[4/6/2014] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 41)
  • Άριστα 18 -20

    Ψήφοι: 33 80.5%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 6 14.6%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 2.4%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μιλησα με τον βιολογο μου και μου ειπε οτι μιλησε με εναν συναδελφο γνωστο στο ΠΕΒ που ειναι σε υψηλη θεση δεν θα πω ονομα και του ειπε οτι η βαθμολογηση του δ4 θα ειναι η εξης!!!!! οσοι εβαλαν και τα δυο 6 μοναδες οσοι εβαλαν το εναρξης 6 μοναδες και οσοι εβαλαν το ληξης 2-3 μοναδες + θα μετρησειη εικονα του γραπτου το υπουργειο δΕΝ μπορει ΝΑ δωσει επισημα γραμμηα αλλα η απαντηση που ηθελαν ηταν το εναρρξης !!! απο εκει και περα ατυπα εδωσε το υπουργειο αυτο που σας ειπα !!!!! βεβαια μας ειπε ειναι και στο χερι του βαθμολογητη !! δεν σας κορηδευω καιδεν εχω κανεναν λογο αφου δεν εδινα φετος !!!! (ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΑΡΠΑΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΛΟΥΣ ΣΩΣΤΑ!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Ακουγεται και το πιο δικαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Τεχνολογικη ειμαι.
Μην χρεωσεται σε μενα τα κακα του συστηματος,please.Βλεπω οτι ειναι δικαιο αυτοι που ξεπερασαν την παγιδα να παρουν παραπανω μορια απο οσους δεν τα καταφεραν,τι να κανουμε αυτο μου φαινεται σωστο.Αυτα περι επιχειρηματων τουλαχιστον αστεια,δεν χρειαζεται κανενα επιχειρημα για να σε πεισω πως αυτος που απαντησε οπως επρεπε ειναι λογικο να παρει εστω κατι λιγο παραπανω.Μηπως πρεπει να σας ζητησει και συγγνωμη?
Φιλιππε μου φαινεται οτι μιλαω στους τοιχους . Προφανως δε διαβασες αυτο που εγραψα. Το ξαναλεω: "αυτοι που απαντησαν οπως επρεπε" δεν ειναι ιδιοι για ολους! Εσυ θεωρεις σωστους μονο οσους απαντησαν αυτο π εγραψες εσυ, ενω υπαρχουν ΣΟΒΑΡΕΣ διαφωνιες ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑδιατυπωμενες απο ΕΓΚΥΡΟΥΣ φορεις (πχ ΠΕΒ).
Ρε μακαρι να γραψεται ολοι 20 και να βγω μαλακας στο τελος,δεκαρα δεν δινω.Απλα λεω αυτο που σκευτονται και αλλοι,παραθετω σχολιο απο ενα παιδι στο eduu:
Νικος
Η εκφώνηση ήταν σαφέστατη.Μιλούσε για το παραπάνω τμήμα DNA και όχι για ολόκληρο το γονίδιο.Υπάρχουν μερικά ερωτήματα για να ξεχωρίσουν οι καλοί από τους πολύ καλούς,Αυτό έγινε και με το δ4.Και βέβαια θα είναι άδικο αν δεχτούν και τις δύο απαντήσεις σωστές.Οφείλουν να αφαιρέσουν μόρια από αυτούς που υπέθεσαν πρόωρη λήξη.Αλλά σε αυτο το... στο οποίο ζούμε που λέγεται Ελλάδα θα γίνει στο τέλος το χατίρι των μεγάλων φροντιστηρίων τα οποία δεν μπορούν να στεναχωρήσουν τους μαθητές τους.

ΑΛΛΟ 1
Σοφια
Συμφωνω απολυτα....η εκφωνηση ηταν ξεκαθαρη...λεει το παραπανω τμημα το οποιο εχει δοθει....κ το οποιο κωδικοποιει τα οκτω πρωτα αμινοξεα....το αν εγινε ληξη στα τελευταια ειναι τελειως λαθος....γτ τοτε η μεταλλαξη δεν γινεται στο τμημα που μας δινεται...καιρος ειναι να μαθουμε να απανταμε σε αυτα που μας ρωτανε και οχι οτι μας καπνισει...ειναι αδικο να αδικηθουμε εμεις π απαντησαμε σωστα..ακομη και 10 ατομα να ειναι δεν εχει σημασια απαντησαν σωστα....για σοβαρευτειτε λιγο...γιατι θα ακολουθησουν ενστασεις και μετα πατε βρειτε τα....

