[11/06/2018] Μαθηματικά Προσανατολισμού - Πόσο υπολογίζετε ότι γράψατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 26)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 4 15.4%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 1 3.8%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 3 11.5%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 2 7.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 3.8%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (δεν με αφορά - δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 15 57.7%

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κυκλος ειναι ενα δειγμα που κανει μπαμ.Ενας θεος ξερει ποσα αλλα πραγματα εχεις παπαγαλησει...
Τον κυκλο τον εμαθες σιγουρα γυμνασιο και εκ τοτε τον εβλεπες μπροστα σου παντου,σε αλγεβρα + γεωμετρια 4-6 χρονια.

φίλε και άλλα πράγματα πρέπει να ξέρεις πριν από τις πανελλήνιες(βασικά πράγματα) αλλά εκείνη την ώρα δεν λειτουργείς σωστά και με ψυχραιμία .Απλώς είσαι τυχερός και δεν πέφτουν .Άλλο είναι να δίνεις πρώτη φορά και άλλο δεύτερη και άλλο από το σπίτι να σχολιάζεις χαλαρός....Να λες εδώ θέλει μια περίμετρο εδώ ένα ΘΜΤ.Χωρίς να μπεις στην θέση των άλλων με τις ίδιες συνθήκες τότε δεν μπορείς να λες ότι δεν το ήξερες εκείνη τη στιγμή και το μαθαίνεις από το γυμνάσιο.....άποψη μου πάντα.Τα περσινά ήταν πιο ωραία πιστεύω σε σχέση με τα φετινά.Καλές πράξεις και παραγώγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
φίλε και άλλα πράγματα πρέπει να ξέρεις πριν από τις πανελλήνιες(βασικά πράγματα) αλλά εκείνη την ώρα δεν λειτουργείς σωστά και με ψυχραιμία .Απλώς είσαι τυχερός και δεν πέφτουν .Άλλο είναι να δίνεις πρώτη φορά και άλλο δεύτερη και άλλο από το σπίτι να σχολιάζεις χαλαρός....Να λες εδώ θέλει μια περίμετρο εδώ ένα ΘΜΤ.Χωρίς να μπεις στην θέση των άλλων με τις ίδιες συνθήκες τότε δεν μπορείς να λες ότι δεν το ήξερες εκείνη τη στιγμή και το μαθαίνεις από το γυμνάσιο.....άποψη μου πάντα.Τα περσινά ήταν πιο ωραία πιστεύω σε σχέση με τα φετινά.Καλές πράξεις και παραγώγους.

Ειναι αστειο οτι κανεις αυτο που κατηγορεις στις τελευταιες γραμμες.Σε πληροφορω εαν εγραφες περυσι δεν θα επιανες ουτε το 5αρι. μου κανει εντυπωση πως θυμηθηκες τι εκανες σε ολη την γ λυκειου που ηταν νεα υλη αλλα ξεχασες το εμβαδον κυκλου.
Δηλαδη εσενα οταν σε πιεζουν ξεχνας και πως σε λενε; Καμια διαθεση για ειρωνια,απλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν λες απλα ηταν δικο μου φταιξιμο απο το να ριχνεις ευθυνες.Ηταν μεσα στο βιβλιο αρα ησουν υποχρεωμενος να το ξερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αφηστε τα παιδια να δωσουν ηρεμα τις εξετασεις τους και φτανει η επιδειξη μαθηματικης καταρτισης απο ορισμενους ... οποιος δεν ελυσε το θεμα γ δεν ειναι μαθηματικα ασχετος και οι πανελληνιες δεν ειναι 100% αξιοκρατικες λογω της ανεπαρκειας των βαθμολογητων ( ενας φυσικος μου ειχε πιασει λαθος σωστο θεμα γιατι δε το ειχα κανει με το κλασικο τροπο ) καλη τυχη σε οσους δινουν , μπορουν ακομα να κερδισουν στα επομενα αυτα που εχασαν στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι αστειο οτι κανεις αυτο που κατηγορεις στις τελευταιες γραμμες.Σε πληροφορω εαν εγραφες περυσι δεν θα επιανες ουτε το 5αρι. μου κανει εντυπωση πως θυμηθηκες τι εκανες σε ολη την γ λυκειου που ηταν νεα υλη αλλα ξεχασες το εμβαδον κυκλου.
Δηλαδη εσενα οταν σε πιεζουν ξεχνας και πως σε λενε; Καμια διαθεση για ειρωνια,απλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν λες απλα ηταν δικο μου φταιξιμο απο το να ριχνεις ευθυνες.Ηταν μεσα στο βιβλιο αρα ησουν υποχρεωμενος να το ξερεις.

