[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω το 3β το θεωρω απαραδεκτο παιδια....Ειμαι μαθητης που περισυ εβγαλε 19,9(Β λυκειου και σε αυτο το μαθημα το 20 επρεπε να το εχω δεδομενο)Ε,οταν δεν υπαρχει μια καποια διευκρινιση απο το υπουργειο,εγω θεωρησα καλο να παρω τη διαμεσο και μου βγηκε λαθος....:'(Αλλωστε,δεν ηταν θεμα για εξετασεις...Δεν ειχε καμια επαφη με στατιστικη...Και αυτο γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει και η μεση τιμη και η διαμεσος σε τετοια περιπτωση

Φιλε μου,οι επιτροπες αλλαξαν σε ολα τα μαθηματα οχι μονο στα μαθηματικα....Εγω πιστευω οτι θα βαλουν ευκολα μεχρι το 2ο θεμα(να πιασουν καποιοι τη βαση) και μετα θα δυσκολεψουν τα πραγματα


Επειδη και εγω παρομοια το δουλεψα (ξεκινησα απο μεση τιμη δικαιολογωντας γιατι δε μας δινει ασφαλη συμπερασματα και εφτασα μεχρι διακυμανση και τυπικη αποκλιση που φυσικα μου βγηκε πιο συμφερουσα η Α..), επιμενω οτι ή επρεπε να ξεκαθαριζεται οτι η μεση τιμη θεωρειται αξιοπιστη ή να τα θεωρησουν πλεον ολα οσα δικαιολογηθηκαν, σωστα!


Φιλε arisdim, εγω θα ελεγα οτι οχι δεν εχουν μαθει να σκεφτονται, αλλά πολλοι σκεφτηκαν πιο βαθια απο οσο ηθελε το ερωτημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
και εγω με ατοπο πηγα...στη αρχη πηγα να δειξω οτι πρεπει να ειναι αρνητικη η Διακρινουσα απο την αρχη αλλα επειδη δεν μπορουσα να βγαλω καποιο συμπερασμα πηγα στο ατοπο και βγηκε...οσο για το 3β δεν αιτιολογησα.απλα ειπα τη β επειδη εχει μεγαλυτερη μεση διαρκεια ζωης..θα μου κοψουν ολες τις μοναδες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
πήγα και εγώ με διακρίνουσα οτι και καλα έπρεπε να είναι αυστηρά θετική γιατι στο=0 δεν ισχύει αλλα λέω γα*σε το ειναι γενικής το μάθημα και το πήγα ετσι όπως είπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alatasgeorgios

Νεοφερμένος

Ο Γιωργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Φιλε arisdim, εγω θα ελεγα οτι οχι δεν εχουν μαθει να σκεφτονται, αλλά πολλοι σκεφτηκαν πιο βαθια απο οσο ηθελε το ερωτημα..

και τωρα ειναι με την αμφιβολια αν θα τους το πιασουν σωστο ή λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Κρισταλ η διακρινουσα μονο αρνητικη η ιση του 0.αν ειναι 0 εχει ριζα αλλα δεν εχει ακροτατα γιατι διατηρει σταθερο προσημο στο πεδιο ορισμου της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Η διακρινουσα βγαινει μικροτερη του 0 καθαρα(αξοποιωντας την ανισοτητα του β ερωτηματος)

Πραγματι,και με τις αποκλισεις και διακυμανσεις η α βγαινει οτι συμφερει...Οσο για τη μεση τιμη δεν ειναι παντοτε αξιοπιστη και γιαυτο αλλωστε υπαρχει και η διαμεσος...

Φιλε μου δικιο εχεις,ξεχασα οτι το βιβλιο χρησιμοποιει την παραγωγο ιση με το μηδεν χωρις αναφορα στο Fermat...

@Pablito Δε νομιζω να στις κοψουν ολες (2-3 ισως)Βεβαια,δεν ξερουμε τι θα παιχτει στα βαθμολογικα γιατι μην ξεχναμε οτι αυτα τα συζητανε μεταξυ τους οι καθηγητες και δεν ειναι απαραιτητο να παρουν λαθος κατι που οι λυσεις των φροντιστηριαρχων θεωρουν λαθος....

Α και κατι που θυμηθηκα:Δεν κανω φροντιστηριο γενικης οποτε δεν ειμαι υποχρεωμενος να το εχω συναντησει αυτο που ειπε ο arisdim
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Κρισταλ η διακρινουσα μονο αρνητικη η ιση του 0.αν ειναι 0 εχει ριζα αλλα δεν εχει ακροτατα γιατι διατηρει σταθερο προσημο στο πεδιο ορισμου της
Ναι αυτό λέω αν ήθελες να το πάς με άτοπο λες και καλα η διακρίνουσα πρέπει να ειναι θετική για να μηδενίζει η f' γιατί αν ήταν =0 θα ηταν γνησίως μονότονη και στο αρνητικό δεν δίνει καθόλου ρίζα οποτε θα κατέληγες σε P(B)<1/12 Aτοπο λογω της πάνω ανισότητας...αλλα εν τελει το πήγα μεσω διακρίνουσας το άτοπο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΕΣ ΤΟΥ 3Β:
Η μέση τιμή φυσικά Κ είναι αξιόπιστο μέτρο για την επιλογή της μπαταρίας, διότι η ακραία παρατήρηση που αναφέρεται κ στηρίζεται τισ ανοησίες, είναι ενας ακόμα λόγος να επιλέξουμε την μπαταρία Β διότι έχουμε την πιθανότητα να πάρουμε μπαταρία με πολλές χιλιάδες ώρες παραπάνω..

Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ είναι ανόητη διότι το τετράγωνο στον τύπο της την κάνει να επηρεάζεται με τον ίδιο τρόπο είτε μια παρατήρηση ειναι μεγαλύτερη από την μέση τιμή είτε ειναι μικρότερη από την μέση τιμή...
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,154 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΕΣ ΤΟΥ 3Β:
Η ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΜΕΤΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ, ΔΙΟΤΙ Η ΑΚΡΑΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΤΙΣ ΑΝΟΗΣΙΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΑ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ Β ΔΙΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΩΡΕΣ..

Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΗΤΗ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΤΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ.
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ.
Απαγορεύονται τα κεφαλαία, διόρθωσε το post σου πατώντας
. :)

edit: Thanks!

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_ts

Νεοφερμένος

Ο nick_ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΕΣ ΤΟΥ 3Β:
Η μέση τιμή φυσικά Κ είναι αξιόπιστο μέτρο για την επιλογή της μπαταρίας, διότι η ακραία παρατήρηση που αναφέρεται κ στηρίζεται τισ ανοησίες, είναι ενας ακόμα λόγος να επιλέξουμε την μπαταρία Β διότι έχουμε την πιθανότητα να πάρουμε μπαταρία με πολλές χιλιάδες ώρες παραπάνω..

Η ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗ ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ είναι ανόητη διότι το τετράγωνο στον τύπο της την κάνει να επηρεάζεται με τον ίδιο τρόπο είτε μια παρατήρηση ειναι μεγαλύτερη από την μέση τιμή είτε ειναι μικρότερη από την μέση τιμή...
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ.
ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ.


Πρωτα απο ολα μαθε να γραφεις ελληνικα, πολυ σημαντικο πλεονεκτημα ενος μη παπαγαλου!! Υστερα, μαθε να διαβαζεις και βαλε το μυαλουδακι σου να δουλεψει για να καταλαβεις τη λογικη που αναπτυξαμε μερικα ατομα εδω μεσα για το 3Β! Τις φανφαρες και τις π@π@ρολογιες στους φιλους σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φςςςςς, ηρεμίστε λίγο. :)



Για την αξιοπιστία της μέσης τιμής: εφόσον το (α) ερώτημα σου έλεγε να βρεις τις μέσες τιμές, ουσιαστικά σε καθοδηγούσε. :)
Γι' αυτό το λόγο άλλωστε ήταν περιττή διάμεσος, τυπική απόκλιση, ακραίες τιμές, κοκ. Οκ, δεν έβλαπτε μία διευκρίνηση, αλλά ήταν απλά ξεκάθαρο απ' το (α) ερώτημα.

Και είναι θέμα της καθημερινότητάς μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα μαθε να γραφεις ελληνικα, πολυ σημαντικο πλεονεκτημα ενος μη παπαγαλου!! Υστερα, μαθε να διαβαζεις και βαλε το μυαλουδακι σου να δουλεψει για να καταλαβεις τη λογικη που αναπτυξαμε μερικα ατομα εδω μεσα για το 3Β! Τις φανφαρες και τις π@π@ρολογιες στους φιλους σου.

+1

Αν πάρεις μπαταρία τύπου Β η πιθανότητα να πάρεις μπαταρία με μεγαλύτερο χρόνο ζωής απο τη μέση ζωή είναι 2/5 ενώ στην Α η πιθανότητα να είναι καλύτερη ή τουλάχιστον με τον ίδιο χρόνο ζωής η μπαταρία είναι 3/5, αρα η μπαταρία τύπου α είναι και πιο αξιόπιστη.


άλλος παπαγαλίζει οτι του πει ο φροντιστής του εδώ μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Εγώ ο παπαροπαπαρίδης δεν έβαλα χιλιάδες ώρες ... χεχε !


Τώρα αν κόψουν από εκεί θα 'ναι μαλάκες μετά συγχωρήσεως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ ο παπαροπαπαρίδης δεν έβαλα χιλιάδες ώρες ... χεχε !


Τώρα αν κόψουν από εκεί θα 'ναι μαλάκες μετά συγχωρήσεως :P
Ω ναι, θα σου κόψουν! Ο λόγος απλός: δεν έχεις από πού αλλού να κόψεις στα μαθηματικά γενικής! :D



Γι' αυτό όσοι λέτε για "γελοία θέματα" μην ξεχνάτε την αυστηρή διόρθωση.... :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
+1

Αν πάρεις μπαταρία τύπου Β η πιθανότητα να πάρεις μπαταρία με μεγαλύτερο χρόνο ζωής απο τη μέση ζωή είναι 2/5 ενώ στην Α η πιθανότητα να είναι καλύτερη ή τουλάχιστον με τον ίδιο χρόνο ζωής η μπαταρία είναι 3/5, αρα η μπαταρία τύπου α είναι και πιο αξιόπιστη.


