[17/5/2013] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 101)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 17 16.8%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 48 47.5%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 26 25.7%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 4 4.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 2 2.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 4 4.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα ήταν γελοία. Σε δημοτικό νομίζουν ότι απευθύνονται; Πιο εύκολα συνώνυμα και αντώνυμα δεν υπήρχαν. Δομικά στοιχεία παραγράφου, μεταφορικές εκφράσεις, παθητική σύνταξη, αν είναι δυνατόν! Εγώ εκνευρίστηκα κάπως! Σε αυτές τις βλακείες είναι και πιο εύκολο να κάνεις χαζά λάθη κιόλας. Να σας πω, κατακλείδα γράψατε ότι είχε η παράγραφος ή όχι;

Aφου ηταν για παιδια δημοτικου γιατι δεν μας απαντας εσυ?
ΟΚ.Καποιοι μπορει να δυσκολευτηκαν..Τι καθεσαι και λες οτι ειναι για παιδια δημοτικου?


Ειχε κατακλειδα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Παιδιά, τα θέματα ήταν γελοία. Σε δημοτικό νομίζουν ότι απευθύνονται; Πιο εύκολα συνώνυμα και αντώνυμα δεν υπήρχαν. Δομικά στοιχεία παραγράφου, μεταφορικές εκφράσεις, παθητική σύνταξη, αν είναι δυνατόν! Εγώ εκνευρίστηκα κάπως! Σε αυτές τις βλακείες είναι και πιο εύκολο να κάνεις χαζά λάθη κιόλας. Να σας πω, κατακλείδα γράψατε ότι είχε η παράγραφος ή όχι;

Κράτα λίγο μικρό καλάθι. Σε τέτοιες περιπτώσεις, λιγάκι χαμηλοί τόνοι δεν βλάπτουν. Σε εξετάσεις πήγες, όχι για πικ νικ. :P

Φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βαλατε οτι εχει κατακλειδα η παραγραφος?επειδη σιγουρα βαλατε να σας πω οτι δεν εβαλα γιατι η τελευταια προταση δεν εδινε συμπερασμα της παραγραφου αλλα της δευτερης προυποθεσης..που κανω λαθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Ρε παιδιά...Τι τεχνολογία λέτε?Στην έκθεση δεν κολλούσε ιδιαίτερα και στην περίληψη γινόταν μικρή αναφορά.Μόνο στην ανάπτυξη παραγράφου μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και αυτό προαιρετικά γιατί για την ανάπτυξη ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει αρκετούς δρόμους.Όσον αφορά την έκθεση κατά τη γνώμη μου ήθελε τις επιπτώσεις κυρίως στον άνθρωπο,στην κοινωνία και έπειτα στο περιβάλλον.Ο συνδυασμός των 2 είναι το καλύτερο.Εγώ βέβαια έδωσα ιδιαίτερη έμφαση στην κοινωνία και το άτομο.Οι ασκήσεις σχετικά απλές...Διαπίστωσα ότι ευνοούσε τα άτομα που παπαγάλισαν κάποια πράγματα...Όπως και να έχει μην ακούτε κανέναν.Η βαθμολόγηση έχει υποκειμενικό χαρακτήρα.Επομένως καμιά πρόβλεψη δε μπορεί να γίνει.
Συμφωνω κι εγω καπως ετσι το προσεγγισα το πρωτο ζητουμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Το θέμα της έκθεσης καταρχάς για όσους κάναν Βιολογία Γενικής ήταν πανεύκολο...

Όσον αφορά τα υπόλοιπα ήταν πάλι πολύ εύκολα. Μόνο λίγο η περίληψη με μπέρδεψε στο τέλος καθώς μου φάνηκε πως ο συγγραφέας επαναλάμβανε τα λεγόμενα του.

Γενικώς το επίπεδο θα έπρεπε να ήταν λίγο πιο ανεβασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Βαλατε οτι εχει κατακλειδα η παραγραφος?επειδη σιγουρα βαλατε να σας πω οτι δεν εβαλα γιατι η τελευταια προταση δεν εδινε συμπερασμα της παραγραφου αλλα της δευτερης προυποθεσης..που κανω λαθος?



Αποκαλύπτεται όμως επίσης σε όλη του την τραγική αντίφαση ότι ο άνθρωπος, αυτή η
περιούσια κορύφωση της εξελίξεως, έχει διπλή υπόσταση. Από τη μια είναι ικανός για μεγάλες
πράξεις, έμαθε με την επιστημονική του γνώση να κατανοεί τον κόσμο αλλά και γέννησε
αριστουργήματα στον λόγο και στην τέχνη. Από την άλλη, ο ίδιος ο άνθρωπος σφραγίζει την
ιστορική πορεία του με πολέμους και αγριότητες, θεοποιεί τα υλικά αγαθά και συντηρεί την
αδικία και τις ανισότητες. Ελάχιστα, τέλος, σέβεται τις πολλαπλές εκφράσεις της ζωής, ενώ η
φύση και οι θάλασσες του πλανήτη είναι συχνά τα θύματα των συμφερόντων του. Η
υπερφίαλη αυτή στάση του ανθρώπου έχει αλλοιώσει έτσι ένα θαυμαστό περιβάλλον, που
ωστόσο υπήρξε και το λίκνο της δικής του υπάρξεως

Δειχνει συμπερασμα...:worry::worry:
Εγω ρωτησα τον φιλολογο και ειπε οτι ετσι ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Κράτα λίγο μικρό καλάθι. Σε τέτοιες περιπτώσεις, λιγάκι χαμηλοί τόνοι δεν βλάπτουν. Σε εξετάσεις πήγες, όχι για πικ νικ. :P

Φιλικά.

