[25/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 8 30.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 30.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 26.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βρε παιδιά εσείς που δεν δίνατε γιατί έχετε τόση χαρά για τα φετινά θέματα; :P πολύ ενθουσιαστήκατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αν μπαίνει λάθος τόνος κόβεται ολόκληρο (π.χ. προσσχώμεν αντί πρόσσχωμεν -->γμ την εκκλησία μου:/ επίπλειτε αντί επιπλείτε)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Εχω να ασχοληθώ με τα αρχαία απο το 2009, αλλα νομίζω οτι τα θεματα ηταν αντικειμενικά εύκολα. Τον Πρωταγόρα τον περιμέναμε χρόνια τώρα, οι ερμηνευτικές ερωτήσεις αναμενόμενες, το άγνωστο νομίζω πως είναι αρκετά "διαχειρισιμο", ενώ οι γραμματικές-συντακτικές παρατηρήσεις δεν ξεφεύγουν από τις δυνατότητες ενός καλά προετοιμασμένου μαθητή.

Όταν έδινα εγώ, είχα παραδώσει το τέλειο γραπτό, αλλα δυστυχώς ειχα αφήσει την ερώτηση εισαγωγης άγραφη. Μπορείτε λοιπον να φανταστειτε πως ένιωσα μόλις είδα τα Σ-Λ σημερα:P. Μακάρι να συνεχίσουν να το εφαρμόζουν αυτο το συστημα, για να βοηθηθούν και οι μαθητες που αδυνατούν να αποστηθίσουν 400 σελίδες άχρηστων πληροφοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Grn

Νεοφερμένος

Ο Nikos Grn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Εντάξει, τα θέματα ήταν όντως σχετικά εύκολα. Το άγνωστο είναι πάντοτε άγνωστο. Δεν γίνεται να βάλουν και γελοίο κείμενο. Είχε όντως δυσκολίες αλλά μπορούσες να γράψεις. Μην κοιτάτε το τέλειο στην μετάφραση, είναι πολύ δύσκολο. Οι ασκήσεις είχαν 1-2 παγίδες. Από εκεί και πέρα το Σ-Λ μεγάλο τρολλάρισμα αλλά μην επηρεαζόμαστε από αυτό για να πούμε ότι ήταν εύκολα, σκεφτείτε ότι τα παιδιά έμαθαν όλη εισαγωγή που και πάλι για αυτούς το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Ας ενωθουμε ολοι οι μαλακες που διαβαζαμε εισαγωγη για να βαλουν εν τελει Σ-Λ και να γραψει κι η κουτση Μαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoThexristos

Νεοφερμένος

Ο LoThexristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Τα θέματα φέτος ήταν βατά όσον αφορά το θέμα του γνωστικού αντικειμένου .. Ένας μετρια προετοιμασμένος μαθητής έγραφε χαλαρά 40/60 ... Εντάξει οι αριστεροί το παράκαναν με τα Σ-Λ για όνομα του θεού ... Η άποψή μου για το άγνωστο είναι ότι ήταν εύκολο αλλά είχε και τα σημεία όπου ο καλός μαθητής ξεχώριζε ...Η Γραμματική ήταν τσιμπημένη , οι συντακτικές αναγνωρισεις απαιτητικες και o πλαγιος λογος αν θεωρησουμε οτι το ρημα εξαρτησης ηταν αρκτικος χρονος ουδεν σχολιο ...Πιστευω να γραψαμε ολοι καλα παιδια , καλη συνεχεια στα Λατινικα και την ιστορια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ας ενωθουμε ολοι οι μαλακες που διαβαζαμε εισαγωγη για να βαλουν εν τελει Σ-Λ και να γραψει κι η κουτση Μαρια

Στην εισαγωγη μπορει να κολλήσει κι ένας πολυ καλα προετοιμασμένος μαθητής, που δεν ειχε την τύχη να γεννηθεί με μνήμη ελέφαντα. Οποτε δε βλεπω που ειναι το κακό που έβαλαν Σ-Λ. Σου μιλάω απο προσωπική εμπειρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Από το γνωστό,μόνον εμένα με δυσκόλεψαν τα ετυμολογικά? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Από το γνωστό,μόνον εμένα με δυσκόλεψαν τα ετυμολογικά? :confused:
Ναι, όντως ήταν και αυτά δύσκολα!! Τώρα παρατήρησα ότι έχω τουλάχιστον 2 λάθος:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Χάρηκα που έπεσε Πρωταγόρας! Μου αρέσει πολύ!!!!!!!
Το άγνωστο είναι τσιμπημένο..... Ένας θεός ξέρεις τι μετάφραση έβγαλα! Και τα συντακτικά δεν τα έπιασα όλα.... :P Βλακεία!!!!!!!!!
Αντε ΛΑΤΙΝΙΚΑ να σκίσουμε :clapup: Μπας και περάσουμε εκεί που θέλουμε :P

Κι εγώ 2 ετυμολογικά δεν τα βρήκα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos-V-

Νεοφερμένος

Ο Nikos-V- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ρε αυτη η επιτροπη με τα Σ/Λ..Εχει γινει της αντιγραφης.Εχω φαει τα νιατα μου να διαβαζω εισαγωγες και πηγα και εκανα λαθος στο 1ο ερωτημα. Επειδη στην εισαγωγη ελεγε οτι ηταν θρησκευτικοι οι λογοι της διωξης του πισω απο τους οποιους κρυβονταν οι πολιτικοι και δεν καταλαβα τι ακριβως ζητουσε η εκφωνηση. Εχασα και καποια λεξιλογικα.Και στο αγνωστο ενταξει..γενικα δεν το εχω αλλα σιγουρα ρε παιδια ηταν τοσο βατο; Εμενα μου φανηκε αρκετα δυσκολο και σε καποια σημεια δεν μπορουσα να βγαλω το γενικο νοημα..τι να πω. Σε εσας φανηκε ευκολο η να αναμενουμε πτωση των βασεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stella_r