Λοιπον. Θα ειμαι οσο λιγοτερο μπορω ερειστικος.
Καποια παιδακια απαντησαν την λυση π προτεινε η επιτροπη ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ. Ομως αυτος ο καταφορος ανταγωνισμος ειναι απαραδεκτος. Πως δεχονται DE FACTO οτι το θεμα δεν ειχε ασαφεια οταν το 90% των μαθητων\καθηγητων λενε το αντιθετο; εχουν το καθε δικαιωμα να διατυπωνουν αποψη, αλλα ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να ακουσουν και τον αντιλογο. Δειχνουν σα να αδιαφορουν παντελως! Δεν προβαλλουν κανενα αντιεπιχειρημα στα οσα λεγονται!Μα βεβαια, ετσι μας συμφερει, να χασουν ολοι οι αλλοι μορια, χωρις να εχει ξεκαθαριστει τι ειναι δικαιο, για να μη χασουμε τη μοστρα της ιατρικης! Καθιερωμενη ελληνικη νοοτροπια : πανω απο το δικαιο και το κοινο καλο μπαινει το προσωπικο συμφερον. Ξαναλεω οτι ειμαι απο αυτους π υποστηριζουν την αποψη οτι ΜΟΝΟ Η ΜΙΑ λυση πρεπει να ειναι αποδεκτη. Αλλα τουκαχιστον ΣΕΒΟΜΑΙ τους συνομιλητες μου. Τους ακουω και δεν αδιαφορω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Μιλησα με τον βιολογο μου και μου ειπε οτι μιλησε με εναν συναδελφο γνωστο στο ΠΕΒ που ειναι σε υψηλη θεση δεν θα πω ονομα και του ειπε οτι η βαθμολογηση του δ4 θα ειναι η εξης!!!!! οσοι εβαλαν και τα δυο 6 μοναδες οσοι εβαλαν το εναρξης 6 μοναδες και οσοι εβαλαν το ληξης 2-3 μοναδες + θα μετρησειη εικονα του γραπτου το υπουργειο δΕΝ μπορει ΝΑ δωσει επισημα γραμμηα αλλα η απαντηση που ηθελαν ηταν το εναρρξης !!! απο εκει και περα ατυπα εδωσε το υπουργειο αυτο που σας ειπα !!!!! βεβαια μας ειπε ειναι και στο χερι του βαθμολογητη !! δεν σας κορηδευω καιδεν εχω κανεναν λογο αφου δεν εδινα φετος !!!! (ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΑΡΠΑΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΛΟΥΣ ΣΩΣΤΑ!!!)

Ωπα κατσε γιατι θα τρελαθουμε εδω μεσα. Δηλαδη οσοι βαλαν και τα 2 τα παιρνουν ολα. Δεκτον. Αυτοι που βαλαν εναρξης παιρνουν και τα 6, ενω αυτοι που εβαλαν τα ληξης τα 3. Η λογικη αυτη δε στεκει. Εφοσον και οι 2 απαντησεις ειναι ορθες(που ουσιαστικα αυτη που θελουν με τα εναρξης δε στεκει επιστημονικα!), θα παρουν Η και στις 2 3/6 Η καιστις 2 6/6. Με δεδμενο οτι η εκφωνηση ανεφερε με ΠΟΙΟΝ τροπο (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ), προφανως θελουν εναν. Εσυ μας λες τωρα οτι η μη επιστημονικα ορθη λυση που ηταν αυτη που θελανε πιανει 6, και η πιο σωστη(αλλα οχι αυτη που ΄''θελανε'') πιανει 3. ΟΚ ρε. Και γω εχω μπατζανακη που ειναι κολλητος με τον προεδρο της ΠΕΒ και εδωσε εντολη να κοπουν 2-3 μορια σε οσους δεν εγραψαν οτι το οπερονιο δεν εχει εσωνια στο Δ1.
Ακουγεται και το πιο δικαιο.
Ετσι οπως ηταν διατυπωμενη η προταση ειχε διπλο νοημα και μην ακουω μαλακιες του τυπου' απροσεξια'' γιατι εγω τη διαβασα την εκφωνηση τρεις γαμημενες φορες. Και εσεις οι εξυπνοι που το λυσατε ετσι, ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οτι το Γονιδιο ειναι ΤΜΗΜΑ DNA.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mihalis341

Νεοφερμένος

Ο mihalis341 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οτι το Γονιδιο ειναι ΤΜΗΜΑ DNA.
Σύμφωνοι. Προσωπικά έγραψα και τις 2 λύσεις χωρίς να το προσέξω στην εκφώνηση για να είμαι ειλικρινής...Έτυχε να μου έρθει η φλασιά. Το γονίδιο σαφώς είναι τμήμα DNA αλλά όταν σου λέει "στο παραπάνω τμήμα" , θέλει προσπάθεια για να μην καταλάβεις ότι εννοεί αυτό που σου δίνουν από πάνω... Πιστεύω ότι η αλήθεια είναι ότι σαν μαθητές δεν προσέξαμε καν τη φράση κάτι που παραδέχομαι και εγώ που το έκανα σωστό. Το να λέτε ότι το είδατε αλλά άλλο κατάλαβατε δε σας συμφέρει και πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Ωπα κατσε γιατι θα τρελαθουμε εδω μεσα. Δηλαδη οσοι βαλαν και τα 2 τα παιρνουν ολα. Δεκτον. Αυτοι που βαλαν εναρξης παιρνουν και τα 6, ενω αυτοι που εβαλαν τα ληξης τα 3. Η λογικη αυτη δε στεκει. Εφοσον και οι 2 απαντησεις ειναι ορθες(που ουσιαστικα αυτη που θελουν με τα εναρξης δε στεκει επιστημονικα!), θα παρουν Η και στις 2 3/6 Η καιστις 2 6/6. Με δεδμενο οτι η εκφωνηση ανεφερε με ΠΟΙΟΝ τροπο (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ), προφανως θελουν εναν. Εσυ μας λες τωρα οτι η μη επιστημονικα ορθη λυση που ηταν αυτη που θελανε πιανει 6, και η πιο σωστη(αλλα οχι αυτη που ΄''θελανε'') πιανει 3. ΟΚ ρε. Και γω εχω μπατζανακη που ειναι κολλητος με τον προεδρο της ΠΕΒ και εδωσε εντολη να κοπουν 2-3 μορια σε οσους δεν εγραψαν οτι το οπερονιο δεν εχει εσωνια στο Δ1.

