[22/5/2009] Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης

Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • 90-100

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 80-90

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 70-80

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 60-70

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 50-60

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 40-50

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 30-40

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 20-30

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 10-20

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • 0-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν εξεταζόμουν.

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ρε παιδιά,και εγώ επειδή είδα διασταυρώσεις έκανα μερικές(αν και πιστεύω οτι έβγαινε και χωρίς),αλλά αν για παράδειγμα(με διασταύρωση) από το ένα δέντρο κατέληγα για την υπολειπόμενη φυλοσύνδετη κληρονομικότητα πχ σε άτοπο,δεν έψαχνα και στο άλλο δέντρο(είχε ήδη βγει άτοπο)...λέτε να κόψουν?έλεος...είναι κρίμα να χάσω από εκει γιατί όλα τα άλλα είναι σωστά,ακόμα και η τελευταία ερώτηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ρε παιδιά,και εγώ επειδή είδα διασταυρώσεις έκανα μερικές(αν και πιστεύω οτι έβγαινε και χωρίς),αλλά αν για παράδειγμα(με διασταύρωση) από το ένα δέντρο κατέληγα για την υπολειπόμενη φυλοσύνδετη κληρονομικότητα πχ σε άτοπο,δεν έψαχνα και στο άλλο δέντρο(είχε ήδη βγει άτοπο)...λέτε να κόψουν?έλεος...είναι κρίμα να χάσω από εκει γιατί όλα τα άλλα είναι σωστά,ακόμα και η τελευταία ερώτηση..
Από την στιγμή που το χαρακτηρίστικο ήταν κοινό και στα 2 δέντρα δεν νομίζω να τίθεται θέμα αφού είναι το ίδιο άρα αν το αποδείξεις στο ένα ισχύει και για το άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ρε παιδιά,και εγώ επειδή είδα διασταυρώσεις έκανα μερικές(αν και πιστεύω οτι έβγαινε και χωρίς),αλλά αν για παράδειγμα(με διασταύρωση) από το ένα δέντρο κατέληγα για την υπολειπόμενη φυλοσύνδετη κληρονομικότητα πχ σε άτοπο,δεν έψαχνα και στο άλλο δέντρο(είχε ήδη βγει άτοπο)...λέτε να κόψουν?έλεος...είναι κρίμα να χάσω από εκει γιατί όλα τα άλλα είναι σωστά,ακόμα και η τελευταία ερώτηση..

η εκφωνηση ελεγε να χρησιμοποιηθουν οι διασταυρωσεις για να το αποδειξεις. Απο τη στιγμη που το απεδειξες με μια διασταυρωση πχ στη μια οικογενεια και απο το στιγμη που ηταν ιδιο το μονογονιδιακο γνωρισμα, σωστα το εχεις. Ε αν ειναι δυνατον, ποσα ακομη επρεπε να γραψουμε?

για καλο και για κακο εγω εκανα ολες τις διασταυρωσεις.Αλλα συνειδητοποιω οτι και μια εφτανε. Βλακειες. Δεν εξεταζεσαι στο αν ξερεις να κανεις διασταυρωσεις αλλα στο αν ξερεις βιολογια. Μια χαρα εκανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
η εκφωνηση ελεγε να χρησιμοποιηθουν οι διασταυρωσεις για να το αποδειξεις. Απο τη στιγμη που το απεδειξες με μια διασταυρωση πχ στη μια οικογενεια και απο το στιγμη που ηταν ιδιο το μονογονιδιακο γνωρισμα, σωστα το εχεις. Ε αν ειναι δυνατον, ποσα ακομη επρεπε να γραψουμε?

για καλο και για κακο εγω εκανα ολες τις διασταυρωσεις.Αλλα συνειδητοποιω οτι και μια εφτανε. Βλακειες. Δεν εξεταζεσαι στο αν ξερεις να κανεις διασταυρωσεις αλλα στο αν ξερεις βιολογια. Μια χαρα εκανες.


