[20/5/2011] Αρχαία Ελληνική Γλώσσα Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 39)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Καλά

    Ψήφοι: 5 12.8%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 10 25.6%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 4 10.3%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 15 38.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενα θέματα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
[14/5/2011] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Φυσική Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[14/5/2011] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[16/5/2011] Μαθηματικά Κατεύθυνσης
[16/5/2011] Νεοελληνική Λογοτεχνία Κατεύθυνσης
[18/5/2011] Xημεία-Βιοχημεία Κατεύθυνσης
[18/5/2011] Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων και Υπηρεσιών Κατεύθυνσης
[18/5/2011] Ιστορία Κατεύθυνσης
[18/5/2011] Βιολογία Κατεύθυνσης

TΑ ΘΕΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το θέμα ανοίχτηκε :)Το ΑΝΟΙΞΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΞΑΝΑΚΛΕΙΔΩΝΕΤΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σύμφωνα με φροντιστές που μίλησαν στο πρωινάδικο του ΑΝΤ1 τα θέματα που έπεσαν στα Αρχαία ήταν δύσκολα (από που τα ξέρουν δε είναι γνωστό)

. Επεσε η Πολιτεία του Πλάτωνα (δε ξέρω αν ήταν στο γνωστό ή στο άγνωστ0)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
η πολιτεία του Πλάτωνα είναι το γνωστό κείμενο, αλλά είναι από τα πιο εύκολα των αρχαίων....Ας δούμε βέβαια τα θέματα και θα κρίνουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Στο γνωστο ηταν και ηταν και σχετικα αναμενομενο!! Προφανως θα ειναι δυσκολα τα θεματα στο αγνωστο... Καλα, οι φροντιστες απο που τα εμαθαν τα θεματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στο γνωστο ηταν και ηταν και σχετικα αναμενομενο!! Προφανως θα ειναι δυσκολα τα θεματα στο αγνωστο... Καλα, οι φροντιστες απο που τα εμαθαν τα θεματα??
Από ότι κατάλαβα είχε καλέσει ο Παπαδάκης τους φροντιστές για να πουν τα θέματα όταν βγουν και ο ίδιος έκανε λόγο για την δυακολία των θεμάτων και στα 2 μαθήματα (ενώ οι φροντιστές δε μίλησαν καν) μη ξεχνάμε ότι είπε και τα θέματα ΠΡΙΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Στην συνέχεια προσώρησε αμέσως σε άλλο θέμα (μάλλον έκανε πατάτα) και μπορείνα ξεσπάσει σκάνδαλο από αυτό. Προφανώς τα θέματα είναι γνωστά σε μερικούς πριν την επίσημη ανακοινωση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Προστεθηκαν τα θεματα;)!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athatsi

Νεοφερμένος

Ο athatsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν έπεσαν εύκολα ή δύσκολα θέματα στα Αρχαία σήμερα ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sweet_Butterfly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sweet_Butterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
Από μετάρφαση έτσι κι έτσι το άγνωστο οι ασκήσεις πλην του πλαγίου λόγου οκ μου φαίνονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου, τα θεματα κινουνται σε λογικα πλαισια!!
Το γνωστο ειναι αρκετα ευκολο, τα σχολια που εχουν επιλεξει απο τα πιο βασικα και η ερωτηση εισαγωγης απο τις πλεον αναμενομενες!! Η μεταφραση τυο αγνωστου σε αλλα σημεια ευκολη, ενω σε αλλη λιγο τσιμπιμενη, οι γραμματικες και συντακτικες ασκησεις σχετικα ευκολες, με εξαιρεση τον πλαγιο λογο που θελει καλες γνωσεις και τεραστια προσοχη... Σε γενικες γραμμες καλα μου φανηκαν τα θεματα, αλλα περιμενω να ακουσω και την αποψη των υποψηφιων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
παδια εγω που ειμαι 2α η γραμματικη μου φανηκε οκ, η συνταξη οκ, τωρα για πλαγιο λογο δε μπορω να εκφερω αποψη γιατι δεν εχω κανει ακομη. Μετα στο γνωστο οι ερωτησεις μου φανηκαν κατανοητες, επομενως οι καλα διαβασμενοι φανταζομαι δε θα συναντησαν πολλα εμποδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
(Β κ γω. :P)
Το άγνωστο καλό μου φάνηκε. Και οι ασκήσεις του, εκτός από τον πλάγιο, που θέλει προσοχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
να και η πρωτη γνωμη υποψηφιου!!!
το γνωστο μου φανηκε ευκολο(ισως λιγο δυσκολα να ηταν τα λεξιλογικα),για τον πλαγιο λογο δεν ειμαι σιγουρος αν τον εχω σωστο,οι τυποι της γραμματικης ηταν στο συνολο τους βατοι.οσον αφορα το αγνωστο πιστευω οτι γενικα εβγαζε νοημα στο κειμενο,αν και η τελευταια του φραση μου φανηκε δυσκολη,πρεπει να την εχω λαθος...
η ουσια ειναι οτι εφυγε το κωλομαθημα,αντε,λατινικα την δευτερα και μετα αντε γειαααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παναγιωτης_21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο παναγιωτης_21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Το γνωστό ήταν παιχνιδάκι, η γραμματική/συντακτικό και αυτή εύκολη..το άγνωστο όμως ήταν πάρα πολύ δύσκολο! Κάπου στο 16.5 πρέπει να έχω γράψει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Δύσκολο το γνωστό??? Δεν θα το έλεγα...