Θα μιλησω ωμα γιατι γινεστε προκλητικοι εδω μεσα. Ετσι οπως ηταν διατυπωμενη η προταση ειχε διπλο νοημα και μην ακουω μαλακιες του τυπου' απροσεξια'' γιατι εγω τη διαβασα την εκφωνηση τρεις γαμημενες φορες. Και εσεις οι εξυπνοι που το λυσατε ετσι, ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οτι το Γονιδιο ειναι ΤΜΗΜΑ DNA.

Συγνώμη φίλε αλλά θα μιλήσω..είμαι από τα λίγα άτομα που το έλυσαν με τον τρόπο που ήθελε η επιτροπή κάτι όμως που δεν με κάνει ούτε πιο έξυπνη από τον καθένα ούτε τίποτα..απλά μόλις διάβασα την εκφώνηση κατάλαβα ότι αναφέρεται στο συγκεκριμένο τμήμα..(έγραφε στο ''παραπάνω'' τμήμα) ..τι να κάνουμε..κάποιοι το είδαν έτσι κάποιοι αλλιώς..εννοείται πως άμα το έλυνα αλλιώς θα απογοητευόμουν και θα έλεγα τα ίδια με τους υπόλοιπους γιατί 6 μόρια είναι αυτά αλλά μέχρι ένα σημείο..κανείς δεν ξέρει για ποιο λόγο διατυπώθηκε έτσι το θέμα! για να δουν πόσο συγκεντρωμένος και παρατηριτικος εισαι; να ξεχωρισουν τα 20αρια; ή οντως εγινε λαθος στην διατυπωση; κανείς δεν ξέρει..γι αυτό τζαμπα το παιδευουμε το θεμα..τώρα όσον αφορά τη βαθμολογία..δεν ειναι λίγο λογικο να παρουν τα 6 μορια αυτοι που εγραψαν αυτο που ζητουσε η επιτροπη και απο τους αλλους να κοπει κατι; αφου αυτη την απαντηση ηθελαν..και αμα ημουν στα ατομα που το εγραφαν αλλιως ισα ισα δεν θα συνεχιζα να κλαψουριζω που δεν πηρα τα 6 μορια αλλα θα χαιρομουν που πηρα εστω και αυτα τα 3 !
όσο για το οτι η απαντηση με το κωδικονιο εναρξης δεν ειναι επιστημονικα ορθη το ιδιο μου το βοηθημα γραφει μεσα οτι αμα γινει αντικατασταση βασης σε κωδικονιο εναρξης η μεταφραση αρχιζει από το επομενο κωδικονιο εναρξης που θα συναντησει το ριβοσωμα..εκτος αν ειναι και λαθος το βοηθημα και ο βιολογος που το εγραψε δεν ξερει τι γινεται..Δεν εννοω ομως οτι η αλλη απαντηση ειναι λαθος και μου φαινεται λογικο και θεωρω σωστο να μην χασουν ολα τα μορια αυτοι που εγραψαν για το κωδικονιο ληξης..

Φιλικά πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ωπα κατσε γιατι θα τρελαθουμε εδω μεσα. Δηλαδη οσοι βαλαν και τα 2 τα παιρνουν ολα. Δεκτον. Αυτοι που βαλαν εναρξης παιρνουν και τα 6, ενω αυτοι που εβαλαν τα ληξης τα 3. Η λογικη αυτη δε στεκει. Εφοσον και οι 2 απαντησεις ειναι ορθες(που ουσιαστικα αυτη που θελουν με τα εναρξης δε στεκει επιστημονικα!), θα παρουν Η και στις 2 3/6 Η καιστις 2 6/6. Με δεδμενο οτι η εκφωνηση ανεφερε με ΠΟΙΟΝ τροπο (ΕΝΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ), προφανως θελουν εναν. Εσυ μας λες τωρα οτι η μη επιστημονικα ορθη λυση που ηταν αυτη που θελανε πιανει 6, και η πιο σωστη(αλλα οχι αυτη που ΄''θελανε'') πιανει 3. ΟΚ ρε. Και γω εχω μπατζανακη που ειναι κολλητος με τον προεδρο της ΠΕΒ και εδωσε εντολη να κοπουν 2-3 μορια σε οσους δεν εγραψαν οτι το οπερονιο δεν εχει εσωνια στο Δ1.

