[25/5/2015] Αρχαία Ελληνικά Κατεύθυνσης

Πως πιστεύετε ότι τα πήγατε ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 8 30.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 8 30.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 26.9%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 3.8%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Το άγνωστο το ερωτεύτηκα μόλις το είδα. ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ!! Ο αγαπημένος μου συγγραφέας! Λίγο απαιτητικό στη μετάφραση, αλλά έβγαινε για τον καλά προετοιμασμένο μαθητή:D Τα γραμματικά και τα συντακτικά είναι άριστα, ενώ η βαθμολογία του αγνώστου θα κυμαίνεται στο >30/40 :happy:

Να πας να τον βρεις να τα φτιάξετε άμα είναι από τους αγαπημένους σου. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Νομίζω ότι μετά την εξέταση των αρχαίων, δικαιώθηκα που όλη τη χρονιά δεν έμαθα τίποτα παπαγαλία! :happy:


Μπράβο! Κι εγώ πήγα σχετικά καλά... Αν και πήγαινα για πολύ μεγάλο βαθμό, τελικά πιστεύω πως με τα θέματα αυτά παίρνω 16+
Μετά την ιστορία να το πεις αυτό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ότι μετά την εξέταση των αρχαίων, δικαιώθηκα που όλη τη χρονιά δεν έμαθα τίποτα παπαγαλία! :happy:

Περίμενε λίγο ακόμη jj... Επεται εν τέλει η ιστορία, το κατ' εξοχήν μάθημα παπαγαλίας. :P

Παρεμπιπτόντως, καλή συνέχεια σε όλους! :)


Edit:
Δεν είδα το προηγούμενο ποστ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πόση κωλοφαρδία για εμένα που έκανα μόνο μία ανάγνωση τις εισαγωγές!!! :hehe:
Τα λεξιλογικά λίγο τσιμπημένα για το μέσο μαθητή (ευτυχώς στα αρχαία δεν είμαι ένας από αυτούς 8)). Το άγνωστο το ερωτεύτηκα μόλις το είδα. ΘΟΥΚΥΔΙΔΗΣ!! Ο αγαπημένος μου συγγραφέας! Λίγο απαιτητικό στη μετάφραση, αλλά έβγαινε για τον καλά προετοιμασμένο μαθητή:D Τα γραμματικά και τα συντακτικά είναι άριστα, ενώ η βαθμολογία του αγνώστου θα κυμαίνεται στο >30/40 :happy:

Τώρα, όσον αφορά τα ερμηνευτικά, αν και δεν ήταν κάτι το δύσκολο, εντούτοις ήθελαν αρκετό γράψιμο και δεν ξέρω με τι διάθεση θα τα βαθμολογήσουν στο βαθμολογικό, οπότε κρατώ μικρό καλάθι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, ελπίζω ότι η τελική βαθμολογία θα είναι από 14-15 και πάνω :D

Νομίζω ότι μετά την εξέταση των αρχαίων, δικαιώθηκα που όλη τη χρονιά δεν έμαθα τίποτα παπαγαλία! :happy:

Μπράβο! :D χαίρομαι ιδιαίτερα για σένα γιατί διάβαζα όλη τη χρονιά για την προσπάθεια που έκανες χωρίς φροντιστήρια κλπ. οπότε συγχαρητήρια και πάλι συγχαρητήρια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Matthaios

Νεοφερμένος

Ο Matthaios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εγω στον πλάγιο λογο, την κατηγορηματική μετοχή την έβαλα σε χρονο ενεστώτα, γιατι μου κόλλησε εκείνη την ώρα οτι μπαίνει μονο σε ενεστωτα. Άραγε θα μου το πάρουν ολο λαθος; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ρε guys, για τα αρχαία μιλάω :P Η ιστορία, ναι, θέλει παπαγαλία και το παραδέχομαι ότι έχω μπει κι εγώ στο λούκι της αυτολεξεί αποστήθισης:P (και πάλι δεν έχω μάθει όλα τα κεφάλαια ΤΕΛΕΙΑ :()

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, πάντως :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelos97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Παιδια, εχω στεναχωρηθεί πολύ! Αρχαία έχω γράψει γύρω στο 14 και έχω ή μάλλον είχα ως στοχο τη Νομική, την οποια με 14 αρχαία δεν θα την πιάσω..! Ειμαι πολύ χαλια! Εχετε καποια άτυπη πληροφορια για τις βασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παιδια, εχω στεναχωρηθεί πολύ! Αρχαία έχω γράψει γύρω στο 14 και έχω ή μάλλον είχα ως στοχο τη Νομική, την οποια με 14 αρχαία δεν θα την πιάσω..! Ειμαι πολύ χαλια! Εχετε καποια άτυπη πληροφορια για τις βασεις;

Τι πληροφορία να υπάρχει,ακόμα δεν έχουν τελειώσει οι εξετάσεις :P Εσείς διαμορφώνετε τις βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Παιδιά έχετε ακόμα δρόμο! Ηρεμήστε. Δώστε τα όλα στα δυο τελευταία μαθήματα και όλα θα πάνε μια χαρά.