Δεν ξέρω αν είδες τα θέματα, αλλά αν τα δεις θα με καταλάβεις. Σε καμιά περίπτωση, το γεγονός ότι μου φάνηκε εύκολο, δεν με κάνει να αναμένω υψηλό βαθμό στα σίγουρα. Ίσα ίσα, εκεί έχω τις επιφυλάξεις μου, γιατί θα ξεψειρίζει ο άλλος το καθετί, για να δει από που θα σου κόψει μονάδες . ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ελα αφήστε τα πανεύκολα, τα γελοία, τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία. Τρώτε τα 12αρια στο κεφάλι μετά και τρέχετε και δε φτάνετε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ελα αφήστε τα πανεύκολα, τα γελοία, τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία. Τρώτε τα 12αρια στο κεφάλι μετά και τρέχετε και δε φτάνετε!

και βγαίνουν στην Τατιάνα για να πουν τον πόνο τους..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Παιδακια τυχερα ειστε σας εβαλαν ευκολακια ! Καλη συνεχεια ! Αλλα 5 εμειναν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ναι και εγώ το είχα στα sos :P Ρε συ πραγματικά σατανική σύμπτωση με το τραγούδι :hehe:
χαχααα,ναιιι :P καρασοσ ηταν,εγω κι εχθες στο φροντ το ειχα πει...

Παιδιά, τα θέματα ήταν γελοία. Σε δημοτικό νομίζουν ότι απευθύνονται; Πιο εύκολα συνώνυμα και αντώνυμα δεν υπήρχαν. Δομικά στοιχεία παραγράφου, μεταφορικές εκφράσεις, παθητική σύνταξη, αν είναι δυνατόν! Εγώ εκνευρίστηκα κάπως! Σε αυτές τις βλακείες είναι και πιο εύκολο να κάνεις χαζά λάθη κιόλας. Να σας πω, κατακλείδα γράψατε ότι είχε η παράγραφος ή όχι;

η μαμά μου μόλις είδε τα συνώνυμα-αντώνυμα έριξε κάτι γέλια... η αδερφή μου που γύρισε από το σχολείο (δημοτικό) και της τα ρωτησαμε, βρήκε τα περισσότερα..τραγικόοο :P :P
κατακλειδα ναι,υπηρχε...
και ναι,εκνευριστικο να εχεις κανει ΤΟΟΟΣΕΣ φορες τη θεωρια και να μην πεφτει ΤΙΠΟΤΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Aφου ηταν για παιδια δημοτικου γιατι δεν μας απαντας εσυ?
ΟΚ.Καποιοι μπορει να δυσκολευτηκαν..Τι καθεσαι και λες οτι ειναι για παιδια δημοτικου?


Ειχε κατακλειδα!!!

Πρώτον, χαλάρωσε λίγο. Δεύτερον, είπα τη γνώμη μου. Και τρίτον, θεωρώ πως τα εύκολα είναι και τα πιο επικίνδυνα. Εκεί στηρίζεται και η ερώτησή μου. Αυτά!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Scof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Γαμώ την ανάλγητη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ane

Νεοφερμένος

Ο ane αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
η περίληψη φαίνεται δύσκολη... προσπάθησε να το διαβάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Επαναλαμβανω δειχνει συμπερασμα το ετσι,αλλα ειναι το συμπερασμα του οτι ο ανθρωπος δεν εχει σεβαστει το περιβαλλον..αναφερεται κσπου η πολιτισμικη του προοδος για την οποια μιλα στη μιση παραγραφο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roz vraki

Νεοφερμένος

Η roz vraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 73 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε ξεχασα να βαλω τιτλο!!!
ποσο λετε να μου κοψουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Παιδακια τυχερα ειστε σας εβαλαν ευκολακια ! Καλη συνεχεια ! Αλλα 5 εμειναν ;)
Θα φανεί από τα επόμενα αν είμαστε τυχερά ;) πράγμα δύσκολο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadowstep00

Νεοφερμένος

Ο shadowstep00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
παιδιά εγώ για συνώνυμο του εμφανίζεται έβαλα το εξαφανίζεται είναι σωστό? Μήπως έπρεπε αφανίζεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πήγα στο φροντιστήριο για τις λύσεις και λογικά έγραψα πολύ καλά:D

Μια καλή αρχή τη χρειαζόμουν!
Σόφη μου:hug::hug:

Μπράβο!!:happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top