Έκανα τα περσινά θέματα μέσα σε 3 ώρες χωρίς ανοιχτό βιβλίο χωρίς τίποτα.17,6 ο βαθμός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest-90211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι αστειο οτι κανεις αυτο που κατηγορεις στις τελευταιες γραμμες.Σε πληροφορω εαν εγραφες περυσι δεν θα επιανες ουτε το 5αρι. μου κανει εντυπωση πως θυμηθηκες τι εκανες σε ολη την γ λυκειου που ηταν νεα υλη αλλα ξεχασες το εμβαδον κυκλου.
Δηλαδη εσενα οταν σε πιεζουν ξεχνας και πως σε λενε; Καμια διαθεση για ειρωνια,απλα δεν καταλαβαινω γιατι δεν λες απλα ηταν δικο μου φταιξιμο απο το να ριχνεις ευθυνες.Ηταν μεσα στο βιβλιο αρα ησουν υποχρεωμενος να το ξερεις.

Μέσα στο βιβλίο είναι και άλλα πράγματα μην ξανα γράφω τα ίδια δεν χρειάζεται....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
αφηστε τα παιδια να δωσουν ηρεμα τις εξετασεις τους και φτανει η επιδειξη μαθηματικης καταρτισης απο ορισμενους ... οποιος δεν ελυσε το θεμα γ δεν ειναι μαθηματικα ασχετος και οι πανελληνιες δεν ειναι 100% αξιοκρατικες λογω της ανεπαρκειας των βαθμολογητων ( ενας φυσικος μου ειχε πιασει λαθος σωστο θεμα γιατι δε το ειχα κανει με το κλασικο τροπο ) καλη τυχη σε οσους δινουν , μπορουν ακομα να κερδισουν στα επομενα αυτα που εχασαν στα μαθηματικα

Ψαξε παλιοτερα thread και τα λεμε μετα ;)
Οι πανελληνιες δεν ειναι αξιοκρατικες; Κανε μια χαρη στον εαυτο σου να μην δωσει η εαν εδωσε να φυγει απο το πανεπιστημιο που ειναι ,καθως εαν συμμετεχεις στην βρωμια γινεσαι και εσυ βρωμικος συμφωνα με τα λεγομενα σου,ναι; Μια χαρα αξιοκρατικες και δικαιες ειναι τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες.Αυτη η λογικη μας εκαψε που οταν εμεις δεν προσεχουμε φταιει ο καθηγητης η το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Έκανα τα περσινά θέματα μέσα σε 3 ώρες χωρίς ανοιχτό βιβλίο χωρίς τίποτα.17,6 ο βαθμός

Μα με την ίδια λογική που είπες πριν ότι κρίνουμε άνετα από το σπίτι χαλαροί και άνετοι, τα έλυσες χαλαρός και άνετος με την έννοια ότι και να μην πήγαινες καλά δεν θα σε πείραζε δεν θα "κρινόταν" κάτι
Μην τα θέλουμε όλα δικά μας όμως ....Απλά τα φετινά δεν είναι παπαγαλέ ;)

Υγ: Δες την απάντησή μου σε προηγούμενη απάντησή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
και η τριγωνομετρια του 2017 ηταν μεσα στο βιβλιο(και ολο το θεμα γ) και η εξισωση τετραγωνων συναρτησεων του 2016 ηταν μεσα στο βιβλιο με τα γνωστα αποτελεσματα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
αφηστε τα παιδια να δωσουν ηρεμα τις εξετασεις τους και φτανει η επιδειξη μαθηματικης καταρτισης απο ορισμενους ... οποιος δεν ελυσε το θεμα γ δεν ειναι μαθηματικα ασχετος και οι πανελληνιες δεν ειναι 100% αξιοκρατικες λογω της ανεπαρκειας των βαθμολογητων ( ενας φυσικος μου ειχε πιασει λαθος σωστο θεμα γιατι δε το ειχα κανει με το κλασικο τροπο ) καλη τυχη σε οσους δινουν , μπορουν ακομα να κερδισουν στα επομενα αυτα που εχασαν στα μαθηματικα

Για επείδειξη μιλάς, επειδή αναφέρονται αλήθειες γιατί δεν τις δεχόμαστε ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ψαξε παλιοτερα thread και τα λεμε μετα ;)
Οι πανελληνιες δεν ειναι αξιοκρατικες; Κανε μια χαρη στον εαυτο σου να μην δωσει η εαν εδωσε να φυγει απο το πανεπιστημιο που ειναι ,καθως εαν συμμετεχεις στην βρωμια γινεσαι και εσυ βρωμικος συμφωνα με τα λεγομενα σου,ναι; Μια χαρα αξιοκρατικες και δικαιες ειναι τα υπολοιπα ειναι δικαιολογιες.Αυτη η λογικη μας εκαψε που οταν εμεις δεν προσεχουμε φταιει ο καθηγητης η το συστημα.