Νεοφερμένος

Η stella_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παιδια , βοηθεια, απ'τον ενθουσιασμο μου που μπηκε προταγωρας, αρχησε να γραφω την μεταφραση χωρις να διαβασω την ερωτηση, με αποτελεσμα να τη γραψω ολη, ενω ζητουσε ενα συγκεκριμενο αποσπασμα.. θα μου κοψουν ολο το βαθμο απο αυτη τη γκαφα ?? ξερετε ?? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Αυτό το άγνωστο το είχα κάνει στην προετοιμασία, όταν έδινα εγώ πανελλήνιες. Ενθουσιάστηκα. :redface:
Θεωρώ ότι είναι απαιτητικό, αλλά κάπως πρέπει να ξεχωρίσει ο καλά προετοιμασμένος μαθητής από τον πιο μέτριο. Άλλωστε, το γνωστό ήταν αναμενόμενο και η εισαγωγή δωράκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoThexristos

Νεοφερμένος

Ο LoThexristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η θρησκεια αποτελούσε το πρόσχημα πίσω από το οποιο κρύβονταν οι πολιτικοί λόγοι της δίωξης ...Το έλεγε ξεκάθαρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MsBonita31

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Οι προτασεις που ειχε δε χρειαζοντουσαν αποστηθιση για να τις απαντησεις..μια γενικη εικονα της υλης να ειχες ηταν αρκετη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzanakos2010

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tzanakos2010 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ρε παιδιά θα τρελαθώ!! Η πανελλήνια ένωση φιλολόγων βγάζει άλλες απαντήσεις (στο Σ-Λ και στα ρήματα) από αυτές που δίνουν τα φροντιστήρια. Ποιοί έχουν δίκιο εντέλει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μην λέμε ό,τι θέλουμε παιδιά... Το άγνωστο, ειδικά η μετάφραση του κειμένου, ήταν πολύ δύσκολο, ίσως λίγο πιο εύκολο από το "σκώμμα" του '11 για όσους θυμούνται... Το ίδιο και οι ετυμολογικά συγγενείς λέξεις, οι οποίες όχι μόνο για πρώτη φορά ήταν εντελώς ανακατεμένες στην έκταση του κειμένου, και δεν πήγαιναν με τη σειρά, άλλα ήταν και αρχαίες (πολλά παιδιά δεν γνώριζαν καν τι σημαίνει "διάδημα"). Τέλος, τα ερμηνευτικά ήθελαν πολύυυ γράψιμο. Το Σ-Λ της εισαγωγής ήταν μια βοήθεια για να αντιμετωπιστούν όλα τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
χάνω 1 από λεξιλογικά, και 1 γραμματική γαμώτο (από τόνο σε ένα και άλλο μισό από περιφραστικό τύπο στο κατεστρέφοντο), άγνωστο θεωρώ έβγαλα αξιοπρεπή μετάφραση (πάνω από 15/20 κατά την καθηγήτρια μου), ερμηνευτικές οκ, μετάφραση γνωστού οκ, εισαγωγή πάλι τσάμπα ξεσκίστηκα να τη βγάλω..Καλώς εχόντων των πραγμάτων περιμένω άνω του 18.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eduard

Νεοφερμένος

Ο eduard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
παιδια , βοηθεια, απ'τον ενθουσιασμο μου που μπηκε προταγωρας, αρχησε να γραφω την μεταφραση χωρις να διαβασω την ερωτηση, με αποτελεσμα να τη γραψω ολη, ενω ζητουσε ενα συγκεκριμενο αποσπασμα.. θα μου κοψουν ολο το βαθμο απο αυτη τη γκαφα ?? ξερετε ?? :(

Απο τη στιγμή που ζητούν ένα συγκεκριμένο κομμάτι και εσύ γράφεις όλη τη μετάφραση, φυσιολογικά θα σου αφαιρέσουν κάποια μόρια. Το πόσα θα είναι τα μόρια, θα εξαρτηθεί απο τους βαθμολογητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πόση κωλοφαρδία για εμένα που έκανα μόνο μία ανάγνωση τις εισαγωγές!!! :hehe:
Τα λεξιλογικά λίγο τσιμπημένα για το μέσο μαθητή (ευτυχώς στα αρχαία δεν είμαι ένας από αυτούς 8)). Το άγνωστο το ερωτεύτηκα μόλις το είδα. ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ!! Ο αγαπημένος μου συγγραφέας! Λίγο απαιτητικό στη μετάφραση, αλλά έβγαινε για τον καλά προετοιμασμένο μαθητή:D Τα γραμματικά και τα συντακτικά είναι άριστα, ενώ η βαθμολογία του αγνώστου θα κυμαίνεται στο >30/40 :happy:

Τώρα, όσον αφορά τα ερμηνευτικά, αν και δεν ήταν κάτι το δύσκολο, εντούτοις ήθελαν αρκετό γράψιμο και δεν ξέρω με τι διάθεση θα τα βαθμολογήσουν στο βαθμολογικό, οπότε κρατώ μικρό καλάθι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ελπίζω ότι η τελική βαθμολογία θα είναι από 14-15 και πάνω :D

Νομίζω ότι μετά την εξέταση των αρχαίων, δικαιώθηκα που όλη τη χρονιά δεν έμαθα τίποτα παπαγαλία! :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top