[22/5/2008] Μαθηματικά/Φυσική/Βιολογία/Ιστορία Γενικής Παιδείας

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ioanna302

Νεοφερμένος

Η ioanna302 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ρε παιδια στο σημειο που ηθελε το Ρ(Α'ενωσηΒ).. Εφόσον το μέρος αυτό του Β είναι υποσύνολο του Α' δεν αρκούσε να βρούμε απλώς το Ρ(Α')? εγώ έτσι το έκανα και μου βγήκε ακριβως το ίδιο. δεν πιστεύω να μου κόψουν.. ε??:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whiteshadow

Νεοφερμένος

Ο whiteshadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση.Όλοι λετε ήταν εύκολα.Τι γίνετε.Εγώ γιατι δεν έκανα το 4ο?Οκ πιθανότητες δεν είμαι καλός αλλα όχι και γελία τα θέματα.Το 4ο ήταν ζόρικο.Αλλίως μέχρι το 3ο ήταν όντως εύκολα.Εγώ ενα 16 με το ζόρι.Αν και προσωπική μου άποψη είναι κάπου στο 14 14.5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ρε παιδια στο σημειο που ηθελε το Ρ(Α'ενωσηΒ).. Εφόσον το μέρος αυτό του Β είναι υποσύνολο του Α' δεν αρκούσε να βρούμε απλώς το Ρ(Α')? εγώ έτσι το έκανα και μου βγήκε ακριβως το ίδιο. δεν πιστεύω να μου κόψουν.. ε??:what:

Βασικά δεν είναι το ίδιο.. Η πιθανότητα που ζητούσε το ερώτημα περιελάμβανε και την τομή του Α με το Β.. άρα δεν είναι μόνο το Α' και δεν βγαίνει το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
To P(A') δεν ητανε 50%?Το P(A'UB) νομιζω εβγαινε 70%
Βρισκοντας μονο το P(Α') στην ουσια χανεις το P(AΛΒ) το οποιο συμπεριλαμβανεται αφου ειναι ενωση με το Β και ειναι 20%
Εδιτ:Και γω ακριβως την ιδια λυση με τον πετρο εκανα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εγω εγραψα οτι η ζητουμενη πιθανοτητα ειναι η Ρ(Α'ενωσηΒ)=Ρ(Α')+Ρ(Β) γιατι ειναι ασυμβιβαστα...ειναι σωστο???ας απαντησει καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demoglakos

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
καλησπερα... εγω εδινα φυσικη γενικης σημερα... ενταξει 100 εγραψα αλλα τα θεματα ηταν σχεδον γελια ειδικα το 3ο και το 4ο... το 1ο και το 2ο θεμα ηταν καλα.. τελωσπαντων αντε παμε για μαθηματικα τωρα..αν εδινε και κανενας αλλος φυσικη ας σχολιασει λιγο τα θεματα..!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγω εγραψα οτι η ζητουμενη πιθανοτητα ειναι η Ρ(Α'ενωσηΒ)=Ρ(Α')+Ρ(Β) γιατι ειναι ασυμβιβαστα...ειναι σωστο???ας απαντησει καποιος...

χμφ.. γιατί είναι ασυμβίβαστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alatasgeorgios

Νεοφερμένος

Ο Γιωργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγω εγραψα πολυ καλα και συμφωνα με τις απαντησεις περιμενω 100:D
Ειχα κολησει στο 4α γιατι πηγα με τον προσθετικο νομο για
P(A'UB) και αργησα πολυ να προσεξω πως P(A'τομηΒ) ηταν το P(B-A)


ερωτηση:Στην αποδειξη κανατε και τα σχηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis17

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
To A' και το Β δεν ειναι ασυμβιβαστα εχουν κοινο το Β-Α νομιζω αρα ηταν
P(A'UB)=P(A')+P(B)-P(A'ΛΒ)=1-P(A)+P(B)-P(B-A)=1-P(A)+P(B)-P(B)+P(AΛΒ)=1-0,5+0,2=0,7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
χμφ.. γιατί είναι ασυμβίβαστα?


σορρυ βλακεια εγραψα...αλλο ηθελα...οτι ειναι το Ρ(Γ)=Ρ(Α'ενωση(ΑτομηΒ))=Ρ(Α')+Ρ(ΑτομηΒ)
(γιατι ΑΥΤΑ τα 2 ειναι ασυμβιβαστα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alatasgeorgios

Νεοφερμένος

Ο Γιωργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω εγραψα οτι η ζητουμενη πιθανοτητα ειναι η Ρ(Α'ενωσηΒ)=Ρ(Α')+Ρ(Β) γιατι ειναι ασυμβιβαστα...ειναι σωστο???ας απαντησει καποιος...

