4ο πεδίο από Θεωρητική

Elisavet21

Δραστήριο μέλος

Η Ελίσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 504 μηνύματα.
Η καθηγήτρια έτσι μας είπε εμάς στο φροντιστήριο. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ε σας είπε ότι να ναι. Τα μαθηματικά συνεχίζονται... δεν είναι ξεκομμένα "η ύλη της Γ' λυκείου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν είναι και πολύ καινούριος απο ότι ξέρω...
Είναι σε ισχύ από το 2009-2010.Παλιότερα μπορούσες να διαλέξεις ΑΟΘ και βιολογία πχ αλλά δε σου άνοιγε το 5ο πεδίο.Λίγοι το επιχειρούσαν βασικά;)
Ε σας είπε ότι να ναι. Τα μαθηματικά συνεχίζονται... δεν είναι ξεκομμένα "η ύλη της Γ' λυκείου".
Τρανταχτό παράδειγμα το Φετινό 4ο θέμα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Δε πιστεύω ότι δε μπορεί να πάρει Μαθηματικά Γενικής επειδή στη Β' λυκείου δεν έδωσε βάση στην Άλγεβρα. Γιατί η καθηγήτρια μας, μας είπε πως από την περσινή Άλγεβρα δε θα χρειαστούμε ουσιαστικά τίποτα. Γιατί η Στατιστική και οι Πιθανότητες είναι δύο κεφάλαια που τα βλέπεις για πρώτη φορά και δεν έχεις αντιμετωπίσει ξανά τέτοιου είδους ασκήσεις. Αλλά δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Έχουν δυσκολέψει τα θέματα και για τα Μαθηματικά αλλά και για τη Βιολογία.

Αν δεν έχεις διαβάσει για ένα χρόνο άλγεβρα, πως ξαφνικά να γίνεις ξεφτέρι στην Γ; Η κοπέλα είπε έγραψε 2 άλγεβρα φέτος, που σημαίνει no λογάριθμοι (που ήταν το σημαντικότερο). Aν δε μπορεί να λύσει λογαρίθμους πώς μετά θα κάνει παραγώγους με λογαρίθμους κλπ ; Δεν είναι ξεκομμένα.

Όσο για φέτος, το χω ξαναπεί, πιαστήκανε στον ύπνο οι περισσότεροι μαθητές. Τόσα χρόνια λέγανε τα μαθηματικά γενικής είναι εύκολα, δεν έκαναν και τις πιο παλουκάτες ασκήσεις και τώρα φέτος που τα θέματα δεν ήταν τα συνηθισμένα, πελάγωσαν.

Όσο για τη βιολογία, επαναλαμβάνω, είπα ότι ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΟ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΚΑΛΑ απ΄ότι ΚΑΙ στα μαθηματικά KAI στο ΑΟΘ. Αν τα σκατώσεις σε ένα από αυτά μετά gtpk.

Η πιο κατάλληλη επιλογή για σένα είναι η βιολογία. Θα χεις που θα χεις να διαβάσεις εισαγωγή, αρχαία, ιστορία,λογοτεχνία, να κάνεις 500 άγνωστα, θα χεις και να μαθαίνεις μαθηματικά β λυκείου;

Eγώ θα πάρω μαθηματικά και αοθ γιατί θέλω 5ο πεδίο, αλλά επειδή το ήξερα από τη δευτέρα, δεν άφησα τα μαθηματικά και έκανα φροντιστήριο εντατικά στη β. Είναι πολλά, δεν αξίζει να μπεις σε τέτοιο λούκι ΕΦΟΣΟΝ δεν ενδιαφέρεσαι για σχολές 5ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pagitas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pagitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
απλα καταστροφη..τουλαχιστον με τα φετινα θεματαα...!!

