[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ο,τι δηλαδη απαντησε το 90% του πληθυσμου.... ΤΡΟΜΕΡΗ ασαφεια και μαλλον θα τα παρουν και τα 2 σωστα.... αλλα ιδωμεν. Και οι παγιδες ηταν παμπολλες για τους μετριους. Οπως π.χ. το 60% ξεχασε να γραψει οτι δεν εχει εσωνιο και για ποιο λογο, δεν ειχε κωδικωνιο ληξης και επομενως ο εντοπισμος της κωδικης ηταν κομματακι δυσκολοτερος σε σχεση με περσι. το θεμα Γ ηταν ΠΟ ΡΩ ΣΗ ειδικα το Γ5 που του εκανα και 2 μεγαλες μειωτικες διαιρεσεις και του δειξα με σχηματα πως βγαινει.. και γαμω ηταν τα θεματα γενικα σε σχεση με περυσι που και το Γ ηταν σκατενιο επειδη ειχε τις κωλομυγες, και το Δ ηταν βαρετο.

Απο οτι κατάλαβα αυτό που απάντησα ήταν λάθος γιατι δεν προκύπτει κωδικονιο λήξης με αντικατάσταση μιας βάσης.... :hmm:

Ήταν δύσκολα θεματα ίσως τα δυσκολότερα που έπεσαν σε αυτό,το μάθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalina

Νεοφερμένος

Η natalina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
:worry::worry:
εαν εχουμε γραψει σωστη αιτιολογιση για καποιο ερωτημα και γραψουμε και επιπλεον που μπορει να ειναι λαθος μας το κοβουν ολο? πχ εγω ειχα καταλαβει οτι ειναι αυτοσωμικο υπολειπομενο και για να δεχτω το υπολειπομενο φου πρωτα ειχα απορριψει το επικρατες εκανα διασταυρωσεις ως αυτοσωμικο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Απο οτι κατάλαβα αυτό που απάντησα ήταν λάθος γιατι δεν προκύπτει κωδικονιο λήξης με αντικατάσταση μιας βάσης.... :hmm:

Ήταν δύσκολα θεματα ίσως τα δυσκολότερα που έπεσαν σε αυτό,το μάθημα

H βιολογία δεν είναι δύσκολη οπότε και φέτος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηρισθούν τα θέματα ως τα δυσκολότερα που έχουν πέσει...Ίσα ίσα ήταν θέματα όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω που σε έκαναν να θες να τα λύσεις όχι απλά να τα λύσεις γιατί πρέπει..Το ότι έχουν ενδιαφέρον δεν τα κάνουν δύσκολα ...Γουστάρεις να λύνεις..Τα θέματα αυτά τα ζήλεψα δεν σου κρύβω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ο,τι δηλαδη απαντησε το 90% του πληθυσμου.... ΤΡΟΜΕΡΗ ασαφεια και μαλλον θα τα παρουν και τα 2 σωστα....

Δεν πιστεύω να τα πάρουν και τα δύο σωστά. Κι ας είναι εις βάρος μου, επειδή κι εγώ το κανα λάθος.

Ούτε θεωρώ ότι υπήρχε ασάφεια. Ηταν πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα. Αναφερόταν στο παραπάνω τμήμα DNA, όχι γενικά.

Πάντως θα μπορούσανε να το χαν τονίσει παραπάνω (bold, υπογραμμιση, τοσα υπαρχουν)

Επίσης το εκνευριστικό είναι ότι όσα φροντιστήρια δημοσίευσαν τη λάθος λύση και κατάλαβαν τι παίζει, την απέσυραν και την αντικατέστησαν με τη σωστή, χωρίς να γίνει κανένας σχολιασμός, λες και όλα κύλησαν ρόδινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Δεν πιστεύω να τα πάρουν και τα δύο σωστά. Κι ας είναι εις βάρος μου.

Ούτε θεωρώ ότι υπήρχε ασάφεια. Ηταν πολύ συγκεκριμένα τα πράγματα. Αναφερόταν στο παραπάνω τμήμα DNA, όχι γενικά.

Πάντως θα μπορούσανε να το χαν τονίσει παραπάνω (bold, υπογραμμιση, τοσα υπαρχουν)

Επίσης το εκνευριστικό είναι ότι όσα φροντιστήρια δημοσίευσαν τη λάθος λύση και κατάλαβαν τι παίζει, την απέσυραν και την αντικατέστησαν με τη σωστή, χωρίς να γίνει κανένας σχολιασμός, λες και όλα κύλησαν ρόδινα.

Η βιολόγος μου,μου είπε πως θα τις δεχτούν και τις 2.Επίσης,υπήρχε τεράστια ασάφεια σε όλο το Δ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
η πουκαμισας που αλλαξε την απαντηση αλλα γραφει πως:

μετάλλαξη στο κωδικόνιο έναρξης δεν συνεπάγεται απαραίτητα την έναρξη της πρωτεϊνοσύνθεσης από το
επόμενο 5΄ AUG 3΄. Αυτό συμβαίνει διότι, η μετάλλαξη αυτή τροποποιεί επίσης την 5΄
αμετάφραστη περιοχή του mRNA, η οποία λειτουργεί για τη σύνδεση με το rRNA της μικρής
υπομονάδας με βάση τη συμπληρωματικότητα, ώστε να ξεκινήσει η μετάφραση.

