[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 149)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 7 4.7%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 18 12.1%
  • Καλά

    Ψήφοι: 39 26.2%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 21 14.1%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 3 2.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 1 0.7%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 60 40.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Υ.Γ. Ρε παιδια, πολλοι απο εσας γραφετε οτι ειστε φοιτητες και δινετε πανελληνιες;:hmm:
Προσωπικά, δίνω για δεύτερη φορά Πανελλαδικές. Βέβαια, το γεγονός ότι ξαναδίνω, δεν σημαίνει ότι δεν πέρασα και πουθενά πέρυσι... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Εγώ πάλι τα πήγα σχετικά καλά αν εξαιρέσεις πως αντί για τρόπους ανάπτυξης διάβασα τρόπους πειθούς ( πάνε 4 μόρια) , έβαλα πρόταση κατακλείδα ( πάει 1 μόριο ) ενώ στο συνώνυμο του διαχέεται έβαλα μεταδίδει (πάει άλλο 1 )

Γύρω στο 15-16 υπολογίζω.

Την ισοπέδωση, την ισοπέδωσες...:/:

Και γω ισοπέδωση έβαλα και μου πε η καθηγήτρια μου πως είναι σωστό. Και εμένα δεν μου φαίνεται λάθος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
λησμονεις εγραψα, απλα μπερδευτηκα απο το προηγουμενο ποστ,
Αλλα ειναι συννηρημενο και δεν νομιζω να το παρουν λαθος

εγω που το γραψα με υ?????:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
σδφξκλδσξ πως τσατιζομαι και το 3ανακοιτα3α το γραπτο μπας κ εχω κανει ορ9ογραφικα και δεν βρηκα κανενα

Αααα ποσο με κοβουν που εβαλα κατακλειδα????
το διαχωρισμος 9εωρειται συνωνυμο του κατακερματισμος????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Στα ορθογραφικά απλά σου μειώνουν ή το παίρνουν λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Στα ορθογραφικά απλά σου μειώνουν ή το παίρνουν λάθος?

Στην εκ9εση 3ερω οτι κοβουν στις ασκησεις ομως???????
Παντως ειμαι ικανοποιημενη μπορω να πω οτι εγραψα αυτο που ζητουσα


Δηλαδη 9α παρω τα αλλα 2 μορια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δηλαδη 9α παρω τα αλλα 2 μορια??
Λογικά θα τα πάρεις, εφόσον η Θεματική Περίοδος και οι Λεπτομέρειες έγιναν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αααα ποσο με κοβουν που εβαλα κατακλειδα????
το διαχωρισμος 9εωρειται συνωνυμο του κατακερματισμος????

Εγώ έβαλα "τεμαχισμός".:look:
Δεν ήξερα καν τι σήμαινε η λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Λογικά θα τα πάρεις, εφόσον η Θεματική Περίοδος και οι Λεπτομέρειες έγιναν σωστά.

να ρωτησω και κατι ακομα αλλα μην γελασεις
εβαλα τα παιδακια της Αφρικης οτι ειναι μεταφορικη λειτουργεια της γλωσσας..Λα9ος ε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
κι εγω στην κατακλειδα την πατησα.:D

Υ.Γ. Ρε παιδια, πολλοι απο εσας γραφετε οτι ειστε φοιτητες και δινετε πανελληνιες;:hmm:
Εγώ δηλώνω απόφοιτος και δίνω:P
(πέρσι δεν ασχολήθηκα με το άθλημα η αλήθεια είναι-λογιστική στη χαλκίδα έχω περάσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Έκφραση-Έκθεση γράφατε, λέτε να μην μετράνε τα ορθογραφικά? :P
Νταξ, 1 ορθογραφικό αν σας ξέφυγει δεν τρέχει και τίποτα, αλλά αν το γραπτό είναι γεμάτο ορθογραφικά κόβονται μονάδες, ειδικά στην έκθεση :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Εγώ έβαλα "τεμαχισμός".:look:
Δεν ήξερα καν τι σήμαινε η λέξη.

Αυτο που εβαλες!
εμενα δεν μου ερχοταν η λε3η αυτη
η3ερα οτι σημαινει οτι κοβω κατι αλλα δν εβρισκα τιποτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
να ρωτησω και κατι ακομα αλλα μην γελασεις
εβαλα τα παιδακια της Αφρικης οτι ειναι μεταφορικη λειτουργεια της γλωσσας..Λα9ος ε???
Νομίζω πως ναι, είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Λογικά θα τα πάρεις, εφόσον η Θεματική Περίοδος και οι Λεπτομέρειες έγιναν σωστά.
αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ τι καλα:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Νομίζω πως ναι.

ξερουμε την απαντηση σ αυτη τν ασκηση???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
να ρωτησω και κατι ακομα αλλα μην γελασεις
εβαλα τα παιδακια της Αφρικης οτι ειναι μεταφορικη λειτουργεια της γλωσσας..Λα9ος ε???
Εννοεί κυριολεκτικά τα παιδάκια της αφρικής και γενικά οποιονδήποτε που ζεί στις χώρες του τρίτου κόσμου(γι'αυτό τα εισαγωγικά),οπότε κατα τη γνώμη μου δεν είναι ποιητική.

αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ τι καλα:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
Ρε παιδιά αν έχεις κάνει λάθος στη κατακλείδα δεν συνεπάγεται οτι έχεις κάνει λάθος και στα σχόλια? Ο.ο

thanks για το merge
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Σήμερα, σ' ένα σχολείο κάπου στα Τρίκαλα, το πρώτο παιδί στην κατάταξη παίρνει τα θέματα στα χέρια του και ψιθυρίζει στην αίθουσα "διαδίκτυο-σχολείο". Κάπου εκεί πετάγομαι εγώ και φωνάζω ένα "Ναι" και αρχίζω να χορεύω καθιστός, μέχρι ο επιτηρητής ωστόσο να με κοιτάξει μ' ένα βλέμμα που σου έλεγε "εντάξει, το ξεφτίλησες":P

Χάρηκα ΠΑΡΑ πολύ με το θέμα, το' χα ψάξει και στο internet και γενικώς είχα ιδέες και απόψεις. Αυτά μέχρι να φτάσω στην έκθεση όπου τ' άφησα όλα στην άκρη και είπα, αφού κάπου σην έκθεση θα πω ότι με το internet θα προωθηθεί η κριτική σκέψη να κάνω και εγώ και το ίδιο. Οπότε έγραψα μια ομιλία βγαλμένη μέσα από τα εσώψυχα ενός εφήβου που τον είχε συνεπάρει ο ενθουσιασμός εκείνη τη στιγμή :redface:

Οι ασκήσεις δε με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα, εκτός από τη Β1 όπου σκέφθηκα μια καλή θεματική περίοδο που με βοήθησε.κ
Καλά ξεκινήσαμε όλοι πιστεύω. Μας ευνόησε και λίγο η τύχη:whistle:

Καλή συνέχεια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Ρε παιδιά αν έχει κάνει λάθος στη κατακλείδα δεν συνεπάγεται οτι έχεις κάνει λάθος και στα σχόλια? Ο.ο
Δεν έχεις άδικο. Έστω, δεν θα κοπεί 1/3, αλλά 1,5/3. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate-Bender

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η KaTe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εγω εχασα τον ενα τροπο αναπτυξης,-παραδειγμα-(μειον 2 μοναδες)..Στην θεση του εβαλα "αιτιολογιση":(
Επιπλεον, σε εκεινη την ασκηση με τα συνωνυμα και αντωνυμα εχασα τζαμπα μορια..
Ελεγε "πιθανων"..και απο βιασυνη εβαλα "ενδεχομενως"..αν θυμαμαι καλα.(εχω γιατι και μια ταση αλς χαιμερ μετα απο γραπτες εξετασεις..)
...και στα αντωνυμα αντιθετο του λογικος"αβασιμος":|
Στα εισαγωγικα παλι,ξεχασα να δηλωσω πως ειναι ευθυς λογος...Ειπα πως απλα μεταφερονται τα λεγομενα καποιου αυτο λεξει..:worry:
Γενικα, κοιτουσα να τελειωσω με αυτες τις ασκησεις οσο το δυνατον πιο γρηγορα για να επικεντρωθω στην εκθεση...
Σε μια ωρα τις ειχα τελειωσει ολες,ισως μαλακια ισως αποδειχτει σε καλο...Τα αποτελεσματα θα δειξουν!
Καλη μας επιτυχια στα υπολοιπα...Και οσοι εχουν την εντυπωση οτι δεν εγραψαν αρκετα καλα σημερα,ασ μην ξεχνουν πως υπαρχουν αλλα 5 μαθηματα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Επιπλεον, σε εκεινη την ασκηση με τα συνωνυμα και αντωνυμα εχασα τζαμπα μορια..
Ελεγε "πιθανων"..και απο βιασυνη εβαλα "ενδεχομενως"..αν θυμαμαι καλα.(εχω γιατι και μια ταση αλς χαιμερ μετα απο γραπτες εξετασεις..)
Είναι λάθος το ''ενδεχομένως''; Πώς γίνεται αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erilesg

Δραστήριο μέλος

Η erilesg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Σήμερα, σ' ένα σχολείο κάπου στα Τρίκαλα, το πρώτο παιδί στην κατάταξη παίρνει τα θέματα στα χέρια του και ψιθυρίζει στην αίθουσα "διαδίκτυο-σχολείο". Κάπου εκεί πετάγομαι εγώ και φωνάζω ένα "Ναι" και αρχίζω να χορεύω καθιστός, μέχρι ο επιτηρητής ωστόσο να με κοιτάξει μ' ένα βλέμμα που σου έλεγε "εντάξει, το ξεφτίλησες":P

Χάρηκα ΠΑΡΑ πολύ με το θέμα, το' χα ψάξει και στο internet και γενικώς είχα ιδέες και απόψεις. Αυτά μέχρι να φτάσω στην έκθεση όπου τ' άφησα όλα στην άκρη και είπα, αφού κάπου σην έκθεση θα πω ότι με το internet θα προωθηθεί η κριτική σκέψη να κάνω και εγώ και το ίδιο. Οπότε έγραψα μια ομιλία βγαλμένη μέσα από τα εσώψυχα ενός εφήβου που τον είχε συνεπάρει ο ενθουσιασμός εκείνη τη στιγμή :redface:

Οι ασκήσεις δε με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα, εκτός από τη Β1 όπου σκέφθηκα μια καλή θεματική περίοδο που με βοήθησε.κ
Καλά ξεκινήσαμε όλοι πιστεύω. Μας ευνόησε και λίγο η τύχη:whistle:

Καλή συνέχεια!!!

Στο Β1 πειραζε αν εγραφα την φραση που μου εδινε ως κατακλειδα???
Ρωτησα τν κα9ηγητρια μυ και μου πε οτι ειναι σωστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top