Και εγώ αυτό πιστεύω....στην αρχή πήγα να τα κάνω και χωρίς διασταυρώσεις(μερικά ήταν πολύ προφανή) αλλά λέω αφού γράφει διασταυρώσεις ας τις κάνω,δε χάνω και τίποτα!Απλά αν κατέληγα ήδη από τη μια οικογένεια σε άτοπο,δε συνέχιζα και στην επόμενη(αφού μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό...)..τι να πώ..περισσότερη ανάλυση ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δε θα μπορούσα να έιχα κάνει!Εσείς γενικά για τα θέματα τί πιστεύετε?Στο σχολείο μου πάντως μόνο εγώ και ένα άλλο παιδί(βέβαια 11 είμαστε στη θετική αλλα τεσπα) δώσαμε ολοκληρωμένη απάντηση στο τελευταίο ερώτημα...στο δικό σας σχολείο τι κλίμα επικρατούσε γενικά ως προς τη δυσκολία των θεμάτων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω....στην αρχή πήγα να τα κάνω και χωρίς διασταυρώσεις(μερικά ήταν πολύ προφανή) αλλά λέω αφού γράφει διασταυρώσεις ας τις κάνω,δε χάνω και τίποτα!Απλά αν κατέληγα ήδη από τη μια οικογένεια σε άτοπο,δε συνέχιζα και στην επόμενη(αφού μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό...)..τι να πώ..περισσότερη ανάλυση ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δε θα μπορούσα να έχω κάνει!Εσείς γενικά για τα θέματα τί πιστεύετε?Στο σχολείο μου πάντως μόνο εγώ και ένα άλλο παιδί(βέβαια 11 είμαστε στη θετική αλλα τεσπα) δώσαμε ολοκληρωμένη απάντηση στο τελευταίο ερώτημα...στο δικό σας σχολείο τι κλίμα επικρατούσε γενικά ως προς τη δυσκολία των θεμάτων?

πιστευω οτι ηταν normal. Πρωτο θεμα ενταξει τι αλλο να μας εβαζαν, φυσιολογικη δυσκολια. Δευτερο θεμα απλο, ευκολο στην αποδοση και για εναν που δεν ειναι καλος στην αποστηθηση πχ εκει με την γενετικη καθοδηγηση.
Τριτο θεμα, ωραιο. Πιστευω οτι πχ ειδικα με τον μη διαχωρισμο στο Turner αρκετοι χασαν.
Τεταρτο θεμα, αν και φανταζε απλο εκ πρωτη οψης, ειχε κρυφα σημεια. Οπως σε ερωτησεις με ασυνεχη γονιδια που επρεπε να αναφερεις και το γενετικο υλικο των ιων που προσβαλουν ανωτερους ευκαρυωτικους οργανισμους. Η τελευταια ερωτηση ηταν θεμα κρισης, και οχι αποστηθησης καθαρα. Οποιος ηξερε και ειχε ψυχραιμια να σκεφτει, την εγραφε.
Γενικα οκ. Φυσιολογικης δυσκολιας θεματα για πανελλαδικες και ομοιας δυσκολιας με τα περυσινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Και εγώ αυτό πιστεύω....στην αρχή πήγα να τα κάνω και χωρίς διασταυρώσεις(μερικά ήταν πολύ προφανή) αλλά λέω αφού γράφει διασταυρώσεις ας τις κάνω,δε χάνω και τίποτα!Απλά αν κατέληγα ήδη από τη μια οικογένεια σε άτοπο,δε συνέχιζα και στην επόμενη(αφού μιλάμε για το ίδιο χαρακτηριστικό...)..τι να πώ..περισσότερη ανάλυση ειδικά στο συγκεκριμένο θέμα δε θα μπορούσα να έιχα κάνει!Εσείς γενικά για τα θέματα τί πιστεύετε?Στο σχολείο μου πάντως μόνο εγώ και ένα άλλο παιδί(βέβαια 11 είμαστε στη θετική αλλα τεσπα) δώσαμε ολοκληρωμένη απάντηση στο τελευταίο ερώτημα...στο δικό σας σχολείο τι κλίμα επικρατούσε γενικά ως προς τη δυσκολία των θεμάτων?
Εμείς απο τους 5 νομοτάους που είμαστε μόνο οι δύο γράψαμε καλά.Οι άλλοι απο 17 και κάτω κανείς κάτω από την βάση.Γενικά από ότι συζητήσαμε μας δυσκόλεψαν αρκετά κυριώς λόγου του όγκου των πληροφοριών που χρειαζόταν να γράψεις για τις δικαιολογήσεις αλλά και για τα τελευταία ερωτήματα του 4ου καθώς και το 3Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george_k214

