[20/5/2009] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
παιδια μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η γενικη αντιληψη για τον βαθμο δυσκολιας των θεματων?θεωρηθηκαν δυσκολα?

Απ' όσο ξέρω από, τα θέματα θεωρήθηκαν δύσκολα από την μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών (θετική και τεχνολογικής) και μόνο οι πολύ καλά προετοιμασμένοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα στο 3ο και 4ο θέμα. (Στο σχολείο μου από 30 παιδιά δύο μόνο τα έλυσαν όλα). Παρ' όλα αυτά, λόγω του εύκολου πρώτου θέματος και βατού 2ου, όσοι είχαν διαβάσει δεν δυσκολεύτηκαν να πιάσουν τη βάση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Φετος οι βαθμοι στα μαθηματικα ειναι πιο πανω απο περυσι και υπαρχουν και περισοτερα αριστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ναι. Κοίτα εγώ δεν είπα να στηριχτεί στο ότι είναι σωστό επειδή το λέω εγώ, απλά τη γνώμη μου είπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasalpa

Νεοφερμένος

Ο vasalpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Παιδια εχω μια απορια.. Στο τριτο το γ το ελυσα καπως διαφορετικα.. Εθεσα συναρτηση ολο το πραμα κ πηρα το οριο στο 1 απο δεξια, και το οριο στο δυο απο αριστερα.Το πρωτο μου βγηκε +απειρο αρα λεω υπαρχει χ1 κοντα στο 1 τετοιο ωστε φ(χ1)>0 και το δευτερο -απειρο αρα χ2 κοντα στο 2 ωστε φ(χ2)<0.Στη συνεχεια εκανα bolzano στα χ1,χ2.. Στο φροντιστηριο μου ειπαν οτι ειναι σωστο και κατι ακουσα και στην τηλεοραση..Ειναι?(ειπα οτι ειναι συνεχης και για ακροτατο...)
-----------------------------------------
Πλιζζζζζ απαντηστε!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Φετος οι βαθμοι στα μαθηματικα ειναι πιο πανω απο περυσι και υπαρχουν και περισοτερα αριστα
πες τα χρυσοστομε επιτελους ενας που λεει τα πραγματα ως εχουν:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φετος οι βαθμοι στα μαθηματικα ειναι πιο πανω απο περυσι και υπαρχουν και περισοτερα αριστα

Συμφωνώ και επαυξάνω. Οι περσινές βάσεις ήταν πολύ ανεβασμένες. Φέτος στα σύννεφα θα πετάνε.

(Είμαι ανεβασμένος. Στα σύννεφα πετάω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
πες τα χρυσοστομε επιτελους ενας που λεει τα πραγματα ως εχουν:iagree:

Κρίμα όμως που δεν έχουν έτσι:nono::
"Στα Μαθηματικά τα δύο πρώτα θέματα ήταν απλά και «βοήθησαν τους υποψηφίους της θετικής και της τεχνολογικής κατεύθυνσης να γράψουν πάνω από τη βάση», σύμφωνα με τον κ. Αμαργιανάκη. Αντίθετα, τα υπόλοιπα δύο θέματα είχαν αυξημένες απαιτήσεις, γεγονός που αναμένεται να οδηγήσει σε μειωμένο (σε σχέση με πέρυσι) ποσοστό υποψηφίων με βαθμολογία άνω του 15.

Σε ένα «βουνό» από αριθμούς κλήθηκαν χθες να σκαρφαλώσουν οι υποψήφιοι της Θετικής και Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, καθώς η Κεντρική Επιτροπή Εξετάσεων επέλεξε ιδιαίτερα απαιτητικά θέματα στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης, που κρίνονται αντίστοιχης δυσκολίας με τα περυσινά και αναμένεται να προκαλέσουν ανάλογη «σφαγή».