Θα μιλησω ωμα γιατι γινεστε προκλητικοι εδω μεσα. Ετσι οπως ηταν διατυπωμενη η προταση ειχε διπλο νοημα και μην ακουω μαλακιες του τυπου' απροσεξια'' γιατι εγω τη διαβασα την εκφωνηση τρεις γαμημενες φορες. Και εσεις οι εξυπνοι που το λυσατε ετσι, ΜΑΘΕΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ οτι το Γονιδιο ειναι ΤΜΗΜΑ DNA.
εμένα δεν με νοιάζει το 2013 έδινα και μπήκα ιατρική απλώς λέω τι μου είπε δεν έχω λόγο να πω ψέματα ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συγνώμη φίλε αλλά θα μιλήσω..είμαι από τα λίγα άτομα που το έλυσαν με τον τρόπο που ήθελε η επιτροπή κάτι όμως που δεν με κάνει ούτε πιο έξυπνη από τον καθένα ούτε τίποτα..απλά μόλις διάβασα την εκφώνηση κατάλαβα ότι αναφέρεται στο συγκεκριμένο τμήμα..(έγραφε στο ''παραπάνω'' τμήμα) ..τι να κάνουμε..κάποιοι το είδαν έτσι κάποιοι αλλιώς..εννοείται πως άμα το έλυνα αλλιώς θα απογοητευόμουν και θα έλεγα τα ίδια με τους υπόλοιπους γιατί 6 μόρια είναι αυτά αλλά μέχρι ένα σημείο..κανείς δεν ξέρει για ποιο λόγο διατυπώθηκε έτσι το θέμα! για να δουν πόσο συγκεντρωμένος και παρατηριτικος εισαι; να ξεχωρισουν τα 20αρια; ή οντως εγινε λαθος στην διατυπωση; κανείς δεν ξέρει..γι αυτό τζαμπα το παιδευουμε το θεμα..τώρα όσον αφορά τη βαθμολογία..δεν ειναι λίγο λογικο να παρουν τα 6 μορια αυτοι που εγραψαν αυτο που ζητουσε η επιτροπη και απο τους αλλους να κοπει κατι; αφου αυτη την απαντηση ηθελαν..και αμα ημουν στα ατομα που το εγραφαν αλλιως ισα ισα δεν θα συνεχιζα να κλαψουριζω που δεν πηρα τα 6 μορια αλλα θα χαιρομουν που πηρα εστω και αυτα τα 3 !
όσο για το οτι η απαντηση με το κωδικονιο εναρξης δεν ειναι επιστημονικα ορθη το ιδιο μου το βοηθημα γραφει μεσα οτι αμα γινει αντικατασταση βασης σε κωδικονιο εναρξης η μεταφραση αρχιζει από το επομενο κωδικονιο εναρξης που θα συναντησει το ριβοσωμα..εκτος αν ειναι και λαθος το βοηθημα και ο βιολογος που το εγραψε δεν ξερει τι γινεται..Δεν εννοω ομως οτι η αλλη απαντηση ειναι λαθος και μου φαινεται λογικο και θεωρω σωστο να μην χασουν ολα τα μορια αυτοι που εγραψαν για το κωδικονιο ληξης..

Φιλικά πάντα

Γιατι το παραπανω να αναφερεται στην εκφωνηση κ οχι στην πρωτη προταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
εμένα δεν με νοιάζει το 2013 έδινα και μπήκα ιατρική απλώς λέω τι μου είπε δεν έχω λόγο να πω ψέματα ....:P

Καλύτερα μην μιλάς γιατί μόλις ακούνε κάτι που δεν τους αρέσει είναι έτοιμοι να σε φάνε εδώ μέσα..:ermm:
(Δεν πάει για όλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Συγνώμη φίλε αλλά θα μιλήσω..είμαι από τα λίγα άτομα που το έλυσαν με τον τρόπο που ήθελε η επιτροπή κάτι όμως που δεν με κάνει ούτε πιο έξυπνη από τον καθένα ούτε τίποτα..απλά μόλις διάβασα την εκφώνηση κατάλαβα ότι αναφέρεται στο συγκεκριμένο τμήμα..(έγραφε στο ''παραπάνω'' τμήμα) ..τι να κάνουμε..κάποιοι το είδαν έτσι κάποιοι αλλιώς..εννοείται πως άμα το έλυνα αλλιώς θα απογοητευόμουν και θα έλεγα τα ίδια με τους υπόλοιπους γιατί 6 μόρια είναι αυτά αλλά μέχρι ένα σημείο..κανείς δεν ξέρει για ποιο λόγο διατυπώθηκε έτσι το θέμα! για να δουν πόσο συγκεντρωμένος και παρατηριτικος εισαι; να ξεχωρισουν τα 20αρια; ή οντως εγινε λαθος στην διατυπωση; κανείς δεν ξέρει..γι αυτό τζαμπα το παιδευουμε το θεμα..τώρα όσον αφορά τη βαθμολογία..δεν ειναι λίγο λογικο να παρουν τα 6 μορια αυτοι που εγραψαν αυτο που ζητουσε η επιτροπη και απο τους αλλους να κοπει κατι; αφου αυτη την απαντηση ηθελαν..και αμα ημουν στα ατομα που το εγραφαν αλλιως ισα ισα δεν θα συνεχιζα να κλαψουριζω που δεν πηρα τα 6 μορια αλλα θα χαιρομουν που πηρα εστω και αυτα τα 3 !
όσο για το οτι η απαντηση με το κωδικονιο εναρξης δεν ειναι επιστημονικα ορθη το ιδιο μου το βοηθημα γραφει μεσα οτι αμα γινει αντικατασταση βασης σε κωδικονιο εναρξης η μεταφραση αρχιζει από το επομενο κωδικονιο εναρξης που θα συναντησει το ριβοσωμα..εκτος αν ειναι και λαθος το βοηθημα και ο βιολογος που το εγραψε δεν ξερει τι γινεται..Δεν εννοω ομως οτι η αλλη απαντηση ειναι λαθος και μου φαινεται λογικο και θεωρω σωστο να μην χασουν ολα τα μορια αυτοι που εγραψαν για το κωδικονιο ληξης..