δε καταλαβα τι λες ... εγω σ λεω εχω δωσει πανελληνιες και ολοσωστη απαντηση σε ερωτημα 6 μοναδων βαθμολογηθηκε με μηδεν στη Φυσικη ... και ενα αριθμητικο σε αλλο ερωτημα 8 μοναδων(καθαρα μια λαθος πραξη) με ολη τη λογικη σωστη βαθμολογηθηκε με 1/8 !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
δε καταλαβα τι λες ... εγω σ λεω εχω δωσει πανελληνιες και ολοσωστη απαντηση σε ερωτημα 6 μοναδων βαθμολογηθηκε με μηδεν στη Φυσικη ... και ενα αριθμητικο σε αλλο ερωτημα 8 μοναδων(καθαρα μια λαθος πραξη) με ολη τη λογικη σωστη βαθμολογηθηκε με 1/8 !

Φανταζομαι το ξερεις οτι τα αποτελεσματα ειναι τελικα και πως ακομα και εαν αναγνωριστει λαθος του εξεταστη σε σωστη απαντηση δεν αλλαζει το αποτελεσμα.Αλλα πως ξερεις οτι ηταν ολοσωστη;Πληρωσες 50€ και πηγες στο υπουργειο να δεις το γραπτο σου διορθωμενο; Την ειδε καποιος αλλος καθηγητης η εσυ εκρινες οτι ηταν σωστη;Ακομα και δικιο να εχεις ομως,για μια περιπτωση σε δεκαδες χιλιαδες ανα 5 χρονια ξερω'γω δεν καθιστα το συστημα αναξιοκρατικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
δεν ειναι μια περιπτωση ειναι πολλες ... για αρχη ειναι η εκθεση που σου βαζει ενα αριθμο στα 40 αυθαιρετα , πρωτον μετα απο καποιο σημειο μπορεις να καταλαβεις τι εχεις κανει σωστα και με τις λυσεις διπλα ... ειχα δει τα αποκομματα ο ενας 6/6 ο αλλοσ 0/6 στο ερωτημα με το αριθμητικο 6/7 ο ενας 1/7 ο αλλος , το γραπτο δεν πηγε οριακα για αναβαθμολογηση(δ = 12) κυριως λογω του οτι ο και καλα επιεικης βαθμολογητης εκοβε στις αιτιολογησεις του Β απο 2 μοναδες στο καθενα με ολα σωστα , ενω ο ασχετος εβαλε 25/25 ... αν θες να πιστευεις οτι ειναι αξιοκρατικες πιστευε το , και στο λεω εγω που εχω δει φιλη να παιρνει 97 στην εκθεση και να σ λεω το αξιζε 100%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
δε καταλαβα τι λες ... εγω σ λεω εχω δωσει πανελληνιες και ολοσωστη απαντηση σε ερωτημα 6 μοναδων βαθμολογηθηκε με μηδεν στη Φυσικη ... και ενα αριθμητικο σε αλλο ερωτημα 8 μοναδων(καθαρα μια λαθος πραξη) με ολη τη λογικη σωστη βαθμολογηθηκε με 1/8 !

Ένας άγνωστος το έγραψε στο ίντερνετ, ας το πιστέψω. Λοιπόν, αν όταν κάποιος έχασε θέμα στις πανελλήνιες ενώ το έλυσε σωστά, θα είχε γίνει ντόρος. Μάλλον το έλυσε λάθος.

Επίσης αξιοκρατία δεν σημαίνει ότι αυτό που νομίζεις ότι σημαίνει. Όλοι δίνουν τα ίδια θέματα, αυτό σημαίνει αξιοκρατία. Το να μετράει ο βαθμός του λυκείου όπως πάει να περάσει ο Γαβρόγλου ή το να δίνεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο όπως γίνεται με τις κατατακτήριες είναι πολύ πιο αναξιοκρατική διαδικασία. Προφανώς και στις πανελλήνιες λάθη γίνονται, δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ ένα πιο αξιοκρατικό σύστημα όμως. Αν μπορέσεις να σκεφτείς πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Ένας άγνωστος το έγραψε στο ίντερνετ, ας το πιστέψω. Λοιπόν, αν όταν κάποιος έχασε θέμα στις πανελλήνιες ενώ το έλυσε σωστά, θα είχε γίνει ντόρος. Μάλλον το έλυσε λάθος.