ασαφεια υπαρχει στην απαντηση...η απαντηση που γραψαμε η περισσοτεροι με βαση την εκφωνηση μπορει να φαινεται λαθος αλλα και η αλλη απαντηση δεν ειναι απολυτα σωστη ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Η βιολόγος μου,μου είπε πως θα τις δεχτούν και τις 2.Επίσης,υπήρχε τεράστια ασάφεια σε όλο το Δ.
Ρε παιδιά δε θέλω να προσβάλω κανέναν βιολόγο, εκτιμώ τους καθηγητές μόνο και μόνο από το επάγγελμά τους αλλά:

Οι απαντήσεις δε διαμορφώνονται από τους μεμονωμένους καθηγητές, αλλά από τα εξεταστικά κέντρα.
Δηλαδή, επειδή το θεωρεί ο βιολόγος μ σωστό δε πάει να πει ότι θα ισχύσει και τελικά.
Και μπορεί σε κάποια βαθμολογικά να το πιάσουν σωστό , σε άλλα όχι , αν δεν υπάρξει γενική οδηγία.



Λολ, αλλα ντ' αλλων κι εδω.


Παιδιά πρέπει να μαστε ειλικρινείς. Και γω λάθος το κανα, ας αποδεχτούμε το λάθος μας κι ας προχωρήσουμε μπροστα για καλύτερες επιδόσεις στη χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
στο δ4 αρχιζει να μιλαει για το δομικο γονιδιο που επαθε μεταλλαξη και στην επομενη προταση λεει στο παραπανω τμημα dna.τμημα dna εκτος απο τα νουκλεοτιδια που δινει στην αρχη ειναι και ολοκληρο το δομικο γονιδιο στο οποιο εχει γινει αναφορα στην ΠΑΡΑΠΑΝΩ προταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemida

Νεοφερμένος

Η Artemida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Λέει στο Δ4...
Η φυσιολογική πρωτεΐνη που παράγεται από την έκφραση του πρώτου δομικού γονιδίου της λακτόζης αποτελείται από 1024 αμινοξέα. Μια γονιδιακή μετάλλαξη στο παραπάνω τμήμα DNA (δηλαδή ολόκληρου του δομικού γονιδίου που αναφέρεται στην προηγούμενη πρόταση)....μπλα μπλα μπλα...

Έχει μεγάλη ασάφεια το ερώτημα και μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους. Και εκτός αυτού η απάντηση με το κωδικόνιο έναρξης δεν στέκει βιολογικά για να θεωρείται και σωστή απάντηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
H βιολογία δεν είναι δύσκολη οπότε και φέτος δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να χαρακτηρισθούν τα θέματα ως τα δυσκολότερα που έχουν πέσει...Ίσα ίσα ήταν θέματα όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω που σε έκαναν να θες να τα λύσεις όχι απλά να τα λύσεις γιατί πρέπει..Το ότι έχουν ενδιαφέρον δεν τα κάνουν δύσκολα ...Γουστάρεις να λύνεις..Τα θέματα αυτά τα ζήλεψα δεν σου κρύβω

Πιο δύσκολα συγκριτικά με τα προηγούμενα έτη δε νομίζω να εχω άδικο, ήταν παρά πολλά και θέλανε προσοχή . Δε νομίζω να πέσαμε ποτε δυσκολότερα απο αυτά τα θεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
μετάλλαξη στο κωδικόνιο έναρξης δεν συνεπάγεται απαραίτητα την έναρξη της πρωτεϊνοσύνθεσης από το
επόμενο 5΄ AUG 3΄. Αυτό συμβαίνει διότι, η μετάλλαξη αυτή τροποποιεί επίσης την 5΄
αμετάφραστη περιοχή του mRNA, η οποία λειτουργεί για τη σύνδεση με το rRNA της μικρής
υπομονάδας με βάση τη συμπληρωματικότητα, ώστε να ξεκινήσει η μετάφραση.

H μικρή ριβοσωμική υπομονάδα έχει ήδη προσδεθεί στο mRNA.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
στο δ4 αρχιζει να μιλαει για το δομικο γονιδιο που επαθε μεταλλαξη και στην επομενη προταση λεει στο παραπανω τμημα dna.τμημα dna εκτος απο τα νουκλεοτιδια που δινει στην αρχη ειναι και ολοκληρο το δομικο γονιδιο στο οποιο εχει γινει αναφορα στην ΠΑΡΑΠΑΝΩ προταση.
Η φυσιολογική πρωτεΐνη που παράγεται από την έκφραση του πρώτου δομικού γονιδίου της λακτόζης αποτελείται από 1024 αμινοξέα. Μια γονιδιακή μετάλλαξη στο παραπάνω τμήμα DNA (δηλαδή ολόκληρου του δομικού γονιδίου που αναφέρεται στην προηγούμενη πρόταση)....μπλα μπλα μπλα...

