[20/5/2011] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Καλά

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 10 25.6%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 15 38.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εγω τον νεο τον εκανα γιο καποιου και ειπα οτι αν δεν φερει τιποτα δεν θα φαει :P καλα ειδικα στην τελευταια περιοδο παιζει να μην πετυχα ουτε μια λεξη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ειδικά αυτό το "Σκωμμα" τι ήταν ένας θεός ξέρει, τι να πεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ θυμόμουν από την έκθεση, που λέγαμε στην επίκληση στο συναίσθημα Σαρκασμος - Σκώμματα και το έβαλα ειρωνεία, λογικά σωστό είναι. :D


Απογοήτευση πάντως εν γένει φέτος. Δεν ξέρω αν είμαι η μόνη που το πιστεύει, ή αν κάθε χρόνο έτσι νιώθουν οι υποψήφιοι, αλλά πολύ ψυχοβγαλτική είναι η όλη κατάσταση. Δηλαδή να σκοτώνεσαι έναν χρόνο και πάλι να μην φτάνεις εκεί που μπορείς. Και να μην αρχίσουν πάλι να λένε πως μετράει τι έχουν γράψει οι άλλοι, το ξέρω αυτό, αλλά και πάλι είναι άδικο να σου βάζουν πράγματα που να πρέπει να έχεις μαντικές ικανότητες για να τα βρείς.

Δεν περίμενα πως θα με κουράσει τόσο πολύ αυτή η χρονιά, και δεν με νοιάζει τόσο για μένα, ξέρω που προσπάθησα και που όχι, θα πάρω ό,τι μου αξίζει. Στεναχωριέμαι όμως για άτομα που έλιωσαν στην κυριολεξία και δεν απέδωσαν όπως όλοι περιμέναμε.

Ξέρω, λάθος τόπικ, αλλά δε βαριέσαι, απόρροια της σημερινής εξέτασης είναι οι άνωθεν σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenico

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο domenico αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
ενταξει... εγω μετα απο το σημερινο εχω τρομαξει... το γνωστο ηταν οκ, αλλα το αγνωστο πραγματικά το ένιωσα βαθιά μέσα μου καθώς έγραφα... "στεγνα και ασάλυοτα" όπως είπε και ο προλαλήσαντας του φόρουμ... τζάμπα το ξέσκισμα όλη τη χρονιά! και έχω γράψει και καλά στα άλλα... θα μου το μαμήσει το γενικο! :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην λέμε βλακείες.....το γνωστό μπορεί να ήταν εύκολο και αναμενόμενο (προσωπικά πιστεύω οτι έπιασα 55 ίσως και παραπάνω) το άγνωστο ήταν παλούκι από τα λίγα.......Το μόνο εύκολο αντικειμένικα στο άγνωστο ήταν η γραμματική....όλα τα άλλα ήταν δύσκολα....μην λέμε βλακείες και μην βλέπω παιδιά δευτέρας λυκείου να λένε ότι ήταν εύκολο γιατί σχεδόν προσβάλομαι......έχω κάνει άπειρα άγνωστα αλλά αυτό ήταν από τα δυσκολότερα...τεσπά καλά έγραψα πάντως!!!! από ότι βλέπω το λιγότερο 16!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steliospap

Νεοφερμένος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Στο εν παιδεια τι γράψατε; Αν δεν γράφαμε το σχολιο του βιβλίου θα μας το κόψουν ολόκληρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftmano

Νεοφερμένος

Ο leftmano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι? Αν κάποιος μετάφρασε άριστα τις 3 πρώτες σειρές του αγνώστου κι απο κει και μετά τίποτε. παίρνει καθολου μόρια? Κι αν ναι, πόσα άραγε από το 20 άρι που έπιανε όλο το θέμα? Πάντως από κει και μετά δεν έβγαζα καθόλου νόημα τι γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
@stelios Ολόκληρο δεν στο κόβουν αλλά σίγουρα ήθελαν να δούν το humanitas. Ακριβώς επειδή το γνωστό δεν έχει όγκο σημειώσεων από το σχολείο, βάζανε πάντα κάποια ερωτήση όπου να θέλουν να δούν κάποιο σχόλιο του σχολικού εγχειριδίου, φέτος η συγκεκριμένη ήταν μπαμ πάντως, φαινόταν. Υποθέτω πάντως πως δεν θα σου κόψουν πολύ, αν και κάτι θα χάσεις με τη λογική πως άλλοι το έγραψαν, δεν γίνεται να πάρετε το ίδιο. Λίγο έπιανε όμως, 6; Αν τα έχεις πει ωραία λογικά θα πάρεις ένα 4 (υποθέτω πάντα, δεν έχω ιδέα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
να ρωτήσω κάτι? Αν κάποιος μετάφρασε άριστα τις 3 πρώτες σειρές του αγνώστου κι απο κει και μετά τίποτε. παίρνει καθολου μόρια? Κι αν ναι, πόσα άραγε από το 20 άρι που έπιανε όλο το θέμα? Πάντως από κει και μετά δεν έβγαζα καθόλου νόημα τι γίνεται...
Κοίταξε......λογικά (τι λογικά σίγουρα μάλλον) η κάθε σειρά παίρνει 2 μόρια.....οπότε μπορείς να υπολογίσεις..!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michaelgr2009

