[20/5/2009] Μαθηματικά Κατεύθυνσης

Πώς σας φάνηκαν τα θέματα;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Δύσκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτριας δυσκολίας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Εύκολα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν έδινα σήμερα / Δε δίνω πανελλαδικές

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Και κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα.Που είναι οι αντίστροφες?Που είναι τα εμβαδά?Δεν μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν τα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Επειδή έχω αρχίσει να φρικάρω plz ας απαντήσει κάποιος :(: Στο 2ο θέμα στο α έγραψα ότι αφού μας ζητάει ευθεία θα είναι της μορφής y=κχ + β. Επίσης οι εικόνες του μιγαδικού θα είναι σημεία που θα ανήκουν στην ε της μορφής (2λ+1,2λ-1). Βρήκα δύο σημεία για λ=0 και λ=1 και υπολόγισα τα κ και β... Λέτε να το πάρουν λάθος;;; Το έκανα γιατί ότι οι εικόνες είναι σε ευθεία ήταν δεδομένο και απλά έπρεπε να τη βρούμε...
Και γω έτσι το κανα πάντως κόλλησα στο δεύτερο και για να ξεκολλήσω πήγα και έκανα το 3ο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kebikebirodos

Νεοφερμένος

Η Αρχοντίααα Ρόδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Στο 2ο θεμα πως βρηκατε την ευθεια;


εγώ πήρα 2 τιμές του λ και βρήκα συντελεστή διεύθυνσης της ευθείας που ορίζουν οι εικόνες τον μιγαδικών και μέτα πήρα ένα σημείο της ευθείας και βρήκα και το β δλδ y=λχ+β
αλλά μου είπαν ότι δεν είναι τελείως σωστό γιατί θεώρησα δεδομένο ότι είναι ευθεία. Αλλα ρε σεις έτσι όπως διατύπωνε την ερώτηση σωστά δεν απάντησα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hearts_alive

Νεοφερμένος

Ο hearts_alive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Θέλω τη γνώμη σας για δυο λύσεις που έκανα...

1) Στο 3ο, Α.β που ζητούσε να αποδείξουμε την μονοτονία είχα το εξής πρόβλημα:
- Έχοντας βρει που μηδενίζεται η f ' ξεκίνησα να κάνω πίνακα προσήμων. Όταν πήγα όμως να προσδιορίσω το πρόσημο της f στο (-1,0) επιλέγοντας τυχαίο αριθμό, δεν μπορούσα να βρω αν το αποτέλεσμα ήταν θετικό ή αρνητικό...Δεν ξέρω γιατί δεν σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την μονοτονία :D

Πήγα και έκανα το εξής:
Βρήκα το όριο της f ' στο -1, που βγαίνει -οο και χρησιμοποιώντας το θεώρημα:
" Όταν lim f(x) <0 κοντά στο Χο, τότε και f(x)<0 κοντά στο Χο"
Οπότε το προόσημο της f ' είναι αρνητικό...

Είναι σωστό;

2) Στο 3γ ζητούσε να αποδείξουμε ότι η εξίσωση που δινόταν είχε τουλάχιστον μία ρίζα.

Αντί να κάνω Bolzano που έβγαινε σχετικά εύκολα έκανα το εξής:

Έθεσα συνάρτηση την σχέση και βρήκα το όριό της στο 1 και το 2, που βγαίνουν -οο και +οο (ή το ανάποδο, δεν θυμάμαι) και είπα, ότι αφού η f είναι συνεχής και έχει σύνολο τιμών το R, τοτε θα υπάρχει Χο ώστε f(Xo)=0...

