταν πολλά.
5 ερωτήματα είναι πάρα πολλά για το κάθε θέμα.
Πόσο μάλλον στη βιολογία, όπου οι βιολόγοι δεν αρκούνται στα ουσίωδη και θέλουν όλο το βιβλίο σε κάθε απάντηση.
Πάλι καλά που η θεωρία έβγαινε κάπως γρήγορα.

3) Προσωπικά έκανα λάθος στο Δ4. Δεν είδα καν ότι έλεγε " στο παραπάνω τμήμα DNA "
και το πήρα με κωδικόνιο λήξης. Θα ήταν καλό, όχι απαραίτητο βέβαια, να το υπογράμμιζαν.

Τι λαθος εχεις κανει ακριβως στο Δ4? δεν καταλαβα..απλα λες οτι δημιουργειται κωδ ληξης στο 1023ο και ειναι σωστο...ετσι ελεγαν και οι λυσεις που εστειλαν στο φροντιστηρια να ξερετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω αν έχεις λάθος την κωδική και την μη κωδική και έχεις γράψει όλη την αιτιολόγηση ορθότατα.λέτε να κόψουν πολύ?

Ανάλογα αν έχεις συνεχίσει με λάθος κωδική και το υπόλοιπο θέμα να σου κόψουν πολύ μεγάλό μέρος του θέματος.Αν πχ το έχεις κάνει μόνο στο 1ο θέμα καταλάθος και συνέχισες με σωστή αλυσίδα στα παρακάτω τότε: Αν πχ η ερώτηση είναι 6 μονάδες η δικαιολόγηση πιάνει 4-5 μοναδες το αποτέλεσμα 1-2 μονάδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperSquirrel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η SuperSquirrel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω αν έχεις λάθος την κωδική και την μη κωδική και έχεις γράψει όλη την αιτιολόγηση ορθότατα.λέτε να κόψουν πολύ?

Θα χασεις τις μοναδες για τις αλυσιδες και πιστευω λιγο απο την αιτιολογηση..αλλα το υπολοιπο θεμα θα στο δώσουν σωστο(δεν θα σε τιμωρουν σε καθε ερωτημα για ένα λάθος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemida

Νεοφερμένος

Η Artemida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
https://panelladikes24.blogspot.gr/

ο οεφε τα δέχεται και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13fourdio13

Νεοφερμένος

Ο 13fourdio13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εγω εγραψα οτι, εφοσον δεν υπαρχει γλυκοζη και λακτοζη στο θρεπτικο υλικο, το βακτηριο δεν θα εχει τροφη. η RNA πολυμεραση τεινει να ξεκινησει τη μεταγραφη και τα ενζυμα φυσιολογικα θα παραγονταν. ομως, χωρις τροφη δεν θα παραχθουν! πιστευω πως αυτη ειναι η σωστη απαντηση. εξαλλου, οπως και εμεις, ετσι και τα βακτηρια τρωνε για να παραγουν πρωτεϊνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αν θελετε τη γνωμη μου στο Δ4 και οι 2 απαντησεις ειναι πληρως αποδεκτες..σε ολες τις προτεινομενς λυσεις σχεδον υπαρχουν και οι 2 οποτε μην αγχωνεστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ρε παιδια στο β1 πως πηγαιναν; του οεφε μου φαινονται λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatiana^^

Νεοφερμένος

Η tatiana^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ρε παιδια στο β1 πως πηγαιναν; του οεφε μου φαινονται λαθος
νομιζω οτι εχεις δικιο.. το σωστο πρεπει ναι ειναι 4,2,1,6,3,5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πιστεύω 4-2-1-6-5-3 Του ΟΕΦΕ Είναι στάνταρ λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top