η λυση μου:
P(A'UB)=P(A')+P(B)-P(A'ΛΒ) (1)

P(A'ΛΒ)=P(B-A)=P(B)-P(AΛΒ) (2)

και με αντικατασταση της 2 στην 1 εβγαζα το αποτελεσμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna302

Νεοφερμένος

Η ioanna302 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι το ίδιο.. Η πιθανότητα που ζητούσε το ερώτημα περιελάμβανε και την τομή του Α με το Β.. άρα δεν είναι μόνο το Α' και δεν βγαίνει το ίδιο..

οντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

potentilla.anserina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Στο ερώτημα με το πιά μπαταρία συμφέρει, έγραψα το εξής:

Στα 38ευρώ αντιστοιχούν 22 χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α
Στα 40ευρώ αντιστοιχούν x χιλιάδες ώρες μπαταρίας Α

Βρήκα x=23,1 και είπα ότι "θεωρητικά" με 40ευρώ αγοράζει κανείς μπαταρίες τύπου Α με μέσο χρόνο ζωής 23,1 χιλιάδες ώρες. Συνεπώς, συμφέρει η αγορά μπαταρίας τύπου Β, διότι με τα ίδια χρήματα εξασφαλίζονται 24 χιλιάδες ώρες.
Γενικά, η διαφορά των 2 ευρώ είναι ελάχιστη σε σχέση με τις ώρες ζωής που παρέχει η κάθε μπαταρία (2000 ώρες διαφορά) και για το λόγο αυτό συμφέρει η αγορά της Β.

(ok, εκεί τα διατύπωσα καλύτερα :P )

Ελπίζω να μη χάνω μονάδες. :hmm:
(αν διαβάζει κανένας καθηγητής ας απαντήσει! )


-petros

Κι εγώ αυτό έκανα όμως δηλαδή ότι:

Για 24χιλιάδεσ ώρες που είναι το χ μέσο του β χρειάζονται 40 ευρώ
Αν η μέση τιμή της ήταν 22 χιλ ωρες (που είναι η μέση τιμή τησ α) χρειάζονται χ ώρες...

Με πράξεις βγαίνει ότι χ=36,6<38 ευρώ που χρειάζεται η α για 22 χιλ ώρες.. άρα συμφέρει η β (κι εγώ ελπίζω να μου το πιάσουν σωστό)

επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αλλά στο σαιτ της ώθησης γράφει:
Στις ση
μερινές εξετάσεις υπήρχαν ερωτήματα που για την
αντιμετώπισή τους χρειαζόταν αρκετή κριτική ικανότητα και
αυτενέργεια. Τα περισσότερα ερωτήματα χρειαζόταν από τους
υποψηφίους να έχουν κατανοήσει πλήρως την ύλη, προκειμένου
να δοθούν ακριβείς απαντήσεις. Κρίνουμε βάση των παραπάνω
ότι θα υπάρξει ποσοστιαία μείωση στις υψηλές βαθμολογίες.


Επίσης παρατήρησα ότι υπήρχαν πάρα πολλοί απόφοιτοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Riddle

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
σορρυ βλακεια εγραψα...αλλο ηθελα...οτι ειναι το Ρ(Γ)=Ρ(Α'ενωση(ΑτομηΒ))=Ρ(Α')+Ρ(ΑτομηΒ)
(γιατι ΑΥΤΑ τα 2 ειναι ασυμβιβαστα..)

Το bold είναι απόλυτα σωστό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ουφφφφ και ειχα τρομαξει αρχικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Έτσι και αλλιώς τώρα δεν αλλάζει ;).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeOrGiTsA!!

Νεοφερμένος

Η GeOrGiTsA!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ε ενταξει αλλα αλλο να ξερεις οτι εγραψες 20(η εστω 19 και κατι) και αλλο 18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kavazis

Νεοφερμένος

Ο kavazis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
όλα σωστά τότε...μόνο δεν έγραψα οτι '' η συνάρτηση f είναι παραγωγίσημη ως πολυωνυμική μπλα μπλα μπλα''... κακές συνήθειες της τεχνολογικής...

Αυτό νομίζω δεν χρειάζεται στη γενική παιδεία
Όλες παραγωγίσιμες δεν θεωρούνται?

Κατά τα άλλα εύκολα τα θέματα αλλά τα νούμερα ήταν χάλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefdel

Νεοφερμένος

Ο lefdel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
pezei. giati to vivlio to elege |x|.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annamaria

Νεοφερμένος

Η Annamaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ρε παιδακια εγω εγραψα βιολογια σημερα,,, αλλα εχω μια απορια... στν ερωτηση μ τν αλλεργια επρεπε ν γραψουμε & γ τν ισταμινη? σε αλλεσ λυσεισ το ειχε κ σε αλλεσ οχι....
:S

Εγω εγραψα και την ισταμινη γιατι ειναι αποτελεσμα της αλλεργιας.
Επιπλεον για πιο ολοκληρωμενη απαντηση εβαλα και οτι η αλλεργια προκαλει ναυτια κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top