Φιλικά πάντα

Το σημαντικό στην υπόθεση είναι οτι κανείς δεν νοιάζεται τι θέλει η επιτροπή και ποιά απάντηση περίμενε. Εφόσον οι κανονισμοί των Πανελλαδικών αναφέρουν ρητά οτι οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση γίνεται δεκτή τότε θα είναι καταδικαστέο να μην πάρει κάποιος όλα τα μόρια έχοντας τεκμηριώσει σωστά. Η απάντηση που έδωσαν οι περισσότεροι μαθητές και βιολόγοι, εφόσον έχει τεκμηριωθεί και απαντάει στην ασαφή ερώτηση πρέπει να γίνει δεκτή. Τα 20αρια δεν ξεχωρίζουν με ασάφειες και παγίδες στην διατύπωση αλλά με εξεζητημένα θέματα που εξετάζουν την βαθιά γνώση της θεωρίας και κατανόηση των εννοιών.

Αν η επιτροπή δεν δεχτεί την απόλυτα τεκμηριωμένη απάντηση τότε το επόμενο "λογικό" βήμα είναι οι Πανελλαδικές Εξετάσεις να μετατραπούν σε Πανελλαδική Λαχειοφόρος οπού κάθε κουπόνι δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην τυχαία κλήρωση θέσεων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας, ή ακόμη και σε Πανελλαδικό Διαγωνισμό Μαντικής, οπού οι υποψήφιοι προσπαθούν να μαντέψουν τι σκέφτεται η επιτροπή. Γιατί, το ίδιο τυχαία και αφθαίρετα δεν είναι και τα τρία? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dream Theater

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dream Theater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.
εμένα δεν με νοιάζει το 2013 έδινα και μπήκα ιατρική απλώς λέω τι μου είπε δεν έχω λόγο να πω ψέματα ....:P

Μαντεψε που γραφουμε το γεγονος οτι μπηκες ιατρικη..... Και νομιζω εχεις καλυτερα πραγματα να κανεις απο το να αγχωνεις τους φετινους υποψηφιους, οντας φοιτητης ιατρικης. (Εισαι τερμα προκλητικος, χωρις παρεξηγηση.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Γιατι το παραπανω να αναφερεται στην εκφωνηση κ οχι στην πρωτη προταση;

Μα και στην αρχή της άσκησης λέει ''Δίνεται τμήμα Dna που..'' αν δεν κάνω λάθος..Σε αυτό ήθελαν να αναφερθούν αλλά δεν τα κατάφεραν..
Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι ήταν προφανές για να το κατάλαβαν αλλιώς το 80% των μαθητών..

Το σημαντικό στην υπόθεση είναι οτι κανείς δεν νοιάζεται τι θέλει η επιτροπή και ποιά απάντηση περίμενε. Εφόσον οι κανονισμοί των Πανελλαδικών αναφέρουν ρητά οτι οποιαδήποτε επιστημονικά τεκμηριωμένη απάντηση γίνεται δεκτή τότε θα είναι καταδικαστέο να μην πάρει κάποιος όλα τα μόρια έχοντας τεκμηριώσει σωστά. Η απάντηση που έδωσαν οι περισσότεροι μαθητές και βιολόγοι, εφόσον έχει τεκμηριωθεί και απαντάει στην ασαφή ερώτηση πρέπει να γίνει δεκτή. Τα 20αρια δεν ξεχωρίζουν με ασάφειες και παγίδες στην διατύπωση αλλά με εξεζητημένα θέματα που εξετάζουν την βαθιά γνώση της θεωρίας και κατανόηση των εννοιών.