Έχετε δίκιο... μάλλον και γω έτσι θα το σκέφτηκα...

Οψόμεθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Greysanatomy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Πιο δύσκολα συγκριτικά με τα προηγούμενα έτη δε νομίζω να εχω άδικο, ήταν παρά πολλά και θέλανε προσοχή . Δε νομίζω να πέσαμε ποτε δυσκολότερα απο αυτά τα θεματα

Διαφωνώ γιατί έχω γράψει και θέματα προηγούμενων ετών..Ήταν πολλά αλλά εύκολα.Μόνο στο Δ4 θα προκύψει αναστάτωση με το τι είναι σωστό αν και νομίζω ότι είναι παραπάνω από 1 το σωστό.Το ότι ήταν πολλά είναι καλό δίνει την δυνατότητα να πάρουν μόρια.Γράψιμο ήθελε πολύ το Γ αλλά το ίδιο γράψιμο πέφτει πάντα στην Βιολογία.Αν γράψεις λιγότερο από 7 σελίδες στην Βιολογία κάτι πάει στραβα (με φυσιολογικά γράμματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
και τα νουκλεοτιδια που βρισκονται αναμεσα στην 5' αμεταφραστη περιοχη και στο aug πως ξερουμε πως επηρεαζουν την ολη διαδικασια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Artemida

Νεοφερμένος

Η Artemida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Αν έχει προσδεθεί στο mRNA τότε έχουν προσδεθεί και τα trna που φέρουν τα αμινοξέα και η μετάλλαξη δεν θα επηρεάσει την πρωτεΐνη αφού έχουν ενωθεί τα δυο πρώτα αμινοξέα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
και τα νουκλεοτιδια που βρισκονται αναμεσα στην 5' αμεταφραστη περιοχη και στο aug πως ξερουμε πως επηρεαζουν την ολη διαδικασια?

Ισως τελικα να στεκει πιο πολυ η δικη μας λυση, αφου ειναι ετσι διατυπωμενη η προταση. Σκεφτικα μαλιστα οτι δεν θα υπηρχε καποιος αλλος λογος να δωσει αριθμο αμινοξεων. (Αλλο που στα Δ5 σου δινε παντελως αχρηστα στοιχεια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
και τα νουκλεοτιδια που βρισκονται αναμεσα στην 5' αμεταφραστη περιοχη και στο aug πως ξερουμε πως επηρεαζουν την ολη διαδικασια?
Λολ αυτή η άποψη που έχει κατατεθεί και στον Πουκαμισά και αλλού είναι λάθος, ότι δηλαδή μπορεί να επηρεαστεί τραγικά η 5' αμετάφραστη.

Οποιοσδήποτε έχει γενικότερες γνώσεις βιολογίας καταλαβαίνει γιατί, αλλά δεν αξίζει τώρα να το αναλύσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η αδελφή μου δίνει φέτος και μέχρι τώρα έσκισε μαθηματικά 18,5+ βιολογία γενικής 19,8+ έκθεση 17+ σήμερα της φάνηκαν εύκολα και στο Δ4 έγραψε και τα δύο και της είπε ο καθηγητής της ότι θα της το πάρουν σωστό και ότι έδιναν έξι μονάδες γιατί τα ήθελαν και τα δύο ...λέτε αν πέσει σε κανέναν ιδιότροπο και δεν θέλει την μία από της δύο να της κόψει όλο το ερώτημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Η αδελφή μου δίνει φέτος και μέχρι τώρα έσκισε μαθηματικά 18,5+ βιολογία γενικής 19,8+ έκθεση 17+ σήμερα της φάνηκαν εύκολα και στο Δ4 έγραψε και τα δύο και της είπε ο καθηγητής της ότι θα της το πάρουν σωστό και ότι έδιναν έξι μονάδες γιατί τα ήθελαν και τα δύο ...λέτε αν πέσει σε κανέναν ιδιότροπο και δεν θέλει την μία από της δύο να της κόψει όλο το ερώτημα;

Εχω την εντυπωση πως η διατυπωση της προτασης δεν αφηνει περιθωρια για ημιτελειες... ειναι προφανες πλεον πως θα παρουν και τις 2 απαντησεις ολοσωστες γιατι ειναι εντελως ασαφες. Με τη λεξη παραπανω, εγω καταλαβα το προαναφερθεν γονιδιο ολοκληρης της πρωτεινης (οπως και πολλοι αλλοι). Οσοι διαβασαν κατευθειαν τη λεξη ''τμημα'', προφανως το μυαλο τους θα πηγε κατευθειαν στο δοθεν τμημα. Οποτε μαλλον θα μαστε και οι 2 πλευρες ευχαριστημενοι. Α, παιζει να χουν χασει παρα πολλοι 2 μορια στο β1 (2 τελευταια :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top