[27/5/2015] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

[27/5/2015] Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 25 65.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 10 26.3%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 1 2.6%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 5.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Είδα τις λύσεις τώρα ουσιαστικα εχασα λιγο απτο θεμα Α (1 σλ και στην μετατροπη (εβαλα χ αντι για χ-2) και οταν καλεσα την διαδικασια εβαλα μεταβλητη αλλα ολα τα αλλα τα χω κανει σωστα και το Α5 το 4.
Τώρα δε πιστεύω να χάσω και πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stylianos111

Νεοφερμένος

Ο Stylianos111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ όλα καλά όλα ωραία, μόνο ανησυχώ για κάτι στο Δ4.

Έχω κάνει την εξής λύση. Αρχικά έβαλα για τους 7 κριτές ότι ΜΕΓΙΣΤΗ_ΣΕ_ΠΑΝΩ_ΑΠΟ_ΕΝΑ[ι]<-0.
Και κάθε φορά που άλλαζε η μέγιστη βαθμολογία τους, έβαζα ΜΕΓΙΣΤΗ_ΣΕ_ΠΑΝΩ_ΑΠΟ_ΕΝΑ[ι]<-0 και σε περίπτωση που διδόταν ίδια μέγιστη βαθμολογία, την μεταβλητή αυτή την έκανα 1.
Στο τέλος, έβαλα ΓΙΑ Ι ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 7 και έλεγα ΑΝ ΜΕΓΙΣΤΗ_ΣΕ_ΠΑΝΩ_ΑΠΟ_ΕΝΑ[ι]=0 ΤΟΤΕ ΚΡΙΤΕΣ_ΜΑΧ<- ΚΡΙΤΕΣ_ΜΑΧ +1.

Η λύση είναι σωστή, δεν ξέρω όμως αν ο βαθμολογητής είναι βλάκας, δεν το καταλάβει, και χάσω 9 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Παιδιά ενημέρωση: Όσοι από εμάς στο Γ θέμα αντί για πλήθος αθροίζαμε τα μεγέθη (Στο τελευταίο ζητούμενο) κόβεται - ευτυχώς - ένα μόριο (Ρώτησε ο φίλος μου έναν γνωστό που είναι βαθμολογητής) οπότε κομπλέ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και ηθελα να ρωτησω...Στο θεμα Δ εκανα οτι ζητουσε με επαναληπτικες αλλα ουσιαστικα χωρις το [i,j] . Δηλαδη δεν τα εκανα εισαγωγη σε πινακα...Ποσο λετε να με κοψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Βρε παιδιά αφού έδινε πλήθος, έδινε τα πάντα! Γιατί δε κάνατε πίνακα;

Κοίτα, ένα παιδί πριν που το έκανε έτσι είπε ότι του βγήκε σωστά η άσκηση οπότε αν όντως λυνόταν και χωρίς πίνακα γιατί να σου κόψουν; Εφόσον είναι ορθή η λύση, δε σου επιβάλλει κανείς να χρησιμοποιήσεις πίνακες. Άρα, άμα είσαι σωστός τότε προφανώς δε θα σου κόψουν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stylianos111

Νεοφερμένος

Ο Stylianos111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Βρε παιδιά αφού έδινε πλήθος, έδινε τα πάντα! Γιατί δε κάνατε πίνακα;

Κοίτα, ένα παιδί πριν που το έκανε έτσι είπε ότι του βγήκε σωστά η άσκηση οπότε αν όντως λυνόταν και χωρίς πίνακα γιατί να σου κόψουν; Εφόσον είναι ορθή η λύση, δε σου επιβάλλει κανείς να χρησιμοποιήσεις πίνακες. Άρα, άμα είσαι σωστός τότε προφανώς δε θα σου κόψουν τίποτα.

Για μένα το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όχι φίλε αναφέρομαι στον CoolCowbow. Γιατί δε παίρνεις γνώμη από ένα καθηγητή; Αν και πιστεύω τα ψάχνουν ρε ΄συ γιατί είναι από τη φύση του μάθημα που απαιτεί σκέψη και ο καθένας μπορεί να παρουσιάζει κάτι διαφορετικό. Μπαίνουν στον κόπο να ερευνήσουν τι έκανες. Έπρεπε με θαυμαστικό να βάλεις σχόλιο και να επεξηγείς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CoolCowboy

Νεοφερμένος

Ο CoolCowboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
σε ευχαριστω φιλε...η αληθεια ειναι οτι παραπλανηθηκα απο την εκφωνηση επειδη δεν ηθελε να κανω καποια εισαγωγη αυτος ειναι ο λογος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ρε παιδια μονο εγω δεν εγραψα?? ελεος..Μπραβο σαςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stylianos111

Νεοφερμένος

Ο Stylianos111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Όχι φίλε αναφέρομαι στον CoolCowbow. Γιατί δε παίρνεις γνώμη από ένα καθηγητή; Αν και πιστεύω τα ψάχνουν ρε ΄συ γιατί είναι από τη φύση του μάθημα που απαιτεί σκέψη και ο καθένας μπορεί να παρουσιάζει κάτι διαφορετικό. Μπαίνουν στον κόπο να ερευνήσουν τι έκανες. Έπρεπε με θαυμαστικό να βάλεις σχόλιο και να επεξηγείς για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Να σου πω κάτι όμως.. υπάρχουν και καθηγητές πραγματικά βλάκες που το σχόλιο θα το σβήσουν ως λάθος.. γι αυτο το φοβήθηκα.
Τουλάχιστον το όνομα των μεταβλητών είναι αρκετά επεξηγηματικό για τη λειτουργία τους. Σε σημείο που και οι βλάκες καθηγητές καταλαβαίνουν.