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Michaelgr2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
εγω γνωστο έπιασα σιγουρα 55 και πανω τωρα αγνωστο αντε κανα 20 με το ζορυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
@stelios Ολόκληρο δεν στο κόβουν αλλά σίγουρα ήθελαν να δούν το humanitas. Ακριβώς επειδή το γνωστό δεν έχει όγκο σημειώσεων από το σχολείο, βάζανε πάντα κάποια ερωτήση όπου να θέλουν να δούν κάποιο σχόλιο του σχολικού εγχειριδίου, φέτος η συγκεκριμένη ήταν μπαμ πάντως, φαινόταν. Υποθέτω πάντως πως δεν θα σου κόψουν πολύ, αν και κάτι θα χάσεις με τη λογική πως άλλοι το έγραψαν, δεν γίνεται να πάρετε το ίδιο. Λίγο έπιανε όμως, 6; Αν τα έχεις πει ωραία λογικά θα πάρεις ένα 4 (υποθέτω πάντα, δεν έχω ιδέα).
νομίζω είναι πολύ σχετικό...σίγουρα θα ήθελαν να δουν και το ότι στην αρχή η παιδεία συνδεόταν με αυτό που πρέπει να μάθει το παιδί...μετά πήρε την έννοια της γενικής καλλιέργειας....επίσης εγώ εκεί έγραψα και από την εισαγωγή όλο το κομμάτι με τα στάδια αγωγής...μετά ανέφερα ότι έτσι θα κατακτήσουν το αγαθό...και μετά είπα και τι είναι το αγαθό...νομίζω δηλαδή ότι έπρεπε να σκεφτούμε κάπως συνειρμικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Ρε παιδιά μην λέμε βλακείες.....το γνωστό μπορεί να ήταν εύκολο και αναμενόμενο (προσωπικά πιστεύω οτι έπιασα 55 ίσως και παραπάνω) το άγνωστο ήταν παλούκι από τα λίγα.......Το μόνο εύκολο αντικειμένικα στο άγνωστο ήταν η γραμματική....όλα τα άλλα ήταν δύσκολα....μην λέμε βλακείες και μην βλέπω παιδιά δευτέρας λυκείου να λένε ότι ήταν εύκολο γιατί σχεδόν προσβάλομαι......έχω κάνει άπειρα άγνωστα αλλά αυτό ήταν από τα δυσκολότερα...τεσπά καλά έγραψα πάντως!!!! από ότι βλέπω το λιγότερο 16!!!!!!

Συμφωνώ απόλυτα! Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει...
Το άγνωστο, αντικειμενικά, ήταν αρκετά δύσκολο στη μετάφραση. Πολλές λέξεις είχαν, τελικά, τελείως διαφορετική σημασία από την αναμενόμενη. Τώρα, σε όποιον φάνηκαν "βατά", τι να πω... Ίσως οι υπόλοιποι, που σκοτωθήκαμε όλη τη χρονιά, είμαστε τέρμα ηλίθιοι...
Στο γνωστό έγραψα πολύ πολύ καλά, στο άγνωστο άθλια.
Αισιοδοξώ σε κανένα 14, έτσι και αλλιώς, την πρώτη επιλογή μου [Νομική] την έχασα 100%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheNikosforever

Νεοφερμένος

Ο TheNikosforever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ρε παιδια εγω στο εν παιδεια εγραψα μονο το σχολιο του βιβλιου και μου ειπαν οτι αρκει...λετε να ηθελαν και παραπανω πραγματα...??οσον αφορα το αγνωστο με εξαιρεση κρειττονος τινος που εβαλα εχθρος...τον υπακουσαντα που τον εβαλα υπηρετη..και αυτο το σκωμμαααα....τα πηγα καλα...τα θαλλασωσα ομως στην γραμματικη λογω απροσεξιας...στον πλαγιο λογο που εκανα μονο λαθος την καταληξη του ρηματος παιρνω καμια μοναδα..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
νομίζω είναι πολύ σχετικό...σίγουρα θα ήθελαν να δουν και το ότι στην αρχή η παιδεία συνδεόταν με αυτό που πρέπει να μάθει το παιδί...μετά πήρε την έννοια της γενικής καλλιέργειας....επίσης εγώ εκεί έγραψα και από την εισαγωγή όλο το κομμάτι με τα στάδια αγωγής...μετά ανέφερα ότι έτσι θα κατακτήσουν το αγαθό...και μετά είπα και τι είναι το αγαθό...νομίζω δηλαδή ότι έπρεπε να σκεφτούμε κάπως συνειρμικά...
Κι εγώ για το αγαθό έγραψα ^^ Το θεώρησα πολύ χτυπητό σχόλιο για να το παραλείψω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Για το αγαθό μας είπε η καθηγήτρια ότι ήταν περιττό. =/

