[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
christosxanthi αγαπητε εξυπνε ....στον πρωτη προταση του δ4 εγινε αναφορα σε ενα τμημα dna (πρωτο δομικο γονιδιο ) και στην επομενη προταση εγραψαν το παραπανω τμημα dna.ομως δεν εννοούσαν το τμήμα του dna που ΜΟΛΙΣ είχε αναφερθεί αλλά ένα μέρος του που είχε αναφερθεί στην αρχή της εκφώνησης.πως ενας μαθητης μπορει να ειναι σε θεση να καταλαβει αν αυτοι που γραφουν τα θεματα θεωρουν παραπανω τμημα του dna αυτό που είχε αναφερθεί στην αμέσως προήγουμενη σειρά ή αυτό που είχε αναφερθεί στην αρχή της άσκησης ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
άρα προς ώρας είναι εντελώς ηλίθιο να λέμε οτι στην θετική θα έχουμε εκτόξευση βάσεων το ορόσημο λέει για πιο δύσκολα ....αν ήταν πιο εύκολα κατα πολύ θα έλεγα οκ θα ανέβουν τώρα δεν το λέω με τιποτα (στις ιατρικές έχουμε μεγαλύτερη αύξηση εισακτέων ....ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΠΘ +55 ΑΤΟΜΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O μονος σωστος απο ολους εδω μεσα ειναι ο transient πιστευω. Απλα πεσατε ολοι στην λουμπα και περιμενετε τα φροντιστηρια να σας ξελασπωσουν. Ελεγε στο συγκεκριμενο τμημα DNA προφανως θα ελεγε στο τμημα που ειχε προαναφερθει. Οκ να πει καποιος οτι δεν το προσεξε αλλα οχι τωρα να λενε ατομα και καλα οτι το τμημα DNA ειναι τα 3 δομικα γονιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
O μονος σωστος απο ολους εδω μεσα ειναι ο transient πιστευω. Απλα πεσατε ολοι στην λουμπα και περιμενετε τα φροντιστηρια να σας ξελασπωσουν. Ελεγε στο συγκεκριμενο τμημα DNA προφανως θα ελεγε στο τμημα που ειχε προαναφερθει. Οκ να πει καποιος οτι δεν το προσεξε αλλα οχι τωρα να λενε ατομα και καλα οτι το τμημα DNA ειναι τα 3 δομικα γονιδια.
Ναι εχεις δικιο...Δεν ξερουν τι λενε στην ενωση βιοεπιστημων,επιπλεον το στοιχειοδες μυαλο να εχεις καταλαβαινεις οτι ΤΟ ΔΟΜΙΚΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΜΗΜΑ DNA!!! Δεν αξιζει να καις μαθητες για τοσο ευκολα θεματα κατα τη γνωμη μου,δηλ εξεταζονται ως προς την μαντικη τους ικανοτητα η ως προς την ικανοτητα να δωσουν επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις??

σσ:Προκυπτει επιστημονικο ζητημα στην λυση με το κ.εναρξης λογω ικανοτητας προσδεσης κλπ

καλη συνεχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
ειτε ελεγε στο παραπανω τμημα dna ειτε στο τμημα που εχει αναφερθει ειναι ακριβως το ιδιο.και καλως ή κακώς τμήμα dna είναι και ολόκληρο το γονίδιο και τα πρώτα 30 νουκλεοτίδια του.σε πανελληνιες εξετασεις ειναι απαραδεκτο να εχει γινει αναφορα σε δυο τμηματα dna και να μην ξεκαθαριζεται σε ποιο απο τα δυο αναφερονται.

BigBang0000 ετσι οπως παμε δεν θα μου φανει περιεργο να αρχισουν να γραφουν πως το δομικο γονιδιο δεν ειναι τμημα dna. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι εχεις δικιο...Δεν ξερουν τι λενε στην ενωση βιοεπιστημων,επιπλεον το στοιχειοδες μυαλο να εχεις καταλαβαινεις οτι ΤΟ ΔΟΜΙΚΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΜΗΜΑ DNA!!! Δεν αξιζει να καις μαθητες για τοσο ευκολα θεματα κατα τη γνωμη μου,δηλ εξεταζονται ως προς την μαντικη τους ικανοτητα η ως προς την ικανοτητα να δωσουν επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις??