Αν η επιτροπή δεν δεχτεί την απόλυτα τεκμηριωμένη απάντηση τότε το επόμενο "λογικό" βήμα είναι οι Πανελλαδικές Εξετάσεις να μετατραπούν σε Πανελλαδική Λαχειοφόρος οπού κάθε κουπόνι δίνει το δικαίωμα συμμετοχής στην τυχαία κλήρωση θέσεων στα ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας, ή ακόμη και σε Πανελλαδικό Διαγωνισμός Μαντικής, οπού οι υποψήφιοι προσπαθούν να μαντέψουν τι σκέφτεται η επιτροπή. Γιατί, το ίδιο τυχαία και αφθαίρετα δεν είναι και τα τρία? :hmm:

Φίλε Πέτρο δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες..αλλά όταν έβγαλαν τα θέματα αυτή την απάντηση ήθελαν να πάρουν..όσο για το πως ξεχωρίζουν τα 20αρια έκανα απλά μια υπόθεση..δεν έγινε στα μαθηματικά..δεν έγινε στα γενικής..κάθε χρόνο όμως γίνεται και κάτι παρόμοιο..ε τώρα ήταν στην Βιολογία..ούτε ξέρω πώς σκέφτονται αυτοί εκεί πέρα ούτε και με ενδιαφέρει..αλλά φανταστείτε και την περίπτωση να έδιναν διαταγή να μην πάρουν κανένα μόριο αυτά τα παιδιά! κατι που δεν θεωρω σωστο οπως ολοι.. τοτε τι θα γινοταν; θα μπορουσατε να αλλαξετε κατι; όχι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλησα με τον βιολογο μου και μου ειπε οτι μιλησε με εναν συναδελφο γνωστο στο ΠΕΒ που ειναι σε υψηλη θεση δεν θα πω ονομα και του ειπε οτι η βαθμολογηση του δ4 θα ειναι η εξης!!!!! οσοι εβαλαν και τα δυο 6 μοναδες οσοι εβαλαν το εναρξης 6 μοναδες και οσοι εβαλαν το ληξης 2-3 μοναδες + θα μετρησειη εικονα του γραπτου το υπουργειο δΕΝ μπορει ΝΑ δωσει επισημα γραμμηα αλλα η απαντηση που ηθελαν ηταν το εναρρξης !!! απο εκει και περα ατυπα εδωσε το υπουργειο αυτο που σας ειπα !!!!! βεβαια μας ειπε ειναι και στο χερι του βαθμολογητη !! δεν σας κορηδευω καιδεν εχω κανεναν λογο αφου δεν εδινα φετος !!!! (ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΑΡΠΑΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΑΣ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΠΟΛΟΥΣ ΣΩΣΤΑ!!!)

Aν ισχυει αυτο δεν νομιζω οι διορθωτες να αλλαξουν γραμμη... Ειδικα αυτοι που θα κανουν τα απογευματα τους ιδιαιτερα των 50 ευρω την ωρα:P Οι λογοι προφανεις.

Για εμενα αυτος ειναι ο σωστος τροπος βαθμολογησης. Ξαναλεω οτι αμα θεωρηθει οτι αναφεροταν σε ολο το γονιδιο δεδομενου οτι εδινε τα κωδικονια των πρωτων αμινοξεων της πρωτεινης επρεπε εκτος απο το ληξης να αναφερθει και το κωδικονιο εναρξης. Θα μου πειτε ελεγε εναν τροπο ομως και παλι αυτο προοριζοταν για το τμημα DNA οπου ενας τροπος υπηρχε ετσι και αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μα και στην αρχή της άσκησης λέει ''Δίνεται τμήμα Dna που..'' αν δεν κάνω λάθος..Σε αυτό ήθελαν να αναφερθούν αλλά δεν τα κατάφεραν..
Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι ήταν προφανές για να το κατάλαβαν αλλιώς το 80% των μαθητών..

Και γω θελω να γινω αστροναυτης!

Στο θεμα αυτο, ειχαν οριστει ΔΥΟ τμηματα, της εκφωνησης και το δομικο γονιδιο ( που εκ των πραγματων ειναι τμημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Καλύτερα μην μιλάς γιατί μόλις ακούνε κάτι που δεν τους αρέσει είναι έτοιμοι να σε φάνε εδώ μέσα..:ermm:
(Δεν πάει για όλους)

Μπα τι λες ρε χαζη εισαι?Δεν γινονται τετοια εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ronny

Νεοφερμένος

Ο ronny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μα και στην αρχή της άσκησης λέει ''Δίνεται τμήμα Dna που..'' αν δεν κάνω λάθος..Σε αυτό ήθελαν να αναφερθούν αλλά δεν τα κατάφεραν..
Φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι ήταν προφανές για να το κατάλαβαν αλλιώς το 80% των μαθητών..