Αλλά τι τα σκαλίζουμε; Λες και δίνουν ποτέ οι μαλάκες από το Υπουργείο ενδεικτικές απαντήσεις να ξέρουμε που πατάμε. Ο κάθε βαθμολογητής ό,τι θέλει κάνει, λες και τον ελέγχει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Frau Chara

Νεοφερμένος

Η Frau Chara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα! Όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέει...
Το άγνωστο, αντικειμενικά, ήταν αρκετά δύσκολο στη μετάφραση. Πολλές λέξεις είχαν, τελικά, τελείως διαφορετική σημασία από την αναμενόμενη. Τώρα, σε όποιον φάνηκαν "βατά", τι να πω... Ίσως οι υπόλοιποι, που σκοτωθήκαμε όλη τη χρονιά, είμαστε τέρμα ηλίθιοι...
Στο γνωστό έγραψα πολύ πολύ καλά, στο άγνωστο άθλια.
Αισιοδοξώ σε κανένα 14, έτσι και αλλιώς, την πρώτη επιλογή μου [Νομική] την έχασα 100%.

Θα σου πω κάτι από τη δική μου εμπειρία (κι ας έχουν περάσει 13 χρονια!!) τι να κάνω αφού η ζωή με έριξε να επιτηρώ στις πανελλήνιες στα αρχαία, μου έρχονται πολυ έντονα θύμησες,συγχωρέστε με..
όταν έδινα αρχαία, επίσης δεν έβγαζα ένα ολοκληρωμένο ωραίο νόημα στα αρχαία, παρά προτάσεις μεμονωμένες. και θυμάμαι πως επίσης μια λέξη υπήρχε που κατα πλειοψηφία δεν την ξέραμε (κάτι σαν το σημερινό σκώμμα) φυσικά, ήμουν για κλάματα μετά, 'τόσα μα τόοοοοοσα άγνωστα έχω κάνει, είναι δυνατόν??΄λες και ξαναλες στον εαυτό σου. στον καθηγητή μου, ούτε να μιλήσω δε μπορούσα από την τσατίλα μου...
anyway,το απότέλεσμα ήταν ένα: 15,75 ( μέτριο το λες), να σημειώσω επίσης ότι η έκθεση μου ήταν επίσης μέτρια (16,25) επείδή όμως τα άλλα ήταν άριστα (19,5 και 19,9 ιστορία και λατινικά αντίστοχα) περνούσα με τα μόρια μου Νομική Θεσσαλονίκης, που ήταν εκείνη την εποχή η πιο υψηλόβαθμη σχολή στη δέσμη μου (θεωρητική κατεύθυνση) μετά την Αθηνών.
αυτό που θέλω να σας πω με την μικρή μου προσωπική ιστορία είναι ότι όσο παλούκια και αν είναι τα θέματα το ίδιο παλούκια θα είναι και για τους περισσότερους!!δε μπορείς να υπολογίσεις ούτε τι βαθμό θα πάρεις ούτε ποιάα σχολή έχασες.. το ξέρω ότι το ξανακούσατε πολλές φορές αλλά ισχύει βρε παιδιά τι να κάνουμε???
το μόνο που θέλει, παρ'ολα τα παλούκια θέματα μου μπαίνουν, είναι να μη "μασάτε", βάζετε τα δυνατά σας για το επόμενο!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

L North

Νεοφερμένος

Ο L North αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κάποιος που να ξέρει.
Ο πλάγιος λόγος στον ευθύ γινόταν και με υποτακτική στην κύρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
μου φαίνεται ή ήταν αρκετά εύκολα τα θέματα;;; πολιτεία Πλάτωνα στο γνωστό με τις πιο εύκολες ερωτήσεις σχολιασμού για το συγκεκριμένο απόσπασμα και συμπόσιο του Ξενοφώντα στο άγνωστο με σχετικά εύκολες ασκήσεις... εντάξει ο πλάγιος λόγος μπορεί να δυσκόλεψε μερικούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Πάντως είναι αστείο το πόσο εύκολα μία μοναδική λέξη σε κάνει να χάσεις ολόκληρη πρόταση......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Τα θέματα είναι ίδια με αυτά που μπαίνουν και σε εσπερινά λύκεια φέτος η κάνω λάθος;:blink::blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top