Ποντάρω και επίσης στο ότι το γραπτό μέχρι εκείνο το σημείο είναι άριστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Χαλάρωσε. Ακόμα και αν έχεις λύσει άλλο ερώτημα από αυτό που σου ζητάει, αν φαίνεται τι έχεις κάνει και αν το έκανες σωστά αυτό που σκεφτόσουν τότε δεν θα σου κόψουν όλες τις μονάδες από το ερώτημα.

Γιατί Johnny υπάρχει περίπτωση να μας κοπούν όλες οι μονάδες επειδή αντί για sum <- sum + 1 κάναμε sum <- sum + μεγ; Ενώ κάναμε όλη τη διαδικασία σωστά; Νομίζω (και θέλω να πιστεύω) πως πάνω από 2-3 μόρια δε θα κόψουν...

Δεν μιλούσα για το συγκεκριμένο λάθος αλλά γενικά για λάθη σε τέτοιες ασκήσεις. Μπορεί όντως να σας κόψουν το πολύ 1 μόριο για το συγκεκριμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έβαλα μέχρι 1 αντί για -1 ! Ειμαι λάθος ;

Βάλε όπου Χ το 2 και θα το διαπιστώσεις, για να είναι σωστό πρέπει να κάνεις ταυτόχρονα το Χ-2 ---> Χ και το Υ ---->Υ-2

στη συνθήκη λmod10=5 αντι για το ίσον εβαλα την εντολή εκχώρησης,λέτε να μου κόψουν;

Ίσως, γιατί εντολή εκχώρησης κάνεις μόνο σε μεταβλητές και το λmod10 είναι αριθμητική έκφραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninjaxzxz

Νεοφερμένος

Η Ninjaxzxz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κατι τελευταιο.. αυτο ηταν σωστο στην μετατροπη σε για?

Για y απο χ μεχρι 1 με_βημα -2
Εμφανισε y-2
Τελος_επαναληψης
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stylianos111

Νεοφερμένος

Ο Stylianos111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν μιλούσα για το συγκεκριμένο λάθος αλλά γενικά για λάθη σε τέτοιες ασκήσεις. Μπορεί όντως να σας κόψουν το πολύ 1 μόριο για το συγκεκριμένο.

Θα κόψουν 2-3 μόρια λογικά (περίπου το 30% απ' όσα έπιανε, δεν θυμάμαι κιόλας), δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει πλήρως τι ζητάει. Για 1 μόριο το βλέπω δύσκολο, μπορεί κάποιος να έχει κάνει αυτό σωστά και ένα μικρό λαθάκι (π.χ. παράλειψη κατά λάθος) κάπου και να χάσει 1 μόριο, δεν φαίνεται δίκαιο.

κατι τελευταιο.. αυτο ηταν σωστο στην μετατροπη σε για?

Για y απο χ μεχρι 1 με_βημα -2
Εμφανισε y-2
Τελος_επαναληψης
:)

Ναι, ήταν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Σχετικά εύκολα μου φάνηκαν, αλλά τα είδα από το σπίτι οπότε δεν είναι το ίδιο με τα παιδιά που έγραφαν... Νομίζω τα δικά μας (περσινά) ήταν πιο τσιμπημένα και πιο έξυπνα θα έλεγα, βέβαια και τα φετινά ήθελαν προσοχή ειδικά στο Δ4 (ωραίο ερώτημα). Καλή συνέχεια με Φυσική και ΑΟΘ όσοι δίνετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninjaxzxz

Νεοφερμένος

Η Ninjaxzxz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Οντως τα περσινα ηταν πιο δυσκολα απο φετος! Αλλα ειναι και πως το βλεπει κανεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Νομιζω αντικειμενικα τα δικα μας ηταν πιο καπως ευκολα (συνολικα) και από του '14 και από του '13, ειχαν οπως ολα βεβαια καποια πιο τσιμπημενα σημεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιαννης314

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ρε παιδιά το Α4 α μπόρει να το εξηγήσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι βάλατε εσείς αλλα εγω απο εκφωνηση καταλαβα αυτο : λ <-- ((λ+1)-2) +3
Πήρα τις εντολες σαν η μία να συνεχίζιε της άλλης...τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ninjaxzxz

Νεοφερμένος

Η Ninjaxzxz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κοιτα σωστο ειναι γιατι δεν εκανες τις πραξεις ομως? λ+2 θα εβγαιναν... δεν εχω ιδεα ομως αν το παρουν σωστο δεν ξερω απ'αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Θα κόψουν 2-3 μόρια λογικά (περίπου το 30% απ' όσα έπιανε, δεν θυμάμαι κιόλας), δείχνεις ότι δεν έχεις κατανοήσει πλήρως τι ζητάει. Για 1 μόριο το βλέπω δύσκολο, μπορεί κάποιος να έχει κάνει αυτό σωστά και ένα μικρό λαθάκι (π.χ. παράλειψη κατά λάθος) κάπου και να χάσει 1 μόριο, δεν φαίνεται δίκαιο.



Ναι, ήταν. :)

Ρώτησε ο φίλος μου εξεταστή. Μάλλον ένα θα κόψουν. Μια χαρά δίκαιο είναι γιατί αυτό το μικρό λάθος εγώ δεν το έκανα οπότε... Και δεν είμαι ο μόνος που δε κατάλαβε πλήθος και παρασύρθηκε άρα ένας παραπάνω λόγος για επιείκεια. Είχαμε άγχος και μας ξέφυγε. Προσπαθούν να δούνε κυρίως τι ξέρεις και πως το εφαρμόζεις. Για ένα τόσο λεπτό λάθος, το να κοπούν 3 μόρια το θεωρώ "τιμωρία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top