[28/5/2012] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 164)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 51 31.1%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 46 28.0%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 21 12.8%
  • [Μέτρια] 10-12

    Ψήφοι: 20 12.2%
  • [Οχί καλά] 5-10

    Ψήφοι: 22 13.4%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 4 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Η σχέση ισχύει για κάθε x τέτοιο ώστε τα άκρα να ανήκουν στο πεδίο ορισμού της f.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ωραια αρα το π.ο της συναρτησης ολοκληρωμα δεν ειναι το R??
Ara γιατι να μην γινεται να εφαρμαστει φερματ στο 0?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Γιατι μπορει η εκφωνηση να εννοει οτι οι σχεσεις ισχυουν για χ>0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, για x=0 το άκρο γίνεται ίσο με 1, άρα όταν θα κάνεις fermat θα έχεις: μπλαμπλα f(x^2-x+1) μπλα μπλα" άρα για x=0 θα σου βγει το f(1). Είναι σύνθεση συναρτήσεων, τι δε μπορείς να καταλάβεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Η σχέση ισχύει για κάθε x τέτοιο ώστε τα άκρα να ανήκουν στο πεδίο ορισμού της f.

σωστος..αρα δηλαδη βγενει και με φερματ στο 0..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiwrgosK.

Νεοφερμένος

Ο GiwrgosK. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Παιδιά επειδή έχουμε υπεραναλύσει το θέμα κάνοντας και κύκλους στις συζητήσεις,είναι απλό,η συνάρτηση που προκύπτει από την ανισότητα έχει ως πεδίο ορισμού το R(έχει εξηγηθεί ότι πρέπει τα άκρα να ανήκουν στο πεδίο ορισμού της f και αφού Δ<0 ισχύει για κάθε χ στο R).Το όλο θέμα είναι ότι σύμφωνα με την εκφώνηση οι τρεις ιδιότητες είτε ισχύουν για χ>0 αποκλειστικά αποκλείοντας το Fermat στο 0 παρότι ανήκει στο πεδίο ορισμού της συνάρτησης που θέτουμε είτε απλά αυτό θεωρείται το πεδίο ορισμού της f και δεν επηρρεάζονται οι σχέσεις.
Αν δεν δοθεί ή δεν έχει δοθεί σαφής οδηγία στα εξεταστικά κέντρα(δεν έχω ακούσει κάτι) είναι στην ευχέρεια του κάθε καθηγητή,προσωπικά εγώ κατάλαβα το πρώτο,θεωρώντας το Fermat στο 0 λάθος,γιατί αυτό προδίδει η εκφώνηση όπως εχει διατυπωθεί,βέβαια δεν μπορώ με σιγουριά να αποκλείσω την αντίθετη άποψη παρόλο που θεωρώ πιο σωστό με βάση την εκφώνηση το πρώτο.Το τι θεωρήθηκε λάθος και τι σωστό μπορεί να φανεί και από την απόκλιση ενός μορίου κατά τα άλλα άριστων γραπτών.Ελπίζω πάντως αυτό να είναι το μεγαλύτερο από τα προβλήματα σας σε σχέση με τα μαθηματικά κατεύθυνσης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωσ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Εγω απλως ρωτησα γιατι απο την εκφωνηση καταλαβα ότι χ>0 ειναι το π.ο. τησ f .
Η αληθεια είναι ότι πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι να είναι να είναι λάθπς ο φερματ στο 0 ακομα.
Λετε να χάσω ολα τα μόρια απο αυτο το καμμάτι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Και να χασεις θα ειναι το πολυ 1 οποτε μην ανχωνεσαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katsarida003

Νεοφερμένος

Η katsarida003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
τελικά πόσο έπιανε η παραγωγισιμότητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris93.1777

Νεοφερμένος

Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
To θέμα είναι όχι αν για x=0 το άκρο ανήκει στο πεδίο ορισμού!Το θέμα είναι ότι υπάρχει ασάφεια στην εκφώνηση και δεν είναι απολύτως αντιληπτό αν το x>0 που αναφέρει πάει στις 3 σχέσεις παρακάτω(κάτι λογικό αν σκεφτεί κανείς ότι το πεδίο ορισμού της συνάρτησης είναι για x>0). Γιατί δεν μπορεί να δίνει 3 σχέσεις χωρίς να αναφέρει πότε ισχύουν και να υποθέσεις εσύ ότι η 2η ισχύει στο R ενώ η πρώτη και η τρίτη για x>0.Προφανώς εννοούσαν ότι οι σχέσεις ισχύουν για x>0 αλλά υπάρχει λάθος διατύπωση! Από εκεί και πέρα το θέμα είναι πως θα το γράψεις και αν έχουν εντοπίσει στα βαθμολογικά την ασάφεια.

