[28/5/2012] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 51 31.1%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 46 28.0%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 21 12.8%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 20 12.2%
  • [Οχί καλά] 5-10

    Ψήφοι: 22 13.4%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 4 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
η παρσ/μοτητα ρωτησα βαθμολογητη στο σχολειο κ μου ειπε οτι πιανει 1 στα 100...
εγω ειπα γτ ειναι παραγωγισιμη αλλα στο δ3 και οχι στο δ1 γτ δεν προσεξα οτι το ζηταγε..υπαρχει περιπτωση να χασω ?
επειδη το ερωτημα ζηταγε παραγωγισιμοτητα και τυπο δε μου φαινεται πολυ λογικο να πιανει μονο 1 /100 η παραγωγισιμοτητα.
και δεν την εχω αναλυσει σε αλλο ερωτημα απλα ειπα σε καποιο ερωτημα μετα οτι ειναι παραγωγισιμη χωρις να το αναλυσω:redface:
μονο 1 θα χασω;;;:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
επειδη το ερωτημα ζηταγε παραγωγισιμοτητα και τυπο δε μου φαινεται πολυ λογικο να πιανει μονο 1 /100 η παραγωγισιμοτητα.
και δεν την εχω αναλυσει σε αλλο ερωτημα απλα ειπα σε καποιο ερωτημα μετα οτι ειναι παραγωγισιμη χωρις να το αναλυσω:redface:
μονο 1 θα χασω;;;:hmm::hmm:


αφου σου λεω οτι μου το ειπε βαθμολογητης.. relax.. 1 θα χασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nik-

Νεοφερμένος

Ο nik- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια στο γ4 πιρα το εμβαδον χωριου για μια αλλη φχ π πηραμε πιο πριν την φχ=χ^χ-1-ε^2013 π ιχαμε αποδειξει οτι αν τιν λνισουμε προκυπτει η δοσμαενη φχ.μπορει να μ πει κανεις αν το ολοκληρωμα του χ^χ-1 κανει χ^χ-1/λνχ?αν οχι ποσο περιπου θα κοψει δεδομενου οτι δεν χρειαζοταν να μιδενισω τη γχ αφου οριζεται για 0 εως ε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Με τριγωνική ανισότητα. Είχες δείξει προηγουμένως για το Wmax και Wmin, οπότε ήταν υπόθεση δευτερολέπτων.:D

Λες να με κόψουν επειδή το έκανα γεωμετρικά??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Όχι, δε θα στο κόψουν!