Είναι χαρακτηριστικό ότι πέρυσι στα Μαθηματικά Κατεύθυνσης, πάνω από το 52,5% των μαθητών της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης 1 και το 75% των μαθητών της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης 2 απέτυχαν να πιάσουν τη βάση του δέκα, ενώ το ίδιο συνέβη και με το 40,7% των μαθητών της Θετικής Κατεύθυνσης. Στον αντίποδα, άριστα (18-20) έγραψε πέρυσι μόλις το 9,37% της Θετικής, το 10,5% της Τεχνολογικής 1 και το 2,29% της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης 2. Ανάλογα αναμένεται να είναι και τα εφετινά αποτελέσματα, καθώς σύμφωνα με την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ), τα θέματα «ήταν αντίστοιχου βαθμού δυσκολίας με τα περυσινά, με αποτέλεσμα να αναμένεται και ανάλογη κατανομή της βαθμολογίας». Εξάλλου, σύμφωνα με τους μαθηματικούς του Φροντιστηρίου Φλωρόπουλος, τα θέματα κάλυψαν όλη την ύλη και παρουσιάζουν κλιμακωτή δυσκολία, με το τέταρτο θέμα περισσότερο απαιτητικό ώστε να ξεχωρίσουν οι άριστοι. "

Πηγή: www.madata.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Καλα αυτος ο Αμαργιανακης ολα τα ξερει και για όλα έχει άποψη
Περσι πάντως δεν επεσε μεσα σ αυτα που ειχε πει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Albatross

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο TNS. Το ερώτημα λύνεται και με μονοτονία η οποία αποκαλύπτει το σύνολο τιμών της θεωρούμενης συνάρτησης, απ' όπου φαίνεται ότι μπορεί να πάρει ετερόσημες τιμές η f και στη συνέχεια αναφορά στον bolzano αφού η συνάρτηση είναι συνεχής στο θεωρούμενο διάστημα.
Όσοι το έλυσαν έτσι δεν θα πάρουν βέβαια καλύτερη βαθμολογία αλλά προδιαθέτουν πιό ευχάριστα τους βαθμολογητές.

Γιατί χρειάζεται η μονοτονία; Από τη στιγμή που η συνάρτηση είναι συνεχής και το σύνολο της είναι το (-οο,+οο), αυτό δεν αρκεί για να δειχθεί ότι υπάρχει τουλάχιστον μία ρίζα; Δηλαδή αν η συνάρτηση δεν ήταν γνησίως μονότονη υπήρχε περίπτωση να είναι διαφορετικό το σύνολο τιμών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalelo

Νεοφερμένος

Η natalelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδια στα μαθηματικα χτες αντι στο 2ο θεμα στο Α να κανω τον κλασσικο τροπο στους γεωμετρικους τοπους πηρα 2 τυχαιες τιμες του λ και βρηκα συντελεστη διευθυνσης της ευθειας και εβγαλα το ιδιο αποτελεσμα.Θα μου το παρουν σωστο η εχασα σαν βλακας 9 στα 100??
Φυσικά και είναι σωστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Takis_Kal

Νεοφερμένος

Ο Takis_Kal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 63 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Εγω δεν μιλησα για τη δυσκολια των θεματων αλλα για την επιδοση των παιδιων που δεν σηκωνει αντιρηση εχουμε στην Καλαματα πολυ περισοτερα αριστα απο περυσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Καλα αυτος ο Αμαργιανακης ολα τα ξερει και για όλα έχει άποψη
Περσι πάντως δεν επεσε μεσα σ αυτα που ειχε πει
συμφωνω απολυτα και οι εκτιμησεις για τις βασεις που κανει πολλες φορες ειναι εξωφρενικες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ακούστε ένα κουφό που είπαν στην ΝΕΤ. Έλεγε ο δημοσιογράφος για το πόσο "γελοία" ήταν τα θέματα και ανέφερε κιόλας και την επισήμανση που έγινε και είπε:"Έγινε επίσης μια επισήμανση που έλεγε να τοποθετηθεί η λέξη τουλάχιστον κτλ (μπλα μπλα), το οποίο έκανε το τέταρτο θέμα ακόμα πιο εύκολο αφού οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν περισσότερες από μία λύσεις." Αυτό που με πείραξε δεν ήταν το ότι ήταν άσχετος ο δημοσιογράφος αλλά το ότι έκανε τα ΠΑΝΤΑ για να φανούν τα θέματα πανεύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis.1821

Νεοφερμένος

Ο Antonis.1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 103 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
συγγνωμη τελικα με το δικο μου τι γινεται πως το βλεπετε??!!!