Επίσης αξιοκρατία δεν σημαίνει ότι αυτό που νομίζεις ότι σημαίνει. Όλοι δίνουν τα ίδια θέματα, αυτό σημαίνει αξιοκρατία. Το να μετράει ο βαθμός του λυκείου όπως πάει να περάσει ο Γαβρόγλου ή το να δίνεις εξετάσεις στο πανεπιστήμιο όπως γίνεται με τις κατατακτήριες είναι πολύ πιο αναξιοκρατική διαδικασία. Προφανώς και στις πανελλήνιες λάθη γίνονται, δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ ένα πιο αξιοκρατικό σύστημα όμως. Αν μπορέσεις να σκεφτείς πες μου.

αν θες σου λεω ακριβως το ερωτημα και την απαντηση μου , δε καταλαβαινω γιατι εχετε τοση εμπιστοσυνη στους βαθμολογητες που πολλοι απο αυτους ειναι οι αχρηστοι καθηγητες των σχολειων , αν δεις τυχαιους βαθμους των 2 βαθμολογητων σε περιληψεις στη γλωσσα ισως καταλαβεις οτι κτ δε παει παντα καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τώρα έπιασες την έκθεση που είναι όντως το πιο υποκειμενικό μάθημα.

Εντωμεταξύ λες να μην εμπιστευόμαστε βαθμολογητές. Ε χαίρω πολύ, να μην εμπιστευόμαστε τους ανθρώπους εν γένει. Γιατί όπου υπάρχει άνθρωπος υπάρχει και περιθώριο λάθους. Να εφαρμόσουμε τη μέθοδο του Άκικου να μας βαθμολογούν ρομπότ τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
αν θες σου λεω ακριβως το ερωτημα και την απαντηση μου , δε καταλαβαινω γιατι εχετε τοση εμπιστοσυνη στους βαθμολογητες που πολλοι απο αυτους ειναι οι αχρηστοι καθηγητες των σχολειων , αν δεις τυχαιους βαθμους των 2 βαθμολογητων σε περιληψεις στη γλωσσα ισως καταλαβεις οτι κτ δε παει παντα καλα

Επομενως,οι διορθωτες ειναι αχρηστα ανθρωπακια καθηγηταδακια σε σχολειο ενω οι μαθητες, ξεφτερια που δεν ξερουν ουτε ενα εμβαδον κυκλου.See what happened here?
Το να μην ξερεις κατι και εν γενει να μην αξιζεις να περασεις σε σχεση με εναν αλλο που προσεχε ολα αυτα τα χρονια και επαιρνε στα σοβαρα το διαβασμα ειναι μια παρατηρηση και αληθεια.Το να βριζεις τους βαθμολογητες και να τους ξευτιλιζεις για ενα λαθος που τυχον να εγινε ειναι οκει ομως.Μαλιστα. Παραθεσε λοιπον για να υποστηριξης αυτα που λες τι ερωτηση ηταν,σε ποιο μαθημα και την ΑΚΡΙΒΗ σου απαντηση εκεινη την περιοδο εαν την θυμασαι φυσικα ολοιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αυτο που λεω ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει τροπος να ανιχνευονται ασχετοι - αχρηστοι βαθμολογητες και να μη ξαναδιορθωνουν , δε γινεται σε ερωτημα φυσικης που ειναι 100% επιστημονικα σωστο με σωστο αποτελεσμα ο ενας βαθμολογητης να βαζει 6/6 και ο αλλος 0/6 και να συνεχιζει να διορθωνει αυτος με το 0/6 ! ειναι προκλητικο , οφειλε και ας μην ηξερε φυσικη να ψαξει πως βγαζω το σωστο αποτελεσμα .Γενικα σε ολα τα μαθηματα των θετικων επιστημων εχω εμπιστοσυνη στους βαθμολογητες ,αλλα υπαρχουν και μερικοι ανικανοι που στρεβλωνουν την ολη διαδικασια .