Πόσο έπιανε η παραγωγισιμότητα; 1/10; Αυτή έπιανε 3 σελίδες, χώρια το πρόσημο της f και τα σχετικά!
Νομίζω πως κανονικά θα πρέπει να πηγαίνει 5/10 στην παραγωγισιμότητα και 5/10 για τον τύπο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
3 σελιδες η παραγωγισιμοτητα :/ Απλως ελυνες ως προς f και ελεγες οτι ειναι παραγωγισιμη ως πραξεις(και αιτιολογουσες το ολοκληρωμα). Το μονο που ηθελε προσοχη ηταν να πεις οτι δεν μηδενιζεται ο παρανομαστης επειδη ισχυει lnx-x<=-1<0 απο εφαρμογη σχολικου βιβλιου. Ασε που ηταν κ ο φερματ στην μεση(ή γενια το προσημο οπως το αιτιολογησε κανενας) εγω θα εβαζα:
5 μορια ο τυπος
3 μορια προσημο
2 μορια παραγωγισιμοτητα(λογω της ανισωσης που επρεπε να αναφερεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
ρε παιδια λετε να σας κοροιδευω ? αφου ρωτησα καθηγητη στο σχολειο ο οποιος ειναι βαθμολογητης και μου ειπε οτι εχει δοθει σχετικη εντολη..
παντως αν εβρισκες πρωτα τον τυπο της f η παρ/μοτητα δεν ηταν πανω απο 5 γραμμες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Ειναι αναλογα και πως το κανεις! Αλλα αφου λεει πρωτα να αποδειξετε οτι ειναι παρ/μη και μετα να βρειτε τον τυπο :/ Ή δεν ειχε σημασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
ρε παιδια λετε να σας κοροιδευω ? αφου ρωτησα καθηγητη στο σχολειο ο οποιος ειναι βαθμολογητης και μου ειπε οτι εχει δοθει σχετικη εντολη..
παντως αν εβρισκες πρωτα τον τυπο της f η παρ/μοτητα δεν ηταν πανω απο 5 γραμμες..
είναι μαθηματικά ανορθόδοξο να δεχτείς τον τύπο της f και μετά να πας για παραγωγισιμότητα... δεν μπορείς να παραγωγίσεις αν δεν ξέρεις ότι η συνάρτηση είναι παραγωγίσιμη π.χ. f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; βρες που είναι το λάθος και ελπίζω το π.χ. να ήταν έστω και λίγο καλό;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
είναι μαθηματικά ανορθόδοξο να δεχτείς τον τύπο της f και μετά να πας για παραγωγισιμότητα... δεν μπορείς να παραγωγίσεις αν δεν ξέρεις ότι η συνάρτηση είναι παραγωγίσιμη π.χ. f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; βρες που είναι το λάθος και ελπίζω το π.χ. να ήταν έστω και λίγο καλό;:confused:
Δε χρειάζεται να παραγωγίσεις οπωσδήποτε για να βρεις τον τύπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να παραγωγίσεις οπωσδήποτε για να βρεις τον τύπο.
α έχεις άλλο τρόπο; για πες:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Διαιρoύμε με f(x) την αρχική σχέση και έχουμε H'(x)=H(x) όπου H(x)=...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ έτσι το έκανα. Και μετά η f παραγωγίσιμη ως πράξεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Εγώ δεν το έκανα έτσι και έχασα πολλή ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Διαιρoύμε με f(x) την αρχική σχέση και έχουμε H'(x)=H(x) όπου H(x)=...
έξυπνο;) ναι έχει ό,τι χρειάζεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
είναι μαθηματικά ανορθόδοξο να δεχτείς τον τύπο της f και μετά να πας για παραγωγισιμότητα... δεν μπορείς να παραγωγίσεις αν δεν ξέρεις ότι η συνάρτηση είναι παραγωγίσιμη π.χ. f(x)=x^2 =>f(x)=x*x=>f(x)=x+x+x.....+x( x φορές)=>(x^2)'=(x+x+..+x)'=>2x=x=>(αφού χ διάφορο του 0) 2=1 καλό; βρες που είναι το λάθος και ελπίζω το π.χ. να ήταν έστω και λίγο καλό;:confused:

Μα φίλε μου εγώ δεν είπα να δεχτείς τον τύπο της f και μετά να πεις για παρ/μοτητα.Απλούστατα ο τύπος της f προκύπτει χωρίς να χτειαστείς την παρ/μοτητα της..Τι να πω,ίσως αυτό να είχαν στο μυαλό τους και αυτοί που βάλανε τα θέματα και για αυτό να δώσανε στην παρ/μοτητα 1 μόριο.. Βέβαια όπως είπε και ο drosos είναι ανάλογα και πως θα το χειριστείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εγω που το χειριστηκα γενικα λαθος δλδ βρηκα τον τυπο της f παραγωγιζοντας χωρις να εχω αποδειξει οτι ειναι παραγωγισιμη ουτε να το εχω γραψει σε καποιο αλλο ερωτημα...θα χασω μονο ενα μοριο ή παραπανω;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Αν τα χεις κανει ολα τελεια στο ερωτημα δεν νομιζω να παρεις κατω απο 8/10!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Μα φίλε μου εγώ δεν είπα να δεχτείς τον τύπο της f και μετά να πεις για παρ/μοτητα.Απλούστατα ο τύπος της f προκύπτει χωρίς να χτειαστείς την παρ/μοτητα της..Τι να πω,ίσως αυτό να είχαν στο μυαλό τους και αυτοί που βάλανε τα θέματα και για αυτό να δώσανε στην παρ/μοτητα 1 μόριο.. Βέβαια όπως είπε και ο drosos είναι ανάλογα και πως θα το χειριστείς..
το κατάλαβα.. εγώ το έκανα παραγωγίζοντας , αφού πρώτα έδειξα ότι είναι παραγωγίσιμη... Αφού όμως και τα δυο είναι δεκτά , είμαστε και οι 2 χαρούμενοι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
και μια αλλη ερωτηση που κανεις υποψηφιος δεν γινεται να εκανε αυτη τη κουταμαρα...
στο α3 που ζηταγε τον ορισμο του τοπικου ελαχιστου εγω εγραψα του ολικου. :wall:
επειδη οιμως η ανισοτητα ειναι η ιδια απλα αλλαζουν κατι αλλα....απο τα 4 μορια που επιανε θα τα χασω ολα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top