Δείτε πχ από εδώ και κάτω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
ΣΚΙΣΑΜΕ! ΣΚΙΣΑΜΕ! ΣΚΙΣΑΜΕ!
Δεν πρόλαβα να τελειώσω το Δ1, οπότε υπολογίζω να έχω πάρει κάπου στο 98...

Στα ίδια ακριβώς φίλος... Στο τσακ δεν πρόλαβα την αντιπαραγώγιση αλλά και πάλι δεν ανησυχώ!!! Αν έχεις αποδείξει ότι είναι παραγωγίσιμη, αναφέρεις για σταθερό πρόσυμο κάνεις Φερματ και δεν προλαβαίνεις να τελειώσεις την αντιπαραγώγιση στο τέλος πόσο λες να κόψουν?? Επίσης εσύ την ανισότητα στο Β4 την έκανες γεωμετρικά (z-wmin β-ρ και z-wmax α+ρ) ή αλγεβρικα με τριγ. ανισότητα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
εγω που εχω κανει προσημο φερματ βρηκα τον τυπο αλλα δεν απεδειξα οτι ειναι παραγωγισιμη ποσο θα πιασουν απο τα 10;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝικοςΡ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
εγω που εχω κανει προσημο φερματ βρηκα τον τυπο αλλα δεν απεδειξα οτι ειναι παραγωγισιμη ποσο θα πιασουν απο τα 10;;;


η παρσ/μοτητα ρωτησα βαθμολογητη στο σχολειο κ μου ειπε οτι πιανει 1 στα 100...
εγω ειπα γτ ειναι παραγωγισιμη αλλα στο δ3 και οχι στο δ1 γτ δεν προσεξα οτι το ζηταγε..υπαρχει περιπτωση να χασω ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
παιδια στο οριο στο δ2 αν θεσεις f(x)=u και πας με κριτηριο παρεμβολης σωστο δεν ειναι?γιατι δεν το εχω δει πουθενα σε λυσεις...τελικα μονο 1 μοριο πιανει η παραγωγισιμωτητα...να παρει νομιζα πως επιανε 5...παιζει να παω κατω απο 75 τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
παιδια στο οριο στο δ2 αν θεσεις f(x)=u και πας με κριτηριο παρεμβολης σωστο δεν ειναι?γιατι δεν το εχω δει πουθενα σε λυσεις...

Γιατί δεν βγαίνει. Το δοκίμασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThrilosG7-94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ThrilosG7-94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Eγώ παιδιά έθεσα 1/f(x)=u και μετά προέκυψε άσκηση του σχ. βιβλίου! Τελικά 0 δεν έβγαινε το όριο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
μια χαρα βγαινει απλως δεν το ειδα σε ενδεικτικες λυσεις(δεν σημαινει κατι αυτο λογικα) και εχω μια ανησυχια...μου βγηκε uημ1/u επι u - u νομιζω το οποιο βγαινει 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Στα ίδια ακριβώς φίλος... Στο τσακ δεν πρόλαβα την αντιπαραγώγιση αλλά και πάλι δεν ανησυχώ!!! Αν έχεις αποδείξει ότι είναι παραγωγίσιμη, αναφέρεις για σταθερό πρόσυμο κάνεις Φερματ και δεν προλαβαίνεις να τελειώσεις την αντιπαραγώγιση στο τέλος πόσο λες να κόψουν?? Επίσης εσύ την ανισότητα στο Β4 την έκανες γεωμετρικά (z-wmin β-ρ και z-wmax α+ρ) ή αλγεβρικα με τριγ. ανισότητα??

Με τριγωνική ανισότητα. Είχες δείξει προηγουμένως για το Wmax και Wmin, οπότε ήταν υπόθεση δευτερολέπτων.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
μια χαρα βγαινει απλως δεν το ειδα σε ενδεικτικες λυσεις(δεν σημαινει κατι αυτο λογικα) και εχω μια ανησυχια...μου βγηκε uημ1/u επι u - u νομιζω το οποιο βγαινει 0

Εγώ που το είχα δοκιμάσει δεν έβγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Με κοντά στο 0 έχουμε και από την άσκηση του σχολικού ( Στο βιβλίο η ανισότητα είναι με > για u>0 οπότε βάζω όπου u το -u, με u<0 κι έχω την ανισότητα με < για u<0)
.
Tελικά από κριτήριο παρεμβολής
Ελπίζω να είμαι σωστός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top