το ερωτημα ειναι το Δ4 φυσικης του 2016 και το ειχα λυσει με ΘΜΚΕ (ο κλασικος τροπος ειναι η παραγωγιση) και το θυμαμαι οτι ειχα βρει 100J/s . Aυριο θα γραψω αναλυτικα τη λυση , τωρα θελω να διαβασω γιατι δινω και αυριο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,301 μηνύματα.
αυτο που λεω ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει τροπος να ανιχνευονται ασχετοι - αχρηστοι βαθμολογητες και να μη ξαναδιορθωνουν , δε γινεται σε ερωτημα φυσικης που ειναι 100% επιστημονικα σωστο με σωστο αποτελεσμα ο ενας βαθμολογητης να βαζει 6/6 και ο αλλος 0/6 και να συνεχιζει να διορθωνει αυτος με το 0/6 ! ειναι προκλητικο , οφειλε και ας μην ηξερε φυσικη να ψαξει πως βγαζω το σωστο αποτελεσμα .Γενικα σε ολα τα μαθηματα των θετικων επιστημων εχω εμπιστοσυνη στους βαθμολογητες ,αλλα υπαρχουν και μερικοι ανικανοι που στρεβλωνουν την ολη διαδικασια .

το ερωτημα ειναι το Δ4 φυσικης του 2016 και το ειχα λυσει με ΘΜΚΕ (ο κλασικος τροπος ειναι η παραγωγιση) και το θυμαμαι οτι ειχα βρει 100J/s . Aυριο θα γραψω αναλυτικα τη λυση , τωρα θελω να διαβασω γιατι δινω και αυριο .

Μαλιστα θα το κοιταξω αυριο και εγω και θα περιμενω και την αναλυτικη σου λυση για να πω την γνωμη μου.
Καλη επιτυχια αυριο και ελπιζω χωρις προβληματα στην βαθμολογηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
αυτο που ειχα κανει εινα αντι να χρησιμοποιησω το τυπο παπαγαλια dk/dt = ΣFx * u(cm) + Στ *ω που προκυπτει με αθροιση κατα μελη ενος πρωτου ΘΜΚΕ αν θεωρησεις οτι το σωμα κανει μονο μεταφορικη κινηση και ενος δευτερου ΘΜΚΕ αν θεωρησεις οτι το σωμα κανει μονο στροφικη , ειχα εφαρμοσει για τον αριθμητη dk ενα ΘΜΚΕ βλεποντας τη κινηση του M ως μια κινηση ,τη συνθετη , και εχεις να υπολογισεις 2 εργα , το εργο της στατικης τριβης και το εργο του βαρους και τελικα οδηγεισαι σε ενα τυπο που ειναι ισοδυναμος με το παπαγαλιστι . Αν ενδιαφερεσαι περισσοτερο , μπορεις να ρωτησεις ενα φυσικο , ειναι ο εναλλακτικος τροπος υπολογισμου ρυθμου μεταβολης κινητικης (μερικοι σιγουρα το εχουν κανει) και ειχα οδηγηθει στο σωστο αποτελεσμα και με το σωστο προσημο (+), συνεδεες τον αριθμητη με το παρομαστη dt( πες x/dt = u) (εχει καποιες δυσκολιες σε σχεση με τον αλλο τυπο περισσοτερο στη κατανοηση,ας πουμε η στατικη τριβη στη στροφικη μπορει να εχει θετικο εργο , στη μεταφορικη αρνητικο, στην ενιαια θεωρηση θελει προσεκτικο χειρισμο) .Δεν εχω να πω κατι αλλο, την αναλυτικη λυση δε τη γραφω γιατι εχω να ασχοληθω με τη φυσικη 2 χρονια (και γενικα δε κανω καθολου μηχανικη ) και δεν ειμαι και ο καλυτερος τωρα να εξηγω πως βλεπεις τη συνθετη κινηση ως 1 , τοτε ειχα καλυτερη φυσικη αντιληψη. Και για να καταλαβεις οτι ειχα γραψει τη σωστη λυση και οχι απλα το σωστο αποτελεσμα ο αλλος βαθμολογητης μου ειχε βαλει 6/6 και η διδυμη αδερφη μου που διαβαζαμε μαζι ειχε γραψει 99 για ενα ΣΛ και μου ειχε πει οτι ειχε κανει ακριβως τον ιδιο τροπο με εμενα .Και κατι τελευταιο δε με ενδιαφερει ουτε στο ελαχιστο να σας πεισω για κατι , τα μορια που εχασα απο την ανεπαρκεια του βαθμολογητη μου ηταν αχρηστα και δεν εχω κανενα λογο να σας λεω ψεματα η ανακριβειες . Ο,τι γραφω ειναι για να αποδειξω οτι οι πανελληνιες δεν ειναι 100% δικαιες ( αυτο που τους το στερει ειναι η ανεπαρκεια των βαθμολογητων και η απουσια κοινης γραμμης βαθμολογησης ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Οι πανελλήνιες δεν είναι 100% δίκαιες αλλά δεν υπάρχει κάποιο πιο δίκαιο σύστημα ούτε από αυτά που έχουν προταθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top