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Ναι αυτό με τα ασυνεχή γονίδια ήταν πράγματι παγίδα...όταν έγραφα και για τους ιούς που προσβάλουν τους ανώτερους ευκαρυωτικούς οργανισμούς λέω εδώ πολλοί θα ξεχάσουν να το γράψουν...Εγώ πάντως πιστεύω οτι ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά..Μπορεί βέβαια τα περσινά θέματα να είχαν και κάτι δυσκολονόητα σχετικά κομμάτια(πρόγραμμα ανθρωπίνου γονιδιώματος,γονιδιακή έκφραση) αλλά δεύτερο,τρίτο θέμα(μην πώ και το τέταρτο) ήταν αποκλειστικά από το βιβλίο...ίχνος κριτικής σκέψης...και πέρα από το οτι,οκ,σε κανέναν δεν αρέσει η παπαγαλία,σήμερα διαπίστωσα οτι όταν έγραφα τις ερωτήσεις του 2ου θέματος ένιωθα απόλυτη σιγουριά(κάτι το οποίο δεν το ένιωθα πχ όταν εδινα την απάντηση στο τελευταίο ερώτημα του τετάρτου θέματος,παρόλο που τελικά ήταν σωστή)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Εγω παλι εκανα παρα πολλες διασταυρωσεις στο 3Α, πηρα ολες τις δυνατες περιπτωσεις. Και στο 3Β εγραψα πολλα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να παω στο 4ο θεμα ζαλισμενος απο το πολυ γραψιμο και να κανω πολλες πατατες σε πραγματα που γνωριζα...

Δεν πειραζει. Υγεια πανω απ' ολα. :P Κατω απο 90 δεν πιστευω οτι εχω πεσει με τιποτα (αν και ποτε δεν ξερεις).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Ναι αυτό με τα ασυνεχή γονίδια ήταν πράγματι παγίδα...όταν έγραφα και για τους ιούς που προσβάλουν τους ανώτερους ευκαρυωτικούς οργανισμούς λέω εδώ πολλοί θα ξεχάσουν να το γράψουν...Εγώ πάντως πιστεύω οτι ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά..Μπορεί βέβαια τα περσινά θέματα να είχαν και κάτι δυσκολονόητα σχετικά κομμάτια(πρόγραμμα ανθρωπίνου γονιδιώματος,γονιδιακή έκφραση) αλλά δεύτερο,τρίτο θέμα(μην πώ και το τέταρτο) ήταν αποκλειστικά από το βιβλίο...ίχνος κριτικής σκέψης...και πέρα από το οτι,οκ,σε κανέναν δεν αρέσει η παπαγαλία,σήμερα διαπίστωσα οτι όταν έγραφα τις ερωτήσεις του 2ου θέματος ένιωθα απόλυτη σιγουριά(κάτι το οποίο δεν το ένιωθα πχ όταν εδινα την απάντηση στο τελευταίο ερώτημα του τετάρτου θέματος,παρόλο που τελικά ήταν σωστή)...

ναι καταλαβα τι εννοεις.

κοιτα δεν θα τα χαρακτηρισω ουτε πιο ευκολα ουτε πιο δυσκολα σε σχεση με τα περυσινα. Απλα ομοιας δυσκολιας.
Στα περυσινα το τεταρτο ειχε τεραστια παγιδα με τους προσανατολισμους. Οποιος δεν πηρε προσανατολισμους περυσι εχανε πολλα. Αλλα ναι οντως γενικα περυσι δεν ειχαν πολυ κριτικη τα θεματα.

ΔΙΨΑΩ πραγματικα για την ωρα και στιγμη που την τεταρτη τετοια ωρα θα αραζω σε κανα παρκο με την παρεα μου. Αντε λιγο ακομη εμεινε γμτ.
αλλα δυο.

καλη συνεχεια σε ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
ναι καταλαβα τι εννοεις.

κοιτα δεν θα τα χαρακτηρισω ουτε πιο ευκολα ουτε πιο δυσκολα σε σχεση με τα περυσινα. Απλα ομοιας δυσκολιας.
Στα περυσινα το τεταρτο ειχε τεραστια παγιδα με τους προσανατολισμους. Οποιος δεν πηρε προσανατολισμους περυσι εχανε πολλα. Αλλα ναι οντως γενικα περυσι δεν ειχαν πολυ κριτικη τα θεματα.

ΔΙΨΑΩ πραγματικα για την ωρα και στιγμη που την τεταρτη τετοια ωρα θα αραζω σε κανα παρκο με την παρεα μου. Αντε λιγο ακομη εμεινε γμτ.
αλλα δυο.