Παίζει να μην το πάρουν σωστό;

Φίλε:

Για το 1ο, βρήκες το πρόσημο της f ' μόνο σε μία μικρή περιοχή (και συγκεκριμένα αριστερά) του 0, όχι σε όλο το διάστημα (-1, 0), όπως έπρεπε. Κατά την κρίση μου η λύση σου θεωρείται ελλιπής, έπρεπε να βρεις το πρόσημο της f ' σε όλο το διάστημα, και αφού χρησιμοποίησες όριο για να βρεις ενδεικτικά πρόσημο, να αναφέρεις τη συνέχεια της f ' για να αιτιολογήσεις ότι η f ' διατηρεί το πρόσημό της στο (-1, 0) (εφόσον έχει μοναδική ρίζα το 0 κτλ. κτλ.). Κάπου θεωρώ ότι είναι ελλιπής η λύση σου.

Το 2ο πάλι μου φαίνεται απόλυτα σωστό, το έκανε και ένας φίλος μου... θεωρώ πως δεν πρέπει να σου κόψουν τίποτα από εκεί.

Το 1ο όμως... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kebikebirodos

Νεοφερμένος

Η Αρχοντίααα Ρόδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και γω έτσι το κανα πάντως κόλλησα στο δεύτερο και για να ξεκολλήσω πήγα και έκανα το 3ο:P

ναι και εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefi17

Νεοφερμένος

Η Stefi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Kαλησπέρα και απο μένα!Τα πήγα πολύ μέτρια και θα μπορούσα πολύ καλύτερα!Έγραψα γύρω στο 12!Αυτά που λέτε όπως είπε κάποιος πως λύθηκε στα γέλια απ τα θέματα και τέτοια είναι απλά κουταμάρες!Απ τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν κρίνονται οι βάσεις!Τα ίδια ποσοστά κάθε χρόνο έχουμε!Άντε να ανέβουν λίγο τα ποσοστά κάτω απ την βάση σε σχέση με πέρυσι!!!!Δεν θα κάτσω να κλαίω την μοίρα μου είμαστε στου δρόμου τα μισά και τα πάντα μπορούν να συμβούν!

Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ!!

Και αυτή η σύγκριση με άλλες χρονιές καταντά βλακεία!!Εγω προσωπικά τα περσινό διαγώνσμα έγραφα 17 και πάνω!Φέτος δεν μπόρεσα!!Έλεος ..εγω θα αφοσιωθώ να γράψω 3 20αρια και κανα 17.5 φυσική γιατί έχασα πολύτιμο έδαφος!!και υπόψιν by the way που λέγατε περι βατά θέματα έκθεση στο σχολείο μας μια καθηγήτρια τα 50 γραπτά που έχει πάρει είναι εντελώς εκτός θέματος και τα πετσόκοψε!!Αυτά για τους εξυπνάκιδες!


Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λες.. Για εμένα ηταν υπερβολικά δυσκολα,και απογοητεύτηκα..Βέβαια δεν ήταν και το μάθημα μου,εννοώ δεν μ'αρεσε καθόλου..Πιστευω πως θα βάλουν εύκολα χημέια,βιολογία και φυσική,τουλαχιστόν εκει θα γραψω απο 18 εώς 20..Μακάρι δηλαδή!!Καλη επιτυχία και στους υπόλοιπους!!!:D Οσο για την έκθεση μου το είπε και εμένα η καθηγήτρια μου αυτο,υπήρχαν πολλά γραπτά εκτός θέματος...κριμα..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

musicrain1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 218 μηνύματα.
εγώ πήρα 2 τιμές του λ και βρήκα συντελεστή διεύθυνσης της ευθείας που ορίζουν οι εικόνες τον μιγαδικών και μέτα πήρα ένα σημείο της ευθείας και βρήκα και το β δλδ y=λχ+β
αλλά μου είπαν ότι δεν είναι τελείως σωστό γιατί θεώρησα δεδομένο ότι είναι ευθεία. Αλλα ρε σεις έτσι όπως διατύπωνε την ερώτηση σωστά δεν απάντησα;