Τα μόνα που με δυσκόλεψαν ήταν η μετάφραση του αγνώστου σε κάποια σημεία και η σύνταση (τα 2 αυτά είναι συνήθως αλληλένδετα). Other than that, τα βρήκα σχετικά βατά. Η εισαγωγή με αιφνιδίασε(!) λίγο αλλά επανήλθα. :P Ο χρόνος σας έφτασε? Γιατί εμένα στο τσακ... τέλειωνα τον επίλογο της β ερμηνευτικής...

Ατά ^^

Επεξεργασία: Τον ΠΛ όλως παραδόξως τον έκανα ολόσωστα (6η αίσθηση? "έμπνευση" της στιγμής? ένας Θεός ξέρει) αλλά την τελευταία πρόταση τη σκότωσα. :P Δεν θυμόμουν τι πα να πει σκώμμα ρε γμτ.... :/: Επιπλέον, το σχόλιο του βιβλίου για την παιδεία ξέχασα να το προσθέσω... ουπς :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

drunk & wasted

Νεοφερμένος

Η drunk & wasted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Toν Φίλιππο τον γελωτοποιό μου μέσα !!! :mad:

Λίγο πιό δύσκολο άγνωστο δεν μπορούσαν να βάλουν;
Η τελευταία πρόταση ακόμα περιμένει να την ολοκληρώσω...
Σιχτίρια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italos13

Νεοφερμένος

Ο Italos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
παιδια..... αν οντως γραψατε τοσο καλα οσο λετε τα θερμα μου συγχαρητηρια!!!!!!!
το γνωστο δεν ειχε ιδαιτερες δυσκολιες αν εξαιρεσουμε την εισαγωγη που ηθελε...... 2 παραγραφους!!!! και σε εκταση μου πηρε περισσοτερο απο την μεταφραση και μπορουσες ευκολα να χασεις μοναδες!!!! απο εκει και περα το αγνωστο..... η γραμματικη και το συντακτικο ηταν σε λογικα πλαισια αλλα προσωπικα το κειμενο μου φανηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυσκολο καθως αν εξαιρεσης 2-3 σημεια η μεταφραση μου αλλαζε νοημα ανα 2 σειρες...... ενω η μετατροπη ηταν και αυτη δυσκολη ενω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι μας εγραφε και την εξαρτηση!!!!!
ΤΕΣΠΑ παμε τωρα να γραψουμε καλα λατινικα να σωσουμε οτι ειναι δυνατον.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλά μόνο εμένα μου φάνηκε παλούκι το άγνωστο; Διαβάζεις έναν χρόνο σαν μαλάκας και σου βάζουν ό,τι τους κατέβει. Με μια πρώτη ματιά νομίζεις πως είναι ΟΚ, αλλά όταν πας να συντάξεις και να μεταφράσεις τρέχα γύρευε. Το δήλον πχ στο τέλος δεν ήταν ρήμα αλλά επίρρημα ήθελε μετάφραση "προφανώς" κι ένα σωρό μικρές λεπτομέρειες που μετράνε πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk & wasted

Νεοφερμένος

Η drunk & wasted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Όχι Χριστιάννα δεν φάνηκε μόνο σε σένα παλούκι το άγνωστο.
Αν έπρεπε να το χαρακτηρίσω με δυο λέξεις θα έλεγα:

στεγνά κι ασάλιωτα.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Εγώ έβγαλα τον Φίλιππο ότι αυτομόλησε(??) στον Αυτόλυκο και κατάλαβε το λάθος του, γι'αυτό τον αφήνουν να μπει μέσα :P Ό,τι να 'ναι μιλάμε....

PS. Αυτός ο Καλλίας παντού εμφανίζεται!! Άλλους οικοδεσπότες δεν είχαν οι αρχαίοι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top