Δεν ηταν δυσκολα τα θεματα των μαθηματικων γενικης. Αναρωτιεμαι πως καθιερωθηκε αυτος ο μυθος και φοβουνται τωρα οι μελλοντικοι υποψηφιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τρανταχτό παράδειγμα το Φετινό 4ο θέμα:P

Εκείνη την εκθετική άσκηση (Δ2 ή Δ3 νομίζω ήταν) ήταν έλυσα για εξάσκηση στις εξετάσεις Β' λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Και εγω ΑΟΘ θα παρω γιατι θελω 5ο πεδιο...Θα κανω ιδιαιτερα στα μαθηματικα 2 ωρες την εβδομαδα αρχικα και επειτα βλεπουμε αν αυξηθουν οι ωρες...με τα μαθηματικα μεχρι το γυμνασιο τα πηγαινα καλα, απο την α΄ λυκειου τα παρατησα μετα... τριωνυμα, οριζουσες, horner, συναρτησεις μ' αυτα οκ.. με λογαριθμους μπααα... Τι λετε αν κανω ιδιαιτερα θα τα καταφερω? :worry:ολοι λενε ευκολα ειναι και χρειαζονται μονο βασικες γνωσεις κ.α.... αλλα τις προαλλες που μιλησα με τον μαθηματικο μου, μου ειπε οτι εχει αρκετα πραγματα απο την β΄ λυκειου ( λογαριθμους), καθως και οτι ολα ειναι μια αλυσιδα,μια συνεχεια στα μαθηματικα.. Το αγορι μου φετος εδινε πανελληνιες, και αυτος απο θεωρητικη, επελεξε 5ο πεδιο κανοντας ιδιαιτερα ενα 2ωρο την εβδομαδα και οπως ισχυριζεται ηταν πολυ καλα προετοιμασμενος για να γραψει ενα 17 με 18, αλλα με τα φετινα θεματα εγραψε 10...:( και αν και ειχε κενα, δεν ειχε δωσει και αυτος βαση στα μαθηματικα β' λυκειου, ελεγε οτι τα καταλαβαινε και οτι ηθελε απλα διαβασμα και προσπαθεια, και σε συνδυασμο με τα ιδιαιτερα θα εγραφε.. Ειναι δυσκολα? αν κανω μαθημα ενα 2ωρο την εβδομαδα,μπορει και παραπανω, λετε να γραψω κατι? Ενταξει δεν θα γραψω και 20, αλλα ενα 16 με 18 ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
θες και 16-18 :P απο θεωριτικη εισαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Θεωρητικη ναι!! Θελω γιατι ακουω οτι ειναι ευκολα απο καθηγητες... δηλαδη αν εχω βασικες γνωσεις απο γυμνασιο και ολα αυτα που ειπα δεν υπαρχει πιθανοτητα να γραψω κατι..?:confused: Επισης αυτος ο μαθηματικος που θα κανω ιδιαιτερα, γνωριζοντας την κατασταση μου, μου ειπε οτι ευκολα θα με κανει να γραψω ενα 10αρι απο εκει και περα εξαρταται απο μενα...και φυσικα εξαρταται απο τα θεματα που θα πεσουν...αλλα αυτο δε θελω να με προβληματιζει και να μου δημιουργει αγχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
κοιτα το γυμανσιο δεν κολαει πουθενα,το λυκειο εχει σημασια βασικα η β λυκειου εχει σημασια για το μαθημα αυτο οι περισσοτεροι θεωρητικοι τα εξηναν στην β με αποτελεσμα να εχουν τωρα προβλημα. καλυτερα στο μαθημα αυτο να πας σε ιδιετερο για να καλυψεις και τα κενα σου ;) δεν ειναι πολυ δυσκολο απλα θελει μαθηματικο μυαλο και πολυ ιδρωτα (ασκησεις δλδ).
χωρις να θελω να σε ανχωσω οι θεωριτικοι εχουν προβλημα σε αντιθεση με το πλεονεκτιμα τον τεχνολογοθετικων...
πρεπει να δωσεις μεγαλή προσοχη σε αυτο το μαθημα γιατι χανεις ΠΟΛΛΑ μορια :(
ποια σχολη θες απο 5ο παιδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μ αγχωνεις τωρααααααα!! αστυνομια θελω.. ρε συ θα κανω ιδιαιτερα.. με επαναληψεις θα ξεκινησω και αναλογα με τα κενα που θα προκυψουν θα κανω περισσοτερες ωρες.. Για το αοθ τι εχεις να πεις? λενε πως ειναι ευκολο.. Σε φροντιστηριο θα κανω.. αλλα μηπως χρειαζεται να κανω ιδιαιτερο και εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω και εσυ αστυνομια? τι γινεται ρε γαμοτο τι σας κανουν και πατε εκει οι θεωρητικοι? οσα παιδια ξερω που θελουν αστυνομια ειναι απο θεωρητικη :P
τεσπα μακαρι να μπεις!! μην ανχωνεσε καθολου απλα οπως σου ειπε και ο καθηγητης σου ειναι αναλογα και με τα θεμετα τις χρονιας αυτης..κανε εσυ οτι μπορεις και μην ανχονεσε..τωρα το αοθ ειναι ευκολο μαθημα και πολυ συμαντικο..χανεις και απο εκει μορια αν δεν γραψεις καλα..απλα εχει μεσα διαφορους ορους που πιθανων να τους ξεχνας ευκολα αλλα κανωντας επαναληψη δεν θα εχεις προβλημα (αν σου αρεσουν κιολας τα οικονομικα πας για 20αρι 100%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evagelia_