Είναι απόλυτα σωστό φίλε μου. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να αποδείξεις τίποτα άλλο, όπως γράφηκε κάπου. Η εκφώνηση θεωρεί δεδομένο ότι ψάχνουμε ευθεία, οπότε δύο σημεία της ήταν αρκετά. Καμία επαλήθευση. Αυτό θα χρειαζόταν αν δεν ήξερες τι γ.τ. έψαχνες. Στο βαθμολογικό κέντρο (είμαι μαθηματικός και βαθμολογητής) που το συζητήσαμε χθες, θεωρήσαμε μάλιστα ότι αυτό είναι πολύ έξυπνο. Μπράβο.

Ελπίζω να τα πήγες και στα άλλα τόσο καλά.

Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Στην κοινή γνώμη πρέπει να περάσει η εντύπωση ότι ήταν πανεύκολα....Το ότι είμαστε σε προεκλογική περίοδο δεν το σκεφτήκατε ακόμα?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ειδικά αφού ήταν και στην ΝΕΤ, τι περίμενες?;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι το σκέφτηκα φυσικά! :no1:Δυστυχώς όμως υπάρχουν άτομα που τα πιστεύουν και δρουν αναλόγως(για το που δίνουν την ψήφο τους εννοώ;))!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακούστε ένα κουφό που είπαν στην ΝΕΤ. Έλεγε ο δημοσιογράφος για το πόσο "γελοία" ήταν τα θέματα και ανέφερε κιόλας και την επισήμανση που έγινε και είπε:"Έγινε επίσης μια επισήμανση που έλεγε να τοποθετηθεί η λέξη τουλάχιστον κτλ (μπλα μπλα), το οποίο έκανε το τέταρτο θέμα ακόμα πιο εύκολο αφού οι μαθητές είχαν την δυνατότητα να επιλέξουν περισσότερες από μία λύσεις." Αυτό που με πείραξε δεν ήταν το ότι ήταν άσχετος ο δημοσιογράφος αλλά το ότι έκανε τα ΠΑΝΤΑ για να φανούν τα θέματα πανεύκολα!

Λολ, έλεος, το πόσο αστοιχείωτος είναι ένας δημοσιογράφος δεν παλεύεται. Να επιλέξουν περισσότερες από μια λύσεις. lol. Θα ρώτησε κανα μαθητή μετά τις εξετάσεις και μέχρι να πάει στο στούντιο θα είχε ξεχάσει τι του είπε και θα είπε μαλακία. Απορώ από που κι ως που οι δημοσιογράφοι ανακατεύονται με τόσο εξειδικευμένα θέματα όπως ο ολοκληρωτικός λογισμός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Michael2393

Νεοφερμένος

Ο Michael2393 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πως φαίνεται πως ήταν θεωρητική(γτ δεν ήταν και μεγάλης ηλικίας...):D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ γελάω με κάτι δημοσιογραφίνες σινιέ που παριστάνουν ότι ακούνε το μαθηματικό με αφοσίωση τη στιγμή που λέει "στο τελευταίο ερώτημα, με μια απλή εφαρμογή Θου Μου Του για τη G, η οποία είναι παραγωγίσιμη ως πράξεις ορισμένων ολοκληρωμάτων με μεταβλητά όρια, στο διάστημα μηδέν άλφα, υπάρχει ένα τουλάχιστον ξ ώστε..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top