καλη συνεχεια σε ολους.
Πες τα πες τα χρυσόστομε και γω για αυτή την μέρα ζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ολοι γι αυτο ζουμεεεεεεεεεεεεεεεεε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paganini666

Δραστήριο μέλος

Ο Ίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 468 μηνύματα.
Αν το γραψες έτσι ακριβώς θα σου έβαζα ένα 3 στα 8 πόσο έπιανε τελοσπάντων η ερώτηση.Ε άμα έγραψες και κανένα μπλα μπλα μπορέι και 4
Με συγχωρεις αλλα λες βλακειες.Και στη Νετ που ειδα ειπαν οτι και οι δυο τροποι ηταν σωστοι (διασταυρωσεις και λογια).Εγω προσωπικα διασταυρωσεις εκανα μονο εφοσον βρηκα οτι ηταν υπολειπομενο για επιβεβαιωση. Αλλωστε και τα λογια ΕΙΝΑΙ διασταυρωσεις απλως χωρις Punnett!
Για του λογου το αληθες:"Στο τρίτο θέμα είναι αυτονόητο ότι οφείλουν να αξιολογηθούν ισότιμα οι διαφορετικοί τρόποι επίλυσης, εφόσον είναι επαρκείς οι αιτιολογήσεις». Απο τα νεα και την ενωση βιοεπιστημονων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heracliulas

Νεοφερμένος

Η heracliulas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Έτσι είναι. Από τη στιγμή που απορρίπτεις, απλή τεκμηρίωση αρκεί. Μόνο εφ' όσον βρεις το είδος της κληρονομηκότητας και πας να βρεις το γονότυπο των απογόνων χρειάζεται αναλυτικά η διασταύρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Καλησπερα
Εχω παντως μια απορια, ας μου απαντησει καποιος αν μπορει:
Στο τεταρτο θεμα η αλληλουχια δεν ηταν ολοκληρη ενα γονιδιο,αλλα περιειχε ενα γονιδιο...αυτο δε σημαινει πως για το mRNA που επρεπε να γραψουμε ,επρεπε να ξερουμε απο που εως που ειναι γονιδιο/υποκινητης κτλ;;...
Επισης μου φανηκε πως η κωδικη αλυσιδα δεν περιειχε κωδικωνιο εναρξης ...δεν ειναι επιστημονικο λαθος αυτο;;

Καταρχάς στο γονίδιο δεν περιέχεται ο υποκινητής, επομένως όταν έλεγαν γονίδιο εννοούσαν μετά τον υποκινητή. Επιπλέον στις πανελλήνιες είναι σχεδόν απίθανο να υπάρχει "επιστημονικό" λάθος. Ούτε η κωδική και φυσικά αντίστοιχα ούτε η μη κωδική είχε κωδικόνιο έναρξης αφού ήταν τμήμα γονιδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλα λες βλακειες.Και στη Νετ που ειδα ειπαν οτι και οι δυο τροποι ηταν σωστοι (διασταυρωσεις και λογια).Εγω προσωπικα διασταυρωσεις εκανα μονο εφοσον βρηκα οτι ηταν υπολειπομενο για επιβεβαιωση. Αλλωστε και τα λογια ΕΙΝΑΙ διασταυρωσεις απλως χωρις Punnett!
Για του λογου το αληθες:"Στο τρίτο θέμα είναι αυτονόητο ότι οφείλουν να αξιολογηθούν ισότιμα οι διαφορετικοί τρόποι επίλυσης, εφόσον είναι επαρκείς οι αιτιολογήσεις». Απο τα νεα και την ενωση βιοεπιστημονων.
Σιγά ο καθένας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του δημοκρατία έχουμε.Προσπαθώ να κρατήσω την μπάλα χαμηλά για να μην υπάρχει έκπληξη από πιθανες δυσάρεστες βαθμολογίες(βλέπε προηγούμενα post μου στο θέμα).Άλλωστε ούτε η ΝΕΤ βαθμολογεί ούτε η ένωση βιολόγων τις οδηγίες για την διόρθωση έρχεται από την επιτροπή εξετάσεων. Ότι πει αυτή έτσι θα διορθώσουν.Άρα και γω βλακείες λέω και η ΝΕΤ και η ένωση βιολόγων:P.Όλοι υποθέσεις κάνουμε και εκφράζουμε την άποψη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalelo

Νεοφερμένος

Η natalelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οχι δεν κοβει. :P

Εγω το εγραψα και με λογια, εκανα και το σχημα. Ηθελα να 'μαι 100% σιγουρος. :P

Απ' οτι υπολογιζω, κανα 90 και κατι λιγα να εχω παρει. Ελπιζω να μη μου κοψουν τη βλακεια εκεινη με τα γραμματα που μπερδεψα στο 4ο...
Γιατί δεν κόβει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Δεν υπαρχει η GAATTC με 5' 3΄ προσανατολισμο στο τμημα του γονιδιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bill12