Νεοφερμένος

Η Evagelia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Μακαριιιι! Δηλαδη τοσο ευκολο ειναι οπως λενε ε? και εχει μεσα μαθηματικα, αλλα τα πολυ απλα εχω ακουσει.. Τι να κανουμε? Θα δουμε... ευχαριστω πολυ παντως! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OLSon-X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο OLSon-X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αριστομένης (Μεσσηνία). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
μην ακους τι λενε,αυτο θα το κρινεις μονη σου εγω εχω παρει το βοηθημα απο εναν γνωστο και δεν εχω δει καποια δυσκολια τα μαθηματικα που εχει ειναι απλα δλδ εχει καποια διαγραματα και υπολογιζεις οτι σου ζηταει (γελια πραγματα) απλα θελει πολυ διαβασμα για να αφομιωσεις τυν υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios.crete

Νεοφερμένος

Ο stelios.crete αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
απλα καταστροφη..τουλαχιστον με τα φετινα θεματαα...!!

αν δεν ηταν τα φετινα θεματα δυσκολα για τους θεωρητικους τοτε ποια ηταν? συμφωνω οτι για τις αλλες κατευθυνσεις ηταν βατα αλλα και παλι πολυ δυσκολοτερα απ' τα προηγουμενα χρονια..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
λπν, ανηκω και εγω σε αυτην την κατηγορια απο φετος, καθως περασα στο οε του οπα. αλλα εχει αρχισει να με φρικαρει ασχημα η μαθηματικουρα. θελω λπν να ρωτησω οσους θεωρητικους φοιτουν ηδη σε αντιστοιχες σχολες, να μου πουν ποσο δυσκολα ειναι τα μαθηματικα μθμτ, σε ποσο καιρο συνηθιζεις τον νεο τροπο σκεψης και τον υιοθετεις και εσυ χωρις προβλημα καθως και σε τι επιπεδα κυμαινονται οι βαθμοι τους στα πιο μαθηματικα μαθηματα.χρειαστηκε κανεις σας φροντιστηριο; παρακαλω πειτε και σε ποιο τμημα/ ετος ειστε και ποσο καλοι η κακοι ησαστε στα μαθηματικα πριν μπειτε στη σχολη. σας ευχαριστω Ο Λ Ο Υ Σ ! ! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
λπν, ανηκω και εγω σε αυτην την κατηγορια απο φετος, καθως περασα στο οε του οπα. αλλα εχει αρχισει να με φρικαρει ασχημα η μαθηματικουρα. θελω λπν να ρωτησω οσους θεωρητικους φοιτουν ηδη σε αντιστοιχες σχολες, να μου πουν ποσο δυσκολα ειναι τα μαθηματικα μθμτ, σε ποσο καιρο συνηθιζεις τον νεο τροπο σκεψης και τον υιοθετεις και εσυ χωρις προβλημα καθως και σε τι επιπεδα κυμαινονται οι βαθμοι τους στα πιο μαθηματικα μαθηματα.χρειαστηκε κανεις σας φροντιστηριο; παρακαλω πειτε και σε ποιο τμημα/ ετος ειστε και ποσο καλοι η κακοι ησαστε στα μαθηματικα πριν μπειτε στη σχολη. σας ευχαριστω Ο Λ Ο Υ Σ ! ! !