Φίλε Πέτρο δεν έχεις άδικο σ'αυτό που λες..αλλά όταν έβγαλαν τα θέματα αυτή την απάντηση ήθελαν να πάρουν..όσο για το πως ξεχωρίζουν τα 20αρια έκανα απλά μια υπόθεση..δεν έγινε στα μαθηματικά..δεν έγινε στα γενικής..κάθε χρόνο όμως γίνεται και κάτι παρόμοιο..ε τώρα ήταν στην Βιολογία..ούτε ξέρω πώς σκέφτονται αυτοί εκεί πέρα ούτε και με ενδιαφέρει..αλλά φανταστείτε και την περίπτωση να έδιναν διαταγή να μην πάρουν κανένα μόριο αυτά τα παιδιά! κατι που δεν θεωρω σωστο οπως ολοι.. τοτε τι θα γινοταν; θα μπορουσατε να αλλαξετε κατι; όχι :/

Κοιτα εγω πιστευω πως το θεμα δεν ειχε καμια δυσκολια και σε καμια περιπτωση αν ειχε διατυπωθει σωστα δε θα προκαλουσε διχασμο. Η απαντηση θα ηταν προφανης, καθως τα κωδικονια ηταν μονο 8 και ο καθενας μας ειχε παρατηρησει πως οι μεθειονινες ηταν δυο. Φυσικα δε γινεται η μια απαντηση να ειναι σωστοτερη απο την αλλη και να δοθουν λιγοτερες μοναδες. Γιατι εαν κατι ειναι σωστο ειναι σωστο και απο τον οεφε και απο την πεβ και απο τους περισσοτερους μαθητες. Επισης υπαρχει μια σαφης αλλοιωση της 5' αμεταφραστης που ολοι σχεδον οι βιολογοι υποστηριζουν πως παιζει σημαντικο ρολο στην εναρξη της πρωτεινοσυνθεσης. Και αυτο μπορεις να το αντιληφθεις αφου καταλαβαινεις πως ενω το πρωτο AUG ειναι και ονομαζεται κωδικονιο εναρξης το 3ο ειναι απλα ενα κωδικονιο που κωδικοποιει μεθειονινη. Το κωδικονιο εναρξης ειναι διαφορετικο και αναγνωριζεται αλλιως απο τα υπολοιπα AUG στο νουκλεικο οξυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Και γω θελω να γινω αστροναυτης!

Στο θεμα αυτο, ειχαν οριστει ΔΥΟ τμηματα, της εκφωνησης και το δομικο γονιδιο ( που εκ των πραγματων ειναι τμημα)


Δεν φέρνω αντίρρηση για το τμήμα DNA που αποτελεί και το γονίδιο..ο μόνος λόγος όμως που αναφέρθηκε ήταν για να συνδεθεί με το ερώτημα Δ5! σκέψου την άσκηση χωρίς το Δ5..θα υπήρχε κάποιος λόγος να στο αναφέρει; κανένας..Θα μου πεις εγώ που να το ξέρω...
Η απάντηση είναι δεν ξέρω..έτυχε εγώ και άλλα 5 άτομα εδώ μέσα να το καταλάβω..και δεν παύω να πιστεύω ότι θα μπορούσε να δωθεί καλύτερα..φυσικά και θα μπορούσε αλλιώς δεν θα μπερδεύονταν οι μισοί και παραπάνω μαθητές..και σας υποστηρίζω κιόλας να πάρετε και μόρια..αλλά ένα πράγμα δεν καταλαβαίνει κανείς..δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι!

Μπα τι λες ρε χαζη εισαι?Δεν γινονται τετοια εδω.
Είπα να πω και εγώ καμιά χαζομάρα..

Κοιτα εγω πιστευω πως το θεμα δεν ειχε καμια δυσκολια και σε καμια περιπτωση αν ειχε διατυπωθει σωστα δε θα προκαλουσε διχασμο. Η απαντηση θα ηταν προφανης, καθως τα κωδικονια ηταν μονο 8 και ο καθενας μας ειχε παρατηρησει πως οι μεθειονινες ηταν δυο. Φυσικα δε γινεται η μια απαντηση να ειναι σωστοτερη απο την αλλη και να δοθουν λιγοτερες μοναδες. Γιατι εαν κατι ειναι σωστο ειναι σωστο και απο τον οεφε και απο την πεβ και απο τους περισσοτερους μαθητες. Επισης υπαρχει μια σαφης αλλοιωση της 5' αμεταφραστης που ολοι σχεδον οι βιολογοι υποστηριζουν πως παιζει σημαντικο ρολο στην εναρξη της πρωτεινοσυνθεσης. Και αυτο μπορεις να το αντιληφθεις αφου καταλαβαινεις πως ενω το πρωτο AUG ειναι και ονομαζεται κωδικονιο εναρξης το 3ο ειναι απλα ενα κωδικονιο που κωδικοποιει μεθειονινη. Το κωδικονιο εναρξης ειναι διαφορετικο και αναγνωριζεται αλλιως απο τα υπολοιπα AUG στο νουκλεικο οξυ