Α, και ένας συμπάσχων.:D Και εγώ το ίδιο ακριβώς έκανα... Αφού έλεγε στην εκφώνηση "να βρείτε την ευθεία", αυτό δεν σημαίνει ότι το ότι είναι ευθεία είναι δεδομένο; Δεν έλεγε να βρείτε γ.τ. ή που κινούνται οι εικόνες του z...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Παιδια εγω μια χαρα εγραψα ευτυχως αν και τα θεματα ηταν απαιτητικα μου ηρθε η εμπνευση στο τελος.. 18-18,5 υπολογιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kebikebirodos

Νεοφερμένος

Η Αρχοντίααα Ρόδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Α, και ένας συμπάσχων.:D Και εγώ το ίδιο ακριβώς έκανα... Αφού έλεγε στην εκφώνηση "να βρείτε την ευθεία", αυτό δεν σημαίνει ότι το ότι είναι ευθεία είναι δεδομένο; Δεν έλεγε να βρείτε γ.τ. ή που κινούνται οι εικόνες του z...

Α μπραβο! Ακριβώς έτσι αφού σύμφωνα με την εκφώνηση φαινόταν και καλά να το θεωρήσουμε δεδομένο.. Αν έλεγε γ.τ άλλαζε το πράγμα..
αλλά έλεγε ΕΞΙΣΩΣΗ ΕΥΘΕΙΑΣ :)
γμτ εγώ στο τεταρτο στα 2 τελευταία τα σκάτωσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefi17

Νεοφερμένος

Η Stefi17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Και κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα.Που είναι οι αντίστροφες?Που είναι τα εμβαδά?Δεν μπορώ να πώ ότι μου άρεσαν τα θέματα.


Έχεις δίκαιο σε αυτό που λες..Ας έβαζαν κανένα εύκολο υποερώτημα όπως με παραγώγους,με 1-1,με αντίστροφη,εύκολα ολοκληρώματα όχι όπως αυτα,έλεος..Ούτε εμένα μου άρεσαν,οφείλω να πω πως πέρυσι ηταν πιο <<έυκολες>> οι ασκήσεις,(το εύκολες πάντα σε εισαγωγικά,γιατί ευκολα στα μαθηματικά δεν υπάρχουν..χιχι:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Τα θέματα στα μαθηματικά κατεύθυνσης μόλις που ξέφυγαν από την κατηγορία γελοία και μεταπήδησαν στην κατηγορία εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaaaa

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τα θεματα ηταν οντως βατα παρολα αυτα πολλοι δεν τα πηγαν οσο καλα θα ηθελαν.προσωπικα τα εγραψα ολα αν και δ ξερω τι ακριβως αιτιολογηση ηθελαν στη συνεχεια κ παραγωγιση στα 4α κ 4β.εσεις τι γραψατε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ΕΥΚΟΛΑ! ΕΥΚΟΛΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Μέτριας δυσκολίας θα έλεγα, αφού ήταν απλή εφαρμογή των θεωρημάτων. Ψυχραιμία ήθελε, όμως, ειδικά στο 4ο που τρόμαξα όταν το είδα:P, αλλά τελικά απλό ήταν κι αυτό.

Όλα τα έλυσα, περιμένω πολύ καλό βαθμό. Καλή συνέχεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolis

Νεοφερμένος

Ο apostolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?? Ειστε πραγματικα διανοιες ή απλα μα***** οσοι λετε οτι ηταν πανευκολα τα θεματα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Ευκολα. Δυστυχως για αλλη μια φορα η παπαγαλια εκανε τη δουλεια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsol

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εκτός από 4γ και 4δ όλα τα άλλα μια χαρά.Κατά την άποψη μου τα θέματα ήταν μέτρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι και τόσο παράξενο κάποιοι να τα θεωρούν εύκολα και άλλοι δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LI@

Νεοφερμένος

Η LI@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγώ τα έγραψα όλα!!! :D Ωραια θέματα,αλλα οχι κ ευκολα! Το 4γ κ το 4δ ξέρω οτι αρκετα παιδια δεν τα ελυσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top