άλλος παπαγαλίζει οτι του πει ο φροντιστής του εδώ μέσα...

Πρώτον δεν κανω φροντηστήριο σε κανένα μάθημα.
Δεύτερον κατσαπλιά με αυτό που λες ειναι σαν να εννοεις οτι άμα σου πουν οτι σε ένα παιχνίδι έχεις 2/5 πιθανότητα να παρεις 100 ευρώ και σ'ένα άλλο 3/5 να πάρεις 20 ευρω θα διαλέξεις το 2ο1:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Ω ναι, θα σου κόψουν! Ο λόγος απλός: δεν έχεις από πού αλλού να κόψεις στα μαθηματικά γενικής! :D



Γι' αυτό όσοι λέτε για "γελοία θέματα" μην ξεχνάτε την αυστηρή διόρθωση.... :fss:


Οκ, ας κόψουν , USA σου έρχομαιιιιιιιιιι :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
όχι είναι σαν να μου λένε οτι σε ένα παιχνίδι η πιθανότητα να πάρω 100 ευρώ είναι 2/5 ενώ η πιθανότητα να πάρω 98 ευρώ (ή έστω 90 ευρώ εξαρτάται πως θα το δει κανείς) είναι 3/5.

Φυσικά και θα διαλέξω το 2, στα 2 ή τα 10 ευρώ θα κολλήσω;;

Η διαφορά που έβαλες εσύ είναι χαοτική και δεν προκύπτει απο τις διαφορές που παρουσιάζονται στο θέμα 3ο....
Μήπως να αρχίσεις φροντιστήριο σιγά σιγά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epinephelus

Νεοφερμένος

Ο epinephelus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
όχι είναι σαν να μου λένε οτι σε ένα παιχνίδι η πιθανότητα να πάρω 100 ευρώ είναι 2/5 ενώ η πιθανότητα να πάρω 98 ευρώ (ή έστω 90 ευρώ εξαρτάται πως θα το δει κανείς) είναι 3/5.

Φυσικά και θα διαλέξω το 2, στα 2 ή τα 10 ευρώ θα κολλήσω;;

Η διαφορά που έβαλες εσύ είναι χαοτική και δεν προκύπτει απο τις διαφορές που παρουσιάζονται στο θέμα 3ο....
Μήπως να αρχίσεις φροντιστήριο σιγά σιγά;
:nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono:

Μιλάμε για ΧΙΛΙΑΔΕΣ ώρες.
ΞΥΠΝΑ.
Το πολύ διάβασμα σε πείραξε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nickzor

Νεοφερμένος

Ο nickzor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
έλεος δεν λες να καταλάβεις αυτό που ισχυρίζονται όσοι επέλεξαν το Α.

Το ζήτημα είναι οτι ναι μεν καλή φάση να πληρώσεις για "24" χιλίαδες ώρες και να πάρεις 32 αλλά αυτό είναι σπάνιο.

Για αυτό λένε οτι η μέση τιμή επηρεάζεται απο ακραίες τιμές. Δλδ το γεγονός οτι το Β δείγμα έχει μέση τιμή 24 οφείλεται στο οτι ΕΤΥΧΕ και μία μπαταρία είχε πολύ μεγάλο χρόνο ζωής και έτσι ανέβασε τη μέση τιμή. Αμα ήταν όλες 24 τότε θα συνέφερε πολύ να πάρεις τύπου Β (ουσιαστικά πάλι στη διασπορά βασίζεσαι μόνο που είναι προφανές δεν χρείαζεται να το γράψεις)
Φυσικά ολά αυτά έρχεται και τα επικυρώνει και το δ ερώτημα...

τεσπα όπως και να έχει καλή η σκέψη να βάλουν ένα τέτοιο ερώτημα αλλά δεν το πέτυχαν, τουλάχιστον θα έπρεπε η διασπορά και το CV να επιβεβαιώνει το αποτέλεσμα που βγαίνει και αν πας απλα με μέση τιμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Εγω εκανα τα εξης:
Την αποδειξη δεν την εκανα ακριβως οπως στο βιβλιο αλλα πηρα κατευθειαν το οριο(στο βιβλιο παιρνει πρωτα το (f(x+h)-f(x))/h και μετα βαζει οριο)
Εγραψα οτι ο συντελεστης μεταβολης οταν το χ (χ μεσον) ειναι αρνητικο οριζεται CV=s/-x ενω στο βιβλιο λεει οτι βαζουμε την απολυτη τιμη και
Στο 4ο Θεμα στο δ ερωτημα δεν εγραψα οτι η f ειναι παραγωγισιμη....Αυτα........................Λετε να μου κοψουν??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top