Μην ασχολείστε με τις βάσεις από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
μη φοβάσαι! Εμένα ο καθηγητής μου μου είπε πως φέτος στη Νομική θα μπουν παιδιά που θα έχουν γράψει και 13!
Κι εγώ νομική θέλω! Λές να είμαστε συμφοιτήτριες?
Μην τα σκέφτεσαι τώρα αυτά, πάμε δυνατά για λατινικά... Από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, πιστέυω πως θα βαρέσουν και εκεί-όσο μπορούν φυσικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Μακάρι να έχω γράψει 17 σε αυτά τα θέματα
Γιατί η μετάφραση που έβγαλα στο άγνωστο μόνο μετάφραση δεν είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαρινα97

Νεοφερμένος

Η μαρινα97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
https://www.youtube.com/watch?v=fzBGuiv5Mp0 ------> αυτο τα λεει ολα !!!!!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Quintus Mucius

Νεοφερμένος

Η Quintus Mucius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Το γνωστό ήταν δωρεά μορίων.Προσωπικά έχασα μόνο 3 λεξιλογικά.
Όσο για το άγνωστο...Δεν παίζει να έχουν βάλει πιο δύσκολο τα τελευταία 15 χρόνια.Ακόμη και του '11 και του '13,που ήταν επίσης παλούκια,φαίνονται πιο αντιμετωπίσιμα.Αμφιβάλλω αν έχω πιάσει κανένα 9-10 στη μετάφραση,πήρα 7/10 στη γραμματική,3/5 στο συντακτικό και 4/5 στον πλάγιο λόγο.Ελπίζω για κανένα 15-15,5.
Ερώτηση: στον πλάγιο λόγο,την κατηγορηματική μετοχή την έκανα συνημμένη στο "οι προσσχόντες".Θα μου το κόψουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Το γνωστό ήταν δωρεά μορίων.Προσωπικά έχασα μόνο 3 λεξιλογικά.
Όσο για το άγνωστο...Δεν παίζει να έχουν βάλει πιο δύσκολο τα τελευταία 15 χρόνια.Ακόμη και του '11 και του '13,που ήταν επίσης παλούκια,φαίνονται πιο αντιμετωπίσιμα.Αμφιβάλλω αν έχω πιάσει κανένα 9-10 στη μετάφραση,πήρα 7/10 στη γραμματική,3/5 στο συντακτικό και 4/5 στον πλάγιο λόγο.Ελπίζω για κανένα 15-15,5.
Ερώτηση: στον πλάγιο λόγο,την κατηγορηματική μετοχή την έκανα συνημμένη στο "οι προσσχόντες".Θα μου το κόψουν;

Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς αλλά αν λες οτι έβαλες την κατηγορηματική μετοχή σε ονομαστική , ναι θα σου κόψουν γιατί υποχρεωτικά πρεπει να μπει σε αιτιατική όπως και η επιθετική προσσχοντες.Τελικά , η κατηγορηματική λειτουργεί ως κατηγορούμενο του αντικειμένου στην μετοχή προσσχοντας και φυσικά ειναι συννημενη στην τελευταία ( σ.σ αντικείμενο του ρήματος εξαρτησης) όπως άλλωστε όλες οι κατηγορηματικές εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Το άγνωστο ήταν πολύ απαιτητικό! Και αυτό που το έκανε τόσο δύσκολο ήταν ότι δεν υπήρχε χρόνος! Οι ερωτήσεις στο γνωστό ήθελαν 2 σελίδες ή κάθε μία! Εγώ στο άγνωστο έχω χάσει 1,5 από συντακτικό και 1 από γραμματική! Πάντως οι μεταφράσεις σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες στα περισσότερα γραπτά είναι 5-7 στα 20!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
2 σελίδες η καθεμιά; Εμένα μου πήραν όλες οι ασκήσεις δυο σελίδες. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κάνω μεγάλα γράμματα !:P

Και γω νομική απθ ήθελα αλλά τα αρχαία μας κατέστρεψαν! Γύρω στο 16 έγραψα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Κάνω μεγάλα γράμματα !:P

Και γω νομική απθ ήθελα αλλά τα αρχαία μας κατέστρεψαν! Γύρω στο 16 έγραψα!

και συ νομική ε? και γω! αν έχεις γράψει 16 είναι μια χαρά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσεις! εγώ που με το ζόρι αν πιάσω βάση, τι να πω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eva kan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eva kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Σε ποια σχολή στοχεύεις αν επιτρέπεται?

και συ νομική ε? και γω! αν έχεις γράψει 16 είναι μια χαρά, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να περάσεις! εγώ που με το ζόρι αν πιάσω βάση, τι να πω?
Αν δεν πέσουν οι βάσεις δεν το βλέπω!! ναι νομική ήθελα πάντα χωρίς βέβαια να αποκλείω την ψυχολογία ή την φιλολογία! Εσύ μόνο νομική ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Σε ποια σχολή στοχεύεις αν επιτρέπεται?


Αν δεν πέσουν οι βάσεις δεν το βλέπω!! ναι νομική ήθελα πάντα χωρίς βέβαια να αποκλείω την ψυχολογία ή την φιλολογία! Εσύ μόνο νομική ?[/QUOT


Νομική Και ψυχολογία στόχευα και γω...Αλλά για να περασω μάλλον πρέπει να αντιστραφουν οι βάσεις! :/::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top