10% 2022

littlefungi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο littlefungi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Βρίσκομαι στην πάρα πολύ άσχημη θέση, του να ειμαι σε μια σχολή που δε μ αρεσει καθόλου, aka παιδαγωγικό, αφού ήμουν παιδί από θετική. Τώρα το πως βρέθηκα στο παιδαγωγικό, είναι μεγάλη ιστορία.. Το θέμα μου είναι, ότι έχω βρει μια σχολή που με ενδιαφέρει πολύ και κατά πάσα πιθανότητα, μπορώ να εισαχθω με το 10%, (είμαι περίπου 1500 μορια παραπάνω από την περυσινή βαση).
Το μόνο που με προβληματίζει, είναι ότι θα είμαι πρωτοετής στα 20 και ότι θα αναγκαστώ να αλλάξω πόλη, πράγμα που με φοβίζει, σχετικά με φιλίες κτλπ. Από την άλλη, δε θέλω να χαραμισω τόσα έξοδα και χρόνο, για ένα αντικείμενο που δε θα ασχοληθώ, δηλαδή το παιδαγωγικό..
Υ.Γ. Δε ξέρω αν είναι κρίση ηλικίας, αλλα κοντεύω τα 20 και νιώθω ότι δεν έχω κάνει τίποτα στη ζωή μου και συν τοις άλλοις, ξενερώνω απίστευτα που θα είμαι 20 και 1ο έτος. Βοήθειαα
Άμα δε σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις και έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις σχολή κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη. Και γω πέρυσι ήμουν σε μια σχολή που μισούσα κυριολεκτικά κάθε μέρα που ήμουν εκεί. Τώρα θα δώσω ξανά πανελλήνιες και θα είμαι και γω πρωτοετής πάλι στα 20.

Φυσικά και γω σκέφτομαι συνέχεια σκέψεις του τύπου όλοι προχωράνε μπροστά , εγώ μένω πίσω, πάλι πρωτοετής στα 20, αλλά η αλήθεια είναι πως πολλοί ξεκινάνε σχολές στα 20 και σε άλλες ηλικίες(και μπράβο σε όλους που το τολμούν). Δε σημαίνει ότι επειδή δεν τη ξεκίνησες στα 18 και έχασες 2 χρόνια έγινε κάτι. 2 χρόνια δεν είναι τίποτα. Αυτά λέω και γω στον εαυτό μου δηλαδή:dance2:
 

Mary_03

Νεοφερμένος

Η Mary_03 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μπήκα στα 21 μου ως πρωτοετής και φέτος τελείωσα το τμήμα μου στα 25. Δεν ήταν δα και τόσο τρομερό.
Σαν τι θα ήθελες να είχες κάνει στα 20 σου, ωστόσο; Από περιέργεια ρωτάω. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουν σε αυτές τις ηλικίες. Άντε να'χες δουλέψει από τα 18-19. Οπότε ξεκόλλα από αυτό το mindset και κυνήγησε κάτι άλλο αφού το παιδαγωγικό δε σου αρέσει

Άμα δε σου αρέσει αυτό που σπουδάζεις και έχεις τη δυνατότητα να αλλάξεις σχολή κάντο χωρίς δεύτερη σκέψη. Και γω πέρυσι ήμουν σε μια σχολή που μισούσα κυριολεκτικά κάθε μέρα που ήμουν εκεί. Τώρα θα δώσω ξανά πανελλήνιες και θα είμαι και γω πρωτοετής πάλι στα 20.

Φυσικά και γω σκέφτομαι συνέχεια σκέψεις του τύπου όλοι προχωράνε μπροστά , εγώ μένω πίσω, πάλι πρωτοετής στα 20, αλλά η αλήθεια είναι πως πολλοί ξεκινάνε σχολές στα 20 και σε άλλες ηλικίες(και μπράβο σε όλους που το τολμούν). Δε σημαίνει ότι επειδή δεν τη ξεκίνησες στα 18 και έχασες 2 χρόνια έγινε κάτι. 2 χρόνια δεν είναι τίποτα. Αυτά λέω και γω στον εαυτό μου δηλαδή
Αρχικά, σε θαυμάζω που θα ξαναδώσεις εξετάσεις, μπράβο σου ❤
Από εκεί και πέρα, θεωρώ όντως ότι σε 4 με 5 χρόνια από τώρα, αυτό δε θα έχει σημασία. Θεωρώ ότι αν δεν το κάνουμε τώρα, μετά ίσως είναι δυσκολότερο και ίσως το μετανιωνουμε που δεν το κάναμε τότε.
Καλή τύχη!
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Θεωρώ ότι αν δεν το κάνουμε τώρα, μετά ίσως είναι δυσκολότερο και ίσως το μετανιωνουμε που δεν το κάναμε τότε.
Αυτο μπορω να στο εγγυηθώ εγω, στα 41 μου πλεον... Ναι, θα το μετανιωσεις, αυτο ειναι το μονο σιγουρο και θα σκεφτεσαι μετα ακριβως αυτο που αναφερεις. Θα λες, τι χαζη που ημουν τοτε στα 20, που νομιζα πως με ειχαν παρει τα χρονια και δεν το τολμησα... Ετσι εκανα κ εγω στα 20 μου και τωρα βαραω το κεφαλι μου στον τοιχο! :dash1:


Παρ' ολα αυτα, καλο ειναι να ξεκολλησουμε απ αυτα τα στερεοτυπα με τις ηλικιες και τις βιασύνες. Ο καθενας σπουδαζει οταν νιωσει ετοιμος και ωριμος γι αυτο, και οχι απαραιτητα επειδη εγινε 18. Στο εξωτερικο η πλειοψηφια του κοσμου σπουδαζει σε μεγαλυτερες ηλικιες απο επιλογη, πχ. 30 και πανω και οχι με το ζορι απ τα 18 επειδη πρεπει! Αμα νιωθεις λοιπον ετοιμη, σηκωσε το κεφαλι σου ψηλα και προχωρα, διεκδικησε αυτο που θες και οταν πας στη σχολη που γουσταρεις, θα διαπιστωσεις πως κανεις δε δινει δεκαρα για το αν εισαι 18 ή 20 ή 30 τελικα.


Keep walking! :thumbup:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top