Δυστυχώς αυτό είναι ένα από τα μειονεκτήματα του συστήματος και οι θεωρητικάριοι είναι τα θύματα αυτού του μειονεκτήματος. Εγώ σπούδασα στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών του ΠαΜακ από τεχνολογική κατεύθυνση, όμως ένας πολύ καλός μου φίλος από το σχολείο που ήταν θεωρητική και περάσαμε στην ίδια σχολή, είχε όντως πρόβλημα.

Για να μην στα πολυλογώ, εκτός από το ότι παρακολουθούσε ανελλιπώς όλα τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο, αναγκάστηκε και έκανε εξωπανεπιστημιακά μαθήματα σε φοιτητικό φροντιστήριο, μαθήματα στα οποία κάλυψε και μέρος της ύλης της Γ' Λυκείου κατεύθυνσης, όπως και φυσικά την ύλη του ίδιου του μαθήματος του πανεπιστημίου.

Όλα αυτά συνέβησαν στο 4ο έτος σπουδών, αφού προηγουμένως είχε προσπαθήσει συνεχόμενες φορές να περάσει το μάθημα βασισμένος στις δικές του δυνάμεις, αλλά βλέπεις, του έλειπαν οι βάσεις.

Δεν ξέρω τι μαθηματικά μπορεί να κάνουν στην σχολή σου, αλλά αν είχα να σου δώσω μια συμβουλή, αυτή είναι να πηγαίνεις και να παρακολουθείς σαν σκυλί, να κάθεσαι πάντα πρώτο θρανίο και να σηκώνεις όσο πιο συχνά μπορείς το χέρι σου για απορίες. Αν ο καθηγητής σας δώσει την δυνατότητα να περάσετε το μάθημα με τεστάκια, να τα κάνεις. Αν έχει εργασία, να την κάνεις, όπως και κάθε άλλο προαιρετικό. Εννοείται ότι μετά από κάθε μάθημα θα διαβάζεις πολύ καλά την ύλη που διδάχτηκε, και πριν από το επόμενο μάθημα να κάνεις γερή επανάληψη του προηγούμενου.

Όλα αυτά θα σε διευκολύνουν αρκετά και θα σου δώσουν πλεονέκτημα έναντι των άλλων συμφοιτητών σου. Αν δεις ότι ακόμη κι έτσι δεν τα καταφέρνεις, αναζήτησε αλλού βοήθεια.

Για ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεναα

Δραστήριο μέλος

Η ελεναα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 458 μηνύματα.
προτεινω στους μαθητες της θεωρητικης να μην επιλεξουν μαθηματικα κυριως λογω των φετινων θεματων και γιατι ολη τη χρονια θα εχετε περισσοτερο αγχος απο οσους διαλεξαν βιολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MeltingGlass

Νεοφερμένος

Η MeltingGlass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
sourotiri

περασα στο οε του οπα. μαρεσουν τα μαθηματικα, απλά στη γ γυμνασιου μου ετυχε ενας παναχρηστοσ μαθηματικος και απο τοτε τα παρατησα, εχοντας και στοχο να σπουδασω κινηματογραφο. τλκ καταλαβα πολλα πραγματα, αποφασισα οτι ηταν καλυτερα για μενα να ασχοληθω με κτ οικονομικο, με ρισκα, να αλλαξω χιλιαδες φορες ποστο, να ταξιδευω, να κανω και να σκεφτομαι πραγματα που οι ανταγωνιστες μου δεν θα μπορουν ουτε να φανταστουν. σορι για τη φλυαρια, αλλα καθε φορα που το σκεφτομαι με πιανει τρεμουλο για το πως θα τα βγαλω περα με το οπα. ξαναπιασα τα μαθηματικα στη β λυκειου, ενταξει, μαλλον κτ εκανα απο εκει και περα, και φετος εγραψα 12αρακι στα γενικης. το θεμα ειναι οτι ειμαι αργη. ενας τεχνολογος πχ θεωρει τα σημεια στα οποια σκονταφτω λυνοντας κτ αυτονοητα. τι να κανουμε, απλά δεν σκεφτομαι σαν κι αυτόν (αν και εχω σκοπο να προσπαθησω να σκεφτυομαι ακομα καλυτερα κι απ'αυτον) και δεν εχω την ταχυτητα του.
εννοειται πως θα κανω οσα μου ειπες. ειχα σκοπο εξαρχης. αλλα, ανησυχω πλ. δλδ αν δεν ειναι οπως περιμενω και δεν αποφοιτησω ποτε λογω δυσκολιας;