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Στρατώνιο (Χαλκιδική). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Με συγχωρεις αλλα λες βλακειες.Και στη Νετ που ειδα ειπαν οτι και οι δυο τροποι ηταν σωστοι (διασταυρωσεις και λογια).Εγω προσωπικα διασταυρωσεις εκανα μονο εφοσον βρηκα οτι ηταν υπολειπομενο για επιβεβαιωση. Αλλωστε και τα λογια ΕΙΝΑΙ διασταυρωσεις απλως χωρις Punnett!
Για του λογου το αληθες:"Στο τρίτο θέμα είναι αυτονόητο ότι οφείλουν να αξιολογηθούν ισότιμα οι διαφορετικοί τρόποι επίλυσης, εφόσον είναι επαρκείς οι αιτιολογήσεις». Απο τα νεα και την ενωση βιοεπιστημονων.

Και εγώ τετράγωνο Punnett έκανα μόνο για το αυτοσωμικό υπολειπόμενο. Όντως στην ΝΕΤ έλεγε ακριβώς αυτό.( ένωση Ελλήνων βιοεπιστημόνων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Και εγώ τετράγωνο Punnett έκανα μόνο για το αυτοσωμικό υπολειπόμενο. Όντως στην ΝΕΤ έλεγε ακριβώς αυτό.( ένωση Ελλήνων βιοεπιστημόνων).

Και γω το ίδιο έκανα...
Αν το πάρουν λάθος το φταίξιμο το ρίχνω στον Βιολόγο μου γιατί 10000 φορές που κάναμε τέτοια άσκηση μου είπε να το αιτιολογείς με λόγια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Καραμπόλα στις βάσεις των Ιατρικών Σχολών ενδέχεται να προκαλέσει η μεγάλη δυσκολία των θεμάτων που επέλεξε χθες η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων στη Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης, ενώ απαιτητικά για το άριστα ήταν και τα θέματα στην Ιστορία.

Η χθεσινή ημέρα των Πανελληνίων Εξετάσεων ήταν ίσως η δυσκολότερη μέχρι σήμερα, αφού με εξαίρεση το μάθημα της Χημείας- Βιοχημείας στο οποίο τα θέματα δεν χαρακτηρίστηκαν δύσκολα, στη Βιολογία, την Ιστορία και τις Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, επελέγησαν θέματα απαιτητικά, κλιμακούμενης δυσκολίας και, τα πιο πολλά, δυσκολότερα από τα αντίστοιχα περσινά, σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς.
Στη Βιολογία Θετικής Κατεύθυνσης αναμένεται φέτος «σφαγή». Καθώς το μάθημα αυτό είναι βασικό για τις Ιατρικές Σχολές, η αναμενόμενη μείωση των αριστούχων εκτιμάται ότι ίσως προκαλέσει και ανάλογη καραμπόλα στις βάσεις τους- εάν στα υπόλοιπα μαθήματα που απομένουν δεν επιλεγούν ευκολότερα θέματα από πέρυσι. Κι αυτό γιατί πέρυσι άριστα είχε γράψει μεγάλο ποσοστό υποψηφίων (32,16%) ενώ φέτος αναμένεται να γράψουν λιγότεροι. Σύμφωνα με Βιολόγους τα θέματα που επελέγησαν ήταν από τα δυσκολότερα των τελευταίων ετών. Στο 3ο και το 4ο θέμα οι ασκήσεις και οι θεωρητικές ερωτήσεις είχαν κλιμακούμενη δυσκολία και απαιτούσαν πολύ καλή προετοιμασία του υποψηφίου. Σύμφωνα με την Πανελλήνια Ένωση Βιοεπιστημόνων, τα θέματα «ήταν σαφώς διατυπωμένα, παρουσίαζαν διαβάθμιση δυσκολίας, κάλυπταν επαρκές τμήμα της εξεταζόμενης ύλης και κυρίως, αρκετά από αυτά, απαιτούσαν την κριτική σκέψη και τη συνδυαστική ικανότητα των εξεταζομένων. Στο τρίτο θέμα είναι αυτονόητο ότι οφείλουν να αξιολογηθούν ισότιμα οι διαφορετικοί τρόποι επίλυσης, εφόσον είναι επαρκείς οι αιτιολογήσεις».



από ΝΕΑ
-----------------------------------------



ρε παιδιά όντως τόσο δύσκολα ήταν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top