Δεν ειπα οτι διατυπωθηκε σωστα ισα ισα το αντιθετο οπως ολοι..Αλλα καποια απαντηση δεν πρεπει να παρθει σωστη για να γινει και η βαθμολογηση; ε αυτη απο οτι ειπε και ο απο πανω φαινεται οτι ειναι και αυτη που ζητουσαν με το εναρξης..αλλιως ας ακυρωσουν το θεμα να τελειωνουμε..
ναι συμφωνω αλλα απο την στιγμη της μεταλλαξης και μετα δεν υπαρχει κωδικονιο εναρξης εκει που ηταν.. και για να αρχισει η παραγωγη της πρωτεινης χρειαζεται να παρει καποιο αλλο τη θεση του που θα ειναι το επομενο..ασχετα που πριν κωδικοποιουσε απλα τη μεθειονινη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ronny

Νεοφερμένος

Ο ronny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Δεν φέρνω αντίρρηση για το τμήμα DNA που αποτελεί και το γονίδιο..ο μόνος λόγος όμως που αναφέρθηκε ήταν για να συνδεθεί με το ερώτημα Δ5! σκέψου την άσκηση χωρίς το Δ5..θα υπήρχε κάποιος λόγος να στο αναφέρει; κανένας..Θα μου πεις εγώ που να το ξέρω...
Η απάντηση είναι δεν ξέρω..έτυχε εγώ και άλλα 5 άτομα εδώ μέσα να το καταλάβω..και δεν παύω να πιστεύω ότι θα μπορούσε να δωθεί καλύτερα..φυσικά και θα μπορούσε αλλιώς δεν θα μπερδεύονταν οι μισοί και παραπάνω μαθητές..και σας υποστηρίζω κιόλας να πάρετε και μόρια..αλλά ένα πράγμα δεν καταλαβαίνει κανείς..δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάτι!


Είπα να πω και εγώ καμιά χαζομάρα..



Δεν ειπα οτι διατυπωθηκε σωστα ισα ισα το αντιθετο οπως ολοι..Αλλα καποια απαντηση δεν πρεπει να παρθει σωστη για να γινει και η βαθμολογηση; ε αυτη απο οτι ειπε και ο απο πανω φαινεται οτι ειναι και αυτη που ζητουσαν με το εναρξης..αλλιως ας ακυρωσουν το θεμα να τελειωνουμε..
ναι συμφωνω αλλα απο την στιγμη της μεταλλαξης και μετα δεν υπαρχει κωδικονιο εναρξης εκει που ηταν.. και για να αρχισει η παραγωγη της πρωτεινης χρειαζεται να παρει καποιο αλλο τη θεση του που θα ειναι το επομενο..ασχετα που πριν κωδικοποιουσε απλα τη μεθειονινη..

Δεν ειναι περιεργο ομως που η αποφοιτος της βιολογιας που εδινε μαζι μας γνωριζοντας τι συμβαινει απαντησε την λαθος και καλα απαντηση. Πως ειναι λαθος? Αφου συντακτικα και επιστημονικα μπορει να δωθει ως απαντηση. Δεν προκειται για λαθος αλλα για απαντηση σε μια ερωτηση που εχει διπλη εννοια. Οι απαντησεις ειναι δυο. Μην ξεχνας οτι υπηρχαν ατομα που δεν απαντησαν καθολου η δωσαν λαθος αιτιολογηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δεν ειναι περιεργο ομως που η αποφοιτος της βιολογιας που εδινε μαζι μας γνωριζοντας τι συμβαινει απαντησε την λαθος και καλα απαντηση. Πως ειναι λαθος? Αφου συντακτικα και επιστημονικα μπορει να δωθει ως απαντηση. Δεν προκειται για λαθος αλλα για απαντηση σε μια ερωτηση που εχει διπλη εννοια. Οι απαντησεις ειναι δυο. Μην ξεχνας οτι υπηρχαν ατομα που δεν απαντησαν καθολου η δωσαν λαθος αιτιολογηση.

Δεν είπα ότι η απάντηση που δώσατε είναι λάθος..αυτό γράφω τόση ώρα..απλά δεν ήταν αυτή που ζητούσαν..και φυσικά αυτοί φταίνε που ελάχιστοι είπαν το άλλο, γιατί ναι δεν διευκρίνισαν επαρκώς..δεν ξεχνάω γι'αυτό αυτοί που δεν απάντησαν καθόλου ή δωσαν λαθος αιτιολογιση θα πάρουν 0/6 σε αντίθεση με τους υπόλοιπους που θα τους δωθούν μόρια..και μπορει να παρουν και 6/6 αναλογα τον βαθμολογητη..κανεις δεν ξερει τι θα γινει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ακόμα μαλώνετε μεταξύ σας γι'αυτό το ερώτημα; Μένουν άλλα δύο μαθήματα,αύριο δίνετε χημεία. Η αλήθεια είναι ότι αν ήσασταν λίγο πιο προσεκτικοί, θα καταλαβαίνατε τι πραγματικά ζητούσε το ερώτημα. Βέβαια, αφού τεκμηριώσατε την άποψή σας θα πρέπει να θεωρηθεί σωστή. Οπότε, επειδή είναι περίεργη η κατάσταση, μην μαλώνετε μεταξύ σας πριν καν βγει κάποια επίσημη οδηγία προς τα εξεταστικά κέντρα, είναι κρίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top