σσ:Προκυπτει επιστημονικο ζητημα στην λυση με το κ.εναρξης λογω ικανοτητας προσδεσης κλπ

καλη συνεχεια

Θα το εγραφε τυπε στο παραπανω γονιδιο. Προφανως ενοουσε το τμημα DNA που σου ειχε δωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Θα το εγραφε τυπε στο παραπανω γονιδιο. Προφανως ενοουσε το τμημα DNA που σου ειχε δωθει.
πραγματικα ,χωρις να θελω να σε θιξω :) ,δεν μπορεις να κατανοησεις την ασαφεια? μου φαινεται αστειο :P εκτος αν δεν εχεις ιδεα απο βιολογια οποτε παω πασο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Τα θέματα των Πανελληνίων Εξετάσεων 2014 στο μάθημα της Βιολογίας Θετικής Κατεύθυνσης των Ημερησίων Λυκείων και ΕΠΑΛ (ομάδα Β’) χαρακτηρίζονται ως απαιτητικά, σχετικά μεγάλης έκτασης, με σαφή διαβάθμιση δυσκολίας ενώ καλύπτουν ένα ικανό μέρος της διδακτέας ύλης.
Αρκετά θέματα απαιτούσαν κριτική προσέγγιση και αναλυτική σκέψη. Οι μαθητές/τριες με βαθιά κατανόηση και γνώση της εξεταζόμενης ύλης μπορούν να ανταποκριθούν με επάρκεια στις απαιτήσεις της εξέτασης.

Επισημαίνουμε ότι οι αιτιολογήσεις που ζητούνται σε κάποια θέματα επιδέχονται εναλλακτικές απαντήσεις, τις οποίες πρέπει να λάβουν υπόψη τους οι βαθμολογητές. Τονίζουμε ότι για πρώτη φορά οι οδηγίες της ΚΕΕ είναι αναλυτικές και σαφείς. Απαιτείται, όμως, επιπλέον διευκρίνιση για το ερώτημα Δ4.

Ανακοίνωση των βιολόγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

knightwish7

Νεοφερμένος

Η knightwish7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ναι εχεις δικιο...Δεν ξερουν τι λενε στην ενωση βιοεπιστημων,επιπλεον το στοιχειοδες μυαλο να εχεις καταλαβαινεις οτι ΤΟ ΔΟΜΙΚΟ ΓΟΝΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΜΗΜΑ DNA!!! Δεν αξιζει να καις μαθητες για τοσο ευκολα θεματα κατα τη γνωμη μου,δηλ εξεταζονται ως προς την μαντικη τους ικανοτητα η ως προς την ικανοτητα να δωσουν επιστημονικα τεκμηριωμενες απαντησεις??

σσ:Προκυπτει επιστημονικο ζητημα στην λυση με το κ.εναρξης λογω ικανοτητας προσδεσης κλπ

καλη συνεχεια

Συμφωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
πραγματικα ,χωρις να θελω να σε θιξω :) ,δεν μπορεις να κατανοησεις την ασαφεια? μου φαινεται αστειο :P εκτος αν δεν εχεις ιδεα απο βιολογια οποτε παω πασο

Κακομοιρη για το αν εχω ιδεα αστο καλυτερα:P Δευτερον λεω απλα οτι αν ηθελε να πει συνολικα για το δομικο γονιδιο θα εγραφε-->στο δομικο γονιδιο πραγματοποιειται μια μεταλλαξη κτλ ή στο γονιδιο...'' Ειναι προφανες οτι αναφεροταν σε ενα τμημα του που ηταν το παραπανω. Απλα δεν το καταλαβες. Αλλοι το καταλαβαν ή το πηραν χαμπαρι. Και ενα αλλο παιδι απο εδω περα το εκανε λαθος που μαλιστα απο οσο εχω καταλαβει ασχολειται αρκετα με βιολογια και το παραδεχτηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαράλαμπος μβ

Νεοφερμένος

Ο Χαράλαμπος μβ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
οταν μιλαμε για πανελληνιες δεν υπαρχουν "προφανη" ερωτήματα.πρέπει να διατυπώνονται με ακρίβεια και σαφήνεια.δεν ενδιαφέρει κανέναν τι θα έγραφε αλλά τι γράφει.εφόσον υπάρχουν δυο τμήματα dna δεν μπορεί να αναφέρει "στο παραπάνω τμήμα".έχουμε ξεφύγει τελείως μου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BigBang0000

Νεοφερμένος

Ο BigBang0000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Κακομοιρη για το αν εχω ιδεα αστο καλυτερα:P Δευτερον λεω απλα οτι αν ηθελε να πει συνολικα για το δομικο γονιδιο θα εγραφε-->στο δομικο γονιδιο πραγματοποιειται μια μεταλλαξη κτλ ή στο γονιδιο...'' Ειναι προφανες οτι αναφεροταν σε ενα τμημα του που ηταν το παραπανω. Απλα δεν το καταλαβες. Αλλοι το καταλαβαν ή το πηραν χαμπαρι. Και ενα αλλο παιδι απο εδω περα το εκανε λαθος που μαλιστα απο οσο εχω καταλαβει ασχολειται αρκετα με βιολογια και το παραδεχτηκε.

E τοτε εχεις καποιο προβλημα διανοησης,σαν να μου λες οτι το δομικο γονιδιο δεν ειναι τμημα DNA ....εχεις πλακα παντως...Whatever η ενωση βιολογων πηρε σαφη θεση ,απολυτα συμφωνη και με τις δυο προσεγγισεις,ελπιζω καποιος να σου εξηγησει οτι σκεπτομενος τοσο μονοδιαστατα μονο εξυπνος δεν φαινεσαι...το ακριβως αντιθετο !

φιλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ Δ4..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
E τοτε εχεις καποιο προβλημα διανοησης,σαν να μου λες οτι το δομικο γονιδιο δεν ειναι τμημα DNA ....εχεις πλακα παντως...Whatever η ενωση βιολογων πηρε σαφη θεση ,απολυτα συμφωνη και με τις δυο προσεγγισεις,ελπιζω καποιος να σου εξηγησει οτι σκεπτομενος τοσο μονοδιαστατα μονο εξυπνος δεν φαινεσαι...το ακριβως αντιθετο !

φιλικα..

Εσυ εχεις προβλημα να καταλαβεις τα στοιχειωδη που σου ζητανε. Και προφανως δεν ειπα πουθενα βλακα οτι το δομικο γονιδιο δεν ειναι τμημα DNA ειπα απλα οτι ηταν ξεκαθαρο οτι αναφεροταν στο τμημα DNA που ειχε δωθει. Α! Και σε εσενα δεν εχω καμια καψα να με περασεις εξυπνο ή οτιδηποτε αλλο την αποψη μου γραφω και στα αρχιδια μου αν δεν την δεχεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Είναι δυνατόν οποιαδήποτε συζήτηση εδώ μέσα να μην καταλήξει στη μάχη για το ποιός την έχει μεγαλύτερη; Τη γνώση, ντε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Εσυ εχεις προβλημα να καταλαβεις τα στοιχειωδη που σου ζητανε. Και προφανως δεν ειπα πουθενα βλακα οτι το δομικο γονιδιο δεν ειναι τμημα DNA ειπα απλα οτι ηταν ξεκαθαρο οτι αναφεροταν στο τμημα DNA που ειχε δωθει. Α! Και σε εσενα δεν εχω καμια καψα να με περασεις εξυπνο ή οτιδηποτε αλλο την αποψη μου γραφω και στα αρχιδια μου αν δεν την δεχεσαι.

Νομίζω θα έπρεπε να είναι αυτονόητο οτι στις πανελλαδικές δεν χωράει 'προφανώς'. Αν μας ζητάνε να είμαστε ακριβείς, πρέπει να το ανταποδίδουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εσείς που δεν δίνετε πανελλήνιες για ποιο λόγο τόσο μεγάλο ενδιαφέρον?? διαβάστε για τις εξεταστικές σας και αφήστε τις επιστημονικές προσεγγίσεις για θέματα που ούτε σας αφορούν αφού δεν είστε εσείς που χρειάστηκε να τα λύσετε ούτε και εσείς που θα δείτε την βαθμολογία σας στην βιολογία κάνει ένα άλμα 6 μονάδων από λάθος διατυπωμένο ερώτημα.Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να μη προκαλείτε άγχος στους υποψήφιους σχετικά με το σωστότερο ή το λιγότερο σωστό αφήστε αυτό να το κρίνουν άτομα που και τις γνώσεις έχουν και την εμπειρία για να το διακρίνουν ..άντε γιατί μας πρήξατε τα @@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι δυνατόν οποιαδήποτε συζήτηση εδώ μέσα να μην καταλήξει στη μάχη για το ποιός την έχει μεγαλύτερη; Τη γνώση, ντε!

Koπελια δεν αναφερθηκα πουθενα για γνωσεις κτλ Ειπα απλα οτι εμενα μου φανηκε προφανες το τι ζητουσε. Μαλιστα ειπα οτι οποιος το απαντησε δεν σημαινει οτι ειχε καποιο φοβερο ταλεντο στην βιολογια αλλα ηταν πιο προσεχτικος εκεινη την ωρα. Προφανως πολλα παιδια απο εδω εχουν διαφορετικη αποψη. Αυτο ειναι ολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hodor

Νεοφερμένος

Ο Hodor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Κeep amusing me kids :popcorn:

Y.Γ α ναι ξέχασα να πω ότι τα θέματα ήταν τουλάχιστον γελοία και σίγουρα ξεκάθαρα


-Hodor
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Κeep amusing me kids :popcorn:

Y.Γ α ναι ξέχασα να πω ότι τα θέματα ήταν τουλάχιστον γελοία και σίγουρα ξεκάθαρα


-Hodor

Ξέρεις ποιο ειναι το πρόβλημα; Όχι οτι υπάρχουν μονο άριστοι, ειναι το θεμα οτι αυτοι που γράφουν καλα έρχονται και το λένε. Σε πληροφορώ οτι στα μαθηματικά κατευθυνσης ούτε καν μπηκα στο κόπο να μπω στο αντίστοιχο θεμα και να διαβασω τα μηνύματα των άπαιχτων που εγραψαν τουλάχιστον 22. Σαφώς και δεν ηταν ευκολα τα θεματά. Μη λεμε βλακείες. Προσωπικά και στο Twitter που παρακολουθώ λιγο, απλα η μερα με τη νυχτα. Όσον αφορα τις επιδόσεις που αναφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top