αν δεν συνεχισω μετα καπου εξω επισης, θα ναι ο θανατος μου. για ολα αυτα Π Ρ Ε Π Ε Ι να πετυχω στο οε.

κτ αλλο, οι θεωρητικοι αποφοιτοι εξακολουθουν να εχουν δυσκολιες και στο μεταπτυχιακο η αν προσπααθησουν το ξεπερνουν επι πτυχιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
sourotiri

περασα στο οε του οπα. μαρεσουν τα μαθηματικα, απλά στη γ γυμνασιου μου ετυχε ενας παναχρηστοσ μαθηματικος και απο τοτε τα παρατησα, εχοντας και στοχο να σπουδασω κινηματογραφο. τλκ καταλαβα πολλα πραγματα, αποφασισα οτι ηταν καλυτερα για μενα να ασχοληθω με κτ οικονομικο, με ρισκα, να αλλαξω χιλιαδες φορες ποστο, να ταξιδευω, να κανω και να σκεφτομαι πραγματα που οι ανταγωνιστες μου δεν θα μπορουν ουτε να φανταστουν. σορι για τη φλυαρια, αλλα καθε φορα που το σκεφτομαι με πιανει τρεμουλο για το πως θα τα βγαλω περα με το οπα. ξαναπιασα τα μαθηματικα στη β λυκειου, ενταξει, μαλλον κτ εκανα απο εκει και περα, και φετος εγραψα 12αρακι στα γενικης. το θεμα ειναι οτι ειμαι αργη. ενας τεχνολογος πχ θεωρει τα σημεια στα οποια σκονταφτω λυνοντας κτ αυτονοητα. τι να κανουμε, απλά δεν σκεφτομαι σαν κι αυτόν (αν και εχω σκοπο να προσπαθησω να σκεφτυομαι ακομα καλυτερα κι απ'αυτον) και δεν εχω την ταχυτητα του.
εννοειται πως θα κανω οσα μου ειπες. ειχα σκοπο εξαρχης. αλλα, ανησυχω πλ. δλδ αν δεν ειναι οπως περιμενω και δεν αποφοιτησω ποτε λογω δυσκολιας;

αν δεν συνεχισω μετα καπου εξω επισης, θα ναι ο θανατος μου. για ολα αυτα Π Ρ Ε Π Ε Ι να πετυχω στο οε.

κτ αλλο, οι θεωρητικοι αποφοιτοι εξακολουθουν να εχουν δυσκολιες και στο μεταπτυχιακο η αν προσπααθησουν το ξεπερνουν επι πτυχιο;

Mην ανυσηχεις το οε του οπα ειναι αρκετα θεωριτικη σχολη και μπαινουν πολλοι και απο θεωρητικη κατευθηνση.Μια γνωστη μου μετα το 1ο εξαμηνο δεν πατουσε στα μαθηματα γιατι ισχυριζοτανε οτι δεν χρειαζοτανε.Υπαρχουν λιγα μαθηματα μαθηματικων-στατιστικης που ο τεχνολογικος θα εχει ενα πλεονεκτημα αλλα αν κατσεις και ασχοληθεις θα τα περασεις πιστευω τα μαθηματα,ορεξη και θεληση να εχεις.Μην ανυσηχεις απο τωρα θα τα δεις μεσα στη σχολη πως ειναι τα πραγματα.Σκεψου πως θα ειναι πολλοι αλλοι ακομα απο θεωρητικη και οι καθηγητες